1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу ТВ во викендица„

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од LCD TV, 30 Јуни 2015.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,567
  19 Јули 2013
  Засега ниедна телевизија во светов не емитува сигнал во 1080р. Тој формат само на блуреј, дигитален даунлоад и слични сервиси.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Малце ли е? ;) Иначе рачунај дека сателитските и земските канали имаат ограничен бендвит и затоа мора да штедат. Оптика му е мајката
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Што е со мислењата на претходната страна? или мизерен битрејт?
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,567
  19 Јули 2013
  Ако мислиш на тв тера, најверојатно апскејлинг.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Така и мислев од прва, ама ај си викам можда сега со побрз интернет се смениле работите, плус Флегма делуваше доста убедливо :D
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Блурејот ми ја уби желбата за било каква телевизија :(
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Пошо стварно неам појма како успеваат бугариве да пренесуваат во 4К, ме интересира дали оди тоа преку нет, преку сателит или како? Налетав на видеенцево па затоа прашувам, да се информисам малку :)
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,612
  4 Септември 2008
  Битрејтот е мизерија, тоа е финтата на овие 1080p/4K преноси, изгледаат добро нема дискусија, ама 4K пренос според она што сум го видел, е дури и под вистински 1080p диск, let alone 4K.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Да да сигурен сум во тоа, колку ли bandwith би требало за да биде баш 4К нели. Меѓутоа ме интересираше како го вршат преносот, како и воопшто се врши пренос на 4К, дали оди преку оптика, сателит, нет... или со други зборови, како би можел еден корисник да гледа 4К тв канали дома, не само кај нас туку и општо.
   

Сподели

Вчитување...