1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  267
  13 Март 2015
  Машко
  Ја читам темава и се чудам.Како не даваат фискална или фактура во ледиком или мобеликс???Нели се тоа продавници??
  Како бе без фискалн?o_Oo_O
  Има ли воопшто инспекција да провери колку роба има внатре и од каде е набавена.Тоа е законска должност на државата.Да провери што и од каде доаѓа.

  Предлагам и јас да се отвори повторно темите за Сет и амц,па дури да има и гласање нешто од стилот од кои повеќе сте задоволни
   
 2. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Инспекцијa? Двa пaти имaм влезенo вo Ледикoм, (нaјверoјaтнo) гaздaтa си пуши (цигaри) внaтре и ич К не гo бoли. А пaзи, дуќaнoт пoлн, не се ни плaши декa мoже некoј дa гo пријaви.
   
  Последна промена: 3 Март 2016
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Немој така! Ако ништо не си купил, а само си бил сведок немој да коментираш затоа што има еден лик овде што прави драми на администрација за да ти го избришат мислењето...
   
  Војвода, tupacan и на Can4sta им се допаѓа ова.
 4. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Под друга јурисдикција е другата страна на Вардар. :) :)
   
  turbiny, Војвода и на tupacan им се допаѓа ова.
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Инспекција и Чаир не идат заедно, к*р ги боли нив да беа слаби до толку Ледиком немаше да постои до сега :)
   
  DaVoRkNe, the_maker и на dimsa им се допаѓа ова.
 6. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  267
  13 Март 2015
  Машко
  Не би рекол.Има дуќани кои ги затвараат доста од УЈП.Е сега дали некој им ги опростува казните после или не незнам
  Еден пријател од чаир кој велеше не плаќаат комшииве струја не плаќам и јас.
  на крај зимата му дојде сума од 8000 евра со огромни судски трошоци.Човекот мораше да ја продаде колата и да се позајмува за да ја плати инаку ништо од струја.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Незнам колку е глупо прашањево, али дали имал некој искуство да купи пр. iPhone од Плаисио, Солун, и дали на граница го враќаат ДДВ-то кое во Грција е 23%? Сакам да купам 6s 16 GB, глеам дека е 790 еур и со вратени 23% е негде 39500, што е мање више исто со Ледиком, али барем знаеш дека е купено од легит и докажана продавница.
   
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Многу сме паметни и експерти сите. Сакаме да платиме 30% поевтино али да има целофан фискална, јака пичка продавачка и сл.
  Цените се тие продавницата е таа, ако си паметен ќе провериш дали е користен ако не можеби и користен ќе ти се падне, тоа е, лотарија.
  Секогаш постои можност да си купите со целофан и фискална од телеком, али ако имате потреба да вратите или да носите на сервис тогаш Ледиком ќе ви биде фирма од соништата.
  Дајте факти ставете тука и да си одлучат луѓето од каде да купат, а тоа како набавувале и каков бизнис план имаат нивна работа.
  А да и за инспекциит, преваранти кои гледаат да казнат сиромаси а сакаат да молзат пари од народот, а од тие пари малце школи и болници се прават повеќе стиропор и гипс.
  Кога купувам од мали продавници им викам или дајте роба без фискална или не земам од кај вас, мои пари моја одлука.
  Просечен инспектор кога приватно влегува во дуќан вика: Добар ден јас сум Цветко Цветков пазарен инспектор дали имате нешто поевтино ко за мене.......
   
  На TylerMkD, borcep, Dinamit и уште 9 други им се допаѓа ова.
 9. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  "Нешто поевтинко за Цветко... " ахахаха, описно за типикус македоникус...
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Не враќаат на граница туку на граница мораш копија од пасош и документи направени во продавницата фактура во 3-4 примерока да ти удрат печат на неа, па наредно враќање у Тесалоники (Солун е српско име ;)) ќе си ги земеш парите од продавницата кај што си го купил, со минус -23% на сумата од ддв-то. Или ќе одиш во некоја од менувачниците во Трговски чинам беше ќе ти земат провизија ама ќе ти ги вратат парите, се надевам донекаде ти помогнав.
  Инаку математиката ќе ти биде 790-23% =642,27 + 27,63 = 669,90 х 62,00 = 41.533,00 + патни трошкови и све остало :cool:
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  DDV сега се враќа на граница во фришоп, прво кај нивна царина одиш во објектот пополнуваш документи, со тие документи одиш во фришопот на каса и ти враќаат пари, точно 10% ќе ти вратат бидеќи се плаќа и за услугата неколку еур.
   
  На kirev и goce03 им се допаѓа ова.
 12. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,344
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Јас само ке го кажам следново,редовно купувам телефони од ледиком,ама никогаш за ништо сум немал проблем,дечките според мене се максимално коректни секогаш,не ги бранам нит ги фафоризирам,од лично искуство кажувам.
   
  turbiny, Oktar и на the_maker им се допаѓа ова.
 13. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Па добра провизија ќе му земат у фришоп 41 евро ако му враќаат само 10% ....и ја би :p
   
 14. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  враќаат околу 11% али 1% одат на трошоци за уред од 500 еу на фришоп даваат 55е , 4-5 еур провизија значи точно 10% си ставаш во џеб. Исто е и да одиш до продавницата од каде си го купил, само не сите продавници даваат повраток.
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  790 = 642,30 + 23% ФПА = 642,30 + 147,70
  Враќаат 10% значи 97 евра, т.е. 50 и кусур евра разлика. Можно е повеќе да враќаат на картицата ама не знам ни како се вади :) Сега нешто најдов, не им важи во Грција
  http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-calculator/
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Ова 790 и 640.30, некако не ми се логични ? Рачунате 790÷1.23, а треба 790 - 790×0.23= 608 евра.
  По вашава првична математика, 100% попуст пример на 790 евра е 395, а треба да е 0, бидејќи ако одземеш 100% ја одзимаш целата вредност и добиваш 0, а не половина од цената само ( 50% ) ?
  Баш и по нет гледам, и се потврдува мојава математика..
  Се извинувам на офтопик.
   
  На moongose и Arabian им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  23% е нивното ДДВ. Се смета на цената без данок. За попуст е ти како што сметаш, ама ова е данок
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,189
  3,704
  18 Април 2007
  Овде е 675 eur , кај нив мора да се вратиш за земање на ДДВ, грубо пресметано 126 евра ќе добиеш поврат на ддв. Само мора да се нарача пар дена унапред телефонот за да ти биде стигнат во продавница дента кога ќе го подигаш.

  За од регуларна цена да добиете цена без ДДВ множете ја цифрата со 0.8130081 .

  За проверка добиената цифра помножете ја со 1.23 и ете ја малопродажната.
   
  Последна промена: 4 Март 2016
  На kirev и Војвода им се допаѓа ова.
 19. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  803
  756
  5 Април 2015
  Машко
  Грешна ти е математиката, качи ги тие 608 евра што си ги добил со 23% данок и ќе видиш дека тоа не е сума од 790 евра.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,189
  3,704
  18 Април 2007
  790еур - 23% ДДВ (147,7) = 642.2
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mmm121

  mmm121
  Gaining Experience

  192
  101
  10 Февруари 2011
  Ако ти вратат 100%
   
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  3,189
  3,704
  18 Април 2007
  Во e-shop и апаратџијата мој 100% до цент враќаат. Plaisio и Икеја идат преку Global Blue и тие пари ги зимаш од граница - % провизија.
   
  На kirev и Војвода им се допаѓа ова.
 23. mmm121

  mmm121
  Gaining Experience

  192
  101
  10 Февруари 2011
  Не е процент туку -4€
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не ми се верува дека сме на ајти форум и дека ретко кој знае да пресмета процент...
  Математика е 790 - 790/1.23 = ~148 евра е данокот. За да се увериме дека е точно, 790 - 148 = 642 евра на кои се пресметува ДДВ од 23% т.е. 642*1,23 = 789 евра!

  Глобал блу и премиер имаат табела според која враќаат данок, дискутирано е мињарда пати, и воглавно добиваш само пола, ама па ги добиваш одма. Летоска имаше еден период кога глобал блу во Скопје прекинаа да исплаќаат пари поради кризата, т.е. мораше да ги земеш на картица, со поплнување на тоа формуларот. Никад не ми стигнаа тие пари.

  Едит: 4 евра што ги спомиња @mmm121 се дополнителна провизија на фришопот која си ја земаат. За среќа, немора да ги земаш парите таму, може во менувачницата во трговачки центар.
   
  Banjifiko, Војвода и на mmm121 им се допаѓа ова.
 25. mmm121

  mmm121
  Gaining Experience

  192
  101
  10 Февруари 2011
  А што ти фали да тркнеш назад по парите и успат да стегнеш уште едно гиро. ;)
   

Сподели

Вчитување...