• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
Зависи како ги гледаш работите. Читајки по интернет дека сони нема никаква заработка со секоја продадена конзола (дури некаде кажуваат и дека со зијан ги продаваат) значи целта им е да продаваат понатаму игри и да си го задржат реномето и името на фирмата.
Не да се зијан. По некои проценки нив ги кошта $450 или тука негде да ги произведат. Кај е RND, кај е транспорт, кај е лежарина, кај е ДДВ, кај е процентот за продавачите. Нај зијан им е да дремат на полици кај скалпери.
 

ersersers

Intern
29 ноември 2020
1
0
Да бе онлајн нека ги дадат па после еден човек да изнакупи 35 комада и да ги продава по 700-800 евра пак ќе има плачење и жалење
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
517
303
Не бе online, штом има толку проблеми и фрки нека кажат, на тој и тој ден ке добиеме толку и толку конзоли, за да биде фер кој сака нека си резевира. За резервација еве ви online форма а може и во дуќан, лимит ке е една наплата од една картичка (многу лесно се регулира ова) па тој еден човек ако нема попаметна работа нека иде по банки и нека вади 30-40-50 картички. Верувај ми многу лесно се регулира се тоа, правиме муабет за 30-40-50 конзоли не за 3000-4000-5000 па и повеке. Штом платиш ти го пракаме по карго. Ако не платиш во рок од 48 часа од кога ке ги добиеме конзолите и ке ти известиме дека твојата е приститгната ке ја продадеме на друг. Барем во оваа ситуација нема да се плашат дека ке им останат непродадени. Ама мака е сето ова да се направи, башка после тоа тате на бате и сите познати и пријатели итн... па ке му бидат лути... што до некаде го разбирам.... ама тоа е тоа... А дека има начин се да биде фер и регуларно има.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не знам за вас, ама мене ова ми е веќе навредливо. Да ги молам Сони и Галерија за да им дадам јас пари за конзола, ма нек си ебат матер од инат ќе купам ПЦ или нема да им купам.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
Не бе online, штом има толку проблеми и фрки нека кажат, на тој и тој ден ке добиеме толку и толку конзоли, за да биде фер кој сака нека си резевира. За резервација еве ви online форма а може и во дуќан, лимит ке е една наплата од една картичка (многу лесно се регулира ова) па тој еден човек ако нема попаметна работа нека иде по банки и нека вади 30-40-50 картички. Верувај ми многу лесно се регулира се тоа, правиме муабет за 30-40-50 конзоли не за 3000-4000-5000 па и повеке. Штом платиш ти го пракаме по карго. Ако не платиш во рок од 48 часа од кога ке ги добиеме конзолите и ке ти известиме дека твојата е приститгната ке ја продадеме на друг. Барем во оваа ситуација нема да се плашат дека ке им останат непродадени. Ама мака е сето ова да се направи, башка после тоа тате на бате и сите познати и пријатели итн... па ке му бидат лути... што до некаде го разбирам.... ама тоа е тоа... А дека има начин се да биде фер и регуларно има.
Со системот кој што го имаат, ништо да не сменат, има финта. Рендом one use купон, пред да ги пуштиш у продажба дигаш цена рецимо на 310.000, нормално со напомена на страната, со купонот намалуваш на редовна цена. Решен проблем.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,468
1,445
Drachevo
Ова е веќе иритантно. Сакаш ryzen? Нема. Сакаш Ryzen Apu? Нема. Сакаш PS? Нема. Сакаш графичка? Нема.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ова е веќе иритантно. Сакаш ryzen? Нема. Сакаш Ryzen Apu? Нема. Сакаш PS? Нема. Сакаш графичка? Нема.

Така де, дојдовме во ситуација да молиме фирми за парите да им ги дадеме...
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
72
40
Drugari sto pravime mi skurce cekajki ps5 ima li nekoj nekoe info tolku li nemozat da postignat so ps5 ne mi e jasno
 

RIKITOOO

Intern
27 декември 2020
16
4
@Dakota исто бро само гледам дека излеваат страшни игри ама нема плејка. Како што ми стое работата есента ќе не фате.Читам инфо ама тоа е се додека не се задоволат поголемите пазари се вака ќе биде рекла казала муабет.Галерија ма како се посра тоа е страшна работа
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
72
40
@Dakota исто бро само гледам дека излеваат страшни игри ама нема плејка. Како што ми стое работата есента ќе не фате.Читам инфо ама тоа е се додека не се задоволат поголемите пазари се вака ќе биде рекла казала муабет.Галерија ма како се посра тоа е страшна работа
Za greota :D jas sobiram igri na ps+ a nema kako da gi igram :D baram da najdam ama nikade nema ni kaj sosedive
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
Za greota :D jas sobiram igri na ps+ a nema kako da gi igram :D baram da najdam ama nikade nema ni kaj sosedive
Control чекај 5ka да играш, дефинитивно. Oд другиве што искочија, Bugsnax e океиш, All Stars онака, Worms имаш и на PS4. Од PS Plus колекција дефинитивно играј ја Days Gone ако не си до сега.

A за чекање, јебига. Ја лапнав 5ка, али Xbox чекам, увек нешто се чека. :)
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
717
224
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Бев вчера прашав и ми рекоа во Мај следна пратка и не може резервација. :)
Со други зборови, "Братче бркај работа ајде не замарај треба ли да кариме некои 200-300 евра по конзола" али на културен начин :D
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
378
554
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Има луѓе, ќе платат по 1000 евра за конзола и штом поминат тие на редот после сме ние. До средина на лето ќе има за сите :)
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
72
40
Има луѓе, ќе платат по 1000 евра за конзола и штом поминат тие на редот после сме ние. До средина на лето ќе има за сите :)
Da brat jas taka si cekam 5 meseci veke sledniot mesec ke ima za site pa pak sledniot mesec ke ima za site i zdravje za edno 1-2 godini ke ima i za nas :D
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,297
1,381
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
378
554
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
PS5 > Ваксајнс
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,922
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно