• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Ти @Rukfash конечно доби забрзување од 40 на 150 ?
Разочарао си ме буразеру и ко човека и ко комуниста!
Божем ме пратеш, ама не доволно внимателно. Ја повеке пати спомнав дека дека сум на 20/30 и чекам ( онака лабаво) да ја дигнат оваа брзина.
И да не ја дигнат преку Џони ми е. :p
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
524
424
Се јавив денеска да си прашам за проблемот,по муабетот ми стои дека знаат за проблемот дали ке го решат ке видиме

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
253
163
Skopje
Разочарао си ме буразеру и ко човека и ко комуниста!
Божем ме пратеш, ама не доволно внимателно. Ја повеке пати спомнав дека дека сум на 20/30 и чекам ( онака лабаво) да ја дигнат оваа брзина.
И да не ја дигнат преку Џони ми е. :p
Ааа..Значи на најмалиот пакет си...Мислев дека си 40/40 па само кај тебе нама забрзување. Епа буразеру ке си доплатиш за поголем пакет - нема друго. Корисниците на 20/20 пакетот Телекабел ги наградил со

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
96
77
@kristijan1001 значи ти си 150/150 и си корне оптката на телекабел кој реон/населба си ако не е тајна бидејќи гледам вака кај тебе е ТОП 150/150 телекабел.
Е сега останува @ARMac кој пакет ќе го земе да видам и да пушти он тестови
Lisice
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@DemoUser еве ги се моткаат низ влез. Испадна имале донесено до пред влез оптика, ама не и внатре. Па да прашале куќен совет, да прашале во фирма за дозвола. Мене ќе ми отиде цел ден. Знаејќи ги моиве комшии може дозвола и да не добијат. Веќе 2 саати се распрашуваат дали смеат да бушат.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,397
2,246
@DemoUser еве ги се моткаат низ влез. Испадна имале донесено до пред влез оптика, ама не и внатре. Па да прашале куќен совет, да прашале во фирма за дозвола. Мене ќе ми отиде цел ден. Знаејќи ги моиве комшии може дозвола и да не добијат. Веќе 2 саати се распрашуваат дали смеат да бушат.
Само во МаЌедонија:

- NEMOITE DAMI BUSITE VO ZGRADA ! ! ! KE STAVITE BUBICI I CIPOVI DANE SPIVONIRATE.

10 минути подоцна, истиот лик:
HEHENCE DAJ DA STAAM STORI SE SO PRAVAM PO DOMA HE HE. U DA TI'BAM OVA A1 UPFLOU DMLOGU MI E SPORO PEER.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,005
946
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac тоа е тоа проблемот кој што го има кај нас ГАДОВИ од луге живеат во зградите јас истиот проблем го имав ама јас ги решив другачје.
Ако не дозволиш ова нема ни ти да имаш КАБЛОВСКА т.е во влезот нема да има ниеден провајдер ТХЕ ЕНД.
Кога копаа за оптиката му кажав на прецедателот 10 пати гледај да не утнеш да не поминат пошто иде се подземно недајбоже да не остават сет туби ќе си направиме проблеми.
Имав во зградата само А1 денешен, после виде невиде им даде дозвола и на телекабел да пуштат и на телеком.
Дојдоа од НЕОТЕЛ гадови од зградата и он стана гад голем не дозволи неотел нивна оптика да си донесе т.е нивни оптички кабел.
Јас да сум како тебе ќе барам решение од надвор да му пуштат ако не си на високо ептен.
Ќе им помогнам ќе го ишелнирам кабелот ако треба и ќе го оптегнам преку прозор па ако некој се пожали слободно нека идат во полиција првин па ќе се објаснуваме затоа што заради некој пензионер или будала јас да немам оптика не може.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac тоа е тоа проблемот кој што го има кај нас ГАДОВИ од луге живеат во зградите јас истиот проблем го имав ама јас ги решив другачје.
Ако не дозволиш ова нема ни ти да имаш КАБЛОВСКА т.е во влезот нема да има ниеден провајдер ТХЕ ЕНД.
Кога копаа за оптиката му кажав на прецедателот 10 пати гледај да не утнеш да не поминат пошто иде се подземно недајбоже да не остават сет туби ќе си направиме проблеми.
Имав во зградата само А1 денешен, после виде невиде им даде дозвола и на телекабел да пуштат и на телеком.
Дојдоа од НЕОТЕЛ гадови од зградата и он стана гад голем не дозволи неотел нивна оптика да си донесе т.е нивни оптички кабел.
Јас да сум како тебе ќе барам решение од надвор да му пуштат ако не си на високо ептен.
Ќе им помогнам ќе го ишелнирам кабелот ако треба и ќе го оптегнам преку прозор па ако некој се пожали слободно нека идат во полиција првин па ќе се објаснуваме затоа што заради некој пензионер или будала јас да немам оптика не може.
Земав хилта реков јас ќе почнам да бушам, па вие продужете и така ќе тераме до 3-ти спрат. Ако некој прави проблем ќе престанеме и тоа.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,005
946
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac не дека има голема работа треба само вертикала да се избуши кај што нема некоја цевка или струен кабел после другото лесно се решава проблемот е што ептен галама се прави бушиш бетон плоча.
Џабе чекаш земи буши ако излезе некој кажи им си местам оптика телевизија интернет... собери си измети си ѓубрето и готово.
На крај исто како да не работел некој ќе биде.
Ако пукне некоја поголема дупка земи радикол 20 денари 1 кило и замачкај и готово нема ни дупка да има.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac не дека има голема работа треба само вертикала да се избуши кај што нема некоја цевка или струен кабел после другото лесно се решава проблемот е што ептен галама се прави бушиш бетон плоча.
Џабе чекаш земи буши ако излезе некој кажи им си местам оптика телевизија интернет... собери си измети си ѓубрето и готово.
На крај исто како да не работел некој ќе биде.
Ако пукне некоја поголема дупка земи радикол 20 денари 1 кило и замачкај и готово нема ни дупка да има.
Уствари испадна нема многу бушење, видоа телеком како правеле го пуштале цревото во каналот на лифтот и искачаат на секој спрат. Така да бетон скоро ич не се буши.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,005
946
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ARMac гледај кажи им да не пипкаат и пикаат кабли во на телеком каналчињата и сапи нивн да не искиант опиката.
Дека после ќе може корисник од телеком да ти направи проблем :) ако му искинат нешто и нема интернет .... тогаш стварно ќе имаш проблем :)
Може и тужби да јадеш само да те предупредам се дур не пипкаат во туѓи канали т.е си пуштат нивно се нема да имаш проблем.
Не ме сваќај погрешно но да ти кажам однапред затоа што телеком без дозвола од зграда не мести никаде оптика бара потписи и така да телеком има документ дека има дозвола да мести тамо и ако некој ја уништи нивната мрежа пријавуваат во полиција и се се дознава на крај.
Ова само ти го кажувам онака да си знаеш општо.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,976
4,439
Ethermine
www.facebook.com
Сака да каже човекот дека си пуштиле нивни посебен канал. Бидеќи виделе како од телеком бил пуштен каналот.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,005
946
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Сака да каже човекот дека си пуштиле нивни посебен канал. Бидеќи виделе како од телеком бил пуштен каналот.
Знам јас го разбрав но го предупредувам да си знае за другиот начин.... дека тогаш може да му направи проблем телеком , а и воедно станарот или било кој во зградата....
Јас тотално иначе го разбрав што ми пиша човекот и ќе повторам јас само да го предупредам да си знае општо.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Бидна, наместија измерија -11 на влакното и избегаа. Не ми кажаа ни каква конекција да направам кон телекабел ни ништо. Го акна тоа црниот ОНТ/Модем виде SYS/CON свети зелени и отидоа (а јас блебетав на телефон со сестра ми).

И отидов на работа не ни успеав да го пробам. PPPoE користат или што? Или бриџ.
 

krstevski.m

Intern
5 декември 2017
32
35
Бидна, наместија измерија -11 на влакното и избегаа. Не ми кажаа ни каква конекција да направам кон телекабел ни ништо. Го акна тоа црниот ОНТ/Модем виде SYS/CON свети зелени и отидоа (а јас блебетав на телефон со сестра ми).

И отидов на работа не ни успеав да го пробам. PPPoE користат или што? Или бриџ.
Мислам дека е во bridge mode.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако користиш рутер мислам дека треба да ја кажеш мак адресата на техничка поддршка, провери.
После смена ќе им се јавам да прашам.

Микротик RB750GL ставив на таа конекција, последно што видов е searching на eth1/wan наместен да зима адреса. И така го оставив.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
После смена ќе им се јавам да прашам.

Микротик RB750GL ставив на таа конекција, последно што видов е searching на eth1/wan наместен да зима адреса. И така го оставив.
Ги контактирав нема конекција дефинитивно, а не барале мак адреса.

пинг @HardCorec IMG_20210504_230947.jpeg
Мислењето е автоматски споено:

Ги контактирав нема конекција дефинитивно, а не барале мак адреса.

пинг @HardCorec IMG_20210504_230947.jpeg

Ок после 20 мин. го лоцираа проблемот. Ама сега нов проблем

1620164735691.png
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ги контактирав нема конекција дефинитивно, а не барале мак адреса.

пинг @HardCorec Погледнете го атачментот 100527
Мислењето е автоматски споено:
Ок после 20 мин. го лоцираа проблемот. Ама сега нов проблем

Погледнете го атачментот 100528
После уште 10 минути го сменија пакетот мислеле 20/20 сакам.

Ајде аирлија. @DemoUser стај тјунед неделава ќе фурам и VPN клиент кон Берлин-Скопје и после Прага-Скопје. За стабилност ќе известам како ќе биде, се надевам ок.

1620164956664.png


Едит, да кажам да се знае општо, нема потреба да се кажува MAC адреса. Типот на конекцијата е DHCP Client или во некои рутери стои како Dynamic Client. IP-то се врзува со MAC адресата, ако се смени уред може да се смени и таа. Со тоа што може и spoof да се направи. Никакви додатни параметри не се потребни, ниту лозинки и слично.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,075
3,559
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
После уште 10 минути го сменија пакетот мислеле 20/20 сакам.

Ајде аирлија. @DemoUser стај тјунед неделава ќе фурам и VPN клиент кон Берлин-Скопје и после Прага-Скопје. За стабилност ќе известам како ќе биде, се надевам ок.

Погледнете го атачментот 100529


Едит, да кажам да се знае општо, нема потреба да се кажува MAC адреса. Типот на конекцијата е DHCP Client или во некои рутери стои како Dynamic Client. IP-то се врзува со MAC адресата, ако се смени уред може да се смени и таа. Со тоа што може и spoof да се направи. Никакви додатни параметри не се потребни, ниту лозинки и слично.
И кај мене се деси истото, во договорот запишано пакет од 1000, ми пуштија 20/20. Ајде брзо лесно се среди со еден повик до техничка поддршка, по 5-10 мин беше фул брзина. А иначе за кабел, кај мене не бушеа, однадвор само пиштија кабел до под тераса (втор спрат) па низ дупка кај шо имав од кабловската таму се протна кабел, за 15 мин се беше готово
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
459
50
Скопје
Ми наместија оптички денес. Е сеа нешто не ги разбрав со јачината на сигналот нешто -13 пред модем, со модем демек до кај 25 - 27 што значи тоа? Дали е ок?
Го избрав Optic 40 (Што треба да е макс. 150/150) али сеа ми вади вака:
telekabel.png
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,603
2,849
Gaston's setup  
Audio
AR
Ми наместија оптички денес. Е сеа нешто не ги разбрав со јачината на сигналот нешто -13 пред модем, со модем демек до кај 25 - 27 што значи тоа? Дали е ок?
Го избрав Optic 40 (Што треба да е макс. 150/150) али сеа ми вади вака:
Погледнете го атачментот 100541
Кај мене -2 измерија.
Оди до 95/95 кај мене ама ја имам стотка рутер тапа.
Не ми се брца у модем зашто спикав све фино и не ми се растура за да видам дали тера 150/150.
Ама во твојот случај најарно да боцнеш директно во модем и да констатираш до што е.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
459
50
Скопје
Кај мене -2 измерија.
Оди до 95/95 кај мене ама ја имам стотка рутер тапа.
Не ми се брца у модем зашто спикав све фино и не ми се растура за да видам дали тера 150/150.
Ама во твојот случај најарно да боцнеш директно во модем и да констатираш до што е.
Фала на одговор. Немам опција за Like. Ќе проверам директно на модем не барам да е максималното ама бар да е до кај ете 95 до кај 100 таман ќе е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,744
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно