1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  Еве ги официјално побарувањата на Metro Exodus, значи за 1920х1080 бара 8гб видео меморија и тоа со high графика а не со ultra. Заклучок 2060 ката со своите 6 гб нема да може да ја врти на ултра.[​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На dastaner му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Ќе видиме. Јас мислам дека нема да има никаков проблем да тера било што.
   
 3. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Иначе, гигабајт 2060 3 вида во анхоч од денес, 23.500, 25.000 и 27500 за Aorus extreme oc
   
 4. Tale

  Tale
  Intern

  5
  0
  15 Јуни 2010
  Машко
  не гледам никаде на нивната страна дека има такви графички
   
 5. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  984
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Искрено јас се надевав дека ќе донесат многу повеќе од 3, пошто беа најавени 40 модели со 6, 4, 3 ГБ и ГДДР5 и 6. Aorus Xtreme, Gaming OC, WindForce 3X/2X и Mini ATX се моделите кои треба да излезат од Гигашит.
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Тие модели ќе бидат GTX 1160 ... 2060-ката е всушност истото јадро како и 2070/2080 така да таа ќе биде само еден модел или овие три варијанти во случајот на гигабајт.
   
  На prichina и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Не им се раздолжени по продавници сеуште, ама ги има.
   
 8. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  798
  1,647
  23 Мај 2012
  Те буни номенклатурата на Nvidia. GTX 1060 е базирана на GP106 чипот, 1070 на GP104. RTX 2060 и 2070 се двете TU106. Разликата во спецификации помеѓу GTX 1060 и 1070 е многу поголема отколку таа помеѓу RTX 2060 и 2070, затоа и разликата во перформанси не одговара на тоа што го очекуваш. Ако веќе споредуваме со Pascal генерацијата, RTX 2060 во однос на 2070 е она што GTX 1070 беше во однос на 1080.
   
  На toplel, dekomote, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Со оглед на тоа дека гигабајт
  Егзекли тоа пробувам да го кажам. Номенклатурата е смената. Со помасовното доаѓање на 144HZ/4k/1440p, сега имаш еден тиер за 1080p и еден за QHD/FHD. 2060 не е ентри левел веќе. Ќе има ентри левел коа ќе ги мафнат паскалите, што ќе соодејстува на цена/перформанси на x/xx60 до сега. А и секогаш тие излегувале покасно.
   
 10. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Smeam li na nVidia tema da prasam koga ke izlezat novite modeli na AMD ? :D
   
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  The latest releases of Bminer 14.1.0 and NBMiner 14.0 have announced pretty impressive performance increases regarding Bytom (BTM) mining hashrate on the new Nvidia RTX series of GPUs with up to about 200% boost

  - Почнаа се подобро и подобро да ги оптимизираат RTX картите за мајнање...прашање на време е кога ќе искочи некој нов драјвер и за гејмање, да ни ги искрши кичмите на GTX серииве, како кученца да изгледаат....моја теорија :)
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Проблемот со gddr6 Micron, јутјуб видео .....Не знам до кај се со новиот бач за 2xxx серијата, меѓутоа првиот бач на gDDR6 на микрон се тиња. Пазете се, се деградираат брзо после неколку месеци....повремено решение е downclock на меморијата. Еминента е RMA за овие карти, не знам до кај се со вториот бач, се молам за 2060ката дека се со новиот бач....и барем не се micron. Оние за кој највероватно до сега не е пријавен проблем, се оние со САМСУНГ мемории. Така да, штом видете Микрон на RTX картицата, бегајте како од чума. Ваљда вториот бач 2xxx серии карти во суштина се сметаат со САМСУНГ меморија, Микрон излеа се ставени на пауза додека го решат проблемот.


  п.с Само јас ја развеселувам темава.
   
  Последна промена: 1 Февруари 2019
 13. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Инцидентно е само на првите 2080ти (и некои 2080), генерално проблемот е суреден. 2060 искочи неколку месеци од кога го отклонија проблемот. Не е баш до Micron micron, пошто нвидиа уште шипа со микрон.
   
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ако не е до микрон, сакаш да кажеш до дизајнот на матичните? Си ги видел ли за 2080ti какво коло има, па ти си луд да кажеш дека не е баш до микрон :))) (не ме сваќај погрешно за ова луд, најдобронамерно ти го кажувам ова, како човек што се дружи со познавачи, а и човек кој имам поминато 11 години читање.....од кои 9 се минимум за графички карти)
  А, плус и плус, од искуство се гледа во видеото дека картата има проблем со меморија и на mute да го ставиш видеото, само да гледаш.
  Rofl, уште еднаш ме фати смеа за дизајнот на плочите што ги прават за 2080ти , дури и ревјуерот типот во видеото се фати за глава за дизајнот....
   
 15. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Имаше дискусија од посалам типови, овој од видеото нема везе само шпекулира. Стив од GN го има добро разглобено проблемот. Умираат и карти со самсунг чипови и тоа не е нешо невидено. Инциденцата е 3.3%, што не е високо споредено со други генерации. Само, иницијалниот шипмент бил полош. (ја се бафтам со PC-a од 286 навака).

  Дизајнот на плочата е таков каков што е ради клокот на меморијата. Има пропусти, да, ама тој ревјуерот треба фурни да јаде за да продава пуфки на тие големобрадоњите што работат на места како НВидиа и АМД. Ти да изруташ 11 гига мемориски модули што работат на 7GHz клок треба да си ванземаљац. Па полош квалитет асрок плоча има 2% spread ради водови, а камо ли овој монструм со 7GHz+ клок.

  Во секој случај, не се плашете. Башка, и да цркне, имаш гаранција.
   
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,043
  3,358
  7 ноември 2014
  Машко
  Страшно, каква регресија направивме да не може да играме 1080п 60фпс...
   
 18. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Добро, ме поправи , признавам сум направил грешка значи и на Самсунг им правел проблем gDDR6, само тоа требаше да пишеш.

  - Он топик за RTX, регресија делува првиов бач на модели RTX, ама добар почеток е, само глеите како изгледа Ray Tracing от не ме заебавај....башка сите 3д артисти го знаат филмот што машини треба за рендање на статични слики 3д , па камоли анимација....
  Требаше да извадат монструми 5 чипа на една плоча, за да може да иде мазно :) И ќе коштаа по 5000$ ентри левел :)
   
  На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  347
  195
  26 Мај 2007
  NoLifer
  AMD ke izlezat 2020 pocetok a Nvidia 2021 i to ne 7nm 10 nm ke bidat :)
   
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,240
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ви крашнува 481 драјверот?
   
 21. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  На Windows 7 да, на 10-ка 1809 не.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,209
  12 oктомври 2014
  Машко
  Кај мене да.Вратив на 417,win 10


  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog

  View: https://www.youtube.com/watch?v=A3bg-wWV3o4


  Повеќемина се согласуваат за ДЛСС. Замаглување на детали, матни сцени, на сметка на зголемени перформанси. Можеби во иднина ќе го биде, но гледајќи неколку вакви видеа, ова е чисто разочарување. РТХ и ДЛСС, разочара. Но не во смисла дека не се импресивни технологии, туку плаќаме премиум за нешто недовршено. Додуша не ја гледам поентата за посебен чип за ДЛСС. Веќе има отворени проекти како ОПЕН ДЛСС, софтверски. Да, не е како хардвер, но изгледа ќе е иста приказна како Gsync i Freesync. Мислења?
   
  На Sonic.01 и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 24. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  111
  224
  5 Јули 2016
  Не е како Freesync затоа што за DLSS ти треба наменски хардвер како што се тенсор јадрата. Имаш ти бесплатни скрипти за истото ама на нормален хардвер не иде во реално време таа работа, а во случајов тебе ти треба во реално време, да немаш намален фрејмрејт или зголемена латентност. Али до негде си во право пошто реално за истат работа може да се користи и некое мало модулче на штедлив ARM чип кој ќе работи самостојно без разлика дали е на AMD или Nvidia. Имаше баш таков HDMI приклучок што даваше antialiasing и sharpening на сигналот од графичката, без загуба во перформанси и без латентност, баш Linus имаше видео за таа работа.
   
 25. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Да ја освежиме малце темава.
  На 15 Март, се очекува Nvidia 1660 (non TI), која ќе има ‚ 6 GB RAM, и треба да биде замена за 1060, и да биде конкурент на RX 580/590, по цена од 230 $, кај нас си била околу 15.000 денари.
  Во Април се очекува 1650 која треба да има 4 GB RAM, и треба да биде замена за 1060 3 GB, и да биде конкурент на RX 570, по цена од 180 $, кај нас си била околу 12.000 денари.
  1660.jpg
  Извор.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...