• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ми наместија оптички денес. Е сеа нешто не ги разбрав со јачината на сигналот нешто -13 пред модем, со модем демек до кај 25 - 27 што значи тоа? Дали е ок?
Го избрав Optic 40 (Што треба да е макс. 150/150) али сеа ми вади вака:
Погледнете го атачментот 100541
Елиминирај прво домашна опрема, кабел во модем како што кажа @Gaston, никако преку вифи да бркаш брзини. Ако од модем недава повеќе од ова јави им се да не ти ги побркале пакетите како кај мене.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac со здравје да си го користиш интернетот и да те служи како што треба.
Е сега мене ме итнересира т.е остана уште да ми кажеш пингови и стаиблност ако играш по некоја игра како мене, бидејќи јас не играм многу игри дали 2 се кој се онлајн со други луге но барам на тие 2 игри да не ми прави проблеми и на пример си знам колку пинг да очекувам, и воедно да не има губење на пакети па извесно време се да е добро т.е 10 минутги играш без проблем потоа 5 минути имаш загуба на пакети.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac со здравје да си го користиш интернетот и да те служи како што треба.
Е сега мене ме итнересира т.е остана уште да ми кажеш пингови и стаиблност ако играш по некоја игра како мене, бидејќи јас не играм многу игри дали 2 се кој се онлајн со други луге но барам на тие 2 игри да не ми прави проблеми и на пример си знам колку пинг да очекувам, и воедно да не има губење на пакети па извесно време се да е добро т.е 10 минутги играш без проблем потоа 5 минути имаш загуба на пакети.
Имаш конкретен сервер да пробам? Или пиши кој игри ќе ги инсталирам.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Елиминирај прво домашна опрема, кабел во модем како што кажа @Gaston, никако преку вифи да бркаш брзини. Ако од модем недава повеќе од ова јави им се да не ти ги побркале пакетите како кај мене.
Направив така, директно од модем еве ги брзините new_test.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Епа подобро, лаптоп е? Уплоад може да биде подобар, најверојатно зависи од локација до локација.
Да од лап-топ проверував директно на LAN кабел од модем.
Во ред е не е лошо се е подобро од тоа што беше 30/1Mbps

Сеа уште некој по асален рутер да земам. Сега имам Asus RT-N12LX
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,616
2,856
Gaston's setup  
Audio
AR
Да од лап-топ проверував директно на LAN кабел од модем.
Во ред е не е лошо се е подобро од тоа што беше 30/1Mbps

Сеа уште некој по асален рутер да земам. Сега имам Asus RT-N12LX
Треба да видиш дали има OpenWRT за него... поприлично ќе се подобри во секој поглед, само ќе мораш преку tftp да го флешнеш поради педерската заштита на Асус.
А ако е снапшот нема да добиеш web ui (LuCI), па ќе мораш преку SSH клиент све тоа да напраиш рачно...

Но, во секој случај, нов рутер му е мајката дефинитивно (гигабитен, 2,4/5ghz па и WiFi6 не е лошо да си future-proof).
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Не зафркнаа сега да купуваме нова опрема:cool:
И јас барам сега гигабитен свич и рутер
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@DemoUser од тоа што имам инсталирано. Горе доле исти се со телеком, можда 4-8ms повисоки. Star Trek Online има само во америка сервери и мислам дека е дури и подобра латенцијата за 20-30ms.

test.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Уште нешто да дополнам.

Денес приметив кога сакав да покренам VPN кон дома дека има дупли наааат.... изгледа по дифолт сите така ги ставаат. Не е ништо страшно ако немаш сервери што треба нанадвор да искачаат.

Ми падна чудно вчера дека добивам дупла IP една на 100.х.х.х друга на 89.х.х.х . Се јавив во тех. подршка и девојка тап тап тап за 3 минути ми додели јавна IP. Е сега се мења и DHCP серверот значи имаат и такви и такви, на кој му треба јавна IP даваат.

Пофалба до тех. подршка на телекабел иако имаше мали пропусти, брзо решаваа. Е сега да видиме дали после 12 часа ќе се смени, зошто толку е

1620326293445.png
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
554
443
Уште нешто да дополнам.

Денес приметив кога сакав да покренам VPN кон дома дека има дупли наааат.... изгледа по дифолт сите така ги ставаат. Не е ништо страшно ако немаш сервери што треба нанадвор да искачаат.

Ми падна чудно вчера дека добивам дупла IP една на 100.х.х.х друга на 89.х.х.х . Се јавив во тех. подршка и девојка тап тап тап за 3 минути ми додели јавна IP. Е сега се мења и DHCP серверот значи имаат и такви и такви, на кој му треба јавна IP даваат.

Пофалба до тех. подршка на телекабел иако имаше мали пропусти, брзо решаваа. Е сега да видиме дали после 12 часа ќе се смени, зошто толку е

Погледнете го атачментот 100591
Мене ме интересира да спуштиш некој торент со сидери и да видиме дали брзината е констатна 17мб или пага па пак се качува
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мене ме интересира да спуштиш некој торент со сидери и да видиме дали брзината е констатна 17мб или пага па пак се качува
Ете имаш горе од стим плавите цртки имплицираат константа од 18.5 до 18.7 mb/s што е 150 мегабита. Ако сакаш ќе спуштам и торент.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
554
443
Ете имаш горе од стим плавите цртки имплицираат константа од 18.5 до 18.7 mb/s што е 150 мегабита. Ако сакаш ќе спуштам и торент.
торент, на брзини мерење дава дека е констатно 150/150 али кога се донлодира нешто пага на 5мб па 15 па 7мб и се така
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
376
272
Уште нешто да дополнам.

Денес приметив кога сакав да покренам VPN кон дома дека има дупли наааат.... изгледа по дифолт сите така ги ставаат. Не е ништо страшно ако немаш сервери што треба нанадвор да искачаат.

Ми падна чудно вчера дека добивам дупла IP една на 100.х.х.х друга на 89.х.х.х . Се јавив во тех. подршка и девојка тап тап тап за 3 минути ми додели јавна IP. Е сега се мења и DHCP серверот значи имаат и такви и такви, на кој му треба јавна IP даваат.

Пофалба до тех. подршка на телекабел иако имаше мали пропусти, брзо решаваа. Е сега да видиме дали после 12 часа ќе се смени, зошто толку е

Погледнете го атачментот 100591
Фала богу барем даваат, што искрено колку толку добро решение, кој не ни знае и не му треба нека седи у НАТ, кој сака јавна да си добие. На А1 мислам треба да се утепаш од вртење и молење да ти дадат јавна.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
торент, на брзини мерење дава дека е констатно 150/150 али кога се донлодира нешто пага на 5мб па 15 па 7мб и се така
Значи стим симињаење е. Не е спидтест. симиња 30гб со константна брзина, ама ај кога ќе имам време ќе ти направам.

Фала богу барем даваат, што искрено колку толку добро решение, кој не ни знае и не му треба нека седи у НАТ, кој сака јавна да си добие. На А1 мислам треба да се утепаш од вртење и молење да ти дадат јавна.
Не правеа никаков проблем. Само многу лошо ги слушам од тех. подршка. За 2 мин. се разбравме со операторката, ми рече дека ќе мора да падне конекцијата за да смени нормално, и еве за 5 мин. имав нов сетап.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,616
2,856
Gaston's setup  
Audio
AR
Еве и ја да пријавам дека и кај мене е стабилно симнувањето.
Било на торенти или некој голем фајл и со и без некаков даунлоад менаџер.

@ARMac фала за разјаснувањето за дуплата IP. Го видов тоа одма и не ми беше јасно кој ку*ац...

Кога бев на кабловски на телекабел, IP адресата ми се немаше сменето повеќе од година дена, можда и две, сеа глеам се менува еднаш дневно. Штета...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Кога бев на кабловски на телекабел, IP адресата ми се немаше сменето повеќе од година дена, можда и две, сеа глеам се менува еднаш дневно. Штета...
А што ти менува тоа? Се додека е јавна, на коњ си! Тоа што е динамичка, мех...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Утре ќе ти кажам. Мислам дека е добар. Додека го тестирав VPN-от откако добив јавна IP од канцеларија влечев со 9.5mb/s од дома едно 200гб. Ама во канцеларија е 100/100 така да мислам дека може јаче.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,271
Аплоуд зависи од сервисот, пример следев во таск менаџер на некои оди над 100 па паѓа па пак качува над 100, на дропбокс не оди над 30, на некои е константно 50, а на спидтест константно 150
Некои сервиси намерно тротлаат брзина, дропбокс ме изненади, непријатно
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,271
Ова е од Гугл драјв, стабилни 50, па после некое време стабилни 100
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
торент, на брзини мерење дава дека е констатно 150/150 али кога се донлодира нешто пага на 5мб па 15 па 7мб и се така
Само рачунај дека рарбг, замунда, тпб немаат доволно брзи сидери/per slot за да го испунат капацитетот. Да речеме имаш 20-50 слотови, што значи ти требаат минимум 20 сидери (да се конектираат односно тракерот да ти ги додели) што би качувале со 800-900кб/с за ти да ја исполниш брзината. А ретки се таквите. Џабе ако има и 500 сидери ако ти неможеш толку конекции да оствариш.

1620389388421.png


@RagingDemon да друже тротлаат, проверено. Мама си е*але. Јас одавна се расправав со гугл ама не реагираат. Дропбокс да не зборам.

Покасно ќе направам некој добар аплод тест за @krema да видам само како да го изведам тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно