• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ова е подобар дил спрема мене, само не знам дали може да се копа со нив за да се исплатат.
Се копа, само ETH се копа со 50% hashrate. Како и да е, не секој бара графичка/и за мајнинг.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,588
978
Се копа, само ETH се копа со 50% hashrate. Како и да е, не секој бара графичка/и за мајнинг.
Да но ептен треба да бидеш мераклија на гејминг да купеш 3060 по таа цена, но офенсе, не знам колку гејмери купуваат од овие графички, ти веројатно повеќе знеш процент на гејмери наспроти мајнери на кои си продавал.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Само треба брза математика, една карта која хејша со 60 mhash ако имаш среќа еве rtx3060 ti која се продава по цена од 900-1000 еур моментално вади по моментална вредност која е ултраисплатливост 2 долара дневно и околу 60 долара месечно нерачунајќи струја. Еве околу 50 долари. А секако е помалку. Значи месечно околу 41 еур. Картата кошта 900 еур, значи по моментална исплатливост е потребно 22 месеци да ја отплатиш картата по моменталниве цени, па енос да почнеш да заработуваш, тоа е под услов да остане висока профитабилноста моментална.

Одаамна сум мајнер и никогаш овакви цени картите немаат достигнато. Треба да си луд да купиш моментално карта по ваква цена И 4 пати да биде поисплатливо пак ти е потребно 8-9 месеци, а 4 пати поисплатливо од сега ( мало сутра)
Мој совет копате со тоа што имате не фрлајте нереални пари на графички кои за 5-6 месеца ќе вредат 1/3 од тоа што сте платиле.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Абе да беше исплатливо и да сите заработуваа од тоа - па сите ке копавме. Чиста коцка - може ке заработиш а може и да пропаднеш и во долг да влезеш.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Абе да беше исплатливо и да сите заработуваа од тоа - па сите ке копавме. Чиста коцка - може ке заработиш а може и да пропаднеш и во долг да влезеш.
Па и сите копаат.

Можеби не професионално, но луѓе што имаат добра графика и никогаш во животот не биле мајнери - ги пуштаат да копаат графиките во слободно време ( и додека спијат ) само ради тоа што му излегува по една добра кафана на крајот на месецот од 100-150$.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,448
Битола
Па и сите копаат.

Можеби не професионално, но луѓе што имаат добра графика и никогаш во животот не биле мајнери - ги пуштаат да копаат графиките во слободно време ( и додека спијат ) само ради тоа што му излегува по една добра кафана на крајот на месецот од 100-150$.
Не сите. Најдобрата графика за копање моментално ја имам (bang-for-buck). Радо ку*** би го сечел отколку да ја пуштам да копа.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Па и сите копаат.

Можеби не професионално, но луѓе што имаат добра графика и никогаш во животот не биле мајнери - ги пуштаат да копаат графиките во слободно време ( и додека спијат ) само ради тоа што му излегува по една добра кафана на крајот на месецот од 100-150$.
Греота бе - технологијава за 2 години скокна до небо - Да ти е мерак да играш на 144+ фрејма. Место бенефитот да го имаме во анимации - игри - да се користи за мајнинг ? И тоа бар да излага нешто позитивно од тој мајнинг - тоа само некој да пере пари и бош трансакции и превара ...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Па и сите копаат.

Можеби не професионално, но луѓе што имаат добра графика и никогаш во животот не биле мајнери - ги пуштаат да копаат графиките во слободно време ( и додека спијат ) само ради тоа што му излегува по една добра кафана на крајот на месецот од 100-150$.
Не сум копал, нит планирам, а сум имал релативно добри графики за копање. Мислам мене ова ми е ќеф хоби, не дека сум некој гејмер или нешто, грев ми е да му вадам душата така. Замисли купуваш убава кола од ќеф и ораш ниви со неа... Или земаш олед телевизор задњи крик технологије и на него глеаш телетекс за лифчиња пишување... Хоби не праи пари, хоби кошта пари :)

Нека направи некој poll за колку копаат колку не.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Не сум копал, нит планирам, а сум имал релативно добри графики за копање. Мислам мене ова ми е ќеф хоби, не дека сум некој гејмер или нешто, грев ми е да му вадам душата така. Замисли купуваш убава кола од ќеф и ораш ниви со неа... Или земаш олед телевизор задњи крик технологије и на него глеаш телетекс за лифчиња пишување... Хоби не праи пари, хоби кошта пари :)

Нека направи некој poll за колку копаат колку не.
Ама ти не сфаќаш,нема подобра од копана карта,поготово кога пука балонот и сите продаваат :)
пс.И ја сум од глупите некопачи ;)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
471
310
На гробишта
Па и сите копаат.

Можеби не професионално, но луѓе што имаат добра графика и никогаш во животот не биле мајнери - ги пуштаат да копаат графиките во слободно време ( и додека спијат ) само ради тоа што му излегува по една добра кафана на крајот на месецот од 100-150$.
Тешко дека некоја графика до 1000 евричи вади 150$ месецот со копање 10 сати денот
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
41
36
Само може да видите

Продавам 580 8гб купена од член копана..
Кај мене користена година дена за игри
Цена 20 000
...
...
...
...
...
... ПРОДАДЕНО клуч - иако верувам дека не се продадени а постовите се само ако може да се извади 20к ок ако не не се продава..

Па кој нормален би купил графичка која вредела 6к (13-14к мислам нова може сум грешка) да даде 20к...
Цените највеќе на форумов се дигнаа ради нерелните проценки кои ги даваа кој како стигне демек вредела низ 10 раце помината карта па не е злато електроника е.. исто так за две карти од ист ранг 10к разлика во цени и + според мене лажно продадените карти ги натераа сите да ги огласат за високи цени мислејќи има будали да ги купат..

Може сум грешка поправете ме..
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,007
1,748
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Само може да видите

Продавам 580 8гб купена од член копана..
Кај мене користена година дена за игри
Цена 20 000
...
...
...
...
...
... ПРОДАДЕНО клуч - иако верувам дека не се продадени а постовите се само ако може да се извади 20к ок ако не не се продава..

Па кој нормален би купил графичка која вредела 6к (13-14к мислам нова може сум грешка) да даде 20к...
Цените највеќе на форумов се дигнаа ради нерелните проценки кои ги даваа кој како стигне демек вредела низ 10 раце помината карта па не е злато електроника е.. исто так за две карти од ист ранг 10к разлика во цени и + според мене лажно продадените карти ги натераа сите да ги огласат за високи цени мислејќи има будали да ги купат..

Може сум грешка поправете ме..
Грешка си, ќе те поправиме...

Графичките од 20к овде идат како алва, пошто на Реклама 5 идат по 20-25к.
За поскапите 30к+ не верувам дека така лесно се продаваат ама сепак се продаваат.
Купуваат оптимисти копачи (најчесто новопечени) кој се надеваат дека со копање картите сами ќе се исплатат и ќе профитираат додека не пукне и овој крипто балон.
Дали се будали времето ќе покаже, јас мислам дека добар дел од нив ќе се изгорат, односно ќе пукне балонот пред да ги вратат парите, ама со криптово ништо точно не се знае.
Проценките овде (освен оние што се заебанција/сеир/критика) се дури реални во овие ненормани околности во однос на тие на реклама 5 и општо пазарните цени по светов.
 

Gjurc1n0t

Gaining Experience
17 април 2019
53
140
www.instagram.com
Недај боже да ти рикне графичката сега а да си гејмер.
Што би рекле северните соседи "Најебо си јежа у леѓа!"
Ќе си гејмаш на онбоард графика или пак на некој AMD процесор со интегрирана графичка. Се разбира ако немаш 1000че да фрлиш за нова.
Lose - Win ситуација

Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Недај боже да ти рикне графичката сега а да си гејмер.
Што би рекле северните соседи "Најебо си јежа у леѓа!"
Ќе си гејмаш на онбоард графика или пак на некој AMD процесор со интегрирана графичка. Се разбира ако немаш 1000че да фрлиш за нова.
Lose - Win ситуација

Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
HUmaNiTarna axia?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Проценките овде (освен оние што се заебанција/сеир/критика) се дури реални во овие ненормани околности во однос на тие на реклама 5 и општо пазарните цени по светов.
Е ај сеа? :ROFLMAO:
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,007
1,748
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како би карактеризирал проценка од типот 1060 за 1060 евра ?
Па исто како и ти, ненормална ситуација и ненормални луѓе.
1060 е сеуште актуелна картица со преостаната гаранција, така да по цена од максимум 10.000 со гаранција до 5000 денари за без гаранција и зависи која верзија. Пола од тие картици (како и 480, 470, 570, 580) ако ги купуваат за копање ќе им рикнат уште првиот месец со оглед на тоа какви преваранти има со полу дефектни картици.

Башка на Пазар 3 продаваат GTX 970 за 150.000 евра, 980 за 100.000 евра.... и така натаму.

Народов е тотал meltdown.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
174
162
Само може да видите

Продавам 580 8гб купена од член копана..
Кај мене користена година дена за игри
Цена 20 000
...
...
...
...
...
... ПРОДАДЕНО клуч - иако верувам дека не се продадени а постовите се само ако може да се извади 20к ок ако не не се продава..

Па кој нормален би купил графичка која вредела 6к (13-14к мислам нова може сум грешка) да даде 20к...
Цените највеќе на форумов се дигнаа ради нерелните проценки кои ги даваа кој како стигне демек вредела низ 10 раце помината карта па не е злато електроника е.. исто так за две карти од ист ранг 10к разлика во цени и + според мене лажно продадените карти ги натераа сите да ги огласат за високи цени мислејќи има будали да ги купат..

Може сум грешка поправете ме..
Како што веќе ти одговорија, ептен си грешка. Јас мојата RX 580-ка со 8GB (MSI Armor OC) ја огласив во недела во 17:30. Веќе утредента, во 16:30 човекот дојде да ја земе. Така да верувај, се продаваат графичкиве дур трепнеш. На реклама5 ја имав огласено и за повеќе (24.000), и да причекав до денес, ке ја продадев за таа цена бидејќи ликот прво ми се јави во понеделникот (као ке дојдам да ја земам), па ваљда се мислел, и денес пак се јави, за да ја земе.А веќе отиде :)

И да, дефинитивно е лудо ова што се случува со цените, ама цените ги диктира пазарот. Нема понуда (ни во продавници), а има побарувачка (огромна), цената расте. Тоа е, нема што тука да се прави. Како што се накачиле цените, така и ке паднат (ваљда..)

Чисто за пример. Целиот компјутер го дадов на проценка на форумот тука, и gojdo тогаш го процени на 33-34к, а мислам дека е еден од поверодостојните, ако не и најверодостоен, кога станува за проценки и продажба на хардвер тука на форумов. Ова беше на почеток на јануари. Два месеца покасно, само графичката ја продадов за 20.000 денари. Зошто да не се искористи шансата? :) Ако толку не веруваш, ке ти пратам слика од куќиштетото, седи сега без графичка, не можам ни да го уклучам пошто е со ryzen 5 2600x и нема интегирана графичка :ROFLMAO:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Да речеме во нормални услови би ја земал 7000 денари така? Си ја продал 20.000, си направил 200 евра еднократен профит и си се лишил од недели/месеци играње/работа со PC-то.
Прашањето е, кому колку вреди ќефот.
Не се кизнае колкави пари. 500 евра максимум моеш да ќариш и да свириш после дури да пукне меурот...
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
174
162
Да речеме во нормални услови би ја земал 7000 денари така? Си ја продал 20.000, си направил 200 евра еднократен профит и си се лишил од недели/месеци играње/работа со PC-то.
Прашањето е, кому колку вреди ќефот.
Не се кизнае колкави пари. 500 евра максимум моеш да ќариш и да свириш после дури да пукне меурот...
Баш на тоа се сведува, кому колку му вреди ќеифот. Затоа и даваат луѓе толку пари за графичките. Да, сега немам на што да гејмам :ROFLMAO: ама и онака последно време не гејмав нешто многу, така да, мене лично барем, ми се исплатеше бајаги да ја искористам ситуацијата со цените. А дали и колку ке биде профитабилно за тој што ја купил, времето ке покаже, сигурно си удриле математика.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
190
126
Skopje
Како што веќе ти одговорија, ептен си грешка. Јас мојата RX 580-ка со 8GB (MSI Armor OC) ја огласив во недела во 17:30. Веќе утредента, во 16:30 човекот дојде да ја земе. Така да верувај, се продаваат графичкиве дур трепнеш. На реклама5 ја имав огласено и за повеќе (24.000), и да причекав до денес, ке ја продадев за таа цена бидејќи ликот прво ми се јави во понеделникот (као ке дојдам да ја земам), па ваљда се мислел, и денес пак се јави, за да ја земе.А веќе отиде :)

И да, дефинитивно е лудо ова што се случува со цените, ама цените ги диктира пазарот. Нема понуда (ни во продавници), а има побарувачка (огромна), цената расте. Тоа е, нема што тука да се прави. Како што се накачиле цените, така и ке паднат (ваљда..)

Чисто за пример. Целиот компјутер го дадов на проценка на форумот тука, и gojdo тогаш го процени на 33-34к, а мислам дека е еден од поверодостојните, ако не и најверодостоен, кога станува за проценки и продажба на хардвер тука на форумов. Ова беше на почеток на јануари. Два месеца покасно, само графичката ја продадов за 20.000 денари. Зошто да не се искористи шансата? :) Ако толку не веруваш, ке ти пратам слика од куќиштетото, седи сега без графичка, не можам ни да го уклучам пошто е со ryzen 5 2600x и нема интегирана графичка :ROFLMAO:
" еден од поверодостојните, ако не и најверодостоен " е Гојдо ? Хм? :unsure: Можеби затоа што високи цени и неможност да се најдат компоненти него му одговара.Мене тие цени 10-50% над цена во Анхоч или Сетек не ми одговараат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Само може да видите

Продавам 580 8гб купена од член копана..
Кај мене користена година дена за игри
Цена 20 000
...
...
...
...
...
... ПРОДАДЕНО клуч - иако верувам дека не се продадени а постовите се само ако може да се извади 20к ок ако не не се продава..

Па кој нормален би купил графичка која вредела 6к (13-14к мислам нова може сум грешка) да даде 20к...
Цените највеќе на форумов се дигнаа ради нерелните проценки кои ги даваа кој како стигне демек вредела низ 10 раце помината карта па не е злато електроника е.. исто так за две карти од ист ранг 10к разлика во цени и + според мене лажно продадените карти ги натераа сите да ги огласат за високи цени мислејќи има будали да ги купат..

Може сум грешка поправете ме..
За жал си грешка...20К е релативно ефтина цена за RX580 8GB во моментов. Ако не веруваш постави оглас на рекалама5: "Продаам графички картички RX580 8GB" и ќе видиш шо ќе се деси.

" еден од поверодостојните, ако не и најверодостоен " е Гојдо ? Хм? :unsure: Можеби затоа што високи цени и неможност да се најдат компоненти него му одговара.Мене тие цени 10-50% над цена во Анхоч или Сетек не ми одговараат.
Те молам посочи еден пример каде продавам графичка картичка за 10-50% над цената во Анхоч или Сетек. Значи зборуваме за графички картички кои ги има на лагер, не за графички картички кои некад ги имало по некоја цена.
 
Последна промена:

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
174
162
" еден од поверодостојните, ако не и најверодостоен " е Гојдо ? Хм? :unsure: Можеби затоа што високи цени и неможност да се најдат компоненти него му одговара.Мене тие цени 10-50% над цена во Анхоч или Сетек не ми одговараат.
За кои цени зборуваш? Најди еден оглас или проценка што ја оставил човекот, а што била со 10-50% цени над цените во Анхоч и Сетек. Без разлика дали е за цели конфигурации или поедниечни делови.

Не зборувам за сегашнава ситуација со цените на графичките, туку се пред овој период. Затоа го напишав тоа, и стојам зад тоа мислење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно