1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  750
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  nvidia 1660 нов '''буџет крал". Перформанси 20% повеќе од 1060 6гб и рх 580 8гб за цена од 220 долари. Штета анхоч користи прилика и ја продава 17 000. 17 000 1660, 19000 1660ти. а мсрп 220 долари со 280.
   
  На goce03 и Avid им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Јебига ако ја даваат по нормална цена, сите карти треба да ги намалат.
  Да не ги кривиме сега само Анхоч, еве нека дадат други боље понуда.
   
  The-spiki, Sludge.Factory и на goce03 им се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Добро цениве кај нас се онакви какви што се, сепак да ги почекаме да ги донесат и другите фирми, а Анхоч да ги донесе gigabyte кој во прицип се нешто поефтини (500-1000).
  При што 1660 за ≤16.000 ќе биде далеку подобар избор од rx590 за 15.500 (Нексио).
  Разликата помеѓу 1660 и 590 е негде грубо 15%.
  Бонус АМД најверојатно ќе одговори со намалување на цените. Има простор за намалување на цената на 590 на некој 200$ а 580 за уште пониско. Позитивно е што 590 кај нас речиси никој од нашиве фирми (исклучок Нексио) воопшто ги нема донесено, па постои можност истите да ги донесат по нормални(намалени) цени.
   
  На Avid и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  750
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  ako veke davash 1660 ti za 19000 denari togash 1660 treba da bide 15500 denari. vo usd sekade vo svet se 80 dolari a kaj nas 40. Izvinete za latinica, nemam poddrshka tuka
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не гледајте агрегирани резултати и не немаат 590 и 1160 15% разлика туку во некои игри 590-ката е дури побрза ете види го ривјуто во гуру3д таму пример во Battlefield V / Strange Brigade / Metro Exodus 590-ката е за нијанса побрза а во Far Cry е некаде 4% побрза 1160 ... така да тука некаде се +- 5% максимум, зборам за вистински игри а не бенчмарци како 3DMark каде што новиве туринг графички вадат доста подобри резултати.
   
  Gaston, goce03 и на Arkturus им се допаѓа ова.
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Во право си, не ни приметив дека на линкот што го постирав станува збор за синтетички бенчмарк, сепак и двет имаат предности и мани, Nvidia во однос на ефикасност (потрошувачка) и имплеметција на нови технологии се далеку пред AMD, меѓутоа вториве подобро ,,стареат,, односно со новите серија на графички не ја ,,сакатат,, старата серија, за разлика од Нвидиа.
   
  Gaston, gremlin и на SiPy` им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  987
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Има доста варијации на цената на 1660Ти, еве гледам на КомпјутерУниверзе цените се движат од 230€+5%ДДВ за PNY и Palit, па се до 300€+5%ДДВ АСУС Рог Стикс оној модел со 3 fans.
  NVIDIA GPUs
   
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,921
  2,268
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Некој кој пробал преку OC Scanner на MSI Afterburner да крене клок на графичка ? Софтверот сам одредува кој е најстабилен клок / фрекфенција и како профил го вментува во MSI Afterburner.
   
  Последна промена: 17 Март 2019
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас препорачувам, како што и nvidia препорачува, да се користи софтвер за оверклокување од производителот, затоа што ако не се користи може да настане проблем со клоковите во одредени апликации и игри...
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,241
  992
  2 Јануари 2012
  Машко
  ~Истите графички од пред 3 години за истите цени од пред 3 години, топ.
   
 11. windows8

  windows8
  On your way to fame

  732
  949
  12 Февруари 2012
  Машко
   
  Nikola Sone, Costigan_Jr и на b.a им се допаѓа ова.
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,921
  2,268
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  :geek::geek::geek::geek:
   
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  960
  1,473
  13 Јануари 2014
  Машко
 14. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  19
  6
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ајде и тука совет. :)
  Предлог графичка од зелениве? Да не биде хх80, без исклучок.
  1080p max.
  I5 6600k stock CPU.
  Напојувањето не ваљда ќе биде ОК. CM B700 V2.
   
  Последна промена: 18 Април 2019
 15. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,209
  12 oктомври 2014
  Машко
  Половна 1070ka или 1060ка 6гб во зависност од буџетот.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Што и да земеш ќе се зезнеш.
   
 17. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,373
  920
  8 Декември 2009
  Боде очи К и сток едно до друго. Ма какви очи, сѐ боде.
   
 18. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  19
  6
  13 Февруари 2018
  Машко
  [​IMG]

  Наместо да ме охрабрите да купам нешто, или пак, да ме премислите, за процесорот сте се фатиле. :D
  Нема услови за ОЦ, иначе и се обидел. MB e H, a не Z.
  Кога беа купувани деловите, моето знаење за компјутер беше 2, а сега нека е 4(можеби е и повеќе(5), но да не се преценам :D ), на скала од 0-10.
   
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Nvidia продолжува со сумљивата прикаска, за која ќе се вратам подоцна. Најновите драјвери вадат послаби резултати од предходните 2 постари драјвери. А, приказната е од поодамна, со секој нов драјвер, се средува и креира стабилност, но по неколку 0.1 до 3% се послаби и послаби, т.е. помал фреимреит има во игрите....Знам, ситни проценти се, меѓутоа малку по малку, се намалува фреимрејтот...се до новата генерација е прикаската.
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,055
  648
  28 ноември 2015
  Машко
  Буџет не пиша и кои игри ги играш?
   
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  648
  455
  11 ноември 2015
  Машко
  На imortel и architect им се допаѓа ова.
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Многу лоша цена има GTX 1660 ti, посебно Asus Rog, оверкил...петарди им се маркетинг тимот и на асус и на nvidia...
   
 23. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Да се биде државјанин на Republic of Gamers доаѓа со своја цена
   
  Avid, NecrotoX, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 25. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  92
  119
  18 Февруари 2012
  Машко
  На PC_GAMER и NecrotoX им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...