1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Тука и процесорот игра солидна улога. Со овие спецификации можеби не си ни на i3?
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Cpu i5-6300U, ова е повеќе како "social experiment", привремено додека не стаса нова опрема.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Ми се смени иконата за .docx фајлови и ми се појави ова откако отворив .docx фајл.
  upload_2019-5-3_6-47-58.png upload_2019-5-3_6-48-40.png

  upload_2019-5-3_6-47-41.png
  Ништо немам чепкано, Офисот е секако пиратски активиран со microsoft toolkit одамна.
  Некој апдејт се десил шо ли се десило? Некој друг ова да му се деси?
  Офисот е 2019.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,975
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Ги најавија одамна иконите и рибонот во офис, ама во твојот случај мислам дека станува збор за ransomware. Припремај битокините за откуп !!!!
   
 5. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  446
  1,351
  10 Септември 2009
  Машко
  SysOps
  @Avid не е ransomware не се плаши. Microsoft Toolkit како и повеќето е базиран на KMS активација односно на Volume клуч а не retail. Прозорчето ти излегло затоа што Администраторот на КМС серверот дал дозвола да се update-не офисот и додал нови програми на серверот како OneDrive, а Microsoft само те известува како end user. Немај гајле.
   
  draganamon, PC_GAMER, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,975
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  не му давај лажна надеж, ransomware e 100% проверена работа :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Немој бе за вакви работи не се зафркавај Ќе го стрефи срчка.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Фала за објаснувањето. Видов отпосле дека е некој апдејт, да.
  Немам гајле остај го овој искомплексираниов, фала богу ќе приметев одма ако е рансомвер или нешто :D
  Ако сум дошол ја до степен @architect да ми објаснуе работи, нигде не сум стигнал :D
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе ќе прочита некој друг, нема да знае дека микрософт немале попаметна работа па си играле, и ќе падне у несвест


  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 10. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,158
  6 Декември 2016
  Машко
  @architect ваков си на темава:

   
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,975
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  И онака немаш ништо битно на компјутерот така да и да те енкриптираат само у трошок ќе се стават тие што ти пуштиле ransomware.
   
 12. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Така е, целосно се согласувам.
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ја пред 5-6 години закачив рансомвер (и тоа од зорле тражење на кракове) на пентијум 4ката и нишо озбилно не се деси. Само по некој безначаен текст фајл се заеба и тоуку (а незнам дали уопште и имам некој значаен фајл :p ).
   
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ц ц ц, ама малер. Пред 5-6 години мош имав среќа, ама сега закачив прав ransomware и буквално сите фајлове ми ги претвори во CODENAT file. :confused: :angry:
  Рачно го тргнав вирусот од регистри, бар мислам дека сум го тргнал. Еден процес шо не се прекинуваше преку task manager, откако го избришав фајлот од регистри и од фолдеро кај шо се наоѓаше го избришав и се прекина од taks manager. Од него скакаа прозори на броузеро со линкови разни, сеа прекинаа, али неам појма дали факинио вирус е сеуште у виндоусо.
  Туку има ли бесплатно чаре да ми се оправат фајловите?
   
 15. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Треба да се провери дали има бесплатна јавно достапна декрипција за фајловите.
  Од ова што го кажа не можам да откријам за кој рансомвер станува збор.
  Расчитај тука
  ID Ransomware - Identify What Ransomware Encrypted Your Files - Ransomware Help & Tech Support
  пробај да откриеш кој рансомвер го имаш, па барај на форумот/прашувај дали има бесплатна јавно достапна декрипција за тој вид рансомвер.
   
  Изменето од модератор: 13 Мај 2019
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да, проверив веќе, се работи за STOP (DJVU) кој ги претвара фајловите во CODNAT type file. Синоќа читнав малце и не налетав на бесплатно чаре. И таму нудат софтвери за парички, додуша бааги поефтино него шо тражат хакерите, ама мислам дека беа 150-160 долара. Да имаше нешто за 20 долара ај да пробам, ама ногу се. Имено хакерите нудат 50 % дискаунт ако се контактираат за 72 часа, значи наместо 980$ за само 460$ :D
  Како доказ нудат декриптирање на само еден и тоа невреден фајл :p
  Иначе mp3 фајловите се оправаат со едноставно конвертирање и новиот фајл си работе со разлика шо на почеток е пократок за некоја секунда-две.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Јебига, живот. Ако веќе си проверил и не си нашол, мислеше тука ќе се најде јунак?
  Ех, да не се преценуваме...
   
 18. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нада задња умире :)
   
 19. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,576
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе си симнеш нови емпетројки, тури му крст на ова.
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Некој да не пробал W10 1903 v18362.53 ?
  Симнувам торент моментално, ќе го пробам деновиве.
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Од мојто закачување на рансомвер, а у меџувременом бев закачил и настинка така да практично му доџе мрсолвер :D испадна една добра ствар. Си ослободив добри 600 гигабајта на хардиско :)
  И на крају опет доџемо до: Свако зло за неко добро ;)
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Инсталиран 1903 v18362.53 чисто за проба.
  Побрзо работи од претходниот и тоа многу.
  Него ме зачудија .. смениле позадина беее :D

  [​IMG]
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,933
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @Rukfash како успеваш да фаќаш рансомвери така лагано?

  Иначе го инсталирав мајскиов апдејт и јас сега. Running smoothly. Прва промена што ја приметив е што го одвоиле Search од Cortana. A со Cortana не можеш да се допишуваш него кога ќе кликнеш на иконката одма се активира говорна команда. Така да goodbye Cortana, иако не дека и претходно нешто многу ја користев, само за пребарување, али сега нема да ми служи за ништо.
   
 24. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Истата верзија? Бидејќи е Insider preview build.
   
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,933
  2,781
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не, прописно си го апдејтнав преку Windows Update Assistant, верзија 1903 18362.116
   

Сподели

Вчитување...