1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Torrent Invites Giveaway

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Necromancer, 7 Јули 2013.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,622
  10,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе си симнеш гејски порки и има да лета, само пази да не ти ги најдат дома. :D
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,460
  6,687
  21 Јануари 2009
  Зборено е многу пати на темава, тешко се прави upload.
  Најмногу шанси имаш на ептен нови тазе од фурна излезени торенти да направиш нешто ситно upload.
  Другото, треба да поминат месеци и месеци за евентуално да стигнеш до кај 1/1 ratio.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,622
  10,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Точно, но еве кај мене имам преку година дена стари фрилич и си фурат без проблем, некој ден нема ништо но некој ден ќе качи и 50Gb.
   
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,536
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ја извадив 100гб аплоад на Parasite пред оскариве, а торентот беше околу 10гб ако не се лажам. Мислам дека треба да се прати што е актуелно за симнување, а да нема многу сидери. Од последни 10 торенти, 6 ми се со х3 аплоуд во однос на даун.
   
  На Маша, Tomislav96, stormce и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,272
  2 Август 2009
  Јас имам симнато 20тина торенти по неколку килобајти и си фармаат поени цело време.
   
  Викса, Necromancer и на Weeaboo им се допаѓа ова.
 6. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,128
  2,562
  28 Јануари 2017
  Машко
  Проверка одвреме навреме на фрилич торентите, тоа што е популарно и актуелно обавезно да се спушти, на тој начин јас имам x11.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,622
  10,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  @xhktw
  Може и така, па ги трејдаш поенчињата за уплоад.
   
 8. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  122
  75
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Изгледа ждребка, јас додека го симнам со 20 mbps торентот, веќе има 100+ seeds :D

  Никој не ми чепка во Homework ;)
   
  На Маша и Avid им се допаѓа ова.
 9. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Ако немаш минимум 100/100 конекција ќе ти треба некое време да аплоадираш. Сите сидери денес поседуваат сервери со 1 гбпс. Не чекај за еден сат да достигнеш добар аплоад со твојата конекција.
   
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  Ќе смее тука на торенти да си споделуваме hot торенти за да фатиме upload ?
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  122
  75
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Обично на Home кликни и тука се наоѓаат популарните торенти од секоја секција, ама јас ни на нив немам среќа.
   
 12. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,272
  2 Август 2009
  Има уште еден начин за кревање ratio, а тоа е да симнете рецимо од замунда торент што го има и на IPT (само треба да се запази фајловите да се поклопуваат помеѓу двата тракери), и после кога ќе го симнете од IPT истиот торент само да се смени локацијата на симнување во таа каде што ви е веќе симнат торентот.

  Најдобро искуство со ова сум имал со scene releases за игри, каде што шансата да се исти фајловите помеѓу повеќе тракери е прилично голема.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Симнав Форца 4, морав да го сопрам, ми направија 80-90 гига аплоуд за неколку дена на Замунда. Веројатно зависи од торентот.

  Инаку, ако симнувате само од приватни тракери, DHT треба да е исклучено, односно вакви подесувања.

  upload_2020-2-26_8-59-57.png

  Притоа, на јавни тракери како PirateBay (ако воопшто работи, не знам), можно е да не работат торентите со исклучен DHT.
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,460
  6,687
  21 Јануари 2009
  Ова со DHT мислам дека е застарен совет.
  Самиот торент клиент автоматски одредува, изгледа.
  Мене на пример во settings ми е уклучено DHT,
  upload_2020-2-26_9-16-42.png

  а кога ќе симнам торент од приватен тракер и ќе го пуштам, у статус за тракери долу го дава ова
  upload_2020-2-26_9-16-16.png
   
  На xhktw и Necromancer им се допаѓа ова.
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Можеби, јас сум на прастар uTorrent 2.2.1 верзија, не сум приметил таков статус. Ама кај мене е исклучено, не користам јавни тракери.

  А приметив пред некое време на друг РС, барав нешто од јавен тракер и не ми тргна торентот додека не го вклучив DHT.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,460
  6,687
  21 Јануари 2009
  А на тоа PC имаше понов торент клиент?
  Ме мрзи да тестирам ама ќе претпоставам (за нов торент клиент) дека:
  ако е on DHT, за приватни ќе си го гаси автоматски а за јавни ќе си биде вклучен,
  ако е off DHT, за приватни ќе си остане офф и ќе си фучат, а јавните нема да тргаат.
  Некој нека повели да тестира :D
   
 17. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Немам понов, тој ми стои во дропбокс и на сите РС-а тој го користам. Плус whitelisted е секаде и не сум имал потреба.
   
 18. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,272
  2 Август 2009
  uTorrent 2.2.1 до смрт, мислам дека сум исклучиво на него последниве 5-6 години. Sometimes less is more.

  Инаку DHT не сум чепкал никогаш, а сум немал никакви проблеми ни на приватни, ни на јавни тракери.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Маша

  Маша
  On your way to fame

  263
  564
  24 Април 2007
  Женско
  uTorrent 3.4.5 Еден торент од Замунда, друг од ЕЗТВ. И со исклучено и со вклучено DHT еве си тераат...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,460
  6,687
  21 Јануари 2009
  Avengers ми е симнат и го сидав 60 дена, 0 upload.
  Inglorious Basterds едвај 0.4 рејтио
  upload_2020-2-26_14-24-26.png
   
 21. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  243
  182
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Zamunda, појма немам на колкумина им го имам дадено акаунтот затоа има 1.7TB upload IMG_20200226_145849.jpeg

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  И кај мене е utorrent 2.2.1, со исклучено DHT. Симнува од приватни и од јавни тракери, исто така и сее. Досега сум немал никаков проблем со билокој торент.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,460
  6,687
  21 Јануари 2009
  На mkgunner и M.Pix им се допаѓа ова.
 24. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  122
  75
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Bug e. После ресетирање на пребарувачот, повторно си се менува на бугарски. Пробано на Chrome, Edge и Firefox.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 25. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  upload_2020-2-26_21-1-3.png
  Јас со тие 18+ успеав да уплоадирам 1.14 TB. Кој сака имам 3 инвајта.
   
Слични теми
 1. Bozter
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  2,083
 2. Chaeld10_8
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  541
 3. theMAD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  619
 4. Nenad90
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,476
 5. Flapjack
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,574
Вчитување...

Сподели

Вчитување...