• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Незнам,уплоадот не ми е толку битен,само знам дека вака ке биде барем сега за сега, имаат некое ограничување исто е и со поголемите пакети 500/500, 1000/1000 брзината не е флекс

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Нема бе ограничување. Ај ќе видиме планирам до 30-ти да преминам 12-13ТБ.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
545
435
Ограничување на брзината мислев да варира 15мб/с па да пага на 4 мб/с па пак да се качува на секој 5-6 секунди

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,612
2,853
Gaston's setup  
Audio
AR
@ARMac пиши ми пп, си тргнал опциии да ти пишуваат.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,271
Околу 15 мин симнував торент од 30 гига, стабилна беше даунлоад брзината на 17
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ограничување на брзината мислев да варира 15мб/с па да пага на 4 мб/с па пак да се качува на секој 5-6 секунди

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Да и кај мене има осцилации, ама далеку се во споредба со тебе. На телеком е флет линијата стварно, ама и ова е ок. Зошто има толку големи дропови од едно до друго место незнам. Да не може софтверот грешно мери? Претпоставувам гугл драјв проба?


Еве уште еден сс

1621295107713.png
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Реон маџари ,хиподром 1/2 има ли некој од вас со оптика да ми каже како е брзината ??
Кај мене од 50/60mbps не може да крене повеќе . На 150/150 сум , доаѓаше екипа се е во ред сигнал,опрема oд кај нив системски е се во ред а брзина не добивам .
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Реон маџари ,хиподром 1/2 има ли некој од вас со оптика да ми каже како е брзината ??
Кај мене од 50/60mbps не може да крене повеќе . На 150/150 сум , доаѓаше екипа се е во ред сигнал,опрема oд кај нив системски е се во ред а брзина не добивам .
Веројатно имаш слаб рутер или уредите преку кои што тестираш се слаби. Кажи дали е WiFi или LAN и модел на рутерот.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
675
373
Реон маџари ,хиподром 1/2 има ли некој од вас со оптика да ми каже како е брзината ??
Кај мене од 50/60mbps не може да крене повеќе . На 150/150 сум , доаѓаше екипа се е во ред сигнал,опрема oд кај нив системски е се во ред а брзина не добивам .
1622017647696.png


Реон Маџари
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Веројатно имаш слаб рутер или уредите преку кои што тестираш се слаби. Кажи дали е WiFi или LAN и модел на рутерот.
Си мереа на нивниот модем со лан кабел, не мрда повеќе од 60mbps , a 90% oд времето е 40/50mbps.
Инаку имам Tp-Link C1200 , ама не е кај мене проблемот , нешто кај нив е, а не знаат што е :(
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Кај мене претежно е 80/80 во последно време. На Wi-Fi тестирам.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,433
SK
Како сте задоволни од техничка подршка?

Какви се искуствата во Карпош4/Тафталиџе2/Нерези? Имаат ли проблеми, прекини, итн?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Центар е ок. Не сум имал подолги прекини ни губење пакети. Прошлата недела сум имал 7 мин. прекин (вкупно), оваа не.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Како сте задоволни од техничка подршка?
Ако сакаш да слушаш "Те колигте, се на терен, работат на проблемо" - одлични се. :LOL: Ма да, од кога се префрлив на оптика речиси и никгаш сум немал потреба да ги барам затоа што доста стабилна им е мрежата во Лисиче. Со коакслијаниот беше друга приказна.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
689
811
orgrimar
ако ви треба евтин интернет телекабел се ок, ако ви треба стабилен за работа или гејмање подалеку, телеком или евентуално неотел се друго е лошо
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
ако ви треба евтин интернет телекабел се ок, ако ви треба стабилен за работа или гејмање подалеку, телеком или евентуално неотел се друго е лошо
Па според муабетите од луѓето овде со оптикава и не се веќе нестабилни и со латенции недобри за играње. Оптика е оптика, коаксијалец е коаксијалец. Изгледа со оптикава ќе лапнат добар колач, како ќе биде кога ќе начукаат корисници, е тоа е да се види. Ама со месец за месец претлата, без договори и слично вреди да се проба.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
ако ви треба евтин интернет телекабел се ок, ако ви треба стабилен за работа или гејмање подалеку, телеком или евентуално неотел се друго е лошо
Не е точно, стабилен е Телекабел.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ако ви треба евтин интернет телекабел се ок, ако ви треба стабилен за работа или гејмање подалеку, телеком или евентуално неотел се друго е лошо
Па баш телеком заебава последниве месец и пол. Сабајле особено кога децата се на онлајн.

Што се однесува до телекабел јас прв ќе кажев да имаше проблеми. Мене цел сообраќај ми иде преку телекабел од мобилен и лаптоп и кога патувам сум обавезно закачен на VPN. Дури и во Скопје не работам ништо што не иде преку телекабел.

Латенцијата е на исто ниво со телеком. Брзината барем кај мене е таа 150/150 иако има во темава луѓе кај кои паѓа. Но стабилноста ми е поважна од брзината во секој случај.

Па според муабетите од луѓето овде со оптикава и не се веќе нестабилни и со латенции недобри за играње. Оптика е оптика, коаксијалец е коаксијалец. Изгледа со оптикава ќе лапнат добар колач, како ќе биде кога ќе начукаат корисници, е тоа е да се види. Ама со месец за месец претлата, без договори и слично вреди да се проба.
И јас тоа се мислам, но и да падне брзината на 70-80, ако е стабилен како сега би ги задржал. Само да не почне да губи пакети.

Мислам дека старите модеми (белите) им беа доста полоши од овие црниве. Мада и овие не се нешто посебно (обичен модем е).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,433
SK
Moментот дека не се потпишува обврзувачки договор на временски рок, се спомнува како предност - но јас мислем дека не е, предност. Пошто вака ни Телекабел нема обврска утре да ги задржи цените/условите. Од друга страна двегодишниот договор кога ќе истече, потоа ние корисниците пак сме без обврска (месец за месец) ама провајдерот сеуште има обврска да продоложи да ги дава услугите според претходно договореното.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
Moментот дека не се потпишува обврзувачки договор на временски рок, се спомнува како предност - но јас мислем дека не е, предност. Пошто вака ни Телекабел нема обврска утре да ги задржи цените/условите. Од друга страна двегодишниот договор кога ќе истече, потоа ние корисниците пак сме без обврска (месец за месец) ама провајдерот сеуште има обврска да продоложи да ги дава услугите според претходно договореното.
Па нормално де, како ти немаш обврска така и он нема. Ама ако не ти се свиѓа, му викаш чао кога сакаш. Е сега размислу дали му се исплати да е конкурентен,и да изгуби корисници еден куп. Гледајќи ретроактивно никад не направиле некоја глупост со цените, со стабилноста и поддршката да.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Moментот дека не се потпишува обврзувачки договор на временски рок, се спомнува како предност - но јас мислем дека не е, предност. Пошто вака ни Телекабел нема обврска утре да ги задржи цените/условите. Од друга страна двегодишниот договор кога ќе истече, потоа ние корисниците пак сме без обврска (месец за месец) ама провајдерот сеуште има обврска да продоложи да ги дава услугите според претходно договореното.
Јас пишав зошто ги откачив телеком. После ХХ год. верен корисник со сите сметки на време платени, не сакаа да ми исклучат ТВ на 3 месеци да ми се намали сметката. Ме тераа да враќам опрема и да потпишам нов договор само за интернет. Тој нов договор ми беше само 199 ден. поефтин од тој што го плаќав значи 1699 ден. (само интернет) наспроти 1799 ден. (интернет + ТВ + фиксен). Единствена придобивка ќе ми беше што ќе добиев 100/100 наместо 60/60.

Е тоа е проблем затоа што вториот ресивер пред неполна година го платив 1000 ден. Ако после Х месеци сакав пак да земам ТВ, вториот ресивер требаше пак да го платам, пошто тие 1000 ден. биле за лизинг, а не да го купиш.

Сега на крај откако вратив опрема инсталирав телекабел и целава сага се заврши, се јави некоја госпожа од телеком и кога ги преслуша снимените разговори и ја сфати целата ситуација се извинуваше до небо. И на крај понуди 300 евра субвенции за уред ако потпишам договор. Ќе ја казнеле операторката што не ми дозволила да исклучам ТВ дрн дрн. стварно ме заболе што ќе правеле, јас не се враќам.

За 1000 ден. телекабел нуди стварно добра конекција сега за сега. Како ќе е во иднина ќе видиме, никој не знае. Си ставив андроид боксови во спална и дневна и плекс сервер, па нека си фрчи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,974
Мислења
854,064
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно