• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Намален данок во ИТ секторот

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
540
414
Пак ова е во полза на фирмите мислам бидејќи персонален не е исто што и личен доход.
1643816881826.png

 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.752
1.537
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Што им менува на младите ова?
  • Може да побараат покачување во фирмата во која што се.
  • Ако дојдат повеќе фирми, фирмите ќе гледаат да ги задржат вработените со поголеми плати, во спротивно истите ќе се префрлат во други фирми (нови кои би далде поголеми плати).
  • Оние кои работат фриленс ќе може да си основаат фирма и да си работат за клиенти со овие даночни ослободувања.

и тн...
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
500
1.675
Што им менува на младите ова?

Ако работиш во македонска ИТ фирма каде што договорот си го потпишал во бруто вредност а не во нето тогаш и те како им менува на сите, и стари и млади :)

На потпишан договор да речеме од 100.000 денари бруто месечна плата, 6321 денар одат према тој данок на личен доход.
1643819578836.png

Ако законот стапи во сила а ти си потпишал договор во бруто плата тогаш работодавецот нема да има избор и ќе мора да ти ги даде тие 6321 денар, правејќи ја нето платата од 65.679 на 72.000 денари нето.

Е тие што потпишале 65 илјади нето без никаква назнака за бруто платата ќе треба да си разговараат со фирмата или да им го смени договорот или да им ја покачи нето платата со анекс.

П.С не го мешајте овој закон/данок со законите и даноците за фриленсинг, тој е персонален данок и е 11%, и тој си останува како што е.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
П.С не го мешајте овој закон/данок со законите и даноците за фриленсинг, тој е персонален данок и е 11%, и тој си останува како што е.

Персонален данок = Данок на личен доход.
Покрај ова, двата типа приходи од работа (приход од работен однос и приходи од договор за дело) се оданочуваат со ДЛД на приходи од работа по иста стапка од 10% на бруто износ. Разликата е во даночната основица и начинот на пријавување/плаќање.
Ова по автоматизам не значи дека најавените измени ќе се однесуваат на двата типови на приходи од работа. Во досегашните најави по медиуми, нема ништо конкретно за кој тип на приход од работа ќе се применува ова даночно ослободување.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.660
2.079
Ако работиш во македонска ИТ фирма каде што договорот си го потпишал во бруто вредност а не во нето тогаш и те како им менува на сите, и стари и млади :)

На потпишан договор да речеме од 100.000 денари бруто месечна плата, 6321 денар одат према тој данок на личен доход.
Погледнете го атачментот 109470

Ако законот стапи во сила а ти си потпишал договор во бруто плата тогаш работодавецот нема да има избор и ќе мора да ти ги даде тие 6321 денар, правејќи ја нето платата од 65.679 на 72.000 денари нето.

Е тие што потпишале 65 илјади нето без никаква назнака за бруто платата ќе треба да си разговараат со фирмата или да им го смени договорот или да им ја покачи нето платата со анекс.

П.С не го мешајте овој закон/данок со законите и даноците за фриленсинг, тој е персонален данок и е 11%, и тој си останува како што е.
Јасно ми е дека на вработен ќе му смени, на невработен што би му сменило?
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
773
922
Скопје
Само за ИТ фирмите ќе биде, не и за фриленсерите. Државата има далеку помала корист од фриленсерите кои плаќаат само 10% данок. Од ИТ фирма на 100.000 нето плата, во државата влагаат плус 52.000 придонеси/даноци. Целата стратегија е да има повеќе "вработени/пријавени" во овој сектор.
Во секој случај добра е меркава. Ќе привлече повеќе ИТ фирми да влезат тука. Кога една ИТ фирма бара да се прошири во друга земја, ова е еден од главните параметри кои ги зимаат во предвид.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
773
922
Скопје
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.011
4.855
Каде е дефинирано кои се фирмите или секторите кои може да го користат ова?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
366
470
Се додека не се регулира ИТ секторот со даноци на краен или полу производ, ќе се акате од земја дека државата има голем чар од истиот.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали е за некакви специјални фирми од "ИТ секторот" или е за ИТ секторите на сите фирми?
Тоа беше прашањето.
фирмата треба да е регистрирана со главна дејност 62.хх (шифра некоја е)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
Сево ова е многу confusing.
ние младите не можеме да ги научиме дека на семафор се застанува, дека не се секне нос на улица, хартијата од хамбургерот не се фрла на улица и дека флашата од пиво не се остава на клупата, па ќе сме ги научиле да кодираат јава и дот нет.
Ама од премиерот ништо паметно и онака не се очекува.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
976
1.196
orgrimar
Кој резил ако е така...
нема врска како е регистрирана туку со каква дејност се занимава, ако регистрираш медицина главна а се занимаваш со ИТ ако повеќе од 60% од приходот е од ит по автоматизам ти ја менува главната дејност централен регистар.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.162
1.954
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
"Според сегашниот Законот за данокот на личен доход, прогресивното оданочување треба да почне на 1 јануари 2023 година. Законот предвидува аконтативно оданочување на доходот од работен однос, или од авторски права, со стапка од 10 проценти за месечниот доход до 90.000 денари и со стапка од 18 проценти над тој износ. Но, овој Закон беше донесен во 2018 година кога просечната плата во државата достигна до 25.784 денари, за разлика од сегашните 31.407 денари.

Според актуелната регулатива, со законски измени се ставија во мирување токму одредбите за прогресивно оданочување и тоа во период од 1 јануари 2020 година до 31 декември 2022 година. Но, со Законот се ставија во мирување и други даночни промени, кои опфаќаат голема група граѓани. Станува збор за членовите 11, 84 и 87 од Законот за данокот на личен доход, кои се однесуваат на стапките по кои се пресметува и се плаќа данокот на доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права, доходот од продажба на сопствени земјоделски производи, доходот од права од индустриска сопственост, доходот од закуп и подзакуп, доходот од капитал, капиталните добивки, доходот од осигурување и друг доход. Тие сега имаат даночна стапка од 10 проценти."

Дали ова значи зголемување на даноците за македонските фриленсери кои работат со странски клиенти (доколку заработуваат над 90.000 денари месечно)?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.929
11.771
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
"Дали ова значи зголемување на даноците за македонските фриленсери кои работат со странски клиенти (доколку заработуваат над 90.000 денари месечно)?

Ако се остане како што беше, тогаш да. Останува да видиме дали ќе биде поместен прагот.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ако се остане како што беше, тогаш да. Останува да видиме дали ќе биде поместен прагот.
Веројатно ќе се одложи прогресивниот данок (кој ги засега фрилансерите), можни се укинување на дел од даночите ослободувања и зголемување (враќање) на стапките кај другите видови на доход. Сепак како што пиша погоре @gokica останува да видиме.
 
Последна промена:

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
504
161
Можно е фриленсерите/авторски договори да плаќаат здравствено и пензиско. Тежок идар ќе виде ова за нас фриленсерите, од друга страна мислам дека ова ќе придонесе за барање начин за заобиколување на данокот ...
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Можно е фриленсерите/авторски договори да плаќаат здравствено и пензиско. Тежок идар ќе виде ова за нас фриленсерите, од друга страна мислам дека ова ќе придонесе за барање начин за заобиколување на данокот ...
Ја сум за, над некој праг. Не иде ова веќе со само персоналец за некого, со сѐ и сешто за друг. Да се одреди некој праг за почетници или ситна боранија, сѐ над тоа батка ти уствари работиш плати си ко другиве "ненормални".

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.826
Мислења
911.168
Членови
32.568
Огласи
796
Најнов член
lazaro
На врв Дно