1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу ТВ во викендица„

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од LCD TV, 30 Јуни 2015.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Тера Телевизија од Битола најуредно пренесува Full HD или, што би рекол @bogoevski:
  Full HD e 1920x1080p (пе)

  Рака на срце interlaced е далеку по-погодна за пренос од progressive
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Низ кој медиум, кабелска?
   
 3. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Телекабел. Иначе Тера Телевизија е Full HD од декември 2014 после три месеци реставрација. И МаксТВ мислам.
   
 4. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Едно време по пазариве се збореше: батали,.... робава (стокава) е турска, а сега кога купуеш нешто овие продавачиве нагласуваат стокава не е кинеска туку е турска!
  Демек прашувам зошто се сменија вака рабоќево?
  Во турција со околу 80.000000 жители настана БууМ (не мислам на Буум ТВ)! во индустријата и тие ја сватија пазарната економија,...едноставно го покачуваш квалитетот на производот и одиш на пазарот со поприфатливи цени од конкуренцијата.;)
  Ај нека им е на здравје!
  Ајде сега да видиме ние кај сме?!:cry::eek:
  П.С.
  Ова еден вид продолжение од излагањето на флегма,....
   
  Последна промена: 7 Јули 2015
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Има негде да се види, да пишува дека пренесуваат прогресивен сигнал?
   
 6. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Нема прогресивен
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Епа тогаш не е "full HD" 1080i е мизерија дури и во спoредба со 720p, негде на ниво на 480p е.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Се важи слика од мојот телевизор?
  [edit]
  Кај што се гледа инфото од каналот?

  @bogoevski
  Да, кабловска.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Се важи....

  Сериозен си дека има наша телевизија која пренесува 1080p?
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  22.jpg
   
  krema, Oktar, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Кој им е квалитетот на сигналот? битрејт?
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе Тера ТВ од увек била прогресивна телевизија :D

  Сериозно ова? Посебно делот со 480п
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  8 Mbps link и 5Mbps bitrate , а можи помалце.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Најсериозно.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Квалитетот е беспрекорен
  11.jpg

  Сепак, убедливо најдобра слика имаат Russia Today HD (1080i) и (порано) Viasat Explore HD, History (720p) .....
   
  На psyside и Oktar им се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  И не е да солам памет но само при овие „техники“ испливува на површина предноста на Sony Bravia енџин, Samsung енџин, LG енџин ....
  Особено при спортски настани.

  Се додека не мрцварат со 576i и подулу секој телевизор над 600 евра се фрлени пари освен во случај да си филмофил кој дневно поминува по 12 саати во гледање на блу реј рипови.

  Btw
  И понатаму стојам на тврдењето дека Grundig имаат најлоша матна слика на пазарот. При гледање на материјал со висока резолуција (BD Rip) работите не се толку катастрофални. Катастрофални се при гледање на телевизија.
  Ваљда имаат лош приемник.
  Знам и не зборувам на памет. Во фамилијата кај мене купија Grundig покрај моите совети да не купуваат Vivax, Quadro и Grundig.
  Еден месец не им праев муабет....
   
  На olikomerc, alumen :), goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Fair enough, јас одамна не гледам никаква телевизија, освем тенис, така да за мене нема проблем.
   
  На Astro и bogoevski им се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,776
  9,421
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Братче, with all due respect, одмор па уште и во викендица служи за активности кои вклучуваат негледање на телевизија. Како на пример шетање, чепкање низ двор, спиење, ****, и друго.

  Коче први - магарац!
   
  Govinda, LCD TV, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Govinda

  Govinda
  Баниран/a

  75
  32
  6 Јуни 2014
  Машко
  A na MRTV imas so da gledas u p.cku majcinu. HD signal pustaat samo na vesti i na tie zombi emisiite "edukativni". Filmovi isto davaat stari i nisto od HD nema u niv. E aj ke se tesheme utakmici koa prenesuvaat so makedonski ekipi kolku pati u godinata. Inace koa ima liga na shampioni napravi sporedba MRT i ZDF i ke ti stane jasno sho e 1080p. (Ali dobro , treba i da se ima dobar vid).
   
 21. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  ...,а другите мислиш дека се бољи?!:eek::cry:
   
 22. Govinda

  Govinda
  Баниран/a

  75
  32
  6 Јуни 2014
  Машко
  za mene na TV kanali so gi gledam cak pat edino Travel HD ima da se pogledne neso interesno i na ZDF koa davat utakmici. Inace pretezno na TV-to gledam filmovi i videa na usb i na smart youtube.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Така е другар, ама ако мислиш дека гледаш ZDF во 1080p не ќе да ти е добар видот. ZDF, како и сите останати емитува во 16:9 576i како и во 720p50 (HD-то), ретко има телевизии што користат 1080i формат, а уште поретко (мислам ни една нема) што користи 1080p највеќе ради бендвидот кој е ~2мп по фрејм, додека кај 720p таа бројка е пола.

  Тоа што пишува 1080p на екран е интерполација од 720p од телевизорот или ресиверот. Али да, сепак сликата е побристра од кој било наш "HD" канал. Сепак компресија е приметлива и на најдобрите телевизии.
   
 24. Govinda

  Govinda
  Баниран/a

  75
  32
  6 Јуни 2014
  Машко
  Тоа што пишува 1080p на екран е интерполација од 720p од телевизорот или ресиверот. Али да, сепак сликата е побристра од кој било наш "HD" канал. Сепак компресија е приметлива и на најдобрите телевизии.[/QUOTE]
  Ma kompresijata e primetliva, da. Ako me pitas mene "Full HD" - to veke ne mi e dovolno. 4K mu e majkata, ali ke pocekame uste malce dodeka da pocne oficijalno da se reproducira. Poentata e deka na TV kanalite i nema so da se gleda.
   
 25. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Ma kompresijata e primetliva, da. Ako me pitas mene "Full HD" - to veke ne mi e dovolno. 4K mu e majkata, ali ke pocekame uste malce dodeka da pocne oficijalno da se reproducira. Poentata e deka na TV kanalite i nema so da se gleda.[/QUOTE]
  Ќе почекаме уште малце,?!:crazy::cry: ма ќе почекаме још неколко тисуќа лета,...ха,...ха,..;)
  П.С.
  Во машинството, бидејќи машинските елементите имаат маса неможат да се движат со брзината на светлината, додека електроните во електрониката се движат со приближна брзина на светлината. Зошто го нагласувам ова, проценете сами?!;)
  Чувствувам обврска ова да го преведам во народна поговорка: "Да имаше баба му.... ќе се викаше дедо";)
   
  Последна промена: 7 Август 2015

Сподели

Вчитување...