• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,275
5,786
Мелмак
Ајде тука продолжеток на дискусија пошо во темата за проценка на 5700 ХТ се налути газдата.

Дали сметате дека штом пукне балонот пак ќе паднат драстично цените или овој пат ќе ги чуваат копачите графичките за до нареден скок/peak на цени?

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,077
4,472
Ethermine
www.facebook.com
Ја мислам дека пред да се отвора нова тема да се разбара убо форумов :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,275
5,786
Мелмак
Во правила на форумот се охрабрува отварање нови теми наместо оживување стари. А тоа дека историјата се повторува се повторува ама дали сеа ќе биде пак исто. Шо мислиш Пане, ќе има евтини графички пак ако падне криптото?
Ја мислам дека пред да се отвора нова тема да се разбара убо форумов :D
Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,051
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Само да ве прашам која е финтата со копањето коини.
Произведувате нешто што не се троши туку се тргува со него така?

Фактички ко да сте купил штампач за банконоти и штампате пари.
Некогаш ќе се засити пазарот со штампање/копање пари/биткоини?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Само да ве прашам која е финтата со копањето коини.
Произведувате нешто што не се троши туку се тргува со него така?

Фактички ко да сте купил штампач за банконоти и штампате пари.
Некогаш ќе се засити пазарот со штампање/копање пари/биткоини?
Па ако го гледаш како печатење пари не гледам причина зошто би продал печатач за пари кога можам да печатам пари со него
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,077
4,472
Ethermine
www.facebook.com
Шо мислиш Пане, ќе има евтини графички пак ако падне криптото?
Оваа година тешко . Бидеќи нема залихи многу и претежно од копачите што накупија нови карти у мкд се само 10% .
Останатото све е стари ригови , карти од рака на рака продадени.
Во изминативе години имаше огромен влез на графички и имаше огромни залихи заради тоа и цената дојде на најјниско ниво на карта до пред 1 година .
Односно масовна паника за распродавање на графички.
Ко ке се потсетам дека xfx 580 8gb едвај сум ги продавал за по 4000-4500е а сеа вредаат сигурно 15-18к и стари 2-3 години...
П.С ценава не е скокната у плафон заради криптово туку заради недостаток на графички.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
357
435
Дома
Не заборавајте дека цел свет во огромен процент отиде "home office". Далеку од тоа дека само копачите ги "појадоа" графичките.
Видете на ebay.de како завршуваат аукции, со 100-150% повисоки цени од тоа што биле пред пола година.
Со оглед на тоа дека и графички како 1050ti влегуваат во оваа група, постои општа жед за овој скапоцен хардвер. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,275
5,786
Мелмак
Ја колку шо разбирам крипто е комодити новоизмислен. Као некој вид лимитиран дигитален ресурс. Сам по себе нема вредност вредноста му ја диктира demand и hype. Ако цел свет го прифати ко некој вид нешто со вредност тогаш тие што го имаат може да го држат и со тоа уште да му расте вредноста. Иначе биткоин на пример не е неограничен. Има лимитиран број и коа ќе се докопаат сите толку - ќе постојат само тие што се во нечиви wallet-и и вредноста ќе им е колку шо ќе се тргуваат. Е сеа ако нема нешто побарувачка или опадне или пак ете излезе нема интерес или вештачки бил хајпот - цената може пак да падне. Така нешо сигурно не ги разбирам доволно работиве но во глобала суштината е дека луѓето му даваат вредност на биткојнот.

Една работа шо ја бев прочитал некаде е дека многу мал број на луѓе процентуално ги имале 99% од биткоините. Нешто као 1 милион луѓе шо значи 99.9999 проценти пд луѓето или немаат работа со биткоин или имаат мала сума. Мал клуб се ама вртат големи шпекулации и вредности. Затоа може да е балон ова пошо може тие шо имаат да прават се у своја моќ да го зголемат хајпот. Ама на крај ако нема ќар некој тогаш чуму.

Сеа за сеа едина корист е ко форма на инвестирање или штедење.
Само да ве прашам која е финтата со копањето коини.
Произведувате нешто што не се троши туку се тргува со него така?

Фактички ко да сте купил штампач за банконоти и штампате пари.
Некогаш ќе се засити пазарот со штампање/копање пари/биткоини?
Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
788
1,028
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Цената ја диктира пазарот побарувачката е зголемена најмногу заради копањето.
Ама не е се така црно, iма постари графички се продаваат поефтино, нвидии gt, amd hd сериите.
Јас до вчера бев заглавен со 11 години стара графичка hd 4890 1gb ddr5 ги убив од играње Half-Life 2 и Age of Mythology па никогаш не ми било поинтересно :)
Не треба да се бара вина во никој, пазарот е тој побарувачката е таа, гледајте на светлата страна кога се ова ќе помине и ќе има RTX 2080ti за 150 евра. :ROFLMAO:
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
114
311
Скопје
www.instagram.com
к и н е с к а н о в а г о д и н а
к о р о н а к р и з а
л о г и с т и к а
к а р а н т и н и
GeForce Is Made for Gaming, CMP Is Made to Mine | The Official NVIDIA Blog Ах, пуста кинеска нова година, иначе немаше nVidia софтверски да го сечат напола хешрејтот на идни драјвери. Не си прај филмој.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
к и н е с к а н о в а г о д и н а
к о р о н а к р и з а
л о г и с т и к а
к а р а н т и н и
Кинеска нова година беше и лани
Корона криза имаше и лани и летоска
Логистиката е во многу подобра положба отколку лани
Катантини, кои карантини? Карантини имаше и лани.

Што е различно денес во споредба со лани? Хајп и трка за нови графички процесори? Општа паника дека нови технологии се пробиваат многу брзо и страв дека старио естаблишмент ќе се сруши како кула од карти? Или пак тоа што скокна хајпот околу биткоинот? Зошто порасна вредноста на биткоинот толку?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,077
4,472
Ethermine
www.facebook.com
Кинеска нова година беше и лани
Корона криза имаше и лани и летоска
Логистиката е во многу подобра положба отколку лани
Катантини, кои карантини? Карантини имаше и лани.

Што е различно денес во споредба со лани? Хајп и трка за нови графички процесори? Општа паника дека нови технологии се пробиваат многу брзо и страв дека старио естаблишмент ќе се сруши како кула од карти? Или пак тоа што скокна хајпот околу биткоинот? Зошто порасна вредноста на биткоинот толку?
Во 2017та имаше и хајп и скапи графики али барем имаше залихи со тони да купуваш графики.
Сеа се други времиња и други правила.
Како главен фактор ке го наведам и намаленото производство на чипови.
Патем колку 1060ки, 1070ки беа увезени од претходно а колку 3060 и 3070ки од сега ?
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
357
435
Дома
Цената ја диктира пазарот побарувачката е зголемена најмногу заради копањето.
Ама не е се така црно, iма постари графички се продаваат поефтино, нвидии gt, amd hd сериите.
Јас до вчера бев заглавен со 11 години стара графичка hd 4890 1gb ddr5 ги убив од играње Half-Life 2 и Age of Mythology па никогаш не ми било поинтересно :)
Не треба да се бара вина во никој, пазарот е тој побарувачката е таа, гледајте на светлата страна кога се ова ќе помине и ќе има RTX 2080ti за 150 евра. :ROFLMAO:
Пак, не се само копачите и гејмерите кои имаат потреба од добра графика во светов, нив им требаа и пред кризава, не само тие ја направија разликата. Ти може ќе си го ограничиш гејмањето на тоа што ти дозволува HD 4890, ама во некој друг свет, покомплексен 3Д модел не можеш ни да го сротираш во простор со таа графичка, камо ли пристојно да изанимираш нешто.
Ни се багна светов, него белким ќе проработат patch-овите :)
Мислењето е автоматски споено:

Тоа е мое видување за "остатокот" што исто така ги јаде залихите и влијае на нивната состојба во последните 10-тина месеци, воопшто не ги исклучувам другите фактори, поготово не оние што се далеку пред продажбата на стоката.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во 2017та имаше и хајп и скапи графики али барем имаше залихи со тони да купуваш графики.
Сеа се други времиња и други правила.
Како главен фактор ке го наведам и намаленото производство на чипови.
Патем колку 1060ки, 1070ки беа увезени од претходно а колку 3060 и 3070ки од сега ?
Ама која е причината за намалено производство на чипови? 5nm? GDDR6?
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Како што кажа Астро, баш напротив логистика и карантини и корони, сега народот е веќе по спремен логистички од било кога, благодарение на короната.
Кинеска нова година нема врска, картици нема веќе како што треба изминативе 3 месеци, па не слават едно новогодишно време нова година кинезиве маме му е...м :)

Проблемот е недостаток на чипови, бидејќи за 1 чип на 3080, се „жртвуваат“ 3х3060ти и слично....

Плус успаните наши дистрибутери и газди на ИТ фирми што направија сопствени фарми со достапните картици.
Оди нека направат така во УСА или Канада, ќорка за злоупотреба на положба како овластен застапник на бренд за државата.
И да го додадам неконтролираното продавање од фирмите на препродавачи, фино си е низ Европа и Америка, 1 ајтем пер хаусхолд. Чао :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
958
952
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ако е вистина дека Nvidia го ограничува hash rate на картичките што се за гејминг значи ептен добар чекор е. За џаболебариве што копаат најдобро да си прават посебни серии на графички.

 
Последна промена:
И

Избришан член 18474

Гостин
Ако е вистина дека Nvidia го ограничува hash rate на картичките што се за гејминг значи ептен добар чекор е. За џаболебариве што копаат најдобро да си прават посебни серии на графички.
Може да копа други алгоритми и пак пари да правиш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно