• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Намален данок во ИТ секторот

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Не е јасно дали ова треба да важи и за фриленсерите во ИКТ индустријата, т.е. оние чијшто приход се категоризира како „друг доход“.

И по се изгледа оваа точка не била усвоена, или барем ја нема во оваа изјава: https://vlada.mk/node/22629.

Другите три се опфтени со мерките (24) и (27).
Најверојатно не важи штом е спомнато само вработени во ИТ индустрија, бидејќи ние не сме вработени.
 

Park87

Intern
10 април 2019
16
10
Најверојатно не важи штом е спомнато само вработени во ИТ индустрија, бидејќи ние не сме вработени.
Каде е спомнато „само вработени во ИТ индустрија,“ не гледам? Статијата каде што се дискутира предлогот (пред да биде усвоен) само вели дека сетот мерки е „во интерес и на ИКТ индустријата.“ Така што четирите точки цитирани овде најверојатно не се однесуваат само на оние во ИКТ индустријата, туку на сите. Прашањето е дали се мисли на сите вработени со придонеси или на сите што остваруваат личен доход, по кој било основ. Мерката за намалување на персоналниот данок (првата точка од цитатот) е нејасно дали воопшто е изгласана, или била исфрлена од предлогот пред да го усвојат.
 
Последна промена:

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Каде е спомнато „само вработени во ИТ индустрија,“ не гледам? Статијата каде што се дискутира предлогот (пред да биде усвоен) само вели дека сетот мерки е „во интерес и на ИКТ индустријата.“ Така што четирите точки цитирани овде најверојатно не се однесуваат само на оние во ИКТ индустријата, туку на сите. Прашањето е дали се мисли на сите вработени со придонеси или на сите што остваруваат личен доход, по кој било основ. Мерката за намалување на персоналниот данок (првата точка од цитатот) е нејасно дали воопшто е изгласана, или била исфрлена од предлогот пред да го усвојат.
Искрено и јас би сакал да се опфатени и фриленсерите, но мислам дека кога излезе ова некаде прочитав дека станува збор за даночно олеснување кое ќе го имаат работодавачите во ИТ индустријата.

Дали е усвоено или не не знам, но како што посочи ти изгледа се откажале од тоа. Секое чудо за 2 дена, ветено не исполнето.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
абе ајде, кај најбогати уште и даночно олеснување.
 

Park87

Intern
10 април 2019
16
10
Таков е редот. Tax cuts for the rich, American style.

On a more serious note, нема да има намалување на даночните стапки (барем за сега):
http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/836
http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/1132/ZAKON_ZA_DANOKOT_NA_LICEN_DOHOD_-_Sl_vesnik__br.290_od_7_12_20_2020_za_WEB.pdf

10% до 31.12.2022, после тоа назад на прогресивниот од 10%/18% и 15% за одредени категории.

(1) Одредбите од членовите од 11, 84 и 87 од овој закон кои се однесуваат на стапките по кои се пресметува и плаќа данокот на доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права, доходот од продажба на сопствени земјоделски производи, доходот од права од индустриска сопственост, доходот од закуп и подзакуп, доходот од капитал, капиталните добивки, доходот од осигурување и друг доход нема да се применуваат од 1 јануари 2020 година до 31 декември 2022 година.

(2) До денот на отпочнувањето на примената на одредбите од став (1) на овој член пресметката и плаќањето на данокот на доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права, доходот од продажба на сопствени земјоделски производи, доходот од права од индустриска сопственост, доходот од закуп и подзакуп, доходот од капитал, капиталните добивки, доходот од осигурување и друг доход за 2020, 2021 и 2022 година ќе се врши по стапка од 10%.
 

Park87

Intern
10 април 2019
16
10

“Нашите заложби се насочени кон натамошно подобрување на условите за работа, кои треба да ја раздвижат ИКТ индустријата и да овозможат забрзана дигитализација на компаниите. За таа цел еден од приоритетите во Владината програма е намалување на персоналниот данок во ИТ секторот од сегашните 10 отсто на 0 отсто во 2023 година. Тоа треба да биде доволен поттик за натамошен развој на оваа индустрија“, истакна Заев...
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Не се секирај друже, 90% ос бизнисите исплаќаат минималец на сметка за кој плаќаат минимален персонален данок, останатото на рака.
 
Изменето од модератор:

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,416
1,169
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не се секирај друже, 90% ос бизнисите исплаќаат минималец на сметка за кој плаќаат минимален персонален данок, останатото на рака.
Во ИТ секторот не би рекол дека е така, туку минимум обратно. Над 90% од компаниите не само што ја даваат цела плата на сметка, туку голем дел од нив плаќаат и дополнително приватно здравствено осигурување, заштеди со животно осигурување и други слични бенефити.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Во ИТ секторот не би рекол дека е така, туку минимум обратно. Над 90% од компаниите не само што ја даваат цела плата на сметка, туку голем дел од нив плаќаат и дополнително приватно здравствено осигурување, заштеди со животно осигурување и други слични бенефити.
Не се однесуваше на ИТ секторот, на другите сектори за кои дотичната личност се бунеше дека треба да тужат.

Гледам го избришал коментарот...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,561
10,794
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не се однесуваше на ИТ секторот, на другите сектори за кои дотичната личност се бунеше дека треба да тужат.

Гледам го избришал коментарот...
Не сум ги избришал јас него друг ми го избришал. Нема да се повторувам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно