1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лошо искуство со Телеком монтери

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од smole, 8 Февруари 2018.

Тагови:
 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Има уште 5-6 фирми што даваат интернет за големи корисници. Распрашај се наоколу
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,191
  7,106
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па посочи де. Вака само ...

  За фирма не се „распрашува наоколу“, до агентите се испраќа барање да достават понуди. После тоа се одбира таа што ги исполнува барањата и е со најниска цена. Освен телеком никој друг оператор во МК не ги исполнил барањата.

  Понудите се со архивски број и се заведуваат, имаат рок на важност и се доверливи помеѓу давателот и барателот на услугата. Штом големи фирми не се замарале со Актон, софтнет или телесмарт тоа значи дека понудите им се далеку од тие на телеком и се некомпетентни. Во однос цена/перформанси.

  Еве ти реков дај пример за 15.000 денари 50/50, 16 IP немониториран сообраќај и позајмен 1941. Нема и нема да најдеш.
   
  artweb, Krkac и на kirev им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ќе побарам што ќе најдам кај мене по стари имејлови (2016г.) па да си побараш понуди...
   
 4. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  @smole Ако биле некои телекомци со нивни коли обележани кои се познаваат од километар тоа може да очекуваш, а ако се приватна фирма која работи за телеком тешко дека така ќе правеле.Јас со колега местиме оптика за телеком ама сме вработени во приватна фирма која работи за телеком и ако има една жалба од корисникот што тоа не е дозволено бидејќи мораме да се договориме со корисникот како му одговара или пак да му предложиме ние како би било најдобро и најбезбедно кабелот да се однесе корисникот одма пријавува и не враќаат назад и се преправа се по негов вкус.Разликата која треба да ја знаеш е ако ти дојдат некои од телеком кои местат оптика со нивни обележани коли дека се од телеком тие се најголемите стручњаци и заради нив јас го јадам КУ*** секој ден кога ќе идеме да поправаме некоја монтажаи видиме што направиле се чудиме ... а пази тие земаат 5 пати повеќе плата од мене, а јас 15 пати помалце од нив е сега најди ти решение и објасни ми.Така да да знаеш има разлика од монтер до монтер телеком ти е најлоша фирма бидејќи они ни самите незнаат што прават кој вработуваат и како али јас кај што работам во мојата фирма во реоните каде што местиме не смее да има жалба поплака од кориснико во рок од 5 минути не враќаат назад на инсталација и не е дозволени ти да се понашаш со корисник како ти што сакаш бидејќи кај нас е кажано како корисникот сака така или пак ако не е изводливо да се изнајде решение и ако тоа решение на пример ќе трае 1 ден цел да се изведе ќе се најде екипа која цел ден ќе седи и ќе го работи тоа.Така да другар не заборавај има монтери на кои рацетеи нозете им паѓаат, а има и монтери кои како тие што осеќам се тие од телеком кои доаѓааат со нивни коли како манекени облечени и се прават најпаметни од сите тие ги колнам секој ден јас не се секирај.

  ПС : Отидов да се спремам за на работа
   
  На Krkac, FLEGMA, borcep и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
 6. krema

  krema
  Professor

  10,005
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Малку косење на математичка равенка:)
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Релативност. Од точка на гледање на монтерите, платата им е пет пати поголема. Од негова гледна точка, платата е 15 пати помала. :)
   
 8. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  Кога е прашање математика 2јка сум имал преку сила дрво сум али стрикно во гајба пиво правам мерка јас незнам сложени бројки така да порано гајба пиво пред неколку години беше 600 денари точно е сега треба да си ја ажурирам математиката колку е сега и така полесно математика ќе правам пак :p :D :)

  И така 5 гајби пута 600 = 3000 денари едноставно :) така полесно рачунав математика иначе се извинувам за тие што се стручњаци по математика.
   
  olikomerc, krema и на smole им се допаѓа ова.
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Гајба сега е 800 денари, сад су паре скупе :):cool:
   
  The Geek Boy, Krkac и на DemoUser им се допаѓа ова.
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  624
  252
  9 Август 2018
  Машко
  Кај мене со југо дојдоа XD
  Не бе чекај, тоа беа тие што ја монтираа оптиката пред врата.
  Оние што дојдоа кај мене у стан да монтираат дојдоа со една стара крш шкода...или цитроен.
  Ако доаѓаат со оние новине Seat или Škoda мали количиња тогаш тоа се поискусни монтери.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,127
  2 Септември 2012
  Машко
  Кај Телеком незнам, ама кај Вип после секоја интервенција на монтер кај мене ми се јавувале да прашаат дали сум задоволен од услугата и мислам беше некое оценување од 1 до 5 ама со повеќе прашања.
  И секогаш најдоброто сум го кажувал, пошо навистина биле екстра со завршената работа. :p
  Кај Телеком нема вакво нешто ?
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  624
  252
  9 Август 2018
  Машко
  Имаше кога ги викнав да ми средат проблем со рутерот и интернетот што паѓаше, а кога дојдоа за прв пат да ми монтираат оптика до дом, тогаш не.
  Еве слики:
  Screenshot_20180811-153959.png
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ау...сокри тоа comic фонтот, не се фали со него овде, ИТ форум е ова....
   
  На barneymk, Speedster, alumen :) и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  624
  252
  9 Август 2018
  Машко
  Тоа ми е до телефонот.
  Не ми е за фалење, и не се замарам многу околу тоа. Ставен ми е онака дека изгледа кул за мене.
  На форумот тука стриктно default фонт.
   

Сподели

Вчитување...