• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ништо, барем елиминираше тоа како проблем. Останува да дојдат со друг модем да пробаат и да ја видат инсталацијата во влез.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Ништо, барем елиминираше тоа како проблем. Останува да дојдат со друг модем да пробаат и да ја видат инсталацијата во влез.
Ја вчера се јавив по 10 пат вечерта,женската ми кажа дека ке пратела екипа за петок, им оставив и број па ке видиме дали ке се јават

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Немаат мерено ништо,уште не се дојдени али на моменти кога игрма лол чат пат знае да дигне голем лаг незнам дали е до модемот или до нетот

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Си пробал преку VPN дали ќе имаш таква флуктуација? Пример поврзан на најблизок сервер, чисто да видиш дали ќе варира брзината. Аку е исто тогаш напни ги да го сменат уредот.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Веројатно некаде е зборувано ама не можам да најдам - имаат ли и колкав е месечниот лимит за трансфер на Телекабел?
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Си пробал преку VPN дали ќе имаш таква флуктуација? Пример поврзан на најблизок сервер, чисто да видиш дали ќе варира брзината. Аку е исто тогаш напни ги да го сменат уредот.
Исто е дури и бетер со vpn

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Веројатно некаде е зборувано ама не можам да најдам - имаат ли и колкав е месечниот лимит за трансфер на Телекабел?
Нема. Нема ни во договорот мислам ама треба да проверам.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Нема. Нема ни во договорот мислам ама треба да проверам.
Е тука погодноста со необврзување со договор станува мач со две оштрици, пошто ни Телекабел не е обврзан кон корисниците да не го промени ова во некое идно време... Не дека кај А1 помогна нешто тоа што имавме договори, пак протнаа лимитирање на мала врата дури и ако не го обновиш договорот.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
144
130
Е тука погодноста со необврзување со договор станува мач со две оштрици, пошто ни Телекабел не е обврзан кон корисниците да не го промени ова во некое идно време... Не дека кај А1 помогна нешто тоа што имавме договори, пак протнаа лимитирање на мала врата дури и ако не го обновиш договорот.
Со години сум на телекабел, нема обрзувачки договор и никогаш досега немаат нешто негативно за корисникот сменато.
Се надевам така ќе продолжат.
Лимит на интернетот нема освен ако е над 10 TB.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
144
130
Реченицава само по себе се побива. Значи има лимит. Сега прашањето е да прочитаме каде е ова напишано?

Sent from Телефон using Tapatalk
Сакав да кажам дека имам направено 10 TB сообраќај, и брзината не ми се намалила.
Ако има некој направено повеќе нека кажи.
Моја грешка, неубо се изразив погоре. Сигурно нема лимит.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,382
2,753
И јас така знам.
Сакав да кажам дека имам направено 10 TB сообраќај, и брзината не ми се намалила.
Ако има некој направено повеќе нека кажи.
Моја грешка, неубо се изразив погоре. Сигурно нема лимит.
ОК, се разбравме.
Баш отворив на телекабел сега и никаде немаше ишто дури ни во оние општи услови и посебни услови.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
144
130

Abkanis

Intern
22 септември 2016
28
31
@[email protected] Ај ќе те замолам кога ќе дојде тимот, кажи дали ќе ти завршат работа со брзината, зошто и јас имам еден од тие мизерните модемчиња од Rаiscom што изгледаат како миленциња, да се надеваме дека најверојатно до нив е проблемот/лимитот.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
144
130
@[email protected] Ај ќе те замолам кога ќе дојде тимот, кажи дали ќе ти завршат работа со брзината, зошто и јас имам еден од тие мизерните модемчиња од Rаiscom што изгледаат како миленциња, да се надеваме дека најверојатно до нив е проблемот/лимитот.
Ако прочита поназад неколку страни, ќе забележиш дека јас го имам тој и немам проблем.
 

Abkanis

Intern
22 септември 2016
28
31
Ако прочита поназад неколку страни, ќе забележиш дека јас го имам тој и немам проблем.
Сум немал и јас до сега проблем, презадоволен сум веќе неколку години. Чисто ме интересираше до што би можело да е проблемот.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Обавезно ке пишам ако дојдат ако не ке досагам додека не дојдат :D

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Ништо не испадна, дојде екипа видоа што видоа ми сменија нов модем и истиот проблем, ке дошле со нивни лаптоп да измерат и ке пријавеле во штип па ке видиме што ке испадне
Еве го и модемчето ново :D IMG_20210514_122449.jpg

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

krstevski.m

Intern
5 декември 2017
32
35
Истиот проблем со флактуација на брзина го имам. Од тестирања што ги правев, околку 15-17 секунди(или 280-300мб) симнува со фул брзина (150мбпс), потоа се намалува на 40 за исто толку време (20сек отприлика) и повторно се качува.
Читав нешто и ова е уствари некој вид на burst-traffic shaping.
Али не е фер негде да има вакво ограничување а негде не.
Локација велес.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Истиот проблем со флактуација на брзина го имам. Од тестирања што ги правев, околку 15-17 секунди(или 280-300мб) симнува со фул брзина (150мбпс), потоа се намалува на 40 за исто толку време (20сек отприлика) и повторно се качува.
Читав нешто и ова е уствари некој вид на burst-traffic shaping.
Али не е фер негде да има вакво ограничување а негде не.
Локација велес.
Знам за што збориш (MQC) modular QoS, кој ти дава одредена брзина и вишокот го складира во queue. Го имплементираме ова по канцеларии кога има да речеме 200 Mbit излез, а имаш 20 клиенти. И тогаш вака варира. Брзината на дроповите зависи од тоа колку е целата оптеретеност и брзината на процесорот на уредот.

Ама не верувам дека е тоа. Искрено со оптика немам многу искуство ама за ова да биде така треба да имаат некој доста напреден уред пред секој влез/блок/базна станица што би го правел токму ова. Па ако има доста комшии да го регулира на овој начин.

Кај мене знам дека сум само јас зошто како што пишав предходно од надвор воведувавме инсталација во влез.

Овде имаш вовед во таа технологија. Ние го правиме тоа на циско уреди, за другите можда е друга терминологија, меѓутоа исходот ќе биде ист + што повеќе клиенти = повеќе CPU Usage, со тоа и atime token-s поспоро ќе се дистрибуираат.


Телеком на друг начин регулира. Кај нив ти е флет брзина, ама и флет цена :) Да бидам искрен и кај мене да е вака како кај вас, а и да неможат да средат би ги задржал зошто алтернативите се или да плаќаш дупло на телеком или да изгубиш нерви со А1 додека добиеш јавна IP. Неотел за жал нема секаде.

За мене лично е поважно да е константна стабилна конекција без packet loss и до сега еве фала богу е така.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Ми се јави ја денеска и ми кажаа дека само на Download ке биде така исто и од централа кај нив било така , контактирале и во Скопје и го потврдија ова дека ке било така само на Download
 

krstevski.m

Intern
5 декември 2017
32
35
Ми се јави ја денеска и ми кажаа дека само на Download ке биде така исто и од централа кај нив било така , контактирале и во Скопје и го потврдија ова дека ке било така само на Download
Хм истото се случува и кога се уплоадира. Вајда сеуште немаат дефинирано што ќе прават или пак мрежата не може да поддржи поголем трафик.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
552
441
Хм истото се случува и кога се уплоадира. Вајда сеуште немаат дефинирано што ќе прават или пак мрежата не може да поддржи поголем трафик.
Незнам,уплоадот не ми е толку битен,само знам дека вака ке биде барем сега за сега, имаат некое ограничување исто е и со поголемите пакети 500/500, 1000/1000 брзината не е флекс

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно