1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Пошто има многу теми отворени за напојувања кој се добри, тестови споредби и слично, и со тек на време застаруваат и се губат за да не се отвараат секојдневно нови теми овде ќе може да правиме тестови помеѓу средни и високи класи на напојувања и да разговараме за истите, и да им објасниме на оние кој не се доволно упатени зошто треба добро напојување и зашто не се штеди на напојување.

  За компјутери од среден ранг, препорачувам
  - Spire SP-ATX-420WTN-PFC (355w real power)1790 денари
  - Spire SP-ATX-420WTN-APFC (365w real power) 1840 денари
  -Chieftec Arena 405w real power ANP-405A12-bulk - 1920 денари
  -Chieftec A80 500w real power CTG-500-80P-bulk - 3040 денари

  Значи за оние кој не се доволно запознаени со компјутери и слично, препорачувам да користат некои од горенаведените напојувања или од палетата на Cooler Master. Подоцна ќе напишам и за компјутери од High-end кој напојувања се убави и квалитетни од линијата на Chieftec, а исто така ќе ги замолам сите оние кој користат Cooler Master да напишат збор два за нивните напојувања квалитет и цена за да се разработи темава и да им помогнеме на оние нови членови кој не се доволно упатени.
   
  На Tose1991, Logic, StalkeR и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,714
  2,332
  14 Декември 2010
  Машко
  Браво Томи, редно беше да се отвори ваква тема :)
  BTW, некој знае некој не, кој сака да има напојување што припаѓа на едни од најдобрите серии на напојувања во цел свет, ја имате X серијата на Seasonic во Vortex, не знам дали им се на лагер али сигурно би се нафатиле да обезбедат доколу им нарачате. Скапи се - ама вреди.
  Е сега за Platinum X верзиите дали ги имаат, не знам. Моделите се од 660W-то до 850W-то.
   
  gremlin, * ILE *, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Platinum верзиите можат да се нарачаат. Ама цената е солена...верзијата од 850W е 250 евра прашав пред неколку дена:(

  @ Tomi, другар одлична тема, ама мислам дека напојувањата како и друг дел од популарниот хардвер заслужуваат посебен подфорум.
   
  gremlin, deki1 и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Убаво е да се има официјални теми за вакви работи истото ќе го направам и за рам мемории да дискутираме околу нив
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 5. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Ajmo vase mislenje za smart serijata od thermaltake sto ja ima vo niko po dostapna cena konkretno smart 630w mislam bese, na hardwaresecrets.com ima zlatna nagrada, samo 80 plus e, mislam ne e modularno
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Освем кулерите, и по некое добро куќиште, јас лично би бегал подалеку од Thermaltake.
   
 7. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Се слагам и ја, мада далеку поквалитетни се од Delux и Hantol.
   
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  една молба:
  моето пц е склопено да биде што е можно потивко. па би замолил тие што ќе пишуваат на темава да обрнат внимание и на бучноста, а и да посочат за тоа што фенови користат напојувањата.
  (пример, 12цм фен во моето напојување е врзано на матичната, па кога убрзува фен за ладење на матична, убрзува фенот за ладење на напојувањето (по логика дека штом едното загрева, значи му треба струја, значи напојувањеото е оптеретено, значи треба да се лади))

  па да „чујам“ :)
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Сите гореспоеманти напојувања се многу тифки. Иначе како може твоето 12 цм кулер од напојување да биде врзано на матична не мие јасно ова првпат слушам, едино ако си правел ти некој изуми :). По Default сите напојувања од подобрите класи имаат сензор за темепература и по потреба зголемува или намалува вртежи но како и да е сепак се тифки во споредба со некои лоши неквалитетни напајања кој идат во default склопени конфигуарации од фирмите
   
 10. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  590
  342
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  jas ne bi rekol deka napojuvanjata od thermaltake ne cinat,a delux mislam netreba ni da se spomne,a bi sakal da znam kolku dava niko garancija na thermaltake napojuvanja?
   
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ама само мислиш така ?
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,653
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Факт дека на конфигурација поскапа од 500е не би ставил нишо друго како напојување освен кулермастер и чифтек.
   
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Кој сака ефтино и добро напојување може да го земе во предвид и Hantol 800w од Анхоч за 2450 денари. Напајањето го го тестираше ARMac на компјутер со 2x4870(Crossfire),Phenom 955,4GB Ram, 3-4 диска. Незнам колку часа го имаше оптеретено, али самото тоа што компјутерот бил стабилен и не имало никакви проблеми наведува дека напојување не е толку шит како останатите ефтини од 1000 денари. Јас го купив во ноември и еве до сега никаков проблем не сум имал, го користам во конфигурацијата во потписот.
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Никако Hantol бегајте од нив мој совет. Се што е поврзано со Hantol е катастрофа, почнувајки од нивните полначи за лап топи па се до напојувања. Sukoi незнам со кој поамет си дал 2450 денари за Hantol кога за тие пари се наога Chieftec напојување кое е светлосни години подобро од Hantol, а да не правиме муабет изработка на плочата внатре, квалитет на кондензатори,транзистори, кулер, и уште мал милион тракатанци.Башка гарантирам со глава дека не е 800w real power
   
 15. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Зашто толку го форсирате Chieftec?
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Форсирање ????? . На нашиот пазар може да се најде само Chieftec и Cooler Master. Па поради тоа тие се 2 најдобри фирми кој се носат кај нас за напојувања. Една грешка не направиле, внатрешно се направени перфектно, на сите тестови на интернет вадат солидни оценки. Пошто не сум корисник на Cooler Master односно не работам со нив сегде каде што сум ставил Chieftec ниеден клиент не ми се вратил да се пожали. Да сум на нивно место би дал 10 години гаранција
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,714
  2,332
  14 Декември 2010
  Машко
  Зошто за 50 евра имаш солидно напојување, A80 500W, а некои модели од сериите од повисока класа можат да се носат и со Silent Pro серијата.
  Баш ми текнува дека за ова збореше shifty он знае доста за Chiftech напојувањата, еднаш имаше мислам и дискусија околу тоа, ај ваљда ќе се појави на темава и ќе ни објасни подетално ;)

  Инаку има кај нас и Corsair и Seasonic, само што потешко се наоѓаат. Seasonic можеш да нарачаш од Vortex, додека за Corsair во СЕТ, ако немаат нешто на лагер, ќе се изначекаш.
   
 18. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Би требало да е подобро изработено чим издржува кросфајр со појаки картички не е сигурно како делукс од 900 денари што ги има по продавнците. Исто ова стварно нема логика што ги форсирате Chieftec и Spire. Еве да земеме некоја си просечна конфигурација. Некојси Pentium Dual Core или Целерон, 4 гб рам и графичка од рангот на 5450 или GT 220. Сигурен сум дека 60 посто од луѓето имаат вакви компјутери. На обичен PC корисник ич не му е битно дали има Чифтек,Делукс или Хантол напојување. Важно компјутерот се пали и не му кочи. Па да бидеме реални они прво не разбираат што има во компјутерот(во куќиштето) а не да се замараат со напојувања. И сега конфигурација од погоре можда би коштала 18, 20 илјади денари со се монитор (отприлике), а со тоа напојување би била 23 или повеќе. А исто е компјутерот ке се вклучи.
   
 19. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,653
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кога во моментов би ми требало напојување да купам тоа би било Corsair AX750 дефинитивно!
   
  На MasteR_#0 и tomi им се допаѓа ова.
 21. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Да само што тој во рок од 5 години ќе смени минимум 2-3 напојувања кое ке рикне од подуеност на кондензатори кое од кулер што ќе рикне а нема да примети а некое од гром со ке го пукне. И коа ке видиш ке го фати исто како да земе поквлаитетно кое ке трае многу подолго. Јас гарантирам дека просечни конфигуарации менуваат 2-3 пати напојувања во текот на работниот век на компјутерот додека човекот го користи.
   
 22. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Го имам читано овој Roundup. Јасно ми е дека изработката и внатрешните делови што ги има во напојувањето не се исти. Али се тоа џабе не фрлам пари за скапи напојувања. Оваа ми е доста за наредни 5-6 години(ако издржи).
   
 23. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Да Corsair се исто многу квалитетни и се high end само штета што не ги носат многу во мк може да се најде по 1-2 парчиња ке се продадат и толку не носат после
   
 24. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  Другар ми има пц од 2003 додаде само рам од 512 на 2 гб и толку. Еве уште работи :D
   
 25. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  1 во 100 се такви. Сеа не ми кажувај тоа работам секој ден ми доагаат со проблеми со напојувања на кое кулерот му отишол коа ке отвориш пола му истекле кондензаторите и пусто македонче пошто нема пари уште ке тера така само кулер ке смениш. А да не зборам за Codegen напајањата па од тоа поголем шит неам видено АМЦ компјутери и Codegen толку се. Пред некое време исфрлив едно 20 напајања се рикавела после 1 година
   

Сподели

Вчитување...