1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  Во соседна србија се појави Cooler Master V1000 по цена од 200 евра имате тест на џони гуру кој изјави дека би се оженил со ова напојување сеа замислете колку е добро :D внатре чист СС
   
  На tomi и dejan_str им се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  seasonic е или што е :D мора да е квалитетно
   
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 4. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  Уствари сисоник е само ОЕМ КМ3 е платформата сега баш видов
   
 5. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Ќе молам за хитна помош!
  Напојувањето кое го имам ми се расипа!Станува збор за вакво исто.

  [​IMG]
  Напојувањето е 850 W


  Се започна вчера поручек кога компјутерот не сакаше да се запали.Го извадив напојувањето,го отворив и видов дека е изгорено.
  ГО пробав и на друг компјутер,но незапали воопшто,па одтука започнав да размислувам за ново напојување.

  Инаку компјутерот е со водено ладење и core i7 930 процесор.16 гига рам и Графика ge force GTX 580 2gb

  Јасно ми е дека е ова го имам скапо платено,но овојпат не планирам да дадам толку пари.Да скратам.Она што можам да одвојам во моментов е до 40 евра т.е 2400-2500 денари.Ме интересира дали за овие пари можам да најдам напојување?Има ли врска тоа што имам водено ладење и корсаир мемории?.Графичката е со 2 приклучоци за струја,како на сликава:
  [​IMG]


  Дали овие работи бараат голема снага или не
  Добро би било ако има некој риал пауер напојување,да пробам да видам дали ми работат другите делови или пак да ми посочите продавница каде има добро напојување,но и ќе ми завршат работа да го пробам,па ако е се во ред да го купам.

  Покрај тоа Ќе ве молам за ваша препорака за напојување со кое ќе можам да завршам работа.

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=388&pid=34325
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=23391
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=23392
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22562
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22144
  http://ddstore.mk/products/400WGX-Real-Power-ATX12V2.3-PFC-Passive-Connectors-4x-SATA-2x-PATA-1x-PCI-e-6pin+2pin-1x-MB-20+4pin-8pin-4pin+12V-45cm-sleeved-cables-120mm-Fan-w-Auto-Speed-Control-Retail/pid/760925#.Ue7Nl6y-Zkg
  http://ddstore.mk/products/CoolerMa...cable-RS400-PSAPJ3-EU/pid/711669#.Ue7NzKy-Zkg
  http://ddstore.mk/products/PSU-SPIRE-Jewel-420W-12cm-silent-FAN-24+6pins/pid/771347#.Ue7OAay-Zkg
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22562

  Eве гледав некои предлози,но тоа е само мое мислење.Мислам дека сет даваа и попуст,па веројатно на тие цени ќе се добие нешто плус.Значи над 2700 денари не планирам да дадам во никој случај.Ќе молам за ваши предлози
   
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  http://www.techpowerup.com/reviews/CoolerMaster/V1000/
  http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=344
  CM’s favorite OEM, Enhance, although a good one, is apparently more familiar with budget-orientated units instead of cutting-edge designs that offer the highest possible performance, and CM has, as such, chosen to work with Seasonic, the OEM that has for many years now helped highly successful companies dominate the enthusiast market, on their new V Series.
  The fresh V series consists of three models with 700 W, 850 W, and 1000 W capacity
  Ова е најжешкото парче моментално.
   
 7. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  325
  169
  28 Јуни 2013
  За тие пари со таа снага, не.
   
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  а јас мислев ке го прашаш каде нашол GTX580 со 2GB рам :D
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не го почитав предходниот пост, заслепен од топлотните бранови кои ги емитира напојувањето
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 10. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Си направивте убаво муабает:),а помош никаква :cool:
  За Графичката згрешив точно и е 1.5гига,али не мора одма да наоѓате замерка.

  Инаку се разочарав.Дали е лето па никој нема на форумов од познавачите да даде совет незнам,али стварно сум разочаран.... :(
   
 11. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  за тие пари нема шанси......ќе мора да дадеш минимум уште 1 000ден. ...........еве предлог што не сум сигурен дали ќе биде доволно aко грешам и ако е малце ќе мора 700W верзија

  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22563


  Нова серија од CM во моментов најдобро во однос на цена/квалитет/преформанси
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Со тој буџет тешко да земеш напојување што ќе ја држи таа конфигурација. Ако веќе земаш нешто поефтино (во случај системот да не ти е OC-уван) оди со Cooler Master B700, јас имам ставено B500 во следнава конфигурација (G2010, ECS B75 M3, 4GB RAM, 500GB HDD, GTX580, CM B500) сметам дека таа конфигурација ќе ти треба малку помоќно напојување.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Има едно слично само B500.Тоа е 2990денари.Веројатно тоа ќе биде така добар избор,бидејќи во моментов сме тенки со финансии :)


  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22562


  Tуку нешто ме буни во моментов!На графичката имам два приклучока за струја едниот со 4 пина,а другиот со 3 пина.

  Како што гледам ова нема за со 3 пина туку само оној пси експрес со 4 пина што е
   
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  @goce ilievi , за gtx 580 да работи добро, потребно и е 42A на 12v линија.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Ma
  Да објаснеше нешто повеќе. !Што поточно значи ова?
   
 16. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На секое напојување имаш спецификации, налепница и ќе ја најдеш оваа информација. GX Lite 500W има 36A на 12v линија... Намената сигурно би ти била кежуал гејминг не? Не глеам поента зашто да штедиш ако работиш нешто друго со писито и зашто да се земе gtx 580.....ако веќе сакаш да заштедиш со некое такво mid range напојување, побарај 600W ...
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Aха така.Тотално сум неупатен во овие работи.Туку што станува со ова пиновите.Гледам на напојувањава го има тој со 4 пина што е +2 пин,a meне ми треба 4пина и плус уште еден приклучок со 3 пина.
   
 18. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Мој совет е да одиш барем со B600. Што се однесува до пиновите мислам дека сликава ќе ти каже се

  [​IMG]
   
 19. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  На прв поглед делува ок тоа напојување ама според тестов, над 300W load излегува од спецификации. Така да најубаво да си заштедиш уште некој денар за некое посолидно напајање. И преброј ги тоа пиновите уште еднаш пошто си грешка.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  А мој совет да ја продадеш графичката и да најдеш нешто на старо што троши помалку. Вака само графичкава ти троши колку цела една понова конфигурација.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  На напојувањето од страна се покажани спецификациите,најбитно е на 12v линија да има што повеќе ампери.Пример ако има една 12v линија да има барем 40A за да немаш проблем со GTX580,пожелно и нешто повеќе за да можеш о да ја оверклоковаш и слично.Пример.Ако пишува 42A на 12v линија 42*12=504W .Но за тие пари тешко ке најдеш квалитетно со таа Апмеража,а фирми како делукс,хантол,гејмбрд...итн не даваат стабилен напон и во случај да имаат 40A на 12в линијата.Најдобро е да земеш нешто од coolermaster,corsair И слично но нема да поминеш под 6000 денари.Ако сакаш поевтино а сепак доволно квалитетно земиси некое 600-650W Чифтек напојување или пак од анхоч Gigabyte 550-650W тие се така поевтини и ке ти завршат работа а ке те коштаат околу 4000-5000 денари макс.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 22. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Чекај ова 12 линија е тој кабелот кој оди во плоча големиот 24пин(така ли)или оној за графичка со 4 пина што е?

  Колку отприлка или точно и треба моќност на графичкава,и дали доколку се извади и смени може да се помине со поевтино напојување?
  Пример ова напојување со обична графичка 7300гт

  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_66&product_id=22197

  Или пак ова ако останува графичката:[​IMG]  Дали се исплати да се вади картицава и да се помине со горното напојување или пак долново ќе врши работа.Гледам по спецификации на интернет 45А дава на таа од 12V линија.Дали ќе врши работа ова....
   
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  За GTX580 ке биде тамам тоа напојување,Графичките земаат струја од 12в линијата и затоа е битна
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Јас се нафаќам да ти го сервисирам напајањето.
  .
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Oд пред некој ден приметив дека Напојувањево(Silent pro M2 1000) зуе нон стоп,и кога работи и кога е исклучен компјутерот.Звукот кој го произведува е како брзо пецкање,како спој некаков и доста се слуша кога компјутерот е исклучен.Што може да биде проблемот?дали е проблем? и како да го решам,и дали да го носам на сервис додека има гаранција?Инаку работи одлично,све проверив од напони до потрошувачка преку W метар апарат.Функционира одлично.Само звукот е проблем
  Ке отворам тема,вака нема смисла.
   

Сподели

Вчитување...