• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Јас пишав зошто ги откачив телеком. После ХХ год. верен корисник со сите сметки на време платени, не сакаа да ми исклучат ТВ на 3 месеци да ми се намали сметката. Ме тераа да враќам опрема и да потпишам нов договор само за интернет. Тој нов договор ми беше само 199 ден. поефтин од тој што го плаќав значи 1699 ден. (само интернет) наспроти 1799 ден. (интернет + ТВ + фиксен). Единствена придобивка ќе ми беше што ќе добиев 100/100 наместо 60/60.

Е тоа е проблем затоа што вториот ресивер пред неполна година го платив 1000 ден. Ако после Х месеци сакав пак да земам ТВ, вториот ресивер требаше пак да го платам, пошто тие 1000 ден. биле за лизинг, а не да го купиш.

Сега на крај откако вратив опрема инсталирав телекабел и целава сага се заврши, се јави некоја госпожа од телеком и кога ги преслуша снимените разговори и ја сфати целата ситуација се извинуваше до небо. И на крај понуди 300 евра субвенции за уред ако потпишам договор. Ќе ја казнеле операторката што не ми дозволила да исклучам ТВ дрн дрн. стварно ме заболе што ќе правеле, јас не се враќам.

За 1000 ден. телекабел нуди стварно добра конекција сега за сега. Како ќе е во иднина ќе видиме, никој не знае. Си ставив андроид боксови во спална и дневна и плекс сервер, па нека си фрчи.
А турски серии како сега? Со можност истите да си ги вратиш за да си ги повториш по 2 пати . Муки си имам бре... Реков уште малку ако ме позаебаваат телеком со стабилноста у работно време, ќе си стаам паралелно телекабел само за мене по дома и не им давам на другите.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,199
4,449
SK
Јас пишав зошто ги откачив телеком. После ХХ год. верен корисник со сите сметки на време платени, не сакаа да ми исклучат ТВ на 3 месеци да ми се намали сметката. Ме тераа да враќам опрема и да потпишам нов договор само за интернет. Тој нов договор ми беше само 199 ден. поефтин од тој што го плаќав значи 1699 ден. (само интернет) наспроти 1799 ден. (интернет + ТВ + фиксен). Единствена придобивка ќе ми беше што ќе добиев 100/100 наместо 60/60.

Е тоа е проблем затоа што вториот ресивер пред неполна година го платив 1000 ден. Ако после Х месеци сакав пак да земам ТВ, вториот ресивер требаше пак да го платам, пошто тие 1000 ден. биле за лизинг, а не да го купиш.

Сега на крај откако вратив опрема инсталирав телекабел и целава сага се заврши, се јави некоја госпожа од телеком и кога ги преслуша снимените разговори и ја сфати целата ситуација се извинуваше до небо. И на крај понуди 300 евра субвенции за уред ако потпишам договор. Ќе ја казнеле операторката што не ми дозволила да исклучам ТВ дрн дрн. стварно ме заболе што ќе правеле, јас не се враќам.

За 1000 ден. телекабел нуди стварно добра конекција сега за сега. Како ќе е во иднина ќе видиме, никој не знае. Си ставив андроид боксови во спална и дневна и плекс сервер, па нека си фрчи.
Слична причина имав и јас кога ги откачив Телеком на времето, само во мојот случај се работеше за втор ТВ ресивер на АДСЛ приклучок. Претходно скоро 10-тина години сѐ беше во ред, додека еднаш стариве не посакаа втор ресивер и тогаш по неговото ставање почнаа проблемите. Секојдневно паѓаше конекцијата, и телевизијата на вториот ресивер.
хх посети од нивните екипи подоцна, еден постар тип призна дека работата е до квалитетот на сигналот и дека целата линија едноставно нема bandwidth да испорача проток за 2 телевизиски приеми плус договорениот интернет пакет.

И покрај сето ова Телеком ме одбиваа неколку пати кога барав да се исклучи вториот приклучок за ТВ, или да донесат нов кабел и да ги испорачаат договорените услови (слепа сервисна уличка а претходниот кабел беше поставен на наш трошок). Се жалев, од АЕК се правеа на тошо и ме советуваа да го завршам договорот. Пошто не беше многу на крај почекав некој месец па исто како и ти, се преселив на друг провајдер (Близу).


Сега на Близу А1 им е дојдено времето за менување, често имаат долги прекини во Карпош 4 реонот а идиотски малиот аплоуд иде на живци дури и како за незахтевен корисник.

Затоа и барам информации за квалитетот на Телекабел во Карпош 4/Нерези, да не биде работава од магаре на магаре. :)
Од другиве реони гледам ве има подоста ште сте задоволни.
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
До каде стигна Телеком.. другиве оператори да имаат подобри понуди.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
409
298
До каде стигна Телеком.. другиве оператори да имаат подобри понуди.
Единствено ги спасува што другите немаат оптика толку проширено. А1 се тиња на тоа поле, Телекабел пак мислам се со помала покриеност отколку Телеком.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
569
454
И ја сум задоволен од стабилноста на телекабел, мегу првите бев во градот кога донесоа оптика
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
ако сакате да напишам дека телекабел е супер ќе напишам така но не е.
Моментално имам оптика од телекабел неотел и телеком. Телекабел знае да паѓа брзина и да има големи латенси во пик часови од 18 до кај 23, неотел и телеком немале таков проблем последниве 2-3 години. Евтин е и имаат релативно добра подршка и тука завршува се. За гејмање или за работа кога треба стабилна конекција само телеком или неотел
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
До каде стигна Телеком.. другиве оператори да имаат подобри понуди.
Па од секогаш имале подобри понуди од телеком. Она што го издвојува телеком сѐ уште е комплетот што го добиваш од услуга, поддршка и брза реакција на проблеми.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Ако има некој активтен од телеком , телекабел , а1 што имаат по дома да пингнат ип адресава да ми кажат дали им дава реквест тиме оут :)
95.211.244.30

изгледа и неотел и телеком имаат проблеми со холандија и германија
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Telekabel DNS test
89.205.127.211.......5ms
95.211.244.30,,,,,,,,,,,,,9ms
Мислењето е автоматски споено:

Ако има некој активтен од телеком , телекабел , а1 што имаат по дома да пингнат ип адресава да ми кажат дали им дава реквест тиме оут :)
95.211.244.30

изгледа и неотел и телеком имаат проблеми со холандија и германија
Симни си ова и направи тест за најбрз ДНС
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Ако има некој активтен од телеком , телекабел , а1 што имаат по дома да пингнат ип адресава да ми кажат дали им дава реквест тиме оут :)
95.211.244.30

изгледа и неотел и телеком имаат проблеми со холандија и германија
Од телеком реквест тајмоут. Но исто така и од 2 ВПС-а едниот на Hetzner DE другиот Memset UK. Нешто ќе да е е друго, не баш до телеком.
едит:
Packed Lost e od sekade
1622412529985.png
 

Атачменти

Последна промена:

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
118
92
Ако има некој активтен од телеком , телекабел , а1 што имаат по дома да пингнат ип адресава да ми кажат дали им дава реквест тиме оут :)
95.211.244.30

изгледа и неотел и телеком имаат проблеми со холандија и германија
Од А1 исто дава реквест тајмоут.
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Ставив оптички 150/150,рутерот што го користам ми вади 50-65 плус тоа сигналот во другата соба е ептен слаб,препорачајте добар гигабитен рутер што ке ја покрива целата куќа..
 
18 септември 2020
77
50
Ставив оптички 150/150,рутерот што го користам ми вади 50-65 плус тоа сигналот во другата соба е ептен слаб,препорачајте добар гигабитен рутер што ке ја покрива целата куќа..
Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless AC Smart Dual-Band Gigabit Router 1200Mbps AC8 w/4 Antennas
Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A Wireless Dual Band Gigabit
Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 Wireless 2183Mbps Smart Gigabit Black
Повели предлог од мене, сепак можи некој друг ќе ти заврши работа, разгледај сепак и одбери си, прашај некој и од агентите во салоните.
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Земи гигабитен рутер за да ти ја вади целата брзина тоа ке реши све. Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A Wireless Dual Band Gigabit овој е многу добра опција. а иначе некогаш за брзината сто посто е до тоа дека има загуба негде дали кај главниот нод. зошто секогаш коа се мести не оди секад као планирано, губи неколку децибели секаде, земи си подобар рутер и ке се подобри све.
 
Последна промена:

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Земи гигабитен рутер за да ти ја вади целата брзина тоа ке реши све. Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A Wireless Dual Band Gigabit овој е многу добра опција. а иначе некогаш за брзината сто посто е до тоа дека има загуба негде дали кај главниот нод. зошто секогаш коа се мести не оди секад као планирано, губи неколку децибели секаде, земи си подобар рутер и ке се подобри све.
Значи тој рутер да го зема така ?
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Да тој ке биде супер избор ама и другиве како што ги гледам се супер рутери со ниеден од нив нема да згреши.
Мислењето е автоматски споено:

еден од тие два Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 Wireless 2183Mbps Smart Gigabit Black
Друже кој би го одбрал ти?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Ставив оптички 150/150,рутерот што го користам ми вади 50-65 плус тоа сигналот во другата соба е ептен слаб,препорачајте добар гигабитен рутер што ке ја покрива целата куќа..
Џабе се што ти предлагаат, без основни податоци за објектот. Квадратура, спратност, густина на ѕидови од кај што ти е рутерот до кај сакаш да фаќа итн.
На голема куќа стан, па уште ако има спратови, со еден рутер каков и да е тешко во пракса да ја покриеш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Mistc

Intern
23 март 2021
23
7
Џабе се што ти предлагаат, без основни податоци за објектот. Квадратура, спратност, густина на ѕидови од кај што ти е рутерот до кај сакаш да фаќа итн.
На голема куќа стан, па уште ако има спратови, со еден рутер каков и да е тешко во пракса да ја покриеш.

Sent from Телефон using Tapatalk
224 квадрати,еден спрат,250 сантиметри ѕид.другата соба од рутерот е одалечена 12 метри
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
224 квадрати,еден спрат,250 сантиметри ѕид.другата соба од рутерот е одалечена 12 метри
Мислм дека со ниеден рутер нема да покриеш цел волкав објект задоволително насекаде.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Мене ми е битно двете соби мојата и на братми да ги опфатам,не жалам пари ако вреди нешто .
На 12 метра дијагонала, со хх ѕидови измеѓу, не би очекувал у таа соба некој сигнал топ. Најдобро ако можеш да пробаш, позајмиш ако можеш некој рутер и ќе знаеш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,366
Мене ми е битно двете соби мојата и на братми да ги опфатам,не жалам пари ако вреди нешто .
За таа квадратура само mesh систем и нема да имаш мака во никоја соба. Еден рутер стално ќе има мртви точки кај што ќе се мачи да праќа сигнал. Ќе си ги позиционираш оптимално, едниот (означен) преку WAN до модемот и другите два зависно каков ти е распоредот. Лесно се поврзуваат и можат да се стават на ѕид, плус имаат и алтернативни LAN порти. Конкретниов модел ти е убав и за во иднина зошто има 1GB WAN/LAN порти, во случај да надоградиш интернет брзина.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,524
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно