• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
126
76
Кај мене истото се дешаваше...мислев до мене да не е.. па цело време uninstall/install праев и проработва на моменти хахахха
Истото го направив, на момен проработи и толку, јас па мислев нешто нетот да не ме зеза али изгледа до апликацијата е
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,532
4,177
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нема рецензија да не промаши нешто.
Што да промаши ништо не кажа...кај мини-то беше поконкретен, ова за Максот беше 10 минути млатење во празно, единствено корисно дека не можел да осети разлика во камерите.

И секогаш кога треба нешто негативно да каже, се правда едно 20 секунди претходно за да не му се налутат компанииве.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ме бендиса видеово и сцениве што ги избрале за сликање.
За секојдневни слики најдобар ми стои iPhone у споредба со другиве два ама во поспецифични ситуации се губат малце.

На снег не го балансира белото баш најдобро
Сончеви зраци му сметаат (стар проблем е ова)
Зум кај Note е многу подобар
Кај ноќните слики делумно води iPhone ама бојата на небото кај Note 20 ми изгледа подобро
За портрети... капа доле за Google

Smart HDR и Deep Fusion се одлични кај iPhone.

Заклучокот ми е дека сеуште нема all-in-one камера кај смартфон.

View: https://youtu.be/706EJuoSMdo
Не само што нема него често пати гледам постари генерации телефони имаат почисти/природни слики.

Новиве полека стануваат пластелин и воедно после 10 години "подобрувања" фотографијата на телефоните е сеуште катастрофа.

За видео има реални подобрувања.

Би се фокусирал на овој дел повеќе кога би земал телефон за камера, и ајфонот е во топ форма. Штета чим светлината малце се намали веднаш станува телефон од 50е за снимање видео :)Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Супер разочарување
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,089
2,642
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,089
2,642
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,109
1,611
View: https://www.youtube.com/watch?v=FY7DtKMBxBw&t=825s


Два нови, им ги замени деловите и не функционираат како што треба. Apple и нивниот unrepairable design.
Неверојатно е колку овие од аппле се алчни. Затоа и овој ајфон што сега го имам е последниот ајфон што икад ќе го купам. Наредниот мој телефон ќе биде било која друга марка, само не аппле.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
SUPERRETINAXDRAMOLEDQHDSVESORED
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ваков проблем имав јас со Самсунг, враќав 3 телефони едно по друго дур не добијам еден исправен.
Па ме убедуваа дека екранот бил олед, нормално било тоа.
Ама на iphone како ваков проблем, нема шанси тие имаа технологија како што викаше еден член наназад.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Здраво ми треба проценка на ипхоне се 2020 64гб со уште 6 месеци гаранција од Нептун. Боја бела, без грепка , комплет кутија + маска
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
693
563
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Лајтнинг кабелот за 6с-от ми е пред умирање. Некој да препорача кабел којшто не е изгор скап, а да брка работа? Гледав во нептун има нешто Canyon за околу 200 денари. Друга некоја алтернатива до макс 300 денари?
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Лајтнинг кабелот за 6с-от ми е пред умирање. Некој да препорача кабел којшто не е изгор скап, а да брка работа? Гледав во нептун има нешто Canyon за околу 200 денари. Друга некоја алтернатива до макс 300 денари?
Anker во Анхоч се одлични за цената. Ама поскапи се од 300 ден.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,090
1,334
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,336
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно