• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваше мислење за содржините на IT.com.mk?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,018
www.iwmnetwork.com
Потребно ни е ваше мислење за тематските содржини кои може да ги пронајдете на порталот IT.com.mk?

Иаку истите сеуште не се објавуваат како што е планирано заради самиот факт што проектот сеуште е во бета фаза и се концентрираме на внатрешни организации, би сакале да го чуеме гласот на читателите за да ги прецизираме идните дејствија и да знаеме во кои насоки да одиме во иднина.

Во оваа тема постирајте само доколку имате навистина што да кажете... се прифаќаат критики, пофалби, мислења, предлози и сл.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Се е супер,само кај превземања да ставите повеќе програми,бидејки само во ИМ, VoIP и Е-маил Клиенти имате ставено.

И ке заборавев,да го направите тоа,да може да се коментира :)
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
@D,
О да... има што да се каже. Особено за авторските текстови кои (барем одреден дел од нив) се вистинска слика на повредени суети.
На пример наредниве два:
http://it.com.mk/index.php/Damjan-Arsovski/Internet/Makedonskite-mediumi-se-prepolni-so-gluposti
http://it.com.mk/index.php/Zoran-Ivanovski/Hardver/„Kako-je-lepo-biti-glup“

Мене ми е јасно дека информатичар, не е исто што и новинар. Сепак има разлика меѓу личен став и текст објавен на вашата влезна страна, што автоматски го прави став на целокупната екпа. А во истата насока да не посочувам воопшто за стилот на изразување. Не е исто ако јас се избербатам со сите на мој личен блог или во форумов и е неспоредиво со бербатење прочитано во текст кој што може да се води како официјален став на целокупниот it.com.mk тим.

...плус тоа, евидентна е потребата од лектор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,018
www.iwmnetwork.com
@ zlochko

Благодарам на забелешките.

Во твојот коментар ги посочуваш блоговите, личното катче на еден автор каде што може да се изразува личното мислење на одредени теми..

И во ТоС стои:
Блогови
Блоговите на IT.com.mk се пишувани од автори кои преку нив го истакнуваат своето лично мислење кое може да биде различно од официјалниот став на IT.com.mk или IWM Network. Сите блогови се користат исклучиво за објавување на лични ставови и совети базирани на лични мислења и искуства и IT.com.mk и IWM Network не сносат никаква одговорност за објавените содржини.

Јасно ми е дека е тешко на ваков начин да се одреди официјалниот став, но сакаме да воспоставиме поголема слобода на говор. Сепак, немора се така официјално.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
мислам дека тоа ви е тотално погрешно
како што гледам блог тука имаат посебни луѓе од тимот на ит
и би требало малку повеке да се пази што се пишува.
воспоставиме поголема слобода на говор.
да воспоставувате поголема слобода на говор но само за вас
или ставете на сите да може да отвараат блог теми
или никој
па тогаш да видите слобода на говорот:rolleyes:
или пак направете си правила, но какви правила би направиле кога се однесува за вас не знам:)
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
@D, погледни го коментарот на MetalGear и свати го моево барање/молба баш во таа насока.

Би сакал да ми отворите блог на вашиот портал. Сметам дека имам што да кажам, а професионално работам во Интернет индустријата можеби повеќе од 10 години.
И секако... sorry за offtopic.

BTW, јас го имам прочитано вашиот ToC, исто колку што ти ја имаш прочитано EULA-та од Microsoft. :D
Од таму и секој текст што го имам прочитано на it.com.mk јас го гледам како официјален став на целокупниот тим.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
За рецензиите кои се бават со хардвер, дали може некако да се направи договор со македонските фирми кои продаваат компјутерски делови да даваат хардвер за тестирање и пишување рецензии. Од тоа според мене би имале корист и двете страни, фирмите би добиле доста добра реклама, а порталот материјал. Начинот на кој се направени рецензиите до сега (мислам на SONY лаптопот)не ми се допаѓаат, со преведување на текстови од интернет и додавање сопствено мислење на авторот во стилот јас би ви препорачал вака, јас би ви препорачал така.

Еден предлог за почеток за почеток за да не се "крадат":) текстови од други страни може да направиме договор секој дома да направи тест на својот харвер и да напише рецензија. Но за рецензијата да има некои правила што софтвер ќе се користи, редоследот на пишувањето.

Еве јас се пријавувам за доброволец да направам тест и да напишам рецензија за мојот лаптоп и десктоп, релативно се нови десктопот е стар 6 месеци мониторот 3 а лаптопот година и неколку месеци. Значи веднаш од мене имате 3 рецензии.

Ваквите рецензии со хардер кој го има и е купен тука мислам дека би биле многу по интересни за читателите.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
@D, погледни го коментарот на MetalGear и свати го моево барање/молба баш во таа насока.

Би сакал да ми отворите блог на вашиот портал. Сметам дека имам што да кажам, а професионално работам во Интернет индустријата можеби повеќе од 10 години.
И секако... sorry за offtopic.
Во никој случај не можеме на сите да отвораме блогови или да овозможиме пишување кое би било достапно на главната страница, но затоа многу сме отворени за било каква соработка. Ѕирни тука http://it.com.mk/index.php/Kontakt

Ако мислиш дека треба да имаш блог или било каква друга идеја која би можела да допринесе/помогне, супер би било да не исконтактираш, најдобро преку е-mail.

Од таму и секој текст што го имам прочитано на it.com.mk јас го гледам како официјален став на целокупниот тим.
Мене лично многу ме повредува тоа што ти или некој друг мисли дека сето она што го пишува на IT.com.mk е и мој официјален став, затоа што имам многу цврсти ставови што тешко се менуваат и не ретко се разликуваат од ставовите на другите членови на администрацијата :)
Ако така си го гледал тој текст досега, мислам дека е време да го смениш погледот, бидејќи ете, сега и директно ти кажавме дека не е така. :))

Kako аналогија која би била појасна, гледај на порталот како на портал кој се занимава со политика, а авторите на блоговите се од различна политичка партија.. Неможеш да кажеш дека тоа е официјален став на целата екипа, нели?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тоа за лични ставови сосема се согласувам.

да не цитирам во врска со блогот е.

да глупо би било секакви теми да се појавуваат на главната страна
но сепак малку има и контрадикција тука
погоре наведовте слобода на изразување
доколку мислите дека е слобода на изразување да праќаш маилови па да чекаш да видиш дали администрацијата ке ти одобри, нема тука слобода.

не мора да ги објавувате сите блог содржини на главната страна, туку едноставно објавувајте селектирајте оние што мислите дека се добри, но овозможете им на сите да можат да објавуваат содржини.
но најпрвин средете го тоа со user-ите на порталот.
се надевам ме разбравте што напишав:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,018
www.iwmnetwork.com
тоа за лични ставови сосема се согласувам.

да не цитирам во врска со блогот е.

да глупо би било секакви теми да се појавуваат на главната страна
но сепак малку има и контрадикција тука
погоре наведовте слобода на изразување
доколку мислите дека е слобода на изразување да праќаш маилови па да чекаш да видиш дали администрацијата ке ти одобри, нема тука слобода.
Да прецизирам, слобода на изразување на авторите на блоговите. И членовите преку форумов можат да си кажат што мислат.

не мора да ги објавувате сите блог содржини на главната страна, туку едноставно објавувајте селектирајте оние што мислите дека се добри, но овозможете им на сите да можат да објавуваат содржини.
но најпрвин средете го тоа со user-ите на порталот.
се надевам ме разбравте што напишав:)
Разбравме што си напишал.
Во иднина ќе се отвори Гостински блог на ИТ каде што може секој да испраќа еден вид колумни каде што ќе бидат објавени.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
:) - yest what i was saying

btw поредовно ажурирање на барометар додавање повеќе производи
и ажурирање барем од 15 дена последно е од 3ти јули, пред повеке од месец дена
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Ај да воскреснам стара тема, имам две-три забелешки за порталот.

1. За типот на содржините.
(1) Ко што гледам, како најчести вести се вести за бизнис и стартапи т.е. нови бизниси. Овој зел онолку пари, тој изгубил толку пари, се отворил ваков стартап, се затворил таков бизнис. (2) Како втори најчести се работи поврзани со друштвени мрежи, приватност, политика и слично. (3) Дури на трето место се потехнички работи, да речеме се појави ваков или онаков софтвер или таков и таков хардвер, овој софтвер има таква намена.

Што се однесува до мене, вакви потехнички содржини треба да бидат повеќе застапени.

2. Поголем осврт на домашната информатичка сцена
За домашната сцена освен за стартапи, стартапи и стартапи немам ништо друго прочитано. Ете на пример за последниот настан, конференција Codecamp од пред една недела или пак последниот Javaskop/Java day од пред половина година не можам да најдам вест.
Нешто што немам (одамна) видено е содржини поврзани со македонски софтвер или пак хардвер ако воопшто има таков. Немам видено и работи поврзани со слободниот софтвер во Македонија, иако порано тие вести беа почести. Се` замина во тие стартапи. :(

3. Литературен македонски јазик
Се прават многу грешки, а најочигледни се тие направени под влијание на англискиот јазик. На пример:
 • пишување имиња на латиница (Intel наместо Интел). По правило и странските имиња се пишуваат на кирилица;
 • структурата на реченицата и редоследот на зборови се често грешни;
 • користење непреведени странски зборови -- стартап, селфи, кул, tower defense игра, девелопер, снапови и други.
 • ...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не знаев дека имало ваква тема а веќе некое време размислував како да скренам внимание.

With all due respect, форумов е навистина ИТ форум, но порталот нема никаква врска. НИКОГАШ ми го нема привлечено вниманието скоро ниедна од содржините на него, иако сте ги ставиле да бодат во очи. Стартапи, фотографи, некои вести кои се многу повеќе бизнис вести него ИТ.

Очекував да има опсежни вести и известувања за генерации на хардвер, генерации на софтвер, генерации на оперативни системи, мрежна опрема, сервери, електроника, програмирање, инпут и придонес од членови и нивни проекти... она што е навистина ИТ тема.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
272
^ +1 - Аман со стартап селфијата на Нина :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Мене лично она стартапине од кожа ме вадат. Ми личи како да се собрале банда едвај полнолетни штребери со диоптери, и си напраиле договор меѓусебно, еј, ај ќе пробаме да плетеме миљенца наместо мауспад, мислам дека ќе направиме бум на ИТ пазарот... Некако несериозно делува, иако можеби ја насочува во добар правец само донекаде младината.

И што вика Астро, никад не ми бил интересен порталот, баш ми делува онака ко без идеи, организација, наслови без врска, едноставно нема нешто што ќе ми го привлече вниманието.

А и ваквиве теми мислам дека се без некоја цел. Се бара мислење, критика, пофалба, а уствари ако некој искритикува нешто, веднаш му е одбиена критиката со безвезни правдања како ТоС погоре и слично.

Форумчето горе долу е ок, меѓутоа при разговор со неколку инженери, техничари и слични ИТ лица, разбрав дека немаат ни слушнато за форумот. Одговорот кој го добивам на прашањето "да не имаш акаунт на ИТ.МК форумот?" поставено на лица кои ми делуваат интелигентно е овој "ооо па го имам приметено сајтот/порталот, ама немам акаунт, не знам ни за што служи тој форум и сл." и звучи некако незаинтересирано кога го кажува тоа, што само ми го потврдува моето мислење. Еве тестирајте и вие на лица што не ги познавате, а знаете дека се во ИТ секторот, поставете им го погорното прашање, и споделете одговор овде. :)

And be open minded god damn'it :D
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,627
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ај да воскреснам стара тема, имам две-три забелешки за порталот.

3. Литературен македонски јазик
Се прават многу грешки, а најочигледни се тие направени под влијание на англискиот јазик. На пример:
 • пишување имиња на латиница (Intel наместо Интел). По правило и странските имиња се пишуваат на кирилица;
 • структурата на реченицата и редоследот на зборови се често грешни;
 • користење непреведени странски зборови -- стартап, селфи, кул, tower defense игра, девелопер, снапови и други.
 • ...
Интел денес ја презентираше новата Скајлејк архитектура, на Ксеон процесори кои работат на 2,2 гигахерци, со 32 мегабајти Л2 КЕШ (?!), додека пак Нвидија ги стави на тест за определување на перформанси (БЕНЧМАРК) новите модели на графички карти 1080 и 1070, при што се користеше популарната игра ДУМ.

Ова го сакаш, свесно?

Ај сега ти преведи ми ова:

1. Стартап
2. селфи
3. tower defence
4. Developer

Македонски литературен и IT свет, не иде некако...нели?
 

theurednik

Sensei Модератор
23 февруари 2009
499
135
it.com.mk
Ха, ок коментари и забелешки. :)

Знам дека фалат технички содржини и знам дека стартапите се досадни, но се обидуваме да направиме баланс меѓу порталот со вести и форумот кој е воден од форумџиите, и во моментов знам (102,5% сум сигурен) дека вие, форумџиите, повеќе разбираат од мене за било кои технички работи.

Што се однесува до коментарите дека не го читате порталот (sad face) е тоа што го зборувам, одбирате да учествувате со мислење на форумот. Не може да направиме вести за сите, но може да направиме баланс меѓу темите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ха, ок коментари и забелешки. :)

Знам дека фалат технички содржини и знам дека стартапите се досадни, но се обидуваме да направиме баланс меѓу порталот со вести и форумот кој е воден од форумџиите, и во моментов знам (102,5% сум сигурен) дека вие, форумџиите, повеќе разбираат од мене за било кои технички работи.

Што се однесува до коментарите дека не го читате порталот (sad face) е тоа што го зборувам, одбирате да учествувате со мислење на форумот. Не може да направиме вести за сите, но може да направиме баланс меѓу темите.
Абе види, не е дека не го читаме... Го читаме, барем јас го читам и тоа секој ден и го препорачувам на сите. Само задоволството од структурата на содржините не е баш на нивоу.
А ти смисли, ако ти падне некоја идеја како некој од форумџиите би можеле да помогнат слободно сподели ја со нас. Исто така и изборот на спонзори би можел да помогне соодветно.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,731
4,622
У строК центар!
Значи две различни работи има тука...
1. Читателите кажуваат што сакаат и тие треба да се слушаат и
2. Вие како креатори на содржината кажувате што сте сакале да постигнете (се оправдувате)
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Читателите секогаш се во право за што и да станува збор, што значи дека во оваа тема треба да обратите внимание што сакаат тие и со самото тоа вие би станале поуспешни. Да не се разбере погрешно, значи зборам за мнозинството, а не за 3-4ца што мислат поразлично од 100 други луѓе. Најголема грешка вие што на секоја ваква тема (околу подобрување на форумот/сајтот) вие пробувате да се оправдате и да ја кажете вашата гледна точка т.е. која ви била поентата на тоа што сте го направиле. Но во реалниот свет е поразлично, па така се она што сме го замислиле неможе да функционира, некогаш најглупата идеја ќе вроди со најмногу плод.
Значи во ред е да се биде иновативен, но треба да се има предвид менталитетот на народот и она што е тренд кај нас и традиционално. Неможе да гледаме идеи од Америка, Европа, Кина итн. и да применуваме кај нас. Мора малку да ги адаптирате.
Во глобала се сложувам со @bilbil , освен во делот кој што перфектно го објасни @TylerMkD.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Интел денес ја презентираше новата Скајлејк архитектура, на Ксеон процесори кои работат на 2,2 гигахерци, со 32 мегабајти Л2 КЕШ (?!), додека пак Нвидија ги стави на тест за определување на перформанси (БЕНЧМАРК) новите модели на графички карти 1080 и 1070, при што се користеше популарната игра ДУМ.

Ова го сакаш, свесно?

Ај сега ти преведи ми ова:

1. Стартап
2. селфи
3. tower defence
4. Developer

Македонски литературен и IT свет, не иде некако...нели?
Можеме ние да си глумиме јазични шерифи ама не сме. Кога Блаже Конески, Круме Кепески и останатите го стандардизирале јазиков многу мислеле што да стават за да направат лесно разбирлив јазик за сите говорници на македонскиот, и за скопјани, и за битолчани и за струмичани. Кога текстот е напишан на литературен, тој се чита многу полесно, умот го прима полесно, текстот побрзо влегува во главата.

Еве ќе се обидам да го исправам твојот текст и зборчињата.

Интел денес ја презентираше новата архитектура Скајлејк од фамилијата процесори Ксеон, кои работат на 2,2 гигахерци и имаат 32 мегабајти л2-склад. Нвидија, пак, ги стави новите модели на графички карти 1080 и 1070 на тест за мерење на перформанси (бенчмарк), при што се користеше популарната игра Дум.
 1. Стартап -- нов бизнис. Се сеќавам во учебникот по Бизнис од средно нигде не стоеше зборот „стартап“, а на многу места стоеше „нов бизнис“;
 2. селфи -- самослик;
 3. tower defence -- игра со штитење на кулите;
 4. Developer -- програмер или развивач.
Вака напишано, претпоставувам, се чита полесно. Треба само навика за некои термини што можеби ни звучат необично. И на Англичанец некои англиски зборови од информатика му звучат смешно па никому ништо. Мене не смешно, туку ми звучат бедно некои недопреведени зборови како стартап или девелопер.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,627
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Можеме ние да си глумиме јазични шерифи ама не сме. Кога Блаже Конески, Круме Кепески и останатите го стандардизирале јазиков многу мислеле што да стават за да направат лесно разбирлив јазик за сите говорници на македонскиот, и за скопјани, и за битолчани и за струмичани. Кога текстот е напишан на литературен, тој се чита многу полесно, умот го прима полесно, текстот побрзо влегува во главата.

Еве ќе се обидам да го исправам твојот текст и зборчињата.

Интел денес ја презентираше новата архитектура Скајлејк од фамилијата процесори Ксеон, кои работат на 2,2 гигахерци и имаат 32 мегабајти л2-склад. Нвидија, пак, ги стави новите модели на графички карти 1080 и 1070 на тест за мерење на перформанси (бенчмарк), при што се користеше популарната игра Дум.
 1. Стартап -- нов бизнис. Се сеќавам во учебникот по Бизнис од средно нигде не стоеше зборот „стартап“, а на многу места стоеше „нов бизнис“;
 2. селфи -- самослик;
 3. tower defence -- игра со штитење на кулите;
 4. Developer -- програмер или развивач.
Вака напишано, претпоставувам, се чита полесно. Треба само навика за некои термини што можеби ни звучат необично. И на Англичанец некои англиски зборови од информатика му звучат смешно па никому ништо. Мене не смешно, туку ми звучат бедно некои недопреведени зборови како стартап или девелопер.
Блаже Конески и Круме Кепески немаат допирна точка со IT.

Програмер не е исто со developer, и сам го знаеш. Developer на една игра, не е и програмер, цела куќа може да биде. Развивач?!

Ова твоево горе ако е полесно за читање и ако полесно влегува во глава...да, ако си девојка која не се интересира за IT.

л2 склад, НвидиЈа, ДУМ, игра со штитење на кулите... :)
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,142
Скопје
 1. Стартап -- нов бизнис. Се сеќавам во учебникот по Бизнис од средно нигде не стоеше зборот „стартап“, а на многу места стоеше „нов бизнис“;
 2. селфи -- самослик;
 3. tower defence -- игра со штитење на кулите;
 4. Developer -- програмер или развивач.
Вака преведени зборовите се баш чудни и не верувам дека некој ке свати за што се зборува. Како што се општо светски прифатени е најдобро и тоа е тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно