• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лошо искуство со Телеком монтери

 • Ја почнал/а темата
 • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
На две места имам Телеком оптика и истата е монтирана од екипи на телеком до рутерот (инсталацијата иде од ходникот на зградата низ цел стан до рутерот).

На друга локација инсталатерите доаѓаат и викаат: Телеком има обврска да донесе инсталација до разводна кутија, после низ зградата е ваша обврска да спроведете кабел (UTP) за ADSL. Сакаа да кажат дајте ни кеш на рака и ние ќе спроведеме кабел, ама тоа кај мене не поминува.

Отидов до Електроелемент, купив 100м (Draka cat. 5e) кабел и го спроведов до каде требаше и оставив фазла кабел 20м повеќе од тоа што требаше да оставам.

Утредента господата монтери дошле го спровеле кабелот до разводната кутија и си отишле. Фазлата кабел не го оставиле. Им ѕвонев да дојдат и да го вратат украдениот кабел, тој на телефон беше у стил "3м кабел се, да доаѓаме?". Нормано ќе доаѓате. Кога дојде врати 6м кабел иако сум сигурен дека повеќе било фазла кабел од 6м, му се видел асален кабелот па си го украл.

Поради ваквото срање искуство со Телеком ова е последен пат на тоа место да се инсталира нивна услуга, а и на останатите 5-6 корисници кога ќе им завршат договорите ќе бидат приморани да ги откажат договорите бидејќ нели, инсталацијата во објектот е моја и истата ќе ја исечам, и ни Телеком ниту некој друг ќе смее да ми каже нешто.

Со ваквото понашање на вработените на Телеком само ќе се убрза прелазот кон другите оператори.

Јас на истата локација од погоре опишаната случка уште пред 2 месеци се префрлив на Телекабел оптика, и покрај разликата во брзини - Телеком 8/1 -> Телекабел 40/40 заштедив пари, башка што оптиката можам да ја делам со уште барем еден лик па да ми дојде уште поефтино.

Кога телекабелци ја инсталираа оптиката А не кажаа и беа супер културни и професионални, од преку улица преку бандери на најладното ветровито време во Декември ми донесоа оптика до каде што јас им кажав, а не господата монтери од Телеком уште фалеше да ми кажат: Ај иди со кабелот до разводна кутија и инсталирај го. Уствари и тоа ми кажаа, да идам со нив до разводната кутија но јас ги одбив бидејќи тоа не е моја работа.

Се надевам дека лошово искуство ќе му помогне на некој да ги одбегде губењето време и пари и нервозата поради дегенскиот однос на монтерите на Телеком.

А ако некој од Телеком го чита ова може слободно да ме контактира и да му ги посочам конкретните монтери шерифи, но тоа најверојатно нема да се случи бидејќи уште Телеком живее во филм дека е монопол, и монтажата се разликува од ситуација до ситуација, како што вчера стручно ми објасни вработена во Телеком која ја контактирав за да се пожалам од идиотите монтери.

А едноставно можев и да одбијам да направам инсталација, тоа можеби и ќе беше најпаметната опција...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,852
6,878
www.mikrotikmacedonia.net
Зошто не се јавиш во Телеком Корисничка поддршка и побараш да се испита кои биле шерифите во тоа време на работа, и да им се спроведе дисциплинска постапка, ил ида ги репнат 15% од плата. Да видиш после како ке бидат брзи и експедитивни.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,835
4,866
И јас имав лошо искуство, склучив договор под претпоставка дека има оптика во зграда, па испадна дека грешна адреса гледале, па после експериментирање можело и кај мене...ама во овој случај не беа монтерите криви, него продажниот салон и поддршката.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,181
4,528
Ethermine
www.facebook.com
Истиот случај го имав со ЕВН , заради нивна скапана разнишана бандера ми ја откорна жицата од мојата куќа и за малце ке ја опожареше заради краткиот спој на таванскиот дел којшто е составен од дрвени греди. Се јавувам у ЕВН и ми викаат да си купам жица и да си викнам електричар на мој трошок да си ја наместам . Ок и тоа средив некако потоа 1 година заради менување на бројачот на струја не бев присутен дома и ми ја пресекле жицата од бандерата и му се јавува со кое право имате да оштетувате приватна сопственост и ми викаат дека жицата и бандерата биле нивна сопственост. Тоа е не можеш да се расправаш со гиганти на суд кога знаеш и самиот дека све се поврзани.
 
Од досегашно искуство со фирми кои нудат некаква услуга, било каква, не само ИТ, имам дојдено до заклучок дека не постојат добри и лоши фирми, туку фирми кои што во својот состав имаат вработени полни со елан и вработени кои ги мрзи да живеат и да си ги сработат обврските, аналогно на тоа, фирми со менаџмент кои ќе ги награди добрите работници и казни мрзливите џаболебари, и фирми со дебили во менаџмент.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Зошто не се јавиш во Телеком Корисничка поддршка и побараш да се испита кои биле шерифите во тоа време на работа, и да им се спроведе дисциплинска постапка, ил ида ги репнат 15% од плата. Да видиш после како ке бидат брзи и експедитивни.
Бидејќи вчера таа ми рече демек зависело од случај до случај дали инсталација си ставаш сам или они ти ставаат, и нема поента пак да ѕвонам, да го добијам истиот одговор и пак да се нервирам.

Како и да е, на таа локација повеќе Телеком нема да се нуди како опција, а и со истекот на договорот на секој досегашен претплатник Телеком инсталацијата ќе биде исечена од мене (бидејќи ем смеам ем ми се може) и ќе мора да се префрлат на Телекабел. Ако не им одговара опцијата - аус.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,626
5,222
Зошто не се јавиш во Телеком Корисничка поддршка и побараш да се испита кои биле шерифите во тоа време на работа, и да им се спроведе дисциплинска постапка, ил ида ги репнат 15% од плата. Да видиш после како ке бидат брзи и експедитивни.
Ова сериозно дека некој ке го казнат?
Немој да се шалиш, ова се озбилни работи.
Се додека некој не ги раздигне на клоци, нема ништо да се смени у државава, а кај и да е, како почнале има да се погодат кај некој што има да ги рашутира и нив и инструментите кои ги носат со нив.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,852
6,878
www.mikrotikmacedonia.net
Ова сериозно дека некој ке го казнат?
Немој да се шалиш, ова се озбилни работи.
Се додека некој не ги раздигне на клоци, нема ништо да се смени у државава, а кај и да е, како почнале има да се погодат кај некој што има да ги рашутира и нив и инструментите кои ги носат со нив.
да сериозно затоа што некој плаќа за таа услуга. Јас би ги терал до крај, макар се расправал 1 час со тие од Телеком. За неговите пари ке си бара и услуга, пошо сметка му испорачуваат на крај. И за крај и јас би ги кренал на клоци копуците кои што само гледаат како да им помине денот. Изгледа во тој Телеком се копуци, штом корисничката репутација не им е битна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
да сериозно затоа што некој плаќа за таа услуга. Јас би ги терал до крај, макар се расправал 1 час со тие од Телеком. За неговите пари ке си бара и услуга, пошо сметка му испорачуваат на крај.
Мало појаснување - вчерашната инсталација не беше за мене, за кираџии беше.

Ако подобро размислам обврската требаше да биде на кираџиите да си спроведат кабел, но тоа беше непратично и затоа јас се нафатив и на трошокот и на зафатот, ама си ја научив лекцијата повеќе да не го спомнувам Телеком како опција за нет/телефон во иднина.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,980
9,504
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
кај тебе украле кабел, кај мене заборавиле фазомер и еден многу добар крстач со магнетен врв. Универзумот е во баланс.

Инаку мислам дека веќе не се телекомски монтери тие, оф соурсинг прават со фибернет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
кај тебе украле кабел, кај мене заборавиле фазомер и еден многу добар крстач со магнетен врв. Универзумот е во баланс.

Инаку мислам дека веќе не се телекомски монтери тие, оф соурсинг прават со фибернет.
Доаѓаат со Телеком коли, не знам кај се вработени.

Украдоа кабел ама после го вратија (дали во целост чисто сумњам).
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,980
9,504
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Можно е да се и телекомци. Во последно време гледам фибернет момци доаѓаат на локации за оптика. Они стално униформи носат.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,104
3,813
Како тоа до разводна кутија не сфаќам? Ова се нема десено со телеком до сега. Ова мора да се пријави, не е до телеком туку е локален шериф.

Значи секаде ми местеле до рутер во рамки на систем салата или во рамки на станот или во рамки на логичноста. Па од таму ти си тераш, ама разводна кутија? И рутерот таму да ми стои? Циркузи.

Јави се, пожали се кај нив. Џабе ти е тука куцање и оштрење
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај мене оптиката беше спроведена до разводна кутија од станот. Од кутија беа пуштени жици за до сите соби во станот.
иДИОТИТЕ монтери од телеком (не биле вработени таму, биле од фирма со која соработуваат телеком), ми го поврзаа телевизорот во дневната, лан кабел до боксот и толку.
Ок викам, а во другите две соби? инсталацијата е поставена, треба само кај разводната кутија да се стави RJ jack и да се уштека во рутерот, (немам клешти за сам да го ставам RJ-то). Одговорот нивни беше - "а неее, ние сме должни да поставиме само до еден телевизор, несмееме да трошиме RJ jack-чиња, броени ни се". Ок викам, не сакав да се расправам. Си заминаа и што ќе видам, во разводната кутија имаа употребено повеќе RJ jack на кабли што не ми требаат, додека се труделе да го погодат вистионскиот кабел до дневната.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Како тоа до разводна кутија не сфаќам? Ова се нема десено со телеком до сега. Ова мора да се пријави, не е до телеком туку е локален шериф.

Значи секаде ми местеле до рутер во рамки на систем салата или во рамки на станот или во рамки на логичноста. Па од таму ти си тераш, ама разводна кутија? И рутерот таму да ми стои? Циркузи.

Јави се, пожали се кај нив. Џабе ти е тука куцање и оштрење
Од кутијата до каде им доаѓа бакарот јас требаше (и пуштив) кабел до локацијата каде што треба да стои рутерот. 100м кабел.

Е тоа господата не го правеле пошто интерните инсталации во зградите и становите не биле нивна ингеренција.

Се надевам сега сфати. А тоа дека ќе се жалам немам намера. Кога ќе истече и последниот договор од неколкуте кираџии кои се на Телеком (од вчерашниот ден 2 години претпоставувам) тоа ќе биде последната телеком инсталација која ќе биде терминирана од мене и фино лепо кираџиите ќе си се префрлат на Телекабел.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,740
3,629
кај тебе украле кабел, кај мене заборавиле фазомер и еден многу добар крстач со магнетен врв. Универзумот е во баланс.
Кај мене еден си го заборави иПхонето, таман се спремив да му го продадам на ќосмофон за пола цена, му текна после дојде и си го зема.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,765
11,181
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Баш ми е жал што ова се случува.

Ми текнува дека на телевизорот имаше SCART приклучок. HDMI кабелот си го земаа. А на другиот уред (втор телевизор) ги оставија двата кабли. После кога сменив телевизор требаше да купувам HDMI.

Исто ми монтираа интернет приклучок а не бев дома. Јас си имав свој рутер па им реков на моите да им кажат да пуштат интернет преку него. Така и направиле ама момциве оставиле нивен рутер колку да се каже дека ми дале опрема. А на кутијата од нивниот пишува дека WIFI не работи. Се чудев како е можно да остават фаличен само колку да остават. Ама после ми текна дека кога ќе го враќам ваљда ќе ми бараат да си го платам оти е неисправен.

Како и да е не смееме да оставаме вака и мора да се буниме до нивните служби.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,980
9,504
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Баш ми е жал што ова се случува.

Ми текнува дека на телевизорот имаше SCART приклучок. HDMI кабелот си го земаа. А на другиот уред (втор телевизор) ги оставија двата кабли. После кога сменив телевизор требаше да купувам HDMI.

Исто ми монтираа интернет приклучок а не бев дома. Јас си имав свој рутер па им реков на моите да им кажат да пуштат интернет преку него. Така и направиле ама момциве оставиле нивен рутер колку да се каже дека ми дале опрема. А на кутијата од нивниот пишува дека WIFI не работи. Се чудев како е можно да остават фаличен само колку да остават. Ама после ми текна дека кога ќе го враќам ваљда ќе ми бараат да си го платам оти е неисправен.

Како и да е не смееме да оставаме вака и мора да се буниме до нивните служби.
Ахаха ова е 200% така. Во фирма дошле да донесат 2 ресивери и виделе HDMI кабли висат од телевизорите (јас ги оставив залаптопи презентации), фино лепо си ги закачиле на ресиверите а тие од кутија си ги собрале. Јас отварам кутии барам нигде нема. Враќам камери ги гледам сосе кабли директно во рака искача дечкото, ни ќеса ни ништо. Наишол на луѓе на кои хдми им е шпанско село и си завршиле работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Исто ми монтираа интернет приклучок а не бев дома.
Ахаха ова е 200% така. Во фирма дошле да донесат 2 ресивери
Мајстори сами не се оставаат. Јас секогаш им висам над глава се нервирале они или не не ме интересира, ама денес ги утнав - заборавиле да ми јават дека дошле мајсторите, и одма беља.

Подобро бунење од еконимски бојкот нема. Само тоа ги погодува и боли.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,980
9,504
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мајстори сами не се оставаат. Јас секогаш им висам над глава се нервирале они или не не ме интересира, ама денес ги утнав - заборавиле да ми јават дека дошле мајсторите, и одма беља.

Подобро бунење од еконимски бојкот нема. Само тоа ги погодува и боли.
Одма би ги бојкотирал да има конкуренција. За жал нема, особено за фирми. Дедицирани линии IP блокови и брзини над 100мб/с едноставно не нуди никој.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,980
9,504
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Си прашал некаде освен кај ВИП и Телеком?
Да. Комедии се. Даваат статични IP врзани за мак на модемот. Јас барам 16 преку 1 WAN transport не знаат за што зборам. Неотел не понудија пакет со загарантирана минимална брзина.

Ако имаш документ или знаеш каде нудат минимална загарантирана 50мб/с со 16 јавни фиксни IP со трансфер што не се мери за помалце од 200 еур. месечно, слободно кажи.

Edit Цените на телеком. Постои опција без нивен рутер ама тоа се доверливи понуди веќе.

 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,831
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно