• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
69
76
Се надевам не си го земал сега, овој е ланскиот модел TU70 - 2020, овогодишниот и доста подобрен е AU70 - 4К UHD Smart TV SAMSUNG UE 55 AU 7172 UXXH, 2000Hz, HDR 10+, Wifi
Разлика во цена 2000 денари
Оперативниов систем како е покажан? Имам ЛГ од пред 10 години скоро, се си функционира на него, Самсунгов ми делува интересен ама штета то не е Андроид.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Оперативниов систем како е покажан? Имам ЛГ од пред 10 години скоро, се си функционира на него, Самсунгов ми делува интересен ама штета то не е Андроид.
Не се секирај, на самсунг тајзенот е најдобар и најбрз моментално.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не се секирај, на самсунг тајзенот е најдобар и најбрз моментално.

Нема врска. Вебосот е далеку по возрасен да речам, подобра поддршка, уште има апдејти на телевизори стари по 5 7 години. Подобар хендлинг на кабловска, титли, јазици, ЦЕЦ итн итн.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Нема врска. Вебосот е далеку по возрасен да речам, подобра поддршка, уште има апдејти на телевизори стари по 5 7 години. Подобар хендлинг на кабловска, титли, јазици, ЦЕЦ итн итн.
Тромаво работи вебосот штознам, мене тајзенот ми е за нијанса побрз.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Пробај на компарабилни модели. Брзината е и до хардверот.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
854
1,811
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Ако веќе даваш 31к за ЛГ-то, овој модел за 2000 денари плус е драстично подобар - 4k UHD Smart TV SAMSUNG UE 50 AU 8072 UXXH, 50"(127cm), 2200Hz, Wifi

View: https://www.youtube.com/watch?v=8NHtr8xOCF0
На овој телевизор во Сетек има некој бонус од 2000 денари, то ест во Сетек е 30990.
Јас купив ист во саботата.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,181
3,476
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
На овој телевизор во Сетек има некој бонус од 2000 денари, то ест во Сетек е 30990.
Јас купив ист во саботата.

Купен е овој. Едвај се донесов до дома со чудово.

Со здравје да си ги гледате.
Па пишете импресии за некој ден што како.
 

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
413
197
На овој телевизор во Сетек има некој бонус од 2000 денари, то ест во Сетек е 30990.
Јас купив ист во саботата.
Ич не сакам да земам од Сетек било што, ама тој ваучер автоматски се одбива од сумата на тв или треба да се чека одобрување, па отпосле да се искористи за друг производ?
Од Нептун на таа сума ќе имам 900 ден ваучер.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,444
4,885
Ethermine
www.facebook.com
Накратко импресии ке пишам.
Споредував со 43ки самсунг модели со овој некако по посветла нијанса ми даваше, почисти бои, поколиритен. Низ менито брзо реагира и пофлуиден е.
Едино што ми прече многу е тоа на темна позадина и темна соба по ќошевите има како да кажам блидинг, нема рамномерно распределување на осветлувањето. Како и проблемот со ипс екраните на темни позадини.
Имам дома и смарт тв јвц со андроид и 300 глупости, на 4к резолуција знае да сецка во видеата. Сликата на ЈВЦ некако ко потемна иде и нема доволно бои.
4к резолуцијава на Hisesnsov при гледање видеа на јутуб се некако подобри и нема сецкања. Едноставно и брзо вчитува апликации и побрз е.
Патем, повеќето го земав ради гаранцијата. Од дуќан ми рекоа дека нивна гаранција давале 2 години и при регистрација на официјалната страна на Hisense се добиваат уште 3 год накнадна гаранција. Односно тотал 5 год.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
854
1,811
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Ич не сакам да земам од Сетек било што, ама тој ваучер автоматски се одбива од сумата на тв или треба да се чека одобрување, па отпосле да се искористи за друг производ?
Од Нептун на таа сума ќе имам 900 ден ваучер.
Тие 2000 ги одобруваат одма, значи 30999 одма го пресметуваат, плус на клуб картичка враќаат 3%(мислам), кои можат да се искористат друг пат.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,045
Скопје
Накратко импресии ке пишам.
Споредував со 43ки самсунг модели со овој некако по посветла нијанса ми даваше, почисти бои, поколиритен. Низ менито брзо реагира и пофлуиден е.
Едино што ми прече многу е тоа на темна позадина и темна соба по ќошевите има како да кажам блидинг, нема рамномерно распределување на осветлувањето. Како и проблемот со ипс екраните на темни позадини.
Имам дома и смарт тв јвц со андроид и 300 глупости, на 4к резолуција знае да сецка во видеата. Сликата на ЈВЦ некако ко потемна иде и нема доволно бои.
4к резолуцијава на Hisesnsov при гледање видеа на јутуб се некако подобри и нема сецкања. Едноставно и брзо вчитува апликации и побрз е.
Патем, повеќето го земав ради гаранцијата. Од дуќан ми рекоа дека нивна гаранција давале 2 години и при регистрација на официјалната страна на Hisense се добиваат уште 3 год накнадна гаранција. Односно тотал 5 год.
Значи Hisense многу конкурентен и јак настап во МК.(па и на форумов) ;)
Создравје да си го гледаш (y)
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
218
114
Во план ми е да земам 55'' тв, со буџет до кај 45к мкд. Во продавница највеќе ми фатија око 9096 и 8096 моделите, и некако ми изгледаше дека 8096 имаше поубава слика од 9096 иако според интернетот не треба да е така. Според вас се исплати разликата од 7.000 денари за 9096 или да одам со 8096?
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
254
231
Во план ми е да земам 55'' тв, со буџет до кај 45к мкд. Во продавница највеќе ми фатија око 9096 и 8096 моделите, и некако ми изгледаше дека 8096 имаше поубава слика од 9096 иако според интернетот не треба да е така. Според вас се исплати разликата од 7.000 денари за 9096 или да одам со 8096?
9096 без да размислуваш од овие два .

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Овој е ланскиот - 2020 год, LED flagship од Sony. Најчест употребуван назив по интернет му е X900H.
За тие пари нема да најдеш друг телевизор што ќе биде Full Array LED со Local dimming и целиот тој feature set ко подршка за сите Аудио кодеци (DTS X, Dolby Atmos), 2 x HDMI 2.1 порти итн.

Единствени негативни страни му се што оваквиот тип на панел има послаб агол на видливост, побледи се боите гледани од страна. На флегшип модели тоа и не е толку јако впечатливо али најубаво ако можеш да го видиш.
И припази ако го купиш да не го земеш од излог некој, што работел секој ден у продавница. Пошто 2020 модел е, не ми се верува да имаат големи залихи од него.
Каква беља ми направи....

Вчера го пазарив, телевизоров е неверојатен. Буквално се што ми треба има, одлично работи коди (со сараундот дома и hbr), стримање игри со мунлајт или стим линк под 10ms лаг, ретроарк работи, ОСот лета!
Сликата е неверојатна.

Малце бев скептик ради ВА панелот, мислев ќе имам проблем со странично гледање, ама не е воопшто воочливо ако не го бараш, минимално пореметување е, мислам дека ИПСите повеќе ќе пореметат ради backlight bleed.
Сликата е перверзија. Олед левел.
За парите не верувам дека има подобар телевизор нит па ќе има во догледно време.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
532
1,048
Каква беља ми направи....

Вчера го пазарив, телевизоров е неверојатен. Буквално се што ми треба има, одлично работи коди (со сараундот дома и hbr), стримање игри со мунлајт или стим линк под 10ms лаг, ретроарк работи, ОСот лета!
Сликата е неверојатна.

Малце бев скептик ради ВА панелот, мислев ќе имам проблем со странично гледање, ама не е воопшто воочливо ако не го бараш, минимално пореметување е, мислам дека ИПСите повеќе ќе пореметат ради backlight bleed.
Сликата е перверзија. Олед левел.
За парите не верувам дека има подобар телевизор нит па ќе има во догледно време.
Од каде го зема?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
189
267
Каква беља ми направи....

Вчера го пазарив, телевизоров е неверојатен. Буквално се што ми треба има, одлично работи коди (со сараундот дома и hbr), стримање игри со мунлајт или стим линк под 10ms лаг, ретроарк работи, ОСот лета!
Сликата е неверојатна.

Малце бев скептик ради ВА панелот, мислев ќе имам проблем со странично гледање, ама не е воопшто воочливо ако не го бараш, минимално пореметување е, мислам дека ИПСите повеќе ќе пореметат ради backlight bleed.
Сликата е перверзија. Олед левел.
За парите не верувам дека има подобар телевизор нит па ќе има во догледно време.

А зошто беља?

Одличен ти е изборот, наскоро и јас ќе се подновам со нешто слично :)

А за VA панел и јас го имав истиот впечаток. Сите од поскапа серија (Sony xh90, x90j, Samsung qled) беа доста солидни. Вреди да се приоретизираат пред IPS ривалите.
Додека пример на поефтиниве Samsung модели (поточно го гледав оној што го нудеа Нептун у пакет со Q70, не се сеќам на бројчето) доста слаб беше бар за мене аголот на видливост. Накај 30 илјади беше. У таков случај попрво би идел на IPS панел, пошто и дневната ми е широка…
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
121
123
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Каква беља ми направи....

Вчера го пазарив, телевизоров е неверојатен. Буквално се што ми треба има, одлично работи коди (со сараундот дома и hbr), стримање игри со мунлајт или стим линк под 10ms лаг, ретроарк работи, ОСот лета!
Сликата е неверојатна.

Малце бев скептик ради ВА панелот, мислев ќе имам проблем со странично гледање, ама не е воопшто воочливо ако не го бараш, минимално пореметување е, мислам дека ИПСите повеќе ќе пореметат ради backlight bleed.
Сликата е перверзија. Олед левел.
За парите не верувам дека има подобар телевизор нит па ќе има во догледно време.
Со здравје да си се служиш, ме интересира медиа плеерот на Сони.
Дали ќе го пушти видеово Chameleon кое е со Dolby Vision и true hd atmos.
Дали има опции за менување енкодинг на титлови, подигање/спуштање титлови доколку има вграден превод па пречи, синхронизација и сл.
Овие опции ги има кај LG, како е кај Сони.
Овде има разни видеа за тестирање на можностите на телевизорите Dolby Trailers - The Digital Theater
Бидејќи си пишува за сони 9096 дека подржува се, Dolby Vision, DTS, Atmos...
Истото ме интересира и за Hisense, кој може нека проба.
За овој тв, Ragnar вели не го чита фајлот.
Купен е овој. Едвај се донесов до дома со чудово.

Веројатно овој Hisense на Pane24 ќе може, таму пишува Атмос и Dolby Vision.
Чисто да знаеме кој тв има медиа плеер за се.
Сепак е подобро тв-то да има медиа плеер отколку за тие работи да докупуваш android box, барем телевизорот подржува хард диск.
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Со здравје да си се служиш, ме интересира медиа плеерот на Сони.
Дали ќе го пушти видеово Chameleon кое е со Dolby Vision и true hd atmos.
Дали има опции за менување енкодинг на титлови, подигање/спуштање титлови доколку има вграден превод па пречи, синхронизација и сл.
Овие опции ги има кај LG, како е кај Сони.
Овде има разни видеа за тестирање на можностите на телевизорите Dolby Trailers - The Digital Theater
Бидејќи си пишува за сони 9096 дека подржува се, дтс, атмос...
Истото ме интересира и за Hisense, кој може нека проба.
За овој тв, Ragnar вели не го чита фајлот.
Повели. Го лета и со неговиот медиа плеер и со коди. На вифи 5гхз е врзан.
Го стрима од NAS, не пробав од усб.

View: https://youtu.be/pRqovJfBdLs
 
Последна промена:

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
121
123
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Повели. Го лета и со неговиот медиа плеер и со коди. На вифи 5гхз е врзан.

View: https://youtu.be/pRqovJfBdLs
Хм, на првиот аудио стрим долу на рисиверот би требало да покаже True HD и да нема говор, само звукот од гуштерот/природата.
Ако има говор од нараторот, тогаш ти е пуштен вториот стрим и нараторот ти кажува дека првиот стрим е TrueHD, ова е DD+Atmos. Како гледам на рисиверот пишува цело време ДД+ и пуштен е вториот стрим. Можеби грешам, така приметив.
Можеби во опциите за звукот кај тв-то(eArc) треба некое подесување Bitstream.
Преубаво изгледа телевизоров, мерак!
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,608
3,811
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Хм, на првиот аудио стрим долу на рисиверот би требало да покаже True HD и да нема говор, само звукот од гуштерот/природата.
Ако има говор од нараторот, тогаш ти е пуштен вториот стрим и ти кажува дека првиот стрим е TrueHD, ова е DD+Atmos. Како гледам на рисиверот пишува цело време ДД+ и пуштен е вториот стрим. Можеби грешам, така приметив.
Можеби во опциите за звукот кај тв-то(eArc) треба некое подесување Bitstream.
Преубаво изгледа телевизоров, мерак!
Продолжи да гледаш, го променувам стримот во тој со гуштерот. Не знам дали јамахава пишува посебно за TrueHD, ама сигурно не го транскодира телевизорот, пошто коди ќе умреше да го праеше тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно