1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,114
  1,503
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да да ќе извадат нови графички кои ќе бидат поевтини и побрзи од cегашниве RTX ... нешто не е во ред со оваа изјава :) ... 2060 и 2070 имаат 10~15% разлика а 2070 и 2080 имаат 20% разлика у перформанси мое мислење е дека ќе го пополнат тој гап а за цени дека ќе паднат за 100 евра RTX тоа тешко дека ќе се деси.
   
  Chicco69, ТАТА_МАТА и на imortel им се допаѓа ова.
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  213
  92
  17 Јануари 2013
  Машко
  Просторот меѓу 2060 и 2070 е премал, незнам таа 2060ti како ќе ја сместат.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На imortel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. architect

  architect
  Unstoppable

  1,890
  2,220
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Некој да забележал проблем со новите драјвери верзија 430.хх ? Кај мене се јавува некој flickering при играње ...
   
 4. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  116
  18 Февруари 2012
  Машко
  Јас вчера приметив нешто на WoW, некое чудно flickering ама на одредени места во ранг од 70-90 fps.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  5,980
  8,091
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да, и кај мене исто на GTA
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,890
  2,220
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ок значи е до драјверите, а таман мислев формат да правам :)
   
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,839
  21 Јануари 2009
  Отсекогаш си го знаел најдоброто решение за овој тип на проблем :D
  Фликеринг у игри, формат ќе праел xD
  Ко ја кога мењав виндоуњс у ~2000, стаив Милениум и не ми ја фаќаше Matrix, Mafia.. и стаив win98 и СРЕЌА ГИ ФАТИ тогаш лололол.
   
 8. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  213
  92
  17 Јануари 2013
  Машко
 9. Rukfash

  Rukfash
  Баниран/a

  336
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Изменето од модератор: 24 Јуни 2019
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,890
  2,220
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  па точно не можам да дефинирам што е проблемот зашто правев апдејт на виндоус 10 и драјвери во ист ден, иако од она што ископав по нет голем број корисници имаат проблем со задниот драјвер на nvidia ( на која пак и е потребен месец дена да извади нов драјвер )
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,890
  2,220
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 12. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  44
  10
  29 Септември 2014
  Машко
  Dobro be sto e so cenive vo MK na Grafickive i Procesorive 100USD + Poskapi... Vo nekoj prodavnici seuste se 40.000+ mkd za 2070 RTX (-‸ლ)
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Биткоин се врати над 10к
   
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  850
  1,389
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 15. pecko95

  pecko95
  Intern

  73
  47
  5 Април 2018
  Машко
  Кај нас ми делува се е превртено, без разлика дали се работи за графички, или за нешто друго. Чист пример, патики што веќе ги имам година дена, стојат на рафтови и се продаваат уште по буквално истата цена по која што ги купив пред година дена, дури пред некој месец беа и означени како НОВА КОЛЕКЦИЈА. Очигледно пазарен инспекторат (или кој и да е одговорен) не работи.. воопшто. Графичкине па да не збориме, огромна разлика во цена ( и не е само до царина/ддв и нешто за нив да остане, туку делува дека пумпаат цени пошто се неколку продавници квалитетни).
   
  Krkac, toplel и на farkizz им се допаѓа ова.
 16. toplel

  toplel
  On your way to fame

  525
  511
  18 Август 2016
  Машко
  Точно. Имат постари, поспори модели на графички шо одат по повисока цена од новите што ги менуваат, а тие се секако понови, појаки и поефикасни. 1650, 1660, 1660ti се по горе-долу иста цена со претходните модели шо ги менуваат а некогаш и постари. Зошто уште се продаваат 1050, 1050ti, 1060 3/6GB по смешни цени? Штом скокнат цените, никогаш не се враќет назад.

  Сите знајме дека ко стигнаа 1060 3/6GB беа ~12/14.5к соодветно, а сега се 15/19к?! Па 1060 6gb е во ценовна категорија од 1660 ti што е помоќна 25-35% во игри. Не памтам некогаш да имало намалување на цени на графичките кај нас. Зато ќе рециклираме користени и кој ги клецат.
   
  Krkac, Rukfash, ТАТА_МАТА и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. pecko95

  pecko95
  Intern

  73
  47
  5 Април 2018
  Машко
  Баш така, не ми е јасно што е муабетот. 1060 6GB скоро иста цена како 1660Ti што е каде каде помоќна (на некои видеа гледав, скоро во ранг на 1070-ка, што пак си држи цена од 25-26к+?????), и тоа ти е некаде 19-20.000 денари. И сега, ке зимаш тоа, или ке земеш RTX 2060 што е „само“ 3.000 поскапа. А 2060-ката е појака од 1660Ti за околу 15-20%. Од друга страна, 1070-ка е над 25.000 денари, а е „послаба“ од 2060-ка (и без RTX) за ~10%.

  Хаос, п**ке, лудило работава... Како да немаат допирна точка со реалност кај нас.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  44
  10
  29 Септември 2014
  Машко
  Niko Kompjuteri 38.130 ДЕН:

  [​IMG]

  Anhoch 34,865 ден.:

  [​IMG]

  USA 510$ = 27.500 Denari:

  [​IMG]

  Ova u neptun lopovi...

  [​IMG]

  Ova sega mu stavile popust do vcera bese 95.000 (uste e bez happy*) za i7 7700 so gtx 1060ti .... Nekoj ako go kupi ova potpolno ke bide ukraden i izmamen...

  ------

  Napraviv ja build so RTX 2070 i i7 9700k za 100.000 den (1845$). Ova bi me kostalo nadvor 1480$ sto e 80k denari.

  Ako nekoj go interesira build-ot za vo MK, ja uste go nemam kupeno cekam novive procesori i graficki da izlezat da vidam kako ke bide.

  System Builder - Core i7-9700K 3.6 GHz 8-Core, GeForce RTX 2070 8 GB GAMING OC, MasterBox MB520 RGB ATX Mid Tower - PCPartPicker

  [​IMG]
   
  Последна промена: 1 Јули 2019
  ТАТА_МАТА, NecrotoX и на Torlakian им се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,161
  3,449
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  На цената во ЈуЕс, додај едно 8-9% данок за крајна цена.
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  42
  18
  2 Септември 2016
  Машко
  Дечки графичкава е the end ? матрикси се појавуваат ко ќе пушти пц играл братми игра и се направиле зелени линии и толку рестарт и ова се дешавало нонстоп ко лооп + не стартува win
   

  Прикачени датотеки:

 21. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  504
  655
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Усд = Еур
  Второ цените во усд се без додаден данок бидејќи секоја држава има различна стапка. Јас баш гледам и викам ок се цените, имаш 2070 ртх и за 32000 што е 500 еу.
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  213
  92
  17 Јануари 2013
  Машко
  Еве нешто во врска со RT способноста на новите супер картички.[​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...