• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    429

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
942
591
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Каде е ова 1005? Ваљда прошло царина и нема да ме царинат?
1606731063405.png
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,745
3,115
Дали е на твое име адресирано?
На мое име и адреса, инаку немаше да знам дека стигнала, ниту ќе ми ја дадеа во пошта.

Но, ја разрешив мистеријата, сепак била за мене.
Имав една нарачка уште во јануари и која кој знае каде заглави заради пандемијава. Го продолжував рокот, но изминаа сите можности за понатамошно продолжување и на крај ми рекоа ќе ти ги вратиме парите. Два-три месеци после тоа, некаде кон крај на летото, ете ја стигна. Ги контактирав да се договориме како да им платам, сепак стигна нарачката а и не беше некоја ситна сума.
Два-три дена откако завршивме работа, ми испратиле подарок и ете го сега стигна.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Што значи последниов дел, поточно "втора достава"?Погледнете го атачментот 94224
Дека вторпат "пробува" да ти го испорача дали пакетот дали лисче да ти остави. Незнам каква е ситуацијата кај тебе на терен, ама на пример ако зградата е закључена и неможе да дојде до сандачињата, ќе ти остави пусулче кај домофоните да речеме и тоа може да го дувне ветре и слично. Како и да е, појди во локалната пошта и побарај си го.
 

Blueberry.ar

Intern
17 октомври 2020
7
1
Дека вторпат "пробува" да ти го испорача дали пакетот дали лисче да ти остави. Незнам каква е ситуацијата кај тебе на терен, ама на пример ако зградата е закључена и неможе да дојде до сандачињата, ќе ти остави пусулче кај домофоните да речеме и тоа може да го дувне ветре и слично. Како и да е, појди во локалната пошта и побарај си го.
Цело утро го чекам. Не е заклучено. Сега отидов до сандаче да проверам, па да појдам до локалнава. Кога се вратив, ова ми кажува:
во пошта.jpg
Сега пак е во главна?
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Цело утро го чекам. Не е заклучено. Сега отидов до сандаче да проверам, па да појдам до локалнава. Кога се вратив, ова ми кажува:
Погледнете го атачментот 94228
Сега пак е во главна?
Би рекол да, имаш царина и данок за ова? Делува ко да е ЕМС, али секад можеш да се јавиш на телефон да прашаш (да, тоа функционира), 023105205.
 

Foldalot

Intern
19 март 2014
64
47
Дали цената од шипингот се вклучува во вкупната цена на производот при одлучување дали тој е под/над 22, 90 или 800 евра?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Се вклучува.
 

Blueberry.ar

Intern
17 октомври 2020
7
1
Би рекол да, имаш царина и данок за ова? Делува ко да е ЕМС, али секад можеш да се јавиш на телефон да прашаш (да, тоа функционира), 023105205.
Не верувам дека треба царина и данок кога веќе стигнало до достава.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
709
Дека вторпат "пробува" да ти го испорача дали пакетот дали лисче да ти остави. Незнам каква е ситуацијата кај тебе на терен, ама на пример ако зградата е закључена и неможе да дојде до сандачињата, ќе ти остави пусулче кај домофоните да речеме и тоа може да го дувне ветре и слично. Како и да е, појди во локалната пошта и побарај си го.
Ма јок, мрцината ги задолжил пратките по список а, со себе не понел ниту една, па се правда со системот... Се опаметија поштарите... Кој к*р ќе ги тегне пратките од железничка станица до кај тебе дома за истата плата како и он да го прчи а да ти дојдеш да си ја земеш пратката од пошта. Оти, нели, тебе ти е потребна, пари си давал за неа... Отиден е возот одамна во 3 П М...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не е баш така, мене еве секогаш ми ги носеле до дома и ми се јавува поштарот. Моментално, неможе да ти ја донесе пратката затоа што џабе ке ја носи, неможе да ти наплати царински давачки, затоа што пошта веќе нема уплати ради смртта на еуростандард банка. Барем за ЕМС има тука многу позитивни искуства, тие се поштари со комбиња, не е дек пешки ги влечкаат. Немојте одма со хејт, видете ги први сите фактори, па после.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
709
Не е баш така, мене еве секогаш ми ги носеле до дома и ми се јавува поштарот. Моментално, неможе да ти ја донесе пратката затоа што џабе ке ја носи, неможе да ти наплати царински давачки, затоа што пошта веќе нема уплати ради смртта на еуростандард банка. Барем за ЕМС има тука многу позитивни искуства, тие се поштари со комбиња, не е дек пешки ги влечкаат. Немојте одма со хејт, видете ги први сите фактори, па после.
Цело утро го чекам. Не е заклучено. Сега отидов до сандаче да проверам, па да појдам до локалнава. Кога се вратив, ова ми кажува:
Погледнете го атачментот 94228
Сега пак е во главна?
Овде нема податок дека поминало низ царина.
 

Blueberry.ar

Intern
17 октомври 2020
7
1
Овде нема податок дека поминало низ царина.
Воопшто и не подлежи на царина. Бев вчера директно ја зедов. Очигледно само ја кликнале за да си оправдаат некој рок од 7 дена како седи таму.
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
122
88
Повеќе пратки деновиве добив без проблем,до Прилеп,а сега за една обична и ситна пратка,денес го гледам ова,каде е е ова и што значи Скпје 2 Достава ОТК?
1606931939367.png
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Повеќе пратки деновиве добив без проблем,до Прилеп,а сега за една обична и ситна пратка,денес го гледам ова,каде е е ова и што значи Скпје 2 Достава ОТК?
Погледнете го атачментот 94260
Откупнина „ОТК“
Со дополнителната услуга откупнина „ОТК“ испраќачот при предавање на пратката бара пратката да се достави на примачот со претходна наплата на откупниот износ во корист на испраќачот на таа пратка.
Како пратка со дополнителна услуга откупнина може да се предаде секоја препорачана писмоносна пратка, писмо со означена вредност, пакет и ЕМS поштенска пратка.
Со откупната пратка испраќачот е должен да ја предаде и пополнетата поштенска упатница или уплатница (обр. ПП -10), по која ќе биде означен откупниот износ.
Откупната пратка не се смета како пратка со означена вредност ако на неа испраќачот не ја означил вредноста.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не е тоа, ова е Dostava OSTATOK.

Не стигнале поштарите тој ден да ја решат и префрлиле за наредниот ден.

Често ми се појавува, а никогаш не сум платил ништо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно