• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најнови - квалитетни производи во нашите продавници

Nik

Gaining Experience
4 април 2018
76
58
Најнов лаптоп на ASUS (ROG Strix G713) во нептун. AMD 5900HX, Nvidia RTX 3070 Max-P (130W), 300Hz IPS screen и 100W Type C Power Delivery (кога не се користи графичката).
Линк од сајтот на Asus
Јас се лажам или цената е прилично добра според тоа дека е 3070 , рајзен 9 и 1тб ссд
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Јас се лажам или цената е прилично добра според тоа дека е 3070 , рајзен 9 и 1тб ссд
Топ е цената, ем тоа 3070 е MAX-P.
Во анхоч го имаат Anhoch PC Market Online - Notebook MSI GS66 Stealth i7-10870H/32GB/1TB SSD/RTX3070 8GB/15.6" FHD 300Hz IPS/SS RGB KB/Win10, што е интел, 3070 MaxQ (најверојатно) и поскап 66к :)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,630
1,081
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Интересен модел во Сетек, Asus VivoBook S14 (M433IA-EB094T)

го издвојувам затоа што е еден од ретките, ако не единствен за таа цена со 16 GB ram. Има Ryzen 4500U (значи zen2) што е фино. Останатото е стандардно за таа категорија ultrabooks, лесен е, личи робустно (целиот е метален). Тастатурата за мои стандарди (читај: Thinkpad) не задоволува, а екранот исто не е нешто посебно (но во рамки на таа категорија). Фин број на порти: 3x USB type-A, 1 type-C, нормален HDMI, microSD, 3.5" trs и посебен порт за полначот (мала мана, не се полни преку type-c портата).

И сѐ уште го има на залиха :)

пс. и редок 14" модел - не како тоа гадотиите 15" :)
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Интересен модел во Сетек, Asus VivoBook S14 (M433IA-EB094T)

го издвојувам затоа што е еден од ретките, ако не единствен за таа цена со 16 GB ram. Има Ryzen 4500U (значи zen2) што е фино. Останатото е стандардно за таа категорија ultrabooks, лесен е, личи робустно (целиот е метален). Тастатурата за мои стандарди (читај: Thinkpad) не задоволува, а екранот исто не е нешто посебно (но во рамки на таа категорија). Фин број на порти: 3x USB type-A, 1 type-C, нормален HDMI, microSD, 3.5" trs и посебен порт за полначот (мала мана, не се полни преку type-c портата).

И сѐ уште го има на залиха :)
не е лоша цената. во графичка карта пишува: АМД ГРАФИЧКА КАРТА. генерички скроз, кога е таа АМД графичка карта?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,617
2,756
Галерија од Октомври со муабет "Можда во наредната пратка", ама Анхоч го донесоа DeathAdder V2 Pro, и тоа со сосем разумна цена (MSRP е $129).

 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Најнови NETAC производи во Анхоч (ССД-а). Секоја сличност со NATEC е чиста случајност. :D

2000 денари :) ова се исплати да го купиш и да го користиш ко кеш или само за игри инсталирање.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Најнови NETAC производи во Анхоч (ССД-а). Секоја сличност со NATEC е чиста случајност. :D


2000 денари :) ова се исплати да го купиш и да го користиш ко кеш или само за игри инсталирање.
Well sh*t. некоја некомпатибилност со мојата плоча (го снемуваше) или беше расипано. За секој случај го заменив за гигабајт, поскап 100 ден. И тој и тој се dramless, HMB да.

За игрици е супер за оние што прават многу лоадинг (PoE, STO итн)


1614642405981.png
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,747
12,172
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,617
2,756
EVGA во Сетек. Во моментов се три RTX 3000 графички што ги нема на лагер, ама досега немаа ништо така да се надевам ќе донесат и други производи.

Во Нексио одамна немам видено EVGA напојувања, а има и неколку интересни budget AIO модели, па можда Сетек ќе донесат нешто.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
EVGA во Сетек. Во моментов се три RTX 3000 графички што ги нема на лагер, ама досега немаа ништо така да се надевам ќе донесат и други производи.

Во Нексио одамна немам видено EVGA напојувања, а има и неколку интересни budget AIO модели, па можда Сетек ќе донесат нешто.
Старо е ова. Ги донесоа неколку дена после Нексио. Мислам дека ги препродадоа од нексио. Месеци седат вака :)
За напојувања се префрлија прво на NZXT, а сега се на be quiet.
Буџет аио исто од bequiet носат.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Njoy ayrus напојувањата за таа цена во нексио се супер според мене..
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Njoy ayrus напојувањата за таа цена во нексио се супер според мене..
NJoy се лоши напојувања. Мулти рејл се и вадат максимум 200W по реил, по книшка. Кизнае колку вадат вон книшка. Они викаат дека се 500 или 750W а у ствари се 200W.
Gembird имаат подобри за таа цена, а и DeepCool. Ако можете да земете било што друго, макар и постаро за цената од NJoy Ayrus, земете...
Да дополнам, како што гледате, они собираат сите моќности, а не се прави така. ПСУ се мери на 12V рејлот. Се друго е мижи Ѓуро.

1614704665879.png


Од друга страна, Дипкул Дн500 изгледа вака: за декларирани 500W, може да извади 100W повеќе по реил.
1614704810743.png
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
На тема напојувања, каде да се земе исправувач на напон или упс?

Ми треба за ПЦ + звучници(монитори) и дополнителни работи како полначи за лаптоп/телефон. Претпоставувам 1кw+ треба да е?
 
Последна промена:

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
NJoy се лоши напојувања. Мулти рејл се и вадат максимум 200W по реил, по книшка. Кизнае колку вадат вон книшка. Они викаат дека се 500 или 750W а у ствари се 200W.
Gembird имаат подобри за таа цена, а и DeepCool. Ако можете да земете било што друго, макар и постаро за цената од NJoy Ayrus, земете...
Да дополнам, како што гледате, они собираат сите моќности, а не се прави така. ПСУ се мери на 12V рејлот. Се друго е мижи Ѓуро.

Погледнете го атачментот 98028


Од друга страна, Дипкул Дн500 изгледа вака: за декларирани 500W, може да извади 100W повеќе по реил.
Погледнете го атачментот 98029
Фала ти за тоа што ме поправи.

Every day you learn something new.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Дечки, темава е за квалитетни производи по продавниците. Голем дел од постовиве на последниве страни се глупости, некои новопечени нонејм напојувања, референтна графичка ставена пошто се појавила на лагер по огромна цена... дај држете се до темата бидејќи е доста корисна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно