• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Намален данок во ИТ секторот

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
504
161
Ја сум за, над некој праг. Не иде ова веќе со само персоналец за некого, со сѐ и сешто за друг. Да се одреди некој праг за почетници или ситна боранија, сѐ над тоа батка ти уствари работиш плати си ко другиве "ненормални".

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
А зошто два пати да се плаќа здравствено и пензиско, нема логика.
Еве јас вработен сум и плус фриленс, нема логика да плаќам два пати пензиско и здравство.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
А зошто два пати да се плаќа здравствено и пензиско, нема логика.
Еве јас вработен сум и плус фриленс, нема логика да плаќам два пати пензиско и здравство.
Никој нема да плаќа 2 пати. Само за тие строго фриленсерите, што ако мора баш ќе плателе персоналец, ама ако може со финта некоја и без још боље.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На таа пара што кога ќе слушнеш у кафана како се фалат дека ја прават, богами и акциза и ДДВ

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Не може врз основа на анегдотални примери да посакуваш сите да ја даваат пола заработувачка на властите.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Не може врз основа на анегдотални примери да посакуваш сите да ја даваат пола заработувачка на властите.
Можам да посакувам. Ете нека е само за тие анегдоталните, другите само данок и придонеси. И не ги давам/ш на властите ги давам/ш на државата која сме решиле да ја правиме и да живееме во неа. Но ајде да не забегуваме во општествено социјални проблематики.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Можам да посакувам. Ете нека е само за тие анегдоталните, другите само данок и придонеси. И не ги давам/ш на властите ги давам/ш на државата која сме решиле да ја правиме и да живееме во неа. Но ајде да не забегуваме во општествено социјални проблематики.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Голем дел од населението не сака да живее во ваква држава и се чувствува како безгласна буква. Но, во право си, да не одиме во ток правец.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
А зошто два пати да се плаќа здравствено и пензиско, нема логика.
Еве јас вработен сум и плус фриленс, нема логика да плаќам два пати пензиско и здравство.
не плаќаш два пати, плаќаш на целиот приход, ко што плаќам и јас.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
не плаќаш два пати, плаќаш на целиот приход, ко што плаќам и јас.
Па може човекот не сака да плаќа како тебе туку како еден добар дел од населението кое живее на специфични локации каде не слушнале за фискална и даноци, но добро знаат што е социјална помош. Се е релативно.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.929
11.771
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И јас чув дека се планира со пензиско. Како што беше воведено со претходната власт па го повлекоа. Генерално така е во Европа.

Проблем е што кај нас работниците со договор на дело се конкурентни со 10%. И сите тековни договори се базирани така. Значи за некои 1/3 ќе се намали нетото па треба да се побара покачување во договорот со клиентот.

Воведување на таква мерка ќе ги намали приходите во државната каса зашто ќе има заобиколување на велико.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
504
161
не плаќаш два пати, плаќаш на целиот приход, ко што плаќам и јас.
на кој приход плаќаш ти, авторски договор?
Мислењето е автоматски споено:

Па може човекот не сака да плаќа како тебе туку како еден добар дел од населението кое живее на специфични локации каде не слушнале за фискална и даноци, но добро знаат што е социјална помош. Се е релативно.
нормално дека не сакам да плаќам високи суми за здравствено и пензиско со оглед на тоа како функционира или подобро да кажам нефункционира
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
на кој приход плаќаш ти, авторски договор?
Мислењето е автоматски споено:


нормално дека не сакам да плаќам високи суми за здравствено и пензиско со оглед на тоа како функционира или подобро да кажам нефункционира
Најверојатно на плата плаќа, пошто само на тоа се плаќаат сите придонеси моментално.

А ако уште малце "не сакаш" да плаќаш, реков и предходно слободно префрлете се на пуст остров или во држава која тоа го дозволува. За да нешто функционира или не, требаат пари. Тие пари треба да дојдат солидарно од сите, барем до некаде, кој сака луксузи има и такви понуди на пазарот.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
На таа пара што кога ќе слушнеш у кафана како се фалат дека ја прават, богами и акциза и ДДВ

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
За да се откажат од работењето?

Умните земји би им ставиле екстра даноци на тие што живеат од рентање на пари и станови, наместо да ги даночат извозниците на својот труд, ама ај

Просечниот данок што сопствениците го плаќаат е под 10%. Ама работниците да плаќаат 100%!
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
795
2.135
Најверојатно на плата плаќа, пошто само на тоа се плаќаат сите придонеси моментално.

А ако уште малце "не сакаш" да плаќаш, реков и предходно слободно префрлете се на пуст остров или во држава која тоа го дозволува. За да нешто функционира или не, требаат пари. Тие пари треба да дојдат солидарно од сите, барем до некаде, кој сака луксузи има и такви понуди на пазарот.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Емиии многу е полесно да се затаи данок, него ли да се руши систем кој не функционира, да се засукаат ракави и да се гради нов ;)
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
За да се откажат од работењето?

Умните земји би им ставиле екстра даноци на тие што живеат од рентање на пари и станови, наместо да ги даночат извозниците на својот труд, ама ај

Просечниот данок што сопствениците го плаќаат е под 10%. Ама работниците да плаќаат 100%!

Ако не им одговара нека се откажат или нека најдат кај што има подобро.
Инаку има даноци и за рентање пари и станови. Инаку извозниците на својот труд нека отидат таму кај што извезуваат, да го дадат својот труд таму па да ги видам.
Тоа последното со даноците не ти го разбрав што сакаш да кажеш, ама нит има под 10 (уствари има она на Вкупен приход што плаќаат тие) и тоа 3 само данок на фирмата не на сопственикот, нит па има 100% што плаќаат работници.

Емиии многу е полесно да се затаи данок, него ли да се руши систем кој не функционира, да се засукаат ракави и да се гради нов ;)
Нели. Се сложувам. Градење е секогаш најтешко. Кај нас е најлесно или не прави ништо или прилепи нешто.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
504
161
Ако не им одговара нека се откажат или нека најдат кај што има подобро.
Инаку има даноци и за рентање пари и станови. Инаку извозниците на својот труд нека отидат таму кај што извезуваат, да го дадат својот труд таму па да ги видам.
Тоа последното со даноците не ти го разбрав што сакаш да кажеш, ама нит има под 10 (уствари има она на Вкупен приход што плаќаат тие) и тоа 3 само данок на фирмата не на сопственикот, нит па има 100% што плаќаат работници.


Нели. Се сложувам. Градење е секогаш најтешко. Кај нас е најлесно или не прави ништо или прилепи нешто.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
очигледно сте немале некој сериозен здравствен проблем, не ви ни посакувам такво нешто, за да видите како нашиот систем нефункционира, не заради тоа што се нема доволно пари туку затоа што се заснова на партиски вработувања, за да завршиш ефикасно и брзо се оди на приватно или се бркаат врски за државно (или се плаќа мито), овој проблем не се решава со поголеми даноци или финансиска инекција. Да не почнам да зборам за администрацијата ...

Градење нови медицински установи, подобрување на моменталните, вработување на соодветен кадар, систематизирање на здравството од корен - ова се помогнува со поголеми даноци, и јас би плаќал за ова, но знаеме каде ќе води сето ова со поголеми даноци.

@Маша ако во ова општество, со моменталнава влада па и било која друга гарнитура, плус кризата што се случува во моментов мислиш дека нешто може да се смени со плаќање повисоки даноци гледаш премногу розеви на работиве. Предложените мерки можно е да доведат до одлив на пари од даноци со тоа што ќе се бара начин да се заобиколат тие 37%.

Инаку и јас плаќам се комплет од платата плус 10% од фриленс.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
очигледно сте немале некој сериозен здравствен проблем, не ви ни посакувам такво нешто, за да видите како нашиот систем нефункционира, не заради тоа што се нема доволно пари туку затоа што се заснова на партиски вработувања, за да завршиш ефикасно и брзо се оди на приватно или се бркаат врски за државно (или се плаќа мито), овој проблем не се решава со поголеми даноци или финансиска инекција. Да не почнам да зборам за администрацијата ...

Градење нови медицински установи, подобрување на моменталните, вработување на соодветен кадар, систематизирање на здравството од корен - ова се помогнува со поголеми даноци, и јас би плаќал за ова, но знаеме каде ќе води сето ова со поголеми даноци.

@Маша ако во ова општество, со моменталнава влада па и било која друга гарнитура, плус кризата што се случува во моментов мислиш дека нешто може да се смени со плаќање повисоки даноци гледаш премногу розеви на работиве. Предложените мерки можно е да доведат до одлив на пари од даноци со тоа што ќе се бара начин да се заобиколат тие 37%.

Инаку и јас плаќам се комплет од платата плус 10% од фриленс.
Еј не со таа приказна. Еве сум имал, и сум поминал дури и подобро од тоа што ми кажувале, и на кое сум се надевал и очекувал.
А ако не па ај ништо да не плаќаме, пошто и така ќе ги испокрадат нели. Реков кој не му се свиѓа има избор. Нека проба да види колку е розево таму кај што фриленсирате (чест на исклучоци).

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
795
2.135
@Маша ако во ова општество, со моменталнава влада па и било која друга гарнитура, плус кризата што се случува во моментов мислиш дека нешто може да се смени со плаќање повисоки даноци гледаш премногу розеви на работиве. Предложените мерки можно е да доведат до одлив на пари од даноци со тоа што ќе се бара начин да се заобиколат тие 37%.
Не го реков јас тоа. Тоа што јас го мислам е дека еден расипан систем не се поправа со тоа што дополнително ќе се буши од сите можни страни. А дојден е нож до коска и ако не се воспостави функционален систем многу наскоро, секој со свој удел според можностите, отидовме во пропаст.

Користам термин систем бидејќи тоа треба да биде механизам на функционирање, организиран да е ефикасен, правичен и продуктивен независно кои шу*ци се на власт.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
Ако не им одговара нека се откажат или нека најдат кај што има подобро.
Инаку има даноци и за рентање пари и станови. Инаку извозниците на својот труд нека отидат таму кај што извезуваат, да го дадат својот труд таму па да ги видам.
Тоа последното со даноците не ти го разбрав што сакаш да кажеш, ама нит има под 10 (уствари има она на Вкупен приход што плаќаат тие) и тоа 3 само данок на фирмата не на сопственикот, нит па има 100% што плаќаат работници.

...
Или да отворат фирма и така да си ги намалат давачките. Или сметка на Косово. Или...

За сите е подобро да се намалат даноците на труд за работникот да се мотивира што повеќе да работи. А не да отвора фирма за да си ги изедначи даноците со газдите и лихварите. Или да префрла пари во туѓи банки кога две третини од нашата држава НЕ плаќа ни денар
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
504
161
Не го реков јас тоа. Тоа што јас го мислам е дека еден расипан систем не се поправа со тоа што дополнително ќе се буши од сите можни страни. А дојден е нож до коска и ако не се воспостави функционален систем многу наскоро, секој со свој удел според можностите, отидовме во пропаст.

Користам термин систем бидејќи тоа треба да биде механизам на функционирање, организиран да е ефикасен, правичен и продуктивен независно кои шу*ци се на власт.
Ние моментално ги имаме сите алатки за да се воспостави тоа, нажалост не е остварливо заради шу*ци на власт (и било кои други), било колку пари да се инвестираат (од даноците) системот нема да се подобри.

Само да бидам јасен, и јас го посакувам истото...
Еј не со таа приказна. Еве сум имал, и сум поминал дури и подобро од тоа што ми кажувале, и на кое сум се надевал и очекувал.
А ако не па ај ништо да не плаќаме, пошто и така ќе ги испокрадат нели. Реков кој не му се свиѓа има избор. Нека проба да види колку е розево таму кај што фриленсирате (чест на исклучоци).

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
е па ај да те прашам каде ја носиш колата на сервис.
У глобала државното здравство е мизерно, во многу случаеви сум барал чаре по приватниве.
Фриленсирам во Македонија, многу е розево.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Или да отворат фирма и така да си ги намалат давачките. Или сметка на Косово. Или...

За сите е подобро да се намалат даноците на труд за работникот да се мотивира што повеќе да работи. А не да отвора фирма за да си ги изедначи даноците со газдите и лихварите. Или да префрла пари во туѓи банки кога две третини од нашата држава НЕ плаќа ни денар

Пробаа и со тие финти, намалени даноци, рамни даноци... Не бе џабе, тие што плаќаа плаќаа, тие што не пак им беше многѕ. И не збориме само за даноци, него за комплетни давачки. И баш ме интересира како тоа се намалуваат давачките ако отвориш фирма во споредба со 10% персоналец моментално кој и тој се гледа да не се плати. А и со парите у косовски банки не е баш така се лесно.... Тоа е друга тема за нерезидентни сметки и перење пари.

Ние моментално ги имаме сите алатки за да се воспостави тоа, нажалост не е остварливо заради шу*ци на власт (и било кои други), било колку пари да се инвестираат (од даноците) системот нема да се подобри.

Само да бидам јасен, и јас го посакувам истото...

е па ај да те прашам каде ја носиш колата на сервис.
У глобала државното здравство е мизерно, во многу случаеви сум барал чаре по приватниве.
Фриленсирам во Македонија, многу е розево.

Далеку од прекрасно е, ама па мизерно... Може имаме различна перцепција и очекувања. Инаку освен комодитет и луксуз (и на прсти избројани дејности кои пребегаа од државното) незнам што толку нудат приватниве повеќе.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.752
1.537
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
2016та година, јас и еден другар направивме одреден приход. Моите средства одеа преку МК банки каде што уредно беше платен данок, дури и ми се „намерачија“ да бидам ДДВ обврзник за странски приливи, едвај со објаснувања од каде, и што работам, се среди тоа. Додека пак другарот преку други сервиси ги зема парите, каде што и не плати данок. Јас се водев по тоа „мирно да спијам“, тој беше по мангуп од мене.

Од денешна перспектива гледано, да ги слушав неговите „совети“ ќе имав плус 260.000 денари на сметка.
Не сум да промовирам неплаќање даноци и ред други работи, пошто сметам дека плаќањето данок е патриотски чин за мене, ама гледано од таа точка, парите кои ги даваме на државата не одат на вистинските места, и како народ кој сме поделено по многу основи и мала колективна свест не се интересираме каде вистински одат нашите даноци за по истото да реагираме.

Така да го разбирам револтот кај повеќето зошто треба да плаќаме поголеми даноци кога ништо друго не се менува и ништо не оди на подобро.

Можеби мислењево е офтопик, ама го споделив како пример.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.826
Мислења
911.167
Членови
32.568
Огласи
796
Најнов член
lazaro
На врв Дно