1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    @TylerMkD ладење е многу полесна задача за клима уред, термодинамика, ладниот воздух паѓа долу каде се луѓето и не треба многу за луѓето да се чуствуваат доволно ладно. Греењето е потешка задача, топлиот воздух бега горе и мора целиот волумен да се загрее.

Нејсе. Беко би бил подобар од таквите како Фуего, Квадро, Нео, СТ... Но не би ти препорачал Беко. Во твојов случај би препорачал да видиш дали уште се продава Hansol од Gree, ќе треба и да доплатиш нешто ама ќе вреди. Во случај да нема (не сум во тек со актуелна понуда) тогаш предлагам Gree Fairy, LCLH модел. Барем за класа подобар од Бекото.

Вивакс ти е друга опција, подобри се од Беко и другите ама меѓу Вивакс и Гри јас лично секогаш би идел со Гри.

Или ако можеш да го зголемиш буџетот, добра опција е да си земеш јапонска клима. Тошиба, Даикин, Мицибуши... Ако можеш да си дозволиш, на долг рок ќе бидеш позадоволен.

3.5кв или 12.000 BTU ако изолацијата е како што кажуваш, веројано ќе биде доволно. Можеби најладниот месец ќе треба навечер на евтина струја да го пушташ парното.

На Ts011 и TylerMkD им се допаѓа ова.
  2. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,166
    3,523
    7 ноември 2014
    Машко
    Фала ти многу за советиве, ми помогнаа во лутањево. Ги зирнав климиве на Gree, од Hansol не можев да најдам, ама затоа имаат Fairy модели и гледам дека се во тој ценовен ранг до 30к. Ги зирнав и останатите брендови кои ми ги пиша - Toshiba, Daikin, Mitsubishi...но мислам дека се премногу во ценовен ранг за работа која искрено досега не ми била премногу значајна и не верувам дека ќе ми биде.

Во последните 15-тина години живеам во нови станови со топ изолација, плус имам котел, така да не гледам предност на подобра клима и понекогаш ignorance is bliss...или во случајов нетрошење повеќе пари. :)

За Gree имам пријател во СЕТЕК кој многу ми ги фалеше, ама сега ги нема таму. Го најдов моделот во Галерија со тоа што овој е 4,8кв?

3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    Наводно некоја послаба 18ка (5.5кв, или поточно 5.3 ако)
    Немам поим кој е тој модел, и цената ми изгледа како грешка.

Но веројатно дека е некој нов економски модел. Педерска пракса на Гри е тоа што со имиња на успешните модели после неколку сезони пуштаат економски модели, така правеа со Ломо еве сега изгледа и со Фери... Но да резимираме ова не е LCLH модел.

https://gree-climat.com.ua/pdf/tehdokumentaciya-fairy-12.pdf
    Гледајќи според ова сервисно упатство, се работи за клима со капилара, Climate type T1... Изгледа просечно кон потпросечно, единствено има натпросечно евтина цена. Но еј, слаба 18ка сеуште ќе дава повеќе топлина од просечна 12ка (3.5кв), со тоа што ќе троши повеќе струја пошто веројатно е помалку ефикасна.

Се на се веројано дека ќе ти врши работа, ако ефикасноста не ти е од примарна важност.

Цената е прилично евтина, всушност изгледа како bargain. Обавезно да споделиш искуства ако ја купиш, ова и покрај сите недостатоци со ваква цена може да биде best buy и добар избор за некој што брка колку толку ок посилна клима за најниска можна цена.

upload_2020-3-24_17-45-7.png

На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MitkoI

MitkoI
    Gaining Experience

197
    62
    11 Јуни 2017
    Машко
    Климата што си ја гледал во галерија не е Gree lclh...
    Погледни ја ове е што ти треба
    Klima Gree Fairy Inverter GWH12ACC - Galerija
    GREE FAIRY LCLH GWH12ACC-K6DNA1D по супер цена од 29.990 ден.
    За твоите 35 м2 со одлична изолација ќе ти врши работа и ќе немаш потреба да го пушташ котелот... Недај боже во екстремно ладна зима...
    Јас ја имам и ти ја препорачувам бидејќи сум задоволен од климата

Последна промена: 24 Март 2020
    На TylerMkD и Lokvan им се допаѓа ова.
  5. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MitkoI

MitkoI
    Gaining Experience

197
    62
    11 Јуни 2017
    Машко
    Останатите што мислите.
    Локван благодарам за мислењето

7. petkotrajko

petkotrajko
    Gaining Experience

96
    73
    16 Јуни 2017
    Мое мислење: Тошиба сузуми.

civikom, Lokvan и на MitkoI им се допаѓа ова.
  8. doktore

doktore
    Intern

32
    5
    18 Септември 2019
    Машко
    Даикин

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

На bajramo и MitkoI им се допаѓа ова.
  9. skywalker123

skywalker123
    Intern

5
    1
    28 Март 2020
    Машко
    Здраво, препорака за клима, простор 50м2, добра изолација, на јужна страна,
    имав Panasonic 5kw се шекна електрониката, не дека не бев задоволен од панасоникот ама доста е бучна.
    Гледав Daikin, Mitsubishi, Toshiba... но многу малку информации можев да најдам за моделите што ѓи имаат на лагер, односно што ги увезуваат нашиве компании
    Буџет макс. 80000 ден

10. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

426
    330
    11 Декември 2009
    Мислење за овој модел Midea MB-18N8D0-I
    Цената му е 37500
    Ќе се користи за 45м2, висок таван 305цм, северо источна страна со изолација и пвц прозори
    Или предлог за друга до 40000 денари
    Да напоменам, мора климата што ќе ја земам да биде од Сетек

11. skywalker123

skywalker123
    Intern

5
    1
    28 Март 2020
    Машко
    За 3 год две клими ми се расипаа, и двете од Сетек☹️☹️ а на таа висина од 305 цм, мислам дека со било која клима ќе имаш проблем со загревањето.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    Најмалку 18ка. Ама дуплирај буџет, евентуално ако можеш стави и плафонски вентилатор на стратешко место каде нема (многу) да смета... А ако баш мораш да идеш со Сет/Мидеа тогаш гледај 24-ки, не 18-ки.

На undergrounde му/ѝ се допаѓа ова.
  13. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

426
    330
    11 Декември 2009
    Зборуваш за овој модел дека ти се расипале две клими?
    Или имаш нешто против Сетек? На работа имаме 10 клими од таму, 4 вертикални 48-ци и 6 инвертер 12-ки(сите различни Мидеа, СТ, аристон), еве веќе 7-8 години ниедна немала дефект, работаат секој ден од 7 до 17 часот

14. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

426
    330
    11 Декември 2009
    Мора да биде од Сетек, моделот немора да биде тој ама неможе да помини над 40000 денари

15. bajramo

bajramo
    Gaining Experience

468
    287
    25 Јуни 2008
    Пишете некое добро професионално средство за чистење на клима (филтри и ваљак) и од каде да се купи.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

16. MitkoI

MitkoI
    Gaining Experience

197
    62
    11 Јуни 2017
    Машко
    За твојот буџет
    TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E/RAS-18PAVSG-E ЗА САМО 71690 ден
    Или
    DAIKIN FTXF50A/RXF50A ЗА САМО 66890 ден
    https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/
    Ако можиш да зголемиш тогаш
    MITSUBISHI MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE ЗА САМО 94990 ден

Последна промена: 29 Март 2020
  17. skywalker123

skywalker123
    Intern

5
    1
    28 Март 2020
    Машко
    Не, не станува збор за истиот модел/бренд, прва whirlpool, втора Panasonic и двете откажаа среќа во гарантен рок.
    Мада whirlpool-от тој модел конкретно беше утнат, барем така ми кажа сервисерот. А за Panasonic-от нешто откажа електрониката и никако неможеа да ја оправат

18. skywalker123

skywalker123
    Intern

5
    1
    28 Март 2020
    Машко
    За MITSUBISHI MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE моделов има доста позитивни критики, се рангира мегу првите 5 во свет, ненајдов на google дека се продава и во МК, фала, али.... скапичко
    а помеѓу Daikin i Toshiba???
    MarketKonekt | КЛИМА УРЕД MITSUBISHI "STANDARD" SRK / SRC 45 ZMP-S INVERTER
    мене ова ми фати око, ама неможам да се одлучам

19. MitkoI

MitkoI
    Gaining Experience

197
    62
    11 Јуни 2017
    Машко
    Јас долго распрашував и успоредував пошто треба да земиме за ќерката и зетот и се одлучивме за даикин и тебе би ти ја препорачал. Тоа мици што си го гледал е послабо. Еве ти линк кај нив е моментално најефтина со попуст 61465, ако фатиш уште 5% во продавница би те коштала 58392 што е супер цена, подобра не наоѓаш.
    https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/

Последна промена: 30 Март 2020
  20. MitkoI

MitkoI
    Gaining Experience

197
    62
    11 Јуни 2017
    Машко
    Да не завладеа корона и овде??? Нигде никој со коментари... Имајте пријатна вечер...

21. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,610
    3,356
    24 Септември 2012
    Завладеа пролет.

На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Е да, завладеа пролет, ама денес нешто априли ли ли расположена пролетта :)

На MitkoI, doktore, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
  23. Tajson

Tajson
    On your way to fame

635
    815
    25 Февруари 2016
    Машко
    Ова се позајмените денови на Март ;):)

На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
  24. KiLian

KiLian
    Intern

19
    7
    9 ноември 2008
    Овие мицубиши ги немаа на лагер 4-5месеци јас чекав да не излези некоја и проверив низ цела македонија каде што се продаваа. Потоа тргнав да разгледувам мицу сф50ве и дојдов до заклучок дека фтхф50 на даикин е скоро на исто рамниште но за 200е поевтина.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На mdeni и MitkoI им се допаѓа ова.
  25. goran_bitola

goran_bitola
    Intern

14
    5
    6 Јули 2013
    Машко
    А дали некој тестирал или установил како е поекономична климата , пр на зададено 23 ке ги ставиме на прва или на трета или поголема брзина дали има влијание бр. на вентилаторот ? Дали да се джат климите на пониски температури 21 22 или слободно на 24 25 и трет издув ?

На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...