• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со 5.1 Опкружувачки звук ( Sony KD-55XG8505 )

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DzoleGTI

Gaining Experience
23 јануари 2014
126
66
(( Kisela Voda )), Kisela Voda, Macedonia
Здраво,

Имам проблем со 5.1 звук се работи на Сони Телевизор 2019 год модел KD-55XG8505 и појачало Yamaha-RX-V730.
Поврзани се со оптички аудио кабел така што од телевизорот во појачалото, но на појачалото не ги дава сите канали туку само два.
Тестирано е со нетфлик програмчето (андроид е телевизорот ) и филмови што се 5.1 и не ги отвара каналите на појачалото исто така и од компјутер преку eARC HDMI кабел во сетинзи дава 5.1 на пц то,
но на појачалото не ги отвара,порано со двд и блурај цд ги отвараше каналите исто така и тоа е поврзано со оптички аудио кабел.Сега само 2 канали отвара и обележани се со L I R пробав барав и во
сетинзите на телевизорот но неможев да најдам ништо конкретно освен eARC што е вклучено и е за хдми кабел.
Дали некој имал ваков проблем и би можело да знае како да се реши.


Слика од појачалото (со црвено обележано каналите каде што не ги отвара)

Оптички аудио влез за тв


 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Провери во упатството или по спецификациите дали воопшто телевизорот дава 5.1 сигнал на тој излез. Колку што имам сретнато, обично овие излези од телевизор се стерео, сараундот оди преку HDMI.

Ако поддржува, некаде по менијата на телевизорот треба да има опција да одбереш колку канали ќе има на тој излез.

Телевизорот и појачалото не се врсници и затоа вакви проблеми.
 

negoznam

Intern
8 ноември 2010
9
1
negoznam's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 @ 4.2GHz + AIO Maelstrom 240T
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus Elite
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB + 2x128 GB Kingston HyperX Fury + 1TB WD Green
PSU
EVGA superNOVA 1000 G3
RAM
2x8GB Kingston HypeX Predator CL16 @ 3200MHz
Case
Deepcool Dukase V3
Mouse
Razar DeathAdder 3.5G
Audio
Helium 400BT
Monitor
Samsung 27"
OS
Windows 10
Би требало да подржува оптичкиот излез на тв-то 5.1 (99% сигурен). Провери на ресиверот дали има опции за начинот на вчитување на дигиталните влезови - пр. analog, digital, auto. На мојот Pioneer заради ваква заебанција не добивав 5.1 додека не го сконтав моментов.

Исто, како што спомна moongose, провери во сетинзите на телевизорот колку канали се подесени.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,525
916
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не те сфатив точно што сакаш со (e)ARC?
Опцијата ARC е телевизорот да врати аудио сигнал преку негова hdmi in порта. Значи портата е input за HDMI меѓутоа output за audio (ARC - audio return channel). Ти на тој receiver немаш воопшто hdmi колку што гледам, така да нема каде да се враќа ARC-то.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,910
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Има неколку работи. Прво, рисиверот може да има мод на слушање - stereo, all channel stereo, virtual, DD, DD+, DTS итн итн. Види прво тоа, во сетирањата на влезот на AVR-от.

Второ, преку оптички кабел не се пренесува Dolby Digital Plus, туку само Dolby Digital (познат и како AC3). Ако Netflix пушта DD+...

Сними некој филм со AC3 5.1 аудио и пробај.

 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
Има многу извештаи дека Netflix апликацијата пушта surround само преку HDMI (ARC).
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,957
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Случајно да не имаш наместено output на телевизорот да иде и на оптички и на телевизор?
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не можеш 6 канали пред оптички, само стерео некомпресиран. Може ефект да ти даде 5.1 како компресиран dts, ac3, ама секој канал посебно ореку оптика не бива. Ти треба хдми приклучок до појачалото.
Обично поврзувањето оди вака. Од блурејот плеерот оди хдми до појачалото, па од појачалото хдми аут оди до тв.
А ти на појачалото немаш дигитален хдми, ако сакаш секој канал посебно мора аналогно, или да си купеш ново појачало.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
FTFY

DD5.1 / DTS5.1 без проблем оди преку оптика (S/PDIF протокол).
Епа де, како што пишав освен dts dolby digital ако се такви фајловите, hd master нр можеш, 24 bit 96hz можеш само стерео, loosles некомпресирани можеш 2. А компресирани бива, ама зависи кој декодира.

Ако го наместиш на pcm да префрла на појачалото директ не знам дали може dts да декодира покачалото. А ако ти е наместено да декодира тв, дали може да декодира dts 5.1.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Второ, преку оптички кабел не се пренесува Dolby Digital Plus, туку само Dolby Digital (познат и како AC3). Ако Netflix пушта DD+...
Ако е тоа случај, нема да има никаков звук, но тој добива стерео.
Обично поврзувањето оди вака. Од блурејот плеерот оди хдми до појачалото, па од појачалото хдми аут оди до тв.
А ти на појачалото немаш дигитален хдми, ако сакаш секој канал посебно мора аналогно, или да си купеш ново појачало.
Поврзува извор на звук од телевизорот, не од плеер. Си пишал дека кога поврзува оптички од плеер, има 5.1.
И нема аналоген HDMI, по дефиниција е дигителен. Поврзувањето му е во ред, изворот не му дава 5.1.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
И ова да го проба на ТВSent from my iPhone using Tapatalk
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
678
555
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Јас имам Сони ТВ од 2014та, последен модел пред да почнат со Андроид да ги прават. Поврзан ми е на Yamaha појачало од 2004та, значи без хдми, со оптички кабел. Сараунд поддржува до Долби Дигитал 5.1. ДТС не иде преку оптичкиот излез.

Осигурај се дека на појачалото не е оставено да тера во стерео мод или pure direct. Ако го имаш Straight копчето, намести го на тоа. Straight модот прави плејбек без додавање на пост процесинг ефекти. Исто така мора да имаш на телевизорот сетинзи за аудио аутпут, осигурај се дека таму сѐ е во ред. Исто така кога бираш аудио трака на нетфликс, осигурај се дека е избрана 5.1 траката.
 

Alex77

Intern
16 јануари 2016
2
2
Zdravo imam slichna konfiguracija i raboti 5.1 brz nikakov problem, na Sony-to e bitno da go namestis vo action meni/speakers/ output na AUDIO SYSTEM.. posle toa restartiraj netflix i bi trebalo da pojavi na sekoj film deka e 5.1 i da go prefli pojachaloto avtomatski na DOLBY DIGITAL mode..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

DzoleGTI

Gaining Experience
23 јануари 2014
126
66
(( Kisela Voda )), Kisela Voda, Macedonia
Фала ви дечки проблемот е решен префрлен е на Долби Дигитал и Аудио системи ги доби сите канали, а пред тоа беше на долби дигитал плус.
Исто така менито беше на македонски па го префрлив на англиски и најдов тоа што ми требаше...Како и секогаш ит.мк број еден за се (y)
Освен нетфлик од каде гледате филмови што се 5.1 ?
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Торент, Amazon Prime Video, HBO Go...
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Само не симињај DTS HD MA 5.1 пак нема да ги слушаш сите канали


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

negoznam

Intern
8 ноември 2010
9
1
negoznam's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 @ 4.2GHz + AIO Maelstrom 240T
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus Elite
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB + 2x128 GB Kingston HyperX Fury + 1TB WD Green
PSU
EVGA superNOVA 1000 G3
RAM
2x8GB Kingston HypeX Predator CL16 @ 3200MHz
Case
Deepcool Dukase V3
Mouse
Razar DeathAdder 3.5G
Audio
Helium 400BT
Monitor
Samsung 27"
OS
Windows 10

negoznam

Intern
8 ноември 2010
9
1
negoznam's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 @ 4.2GHz + AIO Maelstrom 240T
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus Elite
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB + 2x128 GB Kingston HyperX Fury + 1TB WD Green
PSU
EVGA superNOVA 1000 G3
RAM
2x8GB Kingston HypeX Predator CL16 @ 3200MHz
Case
Deepcool Dukase V3
Mouse
Razar DeathAdder 3.5G
Audio
Helium 400BT
Monitor
Samsung 27"
OS
Windows 10
Од 3 Eur за 15 дена до 16 Eur за 180 дена.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,957
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
HBO Go не ми дава 5.1 мене. (LG UJ6500, yamaha 485)
Види да не има некој апдејт на апликацијата на телевизорот. До пред 2 месеци од прилика немаше. Сега е 5.1 100% нормално одма се забележува. Јас сум со Samsung NU74 и Yamaha 483 така да сетот е многу сличен :) И стисни Signal Info на yamaha даљинското дали покажува DD.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,957
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Види да не има некој апдејт на апликацијата на телевизорот. До пред 2 месеци од прилика немаше. Сега е 5.1 100% нормално одма се забележува. Јас сум со Samsung NU74 и Yamaha 483 така да сетот е многу сличен :) И стисни Signal Info на yamaha даљинското дали покажува DD.
Ми покажува рисиверот цело време што добива. Ај ќе видам. Имаше еден апдејт скоро...

Јок. Уште стерео :(
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,050
Мислења
837,603
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно