• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    419

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,652
12,050
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Може само ја водат под таа шифра. Види ја последната реченица. На пример, да се бара потпис а да нема откуп. Јас знам дека никогаш не сум платил.
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
120
88
Откупнина „ОТК“
Со дополнителната услуга откупнина „ОТК“ испраќачот при предавање на пратката бара пратката да се достави на примачот со претходна наплата на откупниот износ во корист на испраќачот на таа пратка.
Како пратка со дополнителна услуга откупнина може да се предаде секоја препорачана писмоносна пратка, писмо со означена вредност, пакет и ЕМS поштенска пратка.
Со откупната пратка испраќачот е должен да ја предаде и пополнетата поштенска упатница или уплатница (обр. ПП -10), по која ќе биде означен откупниот износ.
Откупната пратка не се смета како пратка со означена вредност ако на неа испраќачот не ја означил вредноста.
Заедно се во едно достава,ву друго остаток,различно појаснување,и како гледам одат од пошта 1000 па 1003,а треба до 7500 Прилеп.Освен ако го достават и за тоа наплатат,останува да видам кога ќе ја донесат пратката!?
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Имам две пратки нарачано:

1. Од Германија од приватен продавач преку ebay-kleinanzeigen.de на 17-ти Ноември испратена на 27-ми пристигната во Скопје.
- веднаш им испратив документи на мејл како што правам секогаш. Обично наредниот ден ги процераат и пратката е за 2 дена во Струмица
- во овој случај дури на 3-ти Декември се мени статусот во фамозниот „Недостасува фактура“. Го испраќам уште еднаш сите потребни документи убаво уредно средено со број на пратка во наслов, имиња на фајлови убаво опшани, со кореспонденција помеќу мене и купувачот и фин опис за производот, намената итн.
- денес го добивам писмото во кое бараат документи и статусот сеуште стои „Недостасува фактура“

2. Од iHerb пратка од $90 пристигната на 24-ти во Скопје директно на царина. По што веднаш се испратени документите исто така се уредно и фино подредено како секогаш.
- на 28-ми се мени статусот во „Недостасува фактура“, наредниот ден го добивам писмото
- пак испраќам документи и сеуште чекам.Вртев на двата броја на писмото како луд, едниот дава некаков чуден сигнал како да не постои и ништо. На вториот вртев безброј пати до крај и никој не го крева.

Што се случува во македонска пошта, поточно во царина??

Не сум од Скопје и се плашам дека ќе ги вратат пратките назад дека викенд доаѓа и 10 дена ќе бидат поминати за едната во Понеделник откако е стигната. Нема каде да се обратам ова е катастрофа. Наместо да ја олеснуваат процедурата поради пандемијата тие прават тотален хаос.

Инаку првиот продукт е ергономски стол на старо од Германија(знам спремен сум да си платам царина ддв и се тоа). Ми треба дека имам хронични болки во грбот, а морам да работам интензивно периодов со вишок саатови на компјутер, фамилија зависи од мене.

Другата пратка се суплементи(витамин Д и сл.) како припрема за ковидов и пандемијава и навистина брзам да ги добијам, треба не само јас цела фамилија да ги пие.

Инаку не ми е прв пат да нарачувам, имам мал милион порачки низ годиниве наназад, ги знам процедурите. Имало глупости секакви порано, но толкаво каснење до сега не сум видел.

Ако знаете помагајте ве молам, не можам да си дозволам да бидат вратени назад, а за Скопје не можам да патувам по ова невреме ниту имам кога ниту ми се исплати толкав трошок.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
657
369
Имам две пратки нарачано:

1. Од Германија од приватен продавач преку ebay-kleinanzeigen.de на 17-ти Ноември испратена на 27-ми пристигната во Скопје.
- веднаш им испратив документи на мејл како што правам секогаш. Обично наредниот ден ги процераат и пратката е за 2 дена во Струмица
- во овој случај дури на 3-ти Декември се мени статусот во фамозниот „Недостасува фактура“. Го испраќам уште еднаш сите потребни документи убаво уредно средено со број на пратка во наслов, имиња на фајлови убаво опшани, со кореспонденција помеќу мене и купувачот и фин опис за производот, намената итн.
- денес го добивам писмото во кое бараат документи и статусот сеуште стои „Недостасува фактура“

2. Од iHerb пратка од $90 пристигната на 24-ти во Скопје директно на царина. По што веднаш се испратени документите исто така се уредно и фино подредено како секогаш.
- на 28-ми се мени статусот во „Недостасува фактура“, наредниот ден го добивам писмото
- пак испраќам документи и сеуште чекам.Вртев на двата броја на писмото како луд, едниот дава некаков чуден сигнал како да не постои и ништо. На вториот вртев безброј пати до крај и никој не го крева.

Што се случува во македонска пошта, поточно во царина??

Не сум од Скопје и се плашам дека ќе ги вратат пратките назад дека викенд доаѓа и 10 дена ќе бидат поминати за едната во Понеделник откако е стигната. Нема каде да се обратам ова е катастрофа. Наместо да ја олеснуваат процедурата поради пандемијата тие прават тотален хаос.

Инаку првиот продукт е ергономски стол на старо од Германија(знам спремен сум да си платам царина ддв и се тоа). Ми треба дека имам хронични болки во грбот, а морам да работам интензивно периодов со вишок саатови на компјутер, фамилија зависи од мене.

Другата пратка се суплементи(витамин Д и сл.) како припрема за ковидов и пандемијава и навистина брзам да ги добијам, треба не само јас цела фамилија да ги пие.

Инаку не ми е прв пат да нарачувам, имам мал милион порачки низ годиниве наназад, ги знам процедурите. Имало глупости секакви порано, но толкаво каснење до сега не сум видел.

Ако знаете помагајте ве молам, не можам да си дозволам да бидат вратени назад, а за Скопје не можам да патувам по ова невреме ниту имам кога ниту ми се исплати толкав трошок.
Затоа би требало да се испрати фактура кога ќе се смени статусот во недостасува фактура. Тогаш ја провериле и кликнале во систем. Најверојатно не проверуваат наназад.
Инаку пред нова година е голема гужва и не можат да ги процесираат со иста брзина како претходно.
Ако не се смени статусот неколку дена, ќе мора да најдеш некој да отиде лично и да праша.
Нема да ја вратат сигурно назад.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
144
96
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech G302 Daedalus Prime
Keyboard
Cooler Master MasterKeys Pro M (MX Brown)
Audio
Sennheiser HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Мене ми има стигнато писмо, а веќе пратив на маил и пратката беше искочена од царина :D. Сега заради 11.11, black friday може има повеќе гужва.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Мене ми има стигнато писмо, а веќе пратив на маил и пратката беше искочена од царина :D. Сега заради 11.11, black friday може има повеќе гужва.
Да, јас секогаш така правам веќе 20+ пратки уназад неколку години и секогаш ги процесирале уште пред да ми стигне писмото. Ова е прв пат.

Секако го испратив мејлот по втор пат откако го добив писмото ама ете пак поминаа денови и нема промена на статус.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,870
11,294
youtu.be
Имам пишано,
пошти се затрупани со огромни количини на пратки, кубурат со персонал, сите регистрирани пратки ќе си стигнат без проблем и не дигајте паника.
На телефон не им вртете пошто нема кој да ви се јави, фактурите исклучиво по меил во *.pdf праќајте и нема да има проблем. :)
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Имам пишано,
пошти се затрупани со огромни количини на пратки, кубурат со персонал, сите регистрирани пратки ќе си стигнат без проблем и не дигајте паника.
На телефон не им вртете пошто нема кој да ви се јави, фактурите исклучиво по меил во *.pdf праќајте и нема да има проблем. :)
Ти благодарам за уверувањето! Изгледа навистина е така. Таа од iherb само што мрдна во статус Prenaso~ena .

За другата мислам дека имам испратено слика ЈПГ наместо ПДФ од пејпал. Сега ќе го испратам одново со ПДФ. Се надевам дека нема да ме стават во спам листа дека ова ќе биде трет мејл за оваа пратка :D
 

Kpakep4e

Intern
18 јули 2020
5
1
Денеска контактирав со шпедицијата во пошта за да ја започнам процедурата за царинење бидејќи вчера ми стаса пратката во царина и ми кажаа дека имале проблем со системот, заради тоа неможат да изготват известување за царинење а без тоа неможе да се отпочне со постапката за царинење.
Од понеделник здравје ако им проработи системот

Веб страницата на пошта не работеше цел ден...

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
657
369
Може ли некој да ми каже до каде е пратката?

Погледнете го атачментот 94334
За 24ч. процесуирање DHL Express со "мала" надокнада. Треба да се извади од вреќа, па да се внесе во систем за достава, па ја задолжи поштар, па да ја донесе. Има работа тука.
 

Shallow

Intern
16 јануари 2020
4
1
Зошто трагинкот не работи на веб страната на нашата "пошта", инаку пробав исто така со 17track.net да ја следам пратката ама ми дава web error од страна на нашата пошта.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
657
369
Конкретен одговор на ова прашање можеш да добиеш само од IT во "пошта".
 

Shallow

Intern
16 јануари 2020
4
1
Конкретен одговор на ова прашање можеш да добиеш само од IT во "пошта".
1. Не креваат на моите повици пошта со број 1300 Куманово
2. Вратата им е заклучена, затоа што не им се работи пред се, а не поради корона тоа им е изговор само за жал.
3. Десет минути е далеку пошта со број 1300 Куманово од пошта со број 1311 каде што треба сега да биде транспортирана пратката но за жал не им се работи, тешко им е да ја извадат од вреќа да ја внесат во систем за достава и да одам да си ја земам во пошта, воопшто да не се обраќам за поштарите затоа што се изгубен случај и не им се работи.
4. За Скопје знам дека се преплавени со пратки но тие имаат население од 500 илјади додека Куманово 105 илјади и Куманово е многу помал град од Скопје така да доставата би требало да биде многу побрза. Ова е мојот краток vent во врска со нашата "пошта".
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
657
369
1. Не креваат на моите повици пошта со број 1300 Куманово
2. Вратата им е заклучена, затоа што не им се работи пред се, а не поради корона тоа им е изговор само за жал.
3. Десет минути е далеку пошта со број 1300 Куманово од пошта со број 1311 каде што треба сега да биде транспортирана пратката но за жал не им се работи, тешко им е да ја извадат од вреќа да ја внесат во систем за достава и да одам да си ја земам во пошта, воопшто да не се обраќам за поштарите затоа што се изгубен случај и не им се работи.
4. За Скопје знам дека се преплавени со пратки но тие имаат население од 500 илјади додека Куманово 105 илјади и Куманово е многу помал град од Скопје така да доставата би требало да биде многу побрза. Ова е мојот краток vent во врска со нашата "пошта".
За жал процедурите во една организација не се такви како што ти ги замислуваш. Пратките треба да се извадат од вреќа, да се сортираат по регион, да се задолжат на соодветен поштар, да напише ливчиња за секоја пратка ако не ги носи пратките со него, да се запишат пратките во книга за соодветен потпис од странката ако ја подига пратката на шалтер.
Ако замислуваш дека процедурата е "јас дојдов дајте ми ја пратката", малку е покомплицирано. А и не е само твојата пратка.
 

karevski

Intern
22 март 2009
8
0
Screenshot_20201205-170942_Chrome.jpg

Здраво дечки, гледам и други се жалат дека не работи сајтов на пошта па гледам преку Royal Mail за праткава. Ова MKSKKA неможам да откријам што е, ваљда на нашиов сајт би дало некое инфо.
Мислењето е автоматски споено:

На 17track го дава ова.
Screenshot_20201205-173441_Chrome.jpg
 
Последна промена:

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Имам две пратки нарачано:

1. Од Германија од приватен продавач преку ebay-kleinanzeigen.de на 17-ти Ноември испратена на 27-ми пристигната во Скопје.
- веднаш им испратив документи на мејл како што правам секогаш. Обично наредниот ден ги процераат и пратката е за 2 дена во Струмица
- во овој случај дури на 3-ти Декември се мени статусот во фамозниот „Недостасува фактура“. Го испраќам уште еднаш сите потребни документи убаво уредно средено со број на пратка во наслов, имиња на фајлови убаво опшани, со кореспонденција помеќу мене и купувачот и фин опис за производот, намената итн.
- денес го добивам писмото во кое бараат документи и статусот сеуште стои „Недостасува фактура“

2. Од iHerb пратка од $90 пристигната на 24-ти во Скопје директно на царина. По што веднаш се испратени документите исто така се уредно и фино подредено како секогаш.
- на 28-ми се мени статусот во „Недостасува фактура“, наредниот ден го добивам писмото
- пак испраќам документи и сеуште чекам.Вртев на двата броја на писмото како луд, едниот дава некаков чуден сигнал како да не постои и ништо. На вториот вртев безброј пати до крај и никој не го крева.

Што се случува во македонска пошта, поточно во царина??

Не сум од Скопје и се плашам дека ќе ги вратат пратките назад дека викенд доаѓа и 10 дена ќе бидат поминати за едната во Понеделник откако е стигната. Нема каде да се обратам ова е катастрофа. Наместо да ја олеснуваат процедурата поради пандемијата тие прават тотален хаос.

Инаку првиот продукт е ергономски стол на старо од Германија(знам спремен сум да си платам царина ддв и се тоа). Ми треба дека имам хронични болки во грбот, а морам да работам интензивно периодов со вишок саатови на компјутер, фамилија зависи од мене.

Другата пратка се суплементи(витамин Д и сл.) како припрема за ковидов и пандемијава и навистина брзам да ги добијам, треба не само јас цела фамилија да ги пие.

Инаку не ми е прв пат да нарачувам, имам мал милион порачки низ годиниве наназад, ги знам процедурите. Имало глупости секакви порано, но толкаво каснење до сега не сум видел.

Ако знаете помагајте ве молам, не можам да си дозволам да бидат вратени назад, а за Скопје не можам да патувам по ова невреме ниту имам кога ниту ми се исплати толкав трошок.
Пратката од iHerb ми стигна 2 дена откако постирав овде. Другата иако пристигната пред неа во Скопје, сеуште ја држат на царина. Статусот е суште истиот од 3-ти декември, недостасува фактура. Пратив уште два пати мејл со подсредено се во пдф, но нема ништо.

Бидејки столот е купен од ebay-kleinanzeigen.de продавачот е физичко лице. Го прашав и ми кажа го маркирал како поклон. Фактура нема бидејки е физичко лице. Побарав фактура да ми направи и ми прати човекот, па испратив вчера уште еден мејл со се фактурата. Суште ништо. Во мејлот има:

1. Скриншот од кореспонденцијата каде што сме преговарале за купување и цена помеѓу мене и продавачот
2. Скриншот од самиот оглас пред да го симнат
3. Пејпал фактура од уплатата моја ПДФ
4. Од вчера и фактура од продавачот направена од негово име на мое ПДФ
5. Скриншот од уплатата во банка

Значи пратката е стигната веќе точно 2 недели во Скопје. Сакам да разберам зошто се кочи работава.

Дали некој може да ми даде некој друг телефон освен двата на известувањето кое стига по пошта? Првиот од тие броеви дава чуден сигнал и не е во функција, на вториот никој не крева.

Инаку работам буквално по 16 саати на ден на компјутер и моментално зависи цела фамилија од мене. Имам хронични болки во грбот и надежта ми е во овој стол кој го истражував со месеци пред да се одлучам.

Сум собирал пари за него, сум чекал оглас со добра цена со месеци, сум го пазарил со цел мерак и сега низ нос ми го извадија. Не знам што да правам. Моментално имам комплицирана ситуација поради ковидов, патување до Скопје не е опција никако.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,510
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно