1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

1. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

922
    619
    1 Јуни 2016
    На палење CS:GO ЦПУ-то крена 100% usage, и добив БСОД со порака Driver Power State Failure..
    That's a first ..

2. Avid

Avid
    Unbeatable

3,593
    5,216
    21 Јануари 2009
    And that's Windows 10's fault?

3. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

922
    619
    1 Јуни 2016
    Не гледам како е мој. Драјвери од страна на асус, графика од интел, друга графика од нвидиа. 3 години го иам лаптопов не се десило нешто вакво.
    Таск менаџер замрзна 4 пати.

4. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

699
    289
    10 Април 2011
    у некој фолдер, десен клик > new , имате дилеј?
    ги тренав скоро сите опции само фолдер и ексел остаив тие ми требаат. пак има мал дилеј

На architect му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,266
    1,004
    2 Јануари 2012
    Машко
    Имам проблем со тоа што не сака да се разбуди windowsот од sleep. Се уклучува куќиштето ама не ги уклучува тастатурата и мониторот. Пробав да изгасам hybrid sleep и fast boot, и да сменам неколку драјвери за графичка но ништо не помогна. Дали некој имал сличен проблем? Дали може да е проблемот од тоа што користам праисториски хардвер? (феном2)

6. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

395
    219
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Затоа ја златно пред 5-6 дена си се вратив на good old Windows 7 i ne se zamaram veke :carefree:

7. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,511
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мене сличен проблем на Asrock 960GM-VS3 FX ми правеше. Во биос го исклучив C3 state и се среди. Пробај.

8. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,266
    1,004
    2 Јануари 2012
    Машко
    Со ова изгасено се пали, фала. Иако не ми се свиѓа баш што во S1 не се гаси со се вентилатори али тоа е.
    Исто имам и друг проблем со драјверите на Nvidia, читав и други го имаат ама да се осигурам дур немам програми на windowsот.

the standard nvidia graphics driver is not compatible with this version of windows 1809

Го добивам ова кога пробувам да инсталирам драјвер за графичка, windows 10 pro 64 bit. Драјверот се инсталира ако пуштам апдејт преку geforce experience.

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,394
    12,524
    2 Август 2012
    Машко
    Пробај да смениш драјвери за звучна или пробај без нив (ако е PnP)

10. Taurus

Taurus
    Модератор

2,301
    926
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    После последниот голем апдејт, ги избриша лиценците на Office-от. Како е можно такви пропусти да прават со апдејт на нивен оперативен и лиценци на нивен софтвер...

П.С. Се работи за лиценциран OS и Office.

11. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

922
    619
    1 Јуни 2016
    Чудно .. Кракнат офис ама ипак ..

upload_2019-3-5_23-47-10.png

12. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,511
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Како мислиш ги избриша? Офис си го симињаш од акаунтот на о365, после нема лиценца. Само се логираш еднаш во word/excel и толку.

13. Taurus

Taurus
    Модератор

2,301
    926
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Моментално тече триал. Оваа е пораката.

Прикачени датотеки:

• office.PNG
      office.PNG
      Големина:
      24.9 KB
      Прегледи:
      47
  14. marv

marv
    Practice makes perfect

2,046
    1,277
    5 oктомври 2007
    Машко
    Може нема О365 лиценца. Може му е чист Офис 2016 со серијал намбр. Јас имам таков. И не не го имам врзано на МС Акаунт, нејќам. Си го куцкам на секоја инсталација :)

15. marv

marv
    Practice makes perfect

2,046
    1,277
    5 oктомври 2007
    Машко
    Па добро де активирај го преку интернет? Имаш лиценца и се нели? Серијал намбр ?

16. Taurus

Taurus
    Модератор

2,301
    926
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Јас не, деновиве треба да го носам до техничката подршка на фирмата за да го средат. Проблем е. Замисли фирма со стотици, илјадници вработени, после нормален апдејт сите треба поново да ги активираат лиценците... Кое непотребно губење на време и ангажирање на ресурси е тоа...

17. marv

marv
    Practice makes perfect

2,046
    1,277
    5 oктомври 2007
    Машко
    Добро има некои пријави за ова гледав, ама не е ништо толку раширено како го правиш ;) Верувам лесно ќе ти го средат со едноставна активација со сериски број. Иначе да незгодно и глупо е, ама МС е тоа и се е можно.

На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,511
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Зошто немате corporate О365 акаунти? Поефтино е и плус секој акаунт може да инсталира офис на 5 различни компјутери.

19. marv

marv
    Practice makes perfect

2,046
    1,277
    5 oктомври 2007
    Машко
    Така решиле да купат. Може имаат некој VL договор, КМС сервер... Например по банкиве кај нас е забрането О365 акаунт, мора да се иде на корпорејт КМС сервер без MAK лиценцирање.

20. Taurus

Taurus
    Модератор

2,301
    926
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    @ARMac најверојатно затоа што имаме златно партнерство со Microsoft, со поинаков пристап до нивните сервиси, услуги....

21. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,511
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Кај нас цел домен е поврзан на офис 365, тоест цела корпорација 600+ акаунти, поврзано е и со directory service и скајпот е интегриран со екстензиите од тел. броеви на cisco централите. Можеш преку skype for business да се јавиш на било која екстензија во фирма во било која земја. Ако дестинацијата има и видеофон, можна е и видео комуникација.

Ептен добра интеграција имаат воведено и покрај тоа што повеќе се спомнува гугл со телефониве, овие имаат онака баш добра бизнис солуција.

Искрено појма немав дека уште може така. Мислев дека цела платформа ја смениле.

На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Avid

Avid
    Unbeatable

3,593
    5,216
    21 Јануари 2009
    Мене ме зезаше нешто на 7цата па сега сум на XP и си спие.

На Balanar, DarthJe5us, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
  23. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

690
    492
    11 ноември 2015
    Машко
    Дали до сега некој е пробал да инсталира 10-ка на усб, оператинвиот да подига од усб то?

24. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Пазете си на апдејтот KB4482887 доколку имате автоматски апдејти. Има сериозни намалувања на перформанси во гејминг.

25. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

690
    492
    11 ноември 2015
    Машко
    Дали е возможно од VirtualBox да го извадиш оператицниот и да го ставиш на диск?
    Поентата ми е да си направам нова инсталација на пц, да си го средам Windows-от и потоа да го извадам и да го ставам на ссд. Сакам да имам виртуелна машина на која што ке ми стојат сите програми што ги користам и од време на време ке и правам Update на оперативен и програми и кога ке го натрупам сегашниот оперативен со глупости, потоа да го вратам од VirtualBox.

Сподели

Вчитување...