Ваше мислење за содржините на IT.com.mk?

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 7 Август 2008.

 1. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,984
  2,674
  4 Јули 2013
  И дајте тоа copy-paste на насловот како што е прикажано во сликиве сменете го. Делува ептен безвезе.

  Sent from RN2
   
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,488
  2,188
  7 ноември 2014
  Машко
  Им пишав јас еднаш, исто и скратениот линк дека нема потреба да стои над линкот...добив одговор дека некои го кликале и тоа.
  Логично ми е, ако го нема l33t линкот, неписмен е народот, ќе го фати паника и нема да знае каде да кликне. :)
   
  Изменето од модератор: 9 Јуни 2016
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,359
  5,478
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Егзактли мај поинт :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  Уат д фак, на што одговорив сеа жити се...
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,488
  2,188
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас заебав работа кога цитирав. :)
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  1,914
  2,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  да нема забуни/дискусии веќе, @Astro ќе си го испие виното прво, па после кога ќе го закачат со шишето по тилот (читајки ги вестите), а нема да знае дали е од виното или шишето :p

  на темата: потребни се промени секако...штури се вестите, монотони, не толку чести ...
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,084
  20,168
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па има апликации и за андроид и за ИОС ако мислиш на тоа.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,413
  3,164
  5 Јули 2013
  За андроид ја имам тестирано, мислев да се додаде како агрегат за новости да издвојува, според интересот на корисникот, со селектирање области. Лошо се искажав, пардон.
   
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,488
  2,188
  7 ноември 2014
  Машко
  https://www.it.mk/steam-beshe-pod-ddos-napad-postoi-mozhnost-da-e-haknat/

  Што е со последнава реченица...

  Во моментот, ситуацијата делува разрешена и посетителите можат непречено да продолжат со шопингот, гласањето за најдобрите игри, но и негување на илузијата дека купеното од оваа продавница е навистина нивно.

  :)))
   
 9. D

  D
  Администратор

  3,126
  1,335
  31 Март 2007
  Појасни...
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,751
  4,960
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Во последната реченица се мисли, као , Steam забегале со мислата дека игрите што ги продаваат се во суштина нивни произведени игри, TylerMkD
   
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,488
  2,188
  7 ноември 2014
  Машко
  Не знам, барам појаснување јас. Како што јас разбирам, авторот критикува дека посетителите се во илузија игрите биле нивни. Не ми е јасно што сака со ова да каже, а како што знам има разлика меѓу вест и колумна. :)
   
 12. D

  D
  Администратор

  3,126
  1,335
  31 Март 2007
  Авторот наведува дека постои можност Steam да е хакиран, како што беа и Adobe, Dropbox, Yahoo... со што игрите се кај нив на сервер.

  Точно, но зад секоја вест има автор и секако дека дозволуваме и охрабруваме секој автор да си го изнесе своето мислење..
   
  Последна промена: 24 Декември 2016
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,448
  2,183
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па точно е тоа, илузија е, ако го снема Steam утре ќе ги снема и "нашите" игри. Иако веројатноста за такво нешто е екстремно мала, сепак во теорија тоа е точно.
  Единствен начин навистина да поседуваш некоја игра е да ја купиш на некоја DRM-free платформа како на пример GOG.
   
  На Krkac и Avid им се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Practice makes perfect

  873
  1,152
  12 Јануари 2016
  Машко
  Moмци, морам да забележам дека во неколку наврати пренесувате вести кои имаат политички необјективни заклучоци. Како на пример овде:
  https://www.it.mk/razvrska-na-obidi...e-vo-sad-proterani-nad-35-ruski-razuznavachi/

  Очигледно е дека таквите политички заклучоци во вашите текстови не се намерни и дека се последица на пренесување на „вести“ од меинстрим медиуми како што е New York Times. Но самиот наслов наведува на следново нешто што е само шпекулација: „заради нивното мешање во изборите, САД протера 35 руски разузнавачи“.

  Всушност протераните се акредитирани дипломати а не „разузнавачи“ а за целата наводна руска вмешаност не е изнесен ниден доказ во јавноста, пракса честа во времето на претходната студена војна меѓу СССР и САД. Целата работа во овој случај е во смената на старата претседателска администрација со нова, а Обама сака да му остави што полоши надворешни односи на Трамп.

  Но на вакви дискусии секако не им е местото на еден IT портал и јас само сакав да ви покажам како ваквите текстови (а ги имаше неколку) изгледаат гледани од страна на јавноста која ја следи светската геополитика: Необјективно и политички обоено, што повеќе сум од сигурен - никако не ви е намерата, ниту сте свесни дека е така.


  Доколку ми дозволите, јас би ви предложил да се задржите на моментите окулу наводното хакирањето на имејл серверите на Демократската Партија на САД, нешто што секако е многу интересно од IT аспект - но да не ги пренесувате насловите така како што се напишани во западните меинстрим медиуми (каков што е и New York Times).
   
 15. D

  D
  Администратор

  3,126
  1,335
  31 Март 2007
  Здраво Локван,

  За насловот во право си, променет е во:
  САД ја обвинува Русија за сајбер напади и протерува над 35 руски дипломати.

  Не се заклучоци, јасно стои кој тоа го кажува. Не цитираме било кого, туку најрелевантни светски медиуми.

  Како вест во која се зборува за сајбер напади, и за која обвинувања за државни хакирања не се за на ИТ портал? Те молам објасни го тоа.

  За третирање на темата повеќе од ИТ аспект, забележано. Но дел од нашата работа е пренесување и на вести ,секако даваме се од себе да не се тоа политички обоени, шпекулативни, лажни или пак булшит. Постојано се трудиме да најдеме начин како да понудиме нешто подобро. Биди сигурен во тоа и ваквите забелешки секако ни помагаат.
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Practice makes perfect

  873
  1,152
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јас се извинувам ако бев погрешно разбран, забелешката за наведениот текст беше првенствено за насловот. Разбирам дека и јас би ја направил потполно истата грешка во времето кога не следев геополитика (и некои други работи).

  Благодарам за прифатената сугестија.
  Порталов го ценам како еден од најдобрите и најсредени во македонскиот информатички етер, само заради тоа и одвоив време за критика - која пред се беше од конструктивен карактер.
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  https://www.it.mk/maxthon-e-odlichna-alternativa-za-vashite-prelistuvachki-naviki/

  Дај ве молам не препорачувајте вакви кинески шпинунашки софтвери како "одлична" замена за хром и фајрфокс. Да не праиме муабет шо броусерот добива еднаш у шест месеци асален апдејт, нема асален адон сапорт и е назад во сите броусер спид тестови.
   
  На D и P.Overdrive им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,064
  2,605
  21 Јануари 2009
  Регистри клинери препорачуваа пред некое време така да ова не изненадува.
  Не знам шо им е финтата.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  666
  536
  27 Јуни 2012
  Некогаш премногу форсирате политика на блогот со цел да се оцрни некој поединец, треба за ИТ да пишувате и повеќе.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2017
 20. D

  D
  Администратор

  3,126
  1,335
  31 Март 2007
  Меѓу публиката има некој што прв пат се среќава со registry cleaner... во следната верзија на ИТ.мк ќе се обидеме да понудиме персонализација.
   
 21. D

  D
  Администратор

  3,126
  1,335
  31 Март 2007
  Би те замолил да ни ги пратиш написите каде што има политика?
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,445
  2,874
  28 oктомври 2008
  Зошто постовите во темата "Со што последно сте се подновиле? #2 (без компјутерски делови)" не се појавуваат во нови мислења? За боречкиот клуб разбирам, но во темава конкретно, има многу интересни работи да се видат, иако не се стрикно IT.
   
  На STEFF и Astro им се допаѓа ова.
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  1,914
  2,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Како да ја почнам/формулирам забелешкава...незнам, но еве најдиректно (без некој да се лути) - на линков : Handbrake ги зарази своите корисници со тројанец ⋆ IT.mk ова страшно многу ми изгледа на clickbait (претпоставувам ненамерно), со оглед на насловот и самата содржина се различни до извесна мера - јас на прво читање претпоставив овие од Handbrake намерно ставиле тројанец а после читањето на самата статија, уствари се испостави дека бил хакиран миророт. насловот можеше да биде поинаку формулиран, вака делува многу сензационалистички (како аналогија на ова, може да земеме мал милион наслови по порталите, у стилот: Страшна сообраќајка, загинаа сите во автобусот - а сообраќајката некаде у Зимбабве). Сепак, ова е само мое мислење, немора да значи дека пробувам да наметнам на другите исто да го гледаат, но за мене така изгледа.
   
  На ivan88 и ImTheDude им се допаѓа ова.
 24. dsokoloski

  dsokoloski
  Модератор

  2
  1
  11 Февруари 2016
  Машко
  Здраво!
  Можеби си во право помалку лошо звучи насловот, иако Handbrake има одговорност кон своите корисници. Злоупотребен е нивен официјален мирор кој неколку дена „делел“ малициозна верзија на софтверот. Немав намера да биде clickbait наслов, што се надевам се гледа и од останатие наслови на текстовите
  Поздрав.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  1,914
  2,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  да, замерката највеќе ми беше дека насловот звучи / изгледа многу сензационалистички, барем за мене изгледа така, затоа јас се изјаснив дека е само мое мислење, можеби некој друг поинаку го гледа насловот, се е индивидуално. да, се согласувам дека Handbrake има одговорност кон корисниците, но сепак, мое мислење е дека можело да се преформулира малку насловот.
   
Слични теми
 1. Todor91
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,313
 2. zorandesign
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,782
 3. gorgi_selkov
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,106
 4. undergrounde
  Одговори:
  79
  Прегледи:
  3,920
 5. VolkanGames1
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  980
Вчитување...

Сподели