• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,838
2,745
Струмица
Оптиката им менува IP 1-2 пати во годината, максимум 3. Нема потреба од фиксна.

Speedtest резултатите ми даваат: 2/2 connections; Since 23.11.2020
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Не барај фиксна. Барај јавна IP и ќе ти доделат, таа не се мења после освен ако не уклучиш друг рутер. Јас ја имав со месеци и не се губеше со месеци (и кога ќе се рестартираше опремата).

Се смени сега кога морав да го форматирам рутерот пошто помалце работа беше него ли да ја барам грешката во конфигурација, нејсе тогаш се смени. Незнам дали ради auto-mac на бриџ адаптерот на микротик или поради друга причина.

Секако нема да ти се мења како на телеком.
Имаш јавна ИП сега ? Надвор од 100.120.х.х опсегот? Се доплаќа за тоа или ?

 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имаш јавна ИП сега ? Надвор од 100.120.х.х опсегот? Се доплаќа за тоа или ?

Не се доплаќа ништо. Уште првиот ден им се јавив здраво имам дупли нат, ми треба јавна ип ради сервери, впн итн. За 5 мин. ми доделија.

1000ка плаќам месечно
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Имам 150/150 зошто кога гледам фудбал ми сецка прекинува неколку секунди и пак продолжува?
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Епа тоа е... ќе мора да се префрлиш на хокеј.

Другар, шала на страна, мораш повеќе детали да пишеш.
На каков/кој уред (точен модел), како е поврзан, кој стриминг сервис, кој рутер го имаш, како и се останато што ќе ти текне - со која фреквенција се дешава, кога се дешава - секогаш/во некои делови од денот/?
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Епа тоа е... ќе мора да се префрлиш на хокеј.

Другар, шала на страна, мораш повеќе детали да пишеш.
На каков/кој уред (точен модел), како е поврзан, кој стриминг сервис, кој рутер го имаш, како и се останато што ќе ти текне - со која фреквенција се дешава, кога се дешава - секогаш/во некои делови од денот/?
Гледам на нов лаптоп Nitro 5 поврзан со нов HDMI кабел на LG UHD користам нов рутер Xiaomi Alo AC 2350,стримови обично гледам на totalsportek ... плус рутерот директно е поврзан со кабел на лаптопот .. Значи буквално се ми е ново плус имам оптички интернет(па да го еба.м не би требало да сецка.)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
totalsportek ... (па да го еба.м не би требало да сецка.)
Зошто да не? Гледаш крадена телевизија што ја делат со 200.000 посетители, јас стварно би бил изненаден да не „сецка“.
 

okaiDDi

Intern
10 август 2021
5
1
Здраво дечки.
Јас моментално го користам нај обичниов пакет на Телекабел од 500ден. со 30/1 Mb/s брзина. Овој месец за чудо нема некои посебни проблеми, но претходно јас, како и мои другари имаме проблеми дали со стабилност, или мали брзини(некад и до 10Mb/s).
Гледам дека Телекабел нудат оптички интернет за 600ден.(иако е со помала брзина Download) и нај искрено преку глава ми е веќе.
Ме интересира некој што имал искуство со овој пакет(или воопште оптика на Телекабел), дали воопште вреди да се земе овој пакет од 600ден. т.е. дали нема проблеми со стабилност како кај овој првичниот пакет од 500ден. ?
btw дома имаме вкупно мин. 6 уреди поврзани на нет.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,673
1,421
Здраво дечки.
Јас моментално го користам нај обичниов пакет на Телекабел од 500ден. со 30/1 Mb/s брзина. Овој месец за чудо нема некои посебни проблеми, но претходно јас, како и мои другари имаме проблеми дали со стабилност, или мали брзини(некад и до 10Mb/s).
Гледам дека Телекабел нудат оптички интернет за 600ден.(иако е со помала брзина Download) и нај искрено преку глава ми е веќе.
Ме интересира некој што имал искуство со овој пакет(или воопште оптика на Телекабел), дали воопште вреди да се земе овој пакет од 600ден. т.е. дали нема проблеми со стабилност како кај овој првичниот пакет од 500ден. ?
btw дома имаме вкупно мин. 6 уреди поврзани на нет.
Ако имаш опција за оптика, ставај одма. Upload od 1 мегабит за 2021 е ужас, а претпоставувам 5 од 6 уреди ти се на wifi, што уште повеќе ја усложнува работата.
 

okaiDDi

Intern
10 август 2021
5
1
Ако имаш опција за оптика, ставај одма. Upload od 1 мегабит за 2021 е ужас, а претпоставувам 5 од 6 уреди ти се на wifi, што уште повеќе ја усложнува работата.
Гледам ако можам да поминам со овој пакет за 600ден. од Телекабел. Ако тој не пасува на крај крајва, Телеком поставија оптика во нашава зграда. Цените на другите пакети им се слични ко на Телекабел. Во тој случај, боље со Телеком би идел, што си е сигурно, сигурно си е.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Гледам ако можам да поминам со овој пакет за 600ден. од Телекабел. Ако тој не пасува на крај крајва, Телеком поставија оптика во нашава зграда. Цените на другите пакети им се слични ко на Телекабел. Во тој случај, боље со Телеком би идел, што си е сигурно, сигурно си е.
Како е телеком сигурно кога интернетот им е тапа од пролетва. Во споредба со тоа каков беше предходно.

За искуства со оптика на телекабел листај назад во темава.
 
18 септември 2020
76
49
Гледам ако можам да поминам со овој пакет за 600ден. од Телекабел. Ако тој не пасува на крај крајва, Телеком поставија оптика во нашава зграда. Цените на другите пакети им се слични ко на Телекабел. Во тој случај, боље со Телеком би идел, што си е сигурно, сигурно си е.
Доколку не е стабилен интернетот на телекабел, а веќе има многу луѓе што се жалеа и има уште што се жалат, побарај понуда од Телеком преку агент ќе ти среди за поефтино. Во 2019 дошол кај нас дома еден агент и на татко ми му понудил Интернет М и ТВ М +Арена спорт +Гранд и Пинк пакет со 2 ресивери за телевизија за 1200 ден. денари. Пиши ми приватна порака ќе ти го пишам бројот од агентот. Сепак и тој пакет од телекабел ќе ти заврши работа, сепак оптика си е оптика. Во прилог понудата:
16286897012566073349424703601090.jpg
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Здраво дечки.
Јас моментално го користам нај обичниов пакет на Телекабел од 500ден. со 30/1 Mb/s брзина. Овој месец за чудо нема некои посебни проблеми, но претходно јас, како и мои другари имаме проблеми дали со стабилност, или мали брзини(некад и до 10Mb/s).
Гледам дека Телекабел нудат оптички интернет за 600ден.(иако е со помала брзина Download) и нај искрено преку глава ми е веќе.
Ме интересира некој што имал искуство со овој пакет(или воопште оптика на Телекабел), дали воопште вреди да се земе овој пакет од 600ден. т.е. дали нема проблеми со стабилност како кај овој првичниот пакет од 500ден. ?
btw дома имаме вкупно мин. 6 уреди поврзани на нет.
Ако имаш можност оптика Телекабел да ти постават - одма ставај. ОД скоро сум на оптички Телекабел 150/150 - нема мани ! Моментално сум во викендичка Маврово на Телеком - оптика 40/20 - ми се гади - пинг висок - само ноќе нешто се толерира ама за разлика од Телекабел е многу полошо...
 

okaiDDi

Intern
10 август 2021
5
1
Ако имаш можност оптика Телекабел да ти постават - одма ставај. ОД скоро сум на оптички Телекабел 150/150 - нема мани ! Моментално сум во викендичка Маврово на Телеком - оптика 40/20 - ми се гади - пинг висок - само ноќе нешто се толерира ама за разлика од Телекабел е многу полошо...
Хаха, па нормално дека ќе ти се гади. Си се разгалил со 150/150 и сеа назад на 40/20 нема смисла(ја сум сеа среќен ако имам 25Mb/s Download, а не сум ни близу до планина). Тоа ти е исто кога ја се префрлив од HDD на SSD, веќе неќам да видам вртечки диск со очи :LOL:.
Ние уствари и се префрливме од VIP на Телекабел поради боље нет и цени али последниве 2 год. неподносливо е... Ако викаш дека со оптика се решава проблемот, тогаш можда ќе пробам.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Хаха, па нормално дека ќе ти се гади. Си се разгалил со 150/150 и сеа назад на 40/20 нема смисла(ја сум сеа среќен ако имам 25Mb/s Download, а не сум ни близу до планина). Тоа ти е исто кога ја се префрлив од HDD на SSD, веќе неќам да видам вртечки диск со очи :LOL:.
Ние уствари и се префрливме од VIP на Телекабел поради боље нет и цени али последниве 2 год. неподносливо е... Ако викаш дека со оптика се решава проблемот, тогаш можда ќе пробам.
Со телекабел оптика при 150 аплоуд и 150 доунлоад - истовремено ! , пингот у игра ми се зголемува само за 40мс+ . Значи не се осеќа дека некој симиња нешто на друг комп или телефон. Порано само на Вибер некој да збори пингот до 1000+ идеше а недајбоже слика да прати или видео разговор :LOL:. Оптика Телекабел стави си и уживај. :p
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
139
Со телекабел оптика при 150 аплоуд и 150 доунлоад - истовремено ! , пингот у игра ми се зголемува само за 40мс+ . Значи не се осеќа дека некој симиња нешто на друг комп или телефон. Порано само на Вибер некој да збори пингот до 1000+ идеше а недајбоже слика да прати или видео разговор :LOL:. Оптика Телекабел стави си и уживај. :p
Пингот можи ќе крени 40мс но, packet loss ќе биди +25-100% е тогаш веќе се осеќа.
Пробај спуштај игра од стим и играј некоја игра која има net info ќе видиш дека има губиток на пакети.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Пингот можи ќе крени 40мс но, packet loss ќе биди +25-100% е тогаш веќе се осеќа.
Пробај спуштај игра од стим и играј некоја игра која има net info ќе видиш дека има губиток на пакети.
Богами баш тоа сакам да кажам - НЕ СЕ ОСЕЌА. Апекс легендс играм и симињам торрент - и сидам - не се осеќа...
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
290
170
Zdravo decki,
Dali nekoj ima optika staveno vo Taftalidze od Telekabel i da spodeli stabilnost/brzina, 150/150 paketot me interesira.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
148
241
Луксембург
Како сте задоволни од Optic 40 (150/150) и колку е тоа Неограничен сообраќај (D/U), дали важи политика за ФЕРПЛЕЈ? Благодарам
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Како сте задоволни од Optic 40 (150/150) и колку е тоа Неограничен сообраќај (D/U), дали важи политика за ФЕРПЛЕЈ? Благодарам
Супер си е оптиката - прочитај наназад постовите две три страни - а неограничен е сообраќајот мислам скроз ..
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
67
52
Како сте задоволни од Optic 40 (150/150) и колку е тоа Неограничен сообраќај (D/U), дали важи политика за ФЕРПЛЕЈ? Благодарам
Пакетов го ставив пред месец дена. До вчера беше без ниту еден проблем во смисла да има има прекини, голем пинг и слично (претходно на бакар, секојдневно или голем пинг или паѓа конекцијата). Вчера вечер после 22:00 снема нет а ме мрзеше да проверам дали е поради рутерот (прастарт tplink) или поради нивната проблем.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од 1ви до 30ти Септември ќе мониторирам трафик, прекини, аптајм и се по ред

SNMP со PRTG, значи детален преглед е сетиран.

Имам резервирано околу 10ТБ што ќе ги пополнам, не е лошо да дадете линк од некој добро сидиран торент од околу 100гб (без ратио) што ќе го бришам и пресимнувам да ја пополнам квотата.

Ако имам можност ќе одам на 10+тб па кој го интересира, нека ја прати темава.

100 мегабита ќе одвојам за тоа, 50 за мене да функционирам.

пакет 40
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Почнавме, вака ќе изгледа отприлика со по желба додатни детали кој го интересира. Ако има downtime поради снемување струја ќе напоменам.

1630502214355.png

1630502065561.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,105
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно