• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најнови - квалитетни производи во нашите продавници

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
861
985
Што мислите за процесоров, дали е достоен да се најде во темава?
Ryzen 4750G, поготово сега со GPU shortage, за тие што немаат потреба од графичка
Споредбено со 5600x, кој се околу 1000 2000 ден разлика, дали вреди таа GPU во него?

1615135796269.png
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Што мислите за процесоров, дали е достоен да се најде во темава?
Ryzen 4750G, поготово сега со GPU shortage, за тие што немаат потреба од графичка
Споредбено со 5600x, кој се околу 1000 2000 ден разлика, дали вреди таа GPU во него?

Погледнете го атачментот 98248
За интегрирана едно видео споредба со помалце јадрените од истата генерација. Дорбо се држи графиката на Low i medium setings.
View: https://www.youtube.com/watch?v=iNbr-CKIqi8&t=300s


А споредено со 5600x и е послаб на бројки иако има повеке јадра.
Ама шо ќе ти се 16 треда со таа графика?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,132
3,354
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,251
2,843
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
165
81
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,251
2,843
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,251
2,843
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Ги има некое време во Сексио. Имаат залиха и сега мислам.
Да ама Анхоч има повеќе reach. Ако анхоч набавува преку Нексио супер за нексио, ама знам конкретни примери каде мали фирми загубиле заради тоа што големиве играчи отишле директно кај изворот и направиле поголеми договори за подобри ексклузивности и слично.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,251
2,843
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пфффф, лошо.
Иначе земав јас 3400G само не стигнав да се пофалам, 7000 денари. Страшно добар процесор.
Мислењето е автоматски споено:

Што мислите за процесоров, дали е достоен да се најде во темава?
Ryzen 4750G, поготово сега со GPU shortage, за тие што немаат потреба од графичка
Споредбено со 5600x, кој се околу 1000 2000 ден разлика, дали вреди таа GPU во него?

Погледнете го атачментот 98248
Зависи за што ти треба графичката другарче. За било каква 2D акцелерација, video playback, browser rendering е и повеќе од доволна, 8К видео си го ренда како од шала, но услов е минимум 2 x 8Gb DDR 3200 CL16. Со таков сетап на пример Civilization 6 на 1080p и High детали се игра сосем солидно. За други 3D игри не е доволно моќна.
Кулерот wraith stealth не е ни од далеку доволен за доволно ладење и ниска бучава, ќе мора да го смениш.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,659
2,887
Nanoleaf во Анхоч, ама цениве се изгор.

EDIT: Имаат и по нешто од Elgato, со прилично разумни цени.


 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
217
208
Куманово
ајддееее мрнџај 11ген интелов, туку мене ме интересира овој i9 10850К за 25890 ден. убава цена шо мислите, има ли еквивалент од АМД страна овој процесор по таа цена ?
1619094297283.png
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
140
128
ајддееее мрнџај 11ген интелов, туку мене ме интересира овој i9 10850К за 25890 ден. убава цена шо мислите, има ли еквивалент од АМД страна овој процесор по таа цена ?
Погледнете го атачментот 100128
Од АМД имаш r9 3900x за 2400 денари поскапо, не е лоша цената на 11-ген само што немаат донесено i5 11400f.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,904
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
228
172
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно