Mikrotik - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 8 ноември 2014.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  Нема компјутер стално на мрежата, затоа сакам рутерот да пинга.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  RB2011 постар:
  Current Firmware 3.18
  Upgrade Firmware 3.24

  RB2011 понов:
  Factory Firmware 3.33
  Current Firmware 3.33
  Upgrade Firmware 3.41

  Да го надградувам?
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
 4. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Ако немаш некој конкретен проблем НЕ !
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако направил Upgrade на верзија, како може да не прави Upgrade на Firmware-от? :D
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Како сака. Јас не би чепкал без потреба.
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Препорачливо е брате, ако направи Upgrade на OS-от, треба и на Firmware-от... повеке проблеми би се појавиле доколку не нарави.
   
  На DrMTR и Oktar им се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,857
  7,346
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене ми се деси тоа, апгрејд на ОС без фирмвер и не ми текнува што беше ама се ебавав два дена да го оправам.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  Kako da forvardiram port recimo 8888

  WAN: 111.111.111.111
  Lan (fiksna): 222.222.222.222 ?
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Oktar, kirev и на smole им се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
 13. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Ако радиото не е 1000mW ништо од бизнисот. Второ, ова tower case изгледа глупаво. Т.е самиот дизајн е глупав.
   
 14. antibiotic1

  antibiotic1
  Intern

  19
  1
  29 Јуни 2013
  Машко
  Денеска се подновив со микротик hap ac lite, па ме интересира дали го флешувате со некој custom firmware или едноставно си правите upgrade на фабричкиот?
  Негде читнав падаван е добар ама незнам дали го има за овој
  Поздрав
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Падаван не може да е подобар од RouterOS, не го чепкај OS-от.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Некое прашање не заслужува одговор!

  Денес си го купил и првото што ти текна е да смениш фирмвер? Браво !

  Каде прочита дека Падаван е подобар од RoS?
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. antibiotic1

  antibiotic1
  Intern

  19
  1
  29 Јуни 2013
  Машко
  Место да пишуваш нешто некорисно искористи го времето и сподели го знаењето за да бидеш од корист!
  ps."Дека падаван е добар"
   
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  Никаде не најдов колку е јако радиото, ако најдеш - пиши.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Вака овој е процесорот: Qualcomm IPQ-4018

  IPQ4018 | Qualcomm

  и 2.4 гхз и 5гхз се dual chain , што значи макс теоретска брзина е 767mbps на 5гхз спектар, и 300мбпс на 2.4гхз.

  УСБ портата е УСБ2.0 со 1А на неа. незнам дали некој забележа ама овој рутер е базиран на новата ARM архитектура. Само неколку модели работат на неа. :)

  Според техничките податоци на нивната страна, и овој уред е со 1000 mW радио, судејки по податоците за картите.

  Ова изгледа ке е новиот шампион во овој ценовен ранг.

  И уште нешто забележав:

  • The MikroTik User Manager works on MIPSBE, TILE, PPC, ARM, x86 and MMIPS processor based routers and CHR devices
  Досега беше само за MMIPS, TILE, PPC и X86. ARM и MMIPS не беа вклучени !

  User Manager/Introduction - MikroTik Wiki
   
  Последна промена: 31 Јануари 2018
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  Отворив портите кои ми требаа, но се направи нов проблем - VPN одбива да се конектира кога сум надвор од мрежата (кога пристапувам од WAN). Од локалната мрежата се конектира.

  Треба да отворам порти за VPN, да идат до специфична IP?

  Дава error 807.
   
 21. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,818
  1,209
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако некој го нарачува новиов Hap ac2 нека пише би земал и јас. Презадоволен бев од обичниот хап само што немаше 5гхз ...
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  уште не е пуштен во продажба.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  2,557
  2,654
  18 Април 2007
  Втор обид.
   
 25. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014

Сподели