1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија LED LCD TV HITACHI 32HXC41 32" (82cm)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од SaleSk, 20 Април 2014.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  Здраво @Costigan_Jr , јас се обидов да го направам баш тоа и не успеав. Ај можеби некој ќе ни помогне, сигурно има некоја "цака" :D
   
 2. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Хахахаха ме изнасмеа, баш сега пробав, треба во контрол панел да наместиш звукот да ти го пренесува на тв наместо на звучниците од компјутерот.
  И јас така мислам али овие од телекабел ми викаат да не требало некој ca modul да имам и тој се плаќал 1500 ден.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  eeeeeeeeeeee па јас мислев дека имаш ЦА модул!!!!
  Иначе у близу е гратис :)
   
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  Хехехе, пробано е и тоа. Нешто има проблем.

  Дали е можно кабелот да биде проблем? HDMI кабел, од најевтините од Нептун.
   
 5. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Незнам да ти кажам, јас имам 10 м голд некој врска немам :)
   
 6. Zokbt

  Zokbt
  Intern

  11
  10
  13 ноември 2014
  Машко
  Поздрав до сите на форумов
  Таткоми го зеде овој тв пред околу година
  се работи за HITACHI 32HXC41
  имам неколку прашања во врска со овој тв

  --кога го купи во менито на смарт опциите постоеше скајп и фунционираше сега во менито го нема во што е проблемот ??

  --телевизорот кога ке ја покренам смарт опцијата преку далечинското се случува да цвекенцето кое ротира пред да се стартува смарт опцијата свртува еден круг и на горниот дел од екранот се појавува хоризонтална линија од по долзина на панелот,и не се вклуцуваат апликациите стои така,после тоа влегувам во менито цепкам по адресите од мрежата гаси пали мрежна конекција некогаш успева да стартува така ама некогаш нејке ни така да стартува па гаси пали тв-то па едвај да покрене,а некогаш одма стартува без проблем....
  додека за youtube има посебно дугменце на далечинското и youtube-то си стартува секогас без никаков проблем
  да додадам дека твто на интернет е врзан со лан кабел

  --уште едно прашање на телевизорот пробувавме можеби 6 тастатури wifi со се глувче и ниеден од комплетите не проработи комплетно,скоро со сите работеше само глувчето додека тастатурата нити со една
  сега проблемот е до тв-то не подржува тастатура или проблемот е до нас и незнаеме да ја наместиме ( истите тастатури на лг-то мое работат)
   
 7. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Може ли да ми кажете која верзија на софтвер ја користете?
   
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  @Zokbt

  Пробај генерален ресет на телевизорот.
  Можеби има нешто што е збунето во софтверот.
  За Скајп незнам морам да проверам па ке ти кажам.
  Тастатури искрено немам пробувано никогаш до сега, освен онаа апликацијата за телевизоров што ја има на плеј стор која што работи сосема ОК. Многу можно е телевизорот да не ги поддржува тастатурите кои си ги пробал.
   
 9. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Еден мал апдејт.
  За разлика од првично вклучување на телевизорот, приметив неколку промени. Имено пошто ја користам само Youtube апликацијата и ништо друго, денес приметив дека навистина ја нема опцијата за Skype што ја имаше претходно, но од друга страна има многу повеќе апликации кои овозможуваат гледање на концерти и други телевизиски содржини.
  Еве неколку слики:

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  damil, gokica и на shemko им се допаѓа ова.
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Дали ова функционира со телевизоров:

  http://setec.mk/Tv-Audio-Video/Accessories-for-TV/HITACHI-USB-Wireless-Stick-Dongle66337

  Едит: извинување сега прочитав дека одговорот е да. :oh:

  Инаку и мал апдејт. За парите телевизорчево е супер. Само ако се спореди со поскапи модели баш е колку пари толку музика.

  Им го земав на старите во замена со Panasonic TX-L32S20E заради тоа што има интернет и УСБ за разлика од панасоникот. За во детска соба.

  На панасоникот може вода да му носи во секој поглед. Од слика и контраст, јачина и чистина на звук до автоматсно скејлирање. Децава веднаш ја заабележаа разликата. Но како и да е ќе го користат овој сега заради помодерните опции.

  Само уште УСБно да го купам а ќе видам и некоја тастатура ќе му шлапнам ако одговара.
   
  На goce03 и Oktar им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Дали со апдејт се реши рестартирањето. Се думам да го врзам со јаже зашто не можам да најдам стикче.

  Инаку една работа која ја забележав е дека телевизорот го чита експресно брзо кингстон фјури УСБ драјвот. Мислев дека со сите е исто па му уштекував а-дата, дататравелер 111 и слични лоу енд УСБиња каде ептен се чекаше да се појави содржината и да ги прочита фајловите па да пушти видео.
   
 12. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Не сум начекал ниеден апдејт. Сеуште...
  Јутјуб скоро и да не гледам на него, но кога гледам знае да се случи таква работа.
  Има една друга работа која ме збуни. Имено ја снема иконата за Скајп, и тоа уште од дамна. Незнам што се случи со неа. А и со ред други икони кои ги имаше во менито кај интернетот. Интересна работа.
  Најчесто имам материјали на стик, кој одма можам да ги одповикам и да не се мачам куцајки додека да најдам соодветна содржина. Избегавам детето да заспива со телевизор, па и затоа слабо гледаме таму :) Единствено кога имаме потреба да гледаме различна програма истовремено :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. beret

  beret
  Intern

  14
  20
  28 Септември 2008
  Го поседувам овој телевизор,ама не смарт(интернет) верзијата,го купив од Сетек за 11.990(на акција беше) и можам да го кажам следното:
  Ми се допаѓа сивата мат боја на пластиката(се дистанцира од конкуренцијата),сликата е најдобро нешто на пазарот за таа цена(IPS-панел),подобро и од многу попознати брендови,соодносот вложено-добиено е топ...Е сега за негативностите,па да почнам со далечинското,мало е,добро лежи во раце ама почнаа да му бледнеат белите ознаки на копчињата,најмногу на тие што и највеќе се користат,еднаш му прегоре лед-светилка па одеше на сервис во Скопје во гарантен рок(2 години),го чекав скоро 2 месеци :confused:
  После еден месец од истекот на гаранцијата отиде повторно друга лед-сијаличка(има звук,менува канали,темна слика) и го дадов на сервис кај локален мајстор
  ,ми зеде 900 ден.за поправката(мислам дека евтино поминав) и еве го до ден-денес си ронка без проблеми...Сликата е нешто најдобро кај овој Хитачи,за тоа немајте сомневање,едноставно ги декласира Grundig,ST,Quart па и поскапи брендови во таа класа
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Youtube апликацијата престана да работи, дали може да проверете дали и кај вас не работи?

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 15. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,328
  979
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Кај мене прекина со работа пред повеќе од година. А пред некој месец и телевизорот прекина со работа, расходован е ;)
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Може ли да се направи мануелно надоградување на софтвер на овие Хитачи телевизори, без оглед на модел. Еве сега гледам имаат и Нетфликс и Опера сторе на поновите верзии на СмартВуе,
  како што е демонстрирано во ова видео. Значи открив дека е можно да се влезе во сервисното мени со таа комбинацијата од копчиња, но не знам дали може да се таму менува. Телевизорот е заглавен на V3.3.6Y откако е купен пред 1 година. Инаку овие телевизори се на Вестел кои само ги ребрендираат по потреба, како Тошиба, Телефункен, Панасоник,Шарп и слично SMART TV | VESTEL
  LED TV 110 cm 43
  Единствено што успеав да направам да работи е ББС иПлејер апликацијата. А би било супер да имаме Нетфликс и ОпераСторе.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  426
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  Не чачкај у сервис менито, од таму ништо не можеш да апдејтуваш можеш само телевизорот да отиде у бутлоп

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 18. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Ок јасно и така повеќето работи се реад онли во менито.
   
 19. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  426
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  Не верувам дека се реад онли сигурно не си ги чачкал сите под мениа или па незнаеш како се мењаваат

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 20. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Не се сите реад онли, а се мењаваат исто како системско мени обично, имаш Аудио, Видео кои не се реад онли, и потоа Оптион1,Оптион2,Оптион3 кои се реад онли, како и уште некои под нив.
   
  На [email protected] му/ѝ се допаѓа ова.
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,364
  3,070
  4 Септември 2008
  Во сервисното мени може ли да смениш зона, како на пример Америка?
   
 22. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Јок, овој модел е ДВБ-Т/К кој е стандард кој се користи за дигитална телевизија во Европа, Америте користат посебен стандард ATSC ATSC standards - Wikipedia наследник на NTSC стандардот, наспроти ПАЛ кој се користеше овде. Америте сакаат да си се посебни. Но ако сакаш можеш да ставиш УК како земја и ќе добиеш пристап до ББД иПлејер.
   
 23. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,054
  1,648
  30 Мај 2010
  А како влегувате во сервис менито ?
   
 24. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Go pretiskas Menu kopceto i pretiskas 4725.
  Samo brzo gi pretisni.
   
 25. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не си играјте играчки бе луѓе... Да било тоа сервисно мени наменето за крајни корисници, не би имало трикови за да се стигне до него.
   
Слични теми
 1. gligor
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,128
 2. rippermkd

  Проценка HITACHI 49" 49HK4W64 4k TV

  Одговори:
  4
  Прегледи:
  613
 3. gOJDO
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  840
 4. gOJDO
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  770
Вчитување...

Сподели

Вчитување...