1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,802
  5,576
  21 Јануари 2009
  Ајјјјјјјјјјјј вградената Movies & TV што ми рече, АЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈ
  upload_2019-1-2_16-34-34.png

  хахахаххахахахахах
   
  Lokvan, ARMac и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,802
  5,576
  21 Јануари 2009
  upload_2019-1-2_16-34-58.png
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,162
  3,502
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Беше најавен како администратор? Ако не си нема да ти даде таква опција.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да идиоти се, а ако го отвориш со Windows Media Player наместо со Movies & TV си работи.

  Е сега незнам дали си работи ради k-lite што си имам инсталирано кодеци или и без нив. Како и да е MPC Classic ми е незаменлив.

  А што пари вртат со ова. Ќе рече некој постар човек ај што се 0.99$, татковци на деца кои не сакаат да се замараат, корпорации итн. Капе капе.

  [​IMG]
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  175
  61
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Имам HP Envy 15 лаптоп. Уште пред 1 и пол година кога го имав оригиналниот ОС почна да ми прави проблем со wi-fi-то. Ќе си работам и одеднаш ќе го снема и кога ќе отворам интернет мрежи да барам, не наоѓа ниедна.
  Ја преинсталирав Про верзијата на ОС летото и еве пак почна од пред 1 месец да ми го прави истото. Значи откако ќе го инсталирам не прави така, но после неколку месеци почнува пак исто.
  Кога ќе го рестартирам, после тоа имам интернет. На телефонот и другите лаптопи дома си има интернет нон-стоп, а мојов лаптоп губи.
  Иначе имам и официјален/оригинален Касперски антивирус купено од продавница.

  До што би можело да биде проблемот?
  Дали е софтверски или хардвердски проблем?
   
 6. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,759
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Ај тука да прашам, кажете некој ауто кликер, за маус и за тастатура без ограничувања?
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,284
  11,385
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од следното издание на Windows 10, тој ќе си резервира НАЈМАЛКУ 7GB за апдејти, и тоа како карактеристика на фајлсистемот (NTFS), што значи дека нит ќе се гледа нит ќе може да се врати назад. Само слободниот простор ќе падне за толку колку што ќе посака. :rolleyes:
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,284
  11,385
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,802
  5,576
  21 Јануари 2009
  Некој што има 1809 апдејт, дали сте plague-нати секои 10 минути од ероров во Event Viewer?
  Security Center failed to validate caller with error DC040780.

  На еден од сајтовите вика McAfee демек праел но на мојов ОС нема ни трага ни глас од McAfee.
  Имам обична бесплатна Авира.
  Други велат дека ова се случувало кога Securty Center-от не ти го препознавал антивирусот а мојот убаво го препознава, ми дава опција да го вклучам кога ќе е изгасен итн
  upload_2019-1-21_23-56-19.png

  Дефендерот е изгасен (некои велеа и тоа да се направи за да се среди проблемот).

  Не дека ероров праи некои проблеми но одвреме навреме ме напиња кога ќе помислам на него.
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,428
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Деинсталирај ја Авирата (Avira AntiVir Removal Tool и/или Avira Registry Cleaner после тоа ) направи апдејт if any и инсталирај најнова верзија односно апдејтирана.
   
 11. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Здраво дечки. :)

  На тазе конфигурација со тазе инталирана 10-ка, при отворање на start менито и куцање на тастатурата нејќе да искуца ништо. А тастатурата си работи на други апликации. Што би бил бутурот?
   
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,802
  5,576
  21 Јануари 2009
  Која верзија е од Windows 10, 1803, 1809? Од торент е? Симнат е најнов директно од Microsoft?
  PS/2 да не е тастатурата?
  Пробај Log out, па log in. Пробај рестарт на windows explorer преку task manager
  Пробај
  1. Press Win + R (to open Run )
  2. copy paste and press enter to run this program. "C:\Windows\system32\ctfmon.exe". it brings back the language bar and for me it allowed me to type in windows search, start menu and WINDOWS 10 apps again
  I think it is due to missing Language bar or some think like that

  Проба другиве работи овде
  Keyboard not working in Windows 10 Apps + Start Menu

  Ѕирни у таск менаџер да не се дешава нешо чудно. Пробај во safe mode. Пробај sfc /scannow
  Пробај долу у коментарите има некои решенија
  Windows 10 start button not working
  Пробај ги DISM командите
  https://support.microsoft.com/en-us...-by-using-the-dism-or-system-update-readiness
  Пробај го ова на свој ризик (не дека е нешо страшно но сепак не сум сигурен за командиве ниту ги имам пробано)

  View: https://www.youtube.com/watch?v=1uBqKWyRo1Q
   
  Последна промена: 24 Јануари 2019
  На andreevski1983 и StOrMK им се допаѓа ова.
 13. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  За роднина прашувам. Не сум таму и поима немам што се дешава. Важно рестарт на компјутерот праеле, ама ништо.
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако е послаба конфигурација, може треба да се остави неколку минути во Idle додека виндоусот да среди некои процеси во позадина, па ќе си проработи после некое време, може windows search service забушава моментално.
  Еве и неколку опции од овие да се испробаат (може преку Team Viewer да им асистираш) :)
  Fix Windows 10 Start Menu Search Not Working - Make Tech Easier
   
  На StOrMK и Avid им се допаѓа ова.
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Фала ви на помошта дечки.

  Решение ако му притреба и на некој друг: C:\Windows\system32\ctfmon.exe
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  979
  673
  1 Јуни 2016
  oooooooooookej ... шо да прајме со него?
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Да биде стартувано во процеси на секое вклучување Windows.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Знам дека ме зезаш, ама во случај да не: Windows копче + R ---> пиши ---> Enter. ;)

  Метод 2: Пиши го на снегов што моментално вее. :oh:
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,284
  11,385
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Како ќе го искуцаш ако не ти работи тастатура? :geek:
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,677
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Со виртуелната тастатура
   
  На bxxxn и StOrMK им се допаѓа ова.
 21. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  702
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Не работи само во срч барот во старт менито. На други апликации работела. ;)
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  979
  673
  1 Јуни 2016
  Не, не те зезав пошо како што знам тој процес под Default е ставен да се пали со Windows, и затоа малце нејасно ми беше.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  226
  376
  15 oктомври 2013
  Машко
  Дечки неможев да најдам соодветна тема па ќе прашам тука.
  Кога сакам да воспоставам видео повик тоа го можам само на Mozila, на Chrome и Viber никако т.е камерата е во ред, ме гледаат ама не ме слушаат..
  Се работи за Windows 10, сите сетингзи се allow за микрофон и камера ама пак нејќе.. До што може да е работата?
   
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,561
  1,654
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Да не имаш повеќе аудио уреди поврзани на РС? Слушалки, микрофони, монитори со звучници, телевизор, итн...

  Конкретно на Viber, види тука дали имаш повеќе опции, пробај ги сите.

  Screenshot_36.png
   
 25. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  226
  376
  15 oктомври 2013
  Машко
  Се ми е пробано, буквално се убив сношти и еве цело сабајле и нејќе никако. Само на Mozila сака, стварно не разбирам зошто.
   

Сподели

Вчитување...