1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  927
  626
  1 Јуни 2016
  На палење CS:GO ЦПУ-то крена 100% usage, и добив БСОД со порака Driver Power State Failure..
  That's a first ..
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,637
  5,291
  21 Јануари 2009
  And that's Windows 10's fault?
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  927
  626
  1 Јуни 2016
  Не гледам како е мој. Драјвери од страна на асус, графика од интел, друга графика од нвидиа. 3 години го иам лаптопов не се десило нешто вакво.
  Таск менаџер замрзна 4 пати.
   
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  702
  291
  10 Април 2011
  у некој фолдер, десен клик > new , имате дилеј?
  ги тренав скоро сите опции само фолдер и ексел остаив тие ми требаат. пак има мал дилеј
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,276
  1,022
  2 Јануари 2012
  Машко
  Имам проблем со тоа што не сака да се разбуди windowsот од sleep. Се уклучува куќиштето ама не ги уклучува тастатурата и мониторот. Пробав да изгасам hybrid sleep и fast boot, и да сменам неколку драјвери за графичка но ништо не помогна. Дали некој имал сличен проблем? Дали може да е проблемот од тоа што користам праисториски хардвер? (феном2)
   
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Затоа ја златно пред 5-6 дена си се вратив на good old Windows 7 i ne se zamaram veke :carefree:
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,894
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене сличен проблем на Asrock 960GM-VS3 FX ми правеше. Во биос го исклучив C3 state и се среди. Пробај.
   
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,276
  1,022
  2 Јануари 2012
  Машко
  Со ова изгасено се пали, фала. Иако не ми се свиѓа баш што во S1 не се гаси со се вентилатори али тоа е.
  Исто имам и друг проблем со драјверите на Nvidia, читав и други го имаат ама да се осигурам дур немам програми на windowsот.

  the standard nvidia graphics driver is not compatible with this version of windows 1809

  Го добивам ова кога пробувам да инсталирам драјвер за графичка, windows 10 pro 64 bit. Драјверот се инсталира ако пуштам апдејт преку geforce experience.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,398
  12,534
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај да смениш драјвери за звучна или пробај без нив (ако е PnP)
   
 10. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,305
  932
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  После последниот голем апдејт, ги избриша лиценците на Office-от. Како е можно такви пропусти да прават со апдејт на нивен оперативен и лиценци на нивен софтвер...

  П.С. Се работи за лиценциран OS и Office.
   
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  927
  626
  1 Јуни 2016
  Чудно .. Кракнат офис ама ипак ..

  upload_2019-3-5_23-47-10.png
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,894
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Како мислиш ги избриша? Офис си го симињаш од акаунтот на о365, после нема лиценца. Само се логираш еднаш во word/excel и толку.
   
 13. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,305
  932
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Моментално тече триал. Оваа е пораката.
   

  Прикачени датотеки:

  • office.PNG
   office.PNG
   Големина:
   24.9 KB
   Прегледи:
   47
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,061
  1,300
  5 oктомври 2007
  Машко
  Може нема О365 лиценца. Може му е чист Офис 2016 со серијал намбр. Јас имам таков. И не не го имам врзано на МС Акаунт, нејќам. Си го куцкам на секоја инсталација :)
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,061
  1,300
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па добро де активирај го преку интернет? Имаш лиценца и се нели? Серијал намбр ?
   
 16. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,305
  932
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Јас не, деновиве треба да го носам до техничката подршка на фирмата за да го средат. Проблем е. Замисли фирма со стотици, илјадници вработени, после нормален апдејт сите треба поново да ги активираат лиценците... Кое непотребно губење на време и ангажирање на ресурси е тоа...
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,061
  1,300
  5 oктомври 2007
  Машко
  Добро има некои пријави за ова гледав, ама не е ништо толку раширено како го правиш ;) Верувам лесно ќе ти го средат со едноставна активација со сериски број. Иначе да незгодно и глупо е, ама МС е тоа и се е можно.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,894
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Зошто немате corporate О365 акаунти? Поефтино е и плус секој акаунт може да инсталира офис на 5 различни компјутери.
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,061
  1,300
  5 oктомври 2007
  Машко
  Така решиле да купат. Може имаат некој VL договор, КМС сервер... Например по банкиве кај нас е забрането О365 акаунт, мора да се иде на корпорејт КМС сервер без MAK лиценцирање.
   
 20. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,305
  932
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @ARMac најверојатно затоа што имаме златно партнерство со Microsoft, со поинаков пристап до нивните сервиси, услуги....
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,894
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кај нас цел домен е поврзан на офис 365, тоест цела корпорација 600+ акаунти, поврзано е и со directory service и скајпот е интегриран со екстензиите од тел. броеви на cisco централите. Можеш преку skype for business да се јавиш на било која екстензија во фирма во било која земја. Ако дестинацијата има и видеофон, можна е и видео комуникација.

  Ептен добра интеграција имаат воведено и покрај тоа што повеќе се спомнува гугл со телефониве, овие имаат онака баш добра бизнис солуција.

  [​IMG]


  Искрено појма немав дека уште може така. Мислев дека цела платформа ја смениле.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,637
  5,291
  21 Јануари 2009
  Мене ме зезаше нешто на 7цата па сега сум на XP и си спие.
   
  На Balanar, DarthJe5us, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  698
  502
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали до сега некој е пробал да инсталира 10-ка на усб, оператинвиот да подига од усб то?
   
 24. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Пазете си на апдејтот KB4482887 доколку имате автоматски апдејти. Има сериозни намалувања на перформанси во гејминг.
   
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  698
  502
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали е возможно од VirtualBox да го извадиш оператицниот и да го ставиш на диск?
  Поентата ми е да си направам нова инсталација на пц, да си го средам Windows-от и потоа да го извадам и да го ставам на ссд. Сакам да имам виртуелна машина на која што ке ми стојат сите програми што ги користам и од време на време ке и правам Update на оперативен и програми и кога ке го натрупам сегашниот оперативен со глупости, потоа да го вратам од VirtualBox.
   

Сподели

Вчитување...