1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  @TylerMkD ладење е многу полесна задача за клима уред, термодинамика, ладниот воздух паѓа долу каде се луѓето и не треба многу за луѓето да се чуствуваат доволно ладно. Греењето е потешка задача, топлиот воздух бега горе и мора целиот волумен да се загрее.

  Нејсе. Беко би бил подобар од таквите како Фуего, Квадро, Нео, СТ... Но не би ти препорачал Беко. Во твојов случај би препорачал да видиш дали уште се продава Hansol од Gree, ќе треба и да доплатиш нешто ама ќе вреди. Во случај да нема (не сум во тек со актуелна понуда) тогаш предлагам Gree Fairy, LCLH модел. Барем за класа подобар од Бекото.

  Вивакс ти е друга опција, подобри се од Беко и другите ама меѓу Вивакс и Гри јас лично секогаш би идел со Гри.

  Или ако можеш да го зголемиш буџетот, добра опција е да си земеш јапонска клима. Тошиба, Даикин, Мицибуши... Ако можеш да си дозволиш, на долг рок ќе бидеш позадоволен.


  3.5кв или 12.000 BTU ако изолацијата е како што кажуваш, веројано ќе биде доволно. Можеби најладниот месец ќе треба навечер на евтина струја да го пушташ парното.
   
  На Ts011 и TylerMkD им се допаѓа ова.
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Фала ти многу за советиве, ми помогнаа во лутањево. Ги зирнав климиве на Gree, од Hansol не можев да најдам, ама затоа имаат Fairy модели и гледам дека се во тој ценовен ранг до 30к. Ги зирнав и останатите брендови кои ми ги пиша - Toshiba, Daikin, Mitsubishi...но мислам дека се премногу во ценовен ранг за работа која искрено досега не ми била премногу значајна и не верувам дека ќе ми биде.

  Во последните 15-тина години живеам во нови станови со топ изолација, плус имам котел, така да не гледам предност на подобра клима и понекогаш ignorance is bliss...или во случајов нетрошење повеќе пари. :)

  За Gree имам пријател во СЕТЕК кој многу ми ги фалеше, ама сега ги нема таму. Го најдов моделот во Галерија со тоа што овој е 4,8кв?
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  Наводно некоја послаба 18ка (5.5кв, или поточно 5.3 ако)
  Немам поим кој е тој модел, и цената ми изгледа како грешка.

  Но веројатно дека е некој нов економски модел. Педерска пракса на Гри е тоа што со имиња на успешните модели после неколку сезони пуштаат економски модели, така правеа со Ломо еве сега изгледа и со Фери... Но да резимираме ова не е LCLH модел.

  https://gree-climat.com.ua/pdf/tehdokumentaciya-fairy-12.pdf
  Гледајќи според ова сервисно упатство, се работи за клима со капилара, Climate type T1... Изгледа просечно кон потпросечно, единствено има натпросечно евтина цена. Но еј, слаба 18ка сеуште ќе дава повеќе топлина од просечна 12ка (3.5кв), со тоа што ќе троши повеќе струја пошто веројатно е помалку ефикасна.

  Се на се веројано дека ќе ти врши работа, ако ефикасноста не ти е од примарна важност.

  Цената е прилично евтина, всушност изгледа како bargain. Обавезно да споделиш искуства ако ја купиш, ова и покрај сите недостатоци со ваква цена може да биде best buy и добар избор за некој што брка колку толку ок посилна клима за најниска можна цена.


  upload_2020-3-24_17-45-7.png
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Климата што си ја гледал во галерија не е Gree lclh...
  Погледни ја ове е што ти треба
  Klima Gree Fairy Inverter GWH12ACC - Galerija
  GREE FAIRY LCLH GWH12ACC-K6DNA1D по супер цена од 29.990 ден.
  За твоите 35 м2 со одлична изолација ќе ти врши работа и ќе немаш потреба да го пушташ котелот... Недај боже во екстремно ладна зима...
  Јас ја имам и ти ја препорачувам бидејќи сум задоволен од климата
   
  Последна промена: 24 Март 2020
  На TylerMkD и Lokvan им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Останатите што мислите.
  Локван благодарам за мислењето
   
 7. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  Мое мислење: Тошиба сузуми.
   
  civikom, Lokvan и на MitkoI им се допаѓа ова.
 8. doktore

  doktore
  Intern

  32
  5
  18 Септември 2019
  Машко
  Даикин

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
  На bajramo и MitkoI им се допаѓа ова.
 9. skywalker123

  skywalker123
  Intern

  5
  1
  28 Март 2020
  Машко
  Здраво, препорака за клима, простор 50м2, добра изолација, на јужна страна,
  имав Panasonic 5kw се шекна електрониката, не дека не бев задоволен од панасоникот ама доста е бучна.
  Гледав Daikin, Mitsubishi, Toshiba... но многу малку информации можев да најдам за моделите што ѓи имаат на лагер, односно што ги увезуваат нашиве компании
  Буџет макс. 80000 ден
   
 10. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Мислење за овој модел Midea MB-18N8D0-I
  Цената му е 37500
  Ќе се користи за 45м2, висок таван 305цм, северо источна страна со изолација и пвц прозори
  Или предлог за друга до 40000 денари
  Да напоменам, мора климата што ќе ја земам да биде од Сетек
   
 11. skywalker123

  skywalker123
  Intern

  5
  1
  28 Март 2020
  Машко
  За 3 год две клими ми се расипаа, и двете од Сетек☹️☹️ а на таа висина од 305 цм, мислам дека со било која клима ќе имаш проблем со загревањето.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  Најмалку 18ка. Ама дуплирај буџет, евентуално ако можеш стави и плафонски вентилатор на стратешко место каде нема (многу) да смета... А ако баш мораш да идеш со Сет/Мидеа тогаш гледај 24-ки, не 18-ки.
   
  На undergrounde му/ѝ се допаѓа ова.
 13. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Зборуваш за овој модел дека ти се расипале две клими?
  Или имаш нешто против Сетек? На работа имаме 10 клими од таму, 4 вертикални 48-ци и 6 инвертер 12-ки(сите различни Мидеа, СТ, аристон), еве веќе 7-8 години ниедна немала дефект, работаат секој ден од 7 до 17 часот
   
 14. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Мора да биде од Сетек, моделот немора да биде тој ама неможе да помини над 40000 денари
   
 15. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  468
  287
  25 Јуни 2008
  Пишете некое добро професионално средство за чистење на клима (филтри и ваљак) и од каде да се купи.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 16. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  За твојот буџет
  TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E/RAS-18PAVSG-E ЗА САМО 71690 ден
  Или
  DAIKIN FTXF50A/RXF50A ЗА САМО 66890 ден
  https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/
  Ако можиш да зголемиш тогаш
  MITSUBISHI MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE ЗА САМО 94990 ден
   
  Последна промена: 29 Март 2020
 17. skywalker123

  skywalker123
  Intern

  5
  1
  28 Март 2020
  Машко
  Не, не станува збор за истиот модел/бренд, прва whirlpool, втора Panasonic и двете откажаа среќа во гарантен рок.
  Мада whirlpool-от тој модел конкретно беше утнат, барем така ми кажа сервисерот. А за Panasonic-от нешто откажа електрониката и никако неможеа да ја оправат
   
 18. skywalker123

  skywalker123
  Intern

  5
  1
  28 Март 2020
  Машко
  За MITSUBISHI MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE моделов има доста позитивни критики, се рангира мегу првите 5 во свет, ненајдов на google дека се продава и во МК, фала, али.... скапичко
  а помеѓу Daikin i Toshiba???
  MarketKonekt | КЛИМА УРЕД MITSUBISHI "STANDARD" SRK / SRC 45 ZMP-S INVERTER
  мене ова ми фати око, ама неможам да се одлучам
   
 19. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Јас долго распрашував и успоредував пошто треба да земиме за ќерката и зетот и се одлучивме за даикин и тебе би ти ја препорачал. Тоа мици што си го гледал е послабо. Еве ти линк кај нив е моментално најефтина со попуст 61465, ако фатиш уште 5% во продавница би те коштала 58392 што е супер цена, подобра не наоѓаш.
  https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/
   
  Последна промена: 30 Март 2020
 20. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Да не завладеа корона и овде??? Нигде никој со коментари... Имајте пријатна вечер...
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Завладеа пролет.
   
  На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Е да, завладеа пролет, ама денес нешто априли ли ли расположена пролетта :)
  [​IMG]
   
  На MitkoI, doktore, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  630
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ова се позајмените денови на Март ;):)
   
  На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
 24. KiLian

  KiLian
  Intern

  19
  7
  9 ноември 2008
  Овие мицубиши ги немаа на лагер 4-5месеци јас чекав да не излези некоја и проверив низ цела македонија каде што се продаваа. Потоа тргнав да разгледувам мицу сф50ве и дојдов до заклучок дека фтхф50 на даикин е скоро на исто рамниште но за 200е поевтина.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На mdeni и MitkoI им се допаѓа ова.
 25. goran_bitola

  goran_bitola
  Intern

  14
  5
  6 Јули 2013
  Машко
  А дали некој тестирал или установил како е поекономична климата , пр на зададено 23 ке ги ставиме на прва или на трета или поголема брзина дали има влијание бр. на вентилаторот ? Дали да се джат климите на пониски температури 21 22 или слободно на 24 25 и трет издув ?
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...