1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  160
  68
  31 Март 2020
  Машко
  Kako e poekonomicna ako stavis na 23 i nekoja sredna brzina ako imas low/med/hi brzini, ako e gree tie povejketo imaat7 brzini,pa mozes povejke da kombiniras
  ako ja ostavis na autofan obicno odi na 1va brzina i imas pogolema potrosuvacka ama imas komfort i pomala bucava...ako stavis povisoka brzina namaluvas potrosuvacka ama imas pojaka bucava pomal komfort ama i pocesti Df, sam biras sto tie najdobro ......
   
  На goran_bitola му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,088
  2 Август 2012
  Машко
  Најпрво усисуваш колку што можеш па врела вода со пумпица па потоа Дизентал (или Екосал) кои ги оставаш да бркаат работа мин. 20 минути, потоа (опционално) Алкохол 75% да ги исплакнеш или врела вода.

  Ова кога ќе го чистиш испарителот и перката.

  За општо чистење на филтрите силен млаз вода и било кој течен сапун за раце, шампон или течен детергент за рачно миење на садови.

  Средства базирани на хлор (Доместос) или средства за одмастување (Арис и сродни) во никој случај. Нагризуваат метал.

  Пењите кои кружат за таа намена нема да ти завршат работа. Освен плацебо ефект.
   
  Astraion, Ts011 и на bajramo им се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
  HVAC сервисите користат баш средства за одмастување, зборуваме за чистење на термалноспроводниот елемент („испарителот“)... Јас лично не најдов никакви предупредувања ниту на нет ниту по HVAC форуми дека значајно може да кородира алуминиумот за тие 10-15 минути, колку што препорачуваат да се остави средството на спомнатиот хитсинк елемент.

  Со интерес би прочитал податоци кои го кажуваат спротивното.
   
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,727
  2,619
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Да додадам и од мене еден момент за чистење на перката, откако ја испрскав и оставив да си заврши работа, земав една четка шо ги имам за detaling на колата (може и од оние за фарбање со боја) и ги зачистив сите празнини на перката додека ја ротирам со раката.

  Исто, ако има некој испарувач може многу полесно да си заврши работа во комбинација со некој дезинфициенс како шо е Дезинтал.
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,088
  2 Август 2012
  Машко
  Значи, уште еднаш ве предупредувам во врска со Арис.
  Не сум ви ни вујко, ни стрико ниту пак класен раководител за да ви забранувам нешто.

  Арис е агресивен на алуминиум. Ми има турнат боја од радијатор (Алгрета) и направи ситни точки на местото каде бил во допир со гол метал.
  Арис е разблажен "Лавакол" (средство за туркање на боја) и служи за, како што гледате, одмастување на тешко заматени предмети. Ако се користи спрема упатството (во поглед на време) најверојатно нема да предизвика оштетување на бојата.

  Она што со сигурност ќе го направи е оштетување на гумени делови. Внимателно и кога чистите мотор од автомобил.

  Ако веќе имате клима под која пржите месо, помфрит или штогоде, ако пушите а оваа не е чистеа со години тогаш ваљда можеби ќе треба Арис.

  Ама пак не постои таква мрснотија која нема да потклекне на врела вода или пареа и алкохол.

  Не планирам да нурам и да му давам докази на стручњаков погоре. Веќе видена приказна и мирудија во секоја манџа.

  Јас ве предупредив и предочив искуство од прва рака. Останатото е на ваша одговорност.

  (едит)
  Ах, да! И штетен е за дишни патишта. И тоа многу!
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
  Овде разменуваме искуства, а моето е - чистење со одмастувач. Неколку години користам HVAC средство (одмастувач) препорачано од неколку HVAC сервисери, купено на поголема количина од продавница која продава такви работи на сервиси. Кој го интересира подетално, може да пребара на темава имам пишувано подетално. Средството го поделивме на три дела, другите двајца исто го користат без проблеми.

  Арис не знам што е, не сум користел и нема да коментирам.


  До истото место секогаш може да се стигне по повеќе патишта.
  Но одредени ликови мислат дека само нивниот начин е единствен и сите други се глупи, во случајов дури и ако се баш сервисери за клима уреди.
   
 7. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Препорачајте некои квалитетни (на Српски или Англиски јазик ) теми/форуми за искуства со клими.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 8. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  64
  11 Јуни 2017
  Машко
  Од 2017 до денес прочитав стотици страници на "кајгана" и сите на "it", и 90 % од коментарите се препукувања помеѓу луѓето од Греемак, Енергија, Ицс груп (нека извинат некои за кои во моментот не ми текна) а останатите 10 % коментари се од луѓе што бараат помош и мислење и оние луѓе што им даваат добронамерни сугестии...
  Во сите овие постови се споменуват вртат одредени клими зависно од перфомансите и цената, па ќе се обидам сите да ги набројам во овој пост и се надевам дека ќе им помогнам на многу луѓе да не читат стотици страни и секакви коментари.
  Категорија наречени дванаестки:
  ОД 25000 ДО 35000 ДЕНАРИ
  - HAIER TUNDRA
  AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA
  CENA: SETEK 25000
  - VIVAX
  ACP-12CHAERI
  CENA: KLIMI 28000
  - GREE FAIRY LCLH
  GWH12ACC-K6DNA1D
  CENA: KLIMI 30000
  - MIDEA
  MT-12N8D6-I / MT-12N8D6-O
  CENA: SETEK 32000
  ОД 35000 ДО 45000 ДЕНАРИ
  - GREE U-CROWN
  GWH12UB-K3DNA4F
  CENA: KLIMI 40000
  - DAIKIN
  FTXF35A / RXF35A
  CENA: ICS GRUP 40755
  - FIJITSU
  ASYG12KMTA
  CENA: ENERGIJA 43500
  ОД 45000 ДО 55000 ДЕНАРИ
  - GREE AMBER
  GWH12YD-S6DBA1A
  CENA: KLIMI 50000
  - MITSUBISHI
  MSZ-SF35VE / MUZ-SF35VE
  CENA: KLIMI 50000
  - TOSHIBA SUZUMI+
  RAS-13PKVSG-E / RAS-13PAVSG-E
  CENA: KLIMI 52000
  - PANASONIC
  CS/CU-Z35TKE CENA KLIMI 53000
  CS/CU-Z35VKE CENA SETEC 53000
  ОД 75000 ДО 85000 ДЕНАРИ
  - LG
  H12AP.NSM / H12AP. U24
  CENA NEPTUN 75000
  - TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 9
  RAS-13PKVSG-E / RAS-13PAVPG
  CENA KLIMI 78000
  - MITSUBIHI
  MSZ-LN35VE / MUZ-LN35VE
  CENA KLIMI 80000
  Kатегорија наречени осумнаестки:
  ОД 35000 ДО 45000 ДЕНАРИ
  - HAIER TUNDRA
  AS50TDDHRA-CL / 1U50MEEFRA
  CENA SETEC 36000
  - VIVAX
  ACP-18CHAERI
  CENA: KLIMI 40000
  - MIDEA
  MB-18N8DO-I / MB18N8DO-O
  CENA: SETEC 40000
  ОД 45000 ДО 55000 ДЕНАРИ
  - GREE FAIRY LCLH
  GWH18ACD-K6DNA1D
  CENA: KLIMI 50000
  ОД 55000 ДО 65000 ДЕНАРИ
  - GREE U-CROWN
  GWH1218UC-K3DNA4F
  CENA: KLIMI 60000
  - TOSHIBA SUZUMI+
  RAS-16PKVSG-E / RAS-16PAVSG-E
  CENA: KLIMI 60000
  - DAIKIN
  FTXF50A / RXF50A
  CENA: ICS GRUP 61465
  - FIJITSU
  ASYG18KLCA
  CENA: ENERGIJA 64500
  ОД 65000 ДО 75000 ДЕНАРИ
  - GREE AMBER
  GWH18YE-S6DBA1B
  CENA: KLIMI 70000
  - TOSHIBA SUZUMI+
  RAS-18PKVSG-E / RAS-18PAVSG-E
  CENA: KLIMI 71700
  - MITSUBISHI
  MSZ-SF50VE / MUZ-SF50VE
  CENA: KLIMI 75000
  ОД 75000 ДО 85000 ДЕНАРИ
  - PANASONIC
  CS/CU-Z50TKE
  CENA KLIMI 78000
  ОД 95000 ДО 105000 ДЕНАРИ
  - TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 9
  RAS-16PKVSG-E / RAS-16PAVPG
  CENA KLIMI 98000
  - MITSUBIHI
  MSZ-LN50VE / MUZ-LN50VE
  CENA KLIMI 105000
  Тоа е се народе, па сега кој колку пари мисли да издвои нека бира од овие, другите не вреди да се гледат...
  Е сега овие поупатените кои се на форумот може да постираат енергетски, еуровенти(за оние што има) податоци од сервисни итн... па да успееме да направиме една заедничка ранг листа во одреден ценовен ранг (однос цена/перфоманси)
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  На Sandra1707, renegade, sostius и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  104
  78
  16 Јуни 2017
  Море @MitkoI абе шо си напрајл бе чоек?
  Те изнервираја (или испровоцираја) малце овие овдеки, а?
  А плус башка вишок време ти останало со короништево, па си пробал да го канализираш во нешто корисно.
  Ок, од мое име, фала ти, убоо си сторил.
   
  На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  64
  11 Јуни 2017
  Машко
  И од едното и од другото по малку како што велиш. Нема за што некому ќе му користи бидејќи ова е без наклонетост кон било кој бренд
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Пиши линк од неколку Српски или Англиски форуми за клими. На Ит и Кајгана ми здосади да читам маркетинг

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.
 12. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  104
  78
  16 Јуни 2017
  Аман бе @bajramo, досеа сам шес пати ќе најдеше нешто.
  еве прогуглаф тро за тебе: LMGTFY
  хинт: прицни на срч после...
  Фала :mario:
   
 13. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Многу ми помогна.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
 15. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
 16. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
  Немам поим пошто не користам Тапаток, вака лаички гледано форумон им е некој постар код и којзнае дали подржува таква можност. Можеби грешам, пиши им во некој соодветен подфорум и прашај.

  Но кога веќе ги разгледуваш сетирањата можеш и да го одстраниш потписот. :)
  Сериозно, не знаете колку иритира таа „информација“ шо софтвер користите на шо мобиљ (и тоа во секоја одделна порака)... А веројатно не треба повеќе од 10 секунди за да се исклучи.
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 18. alfred

  alfred
  Intern

  6
  1
  2 Декември 2019
  Машко
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  104
  78
  16 Јуни 2017
  нема проблем, повели и друг пат.
  тука сме да си поможиме :)
   
 20. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  64
  11 Јуни 2017
  Машко
  Овој пост го објавив и на кајгана... И замислете сега сакав да влезам и пристапот ми бил забранет поради спам... Овој пост ли е спам, неможам да ве разберам господа од кајгана. Верувам дека сте и тука на овој форум и дека ќе го прочитате ова и ќе ми одговорите...
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Не вреди да ги спомнуваш, тоа што го напиша е одличен труд и внимание посветено во темата. Продолжи да бидиш од корист на членовите, од мене едно фала.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На MitkoI и alfred им се допаѓа ова.
 22. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Уште еден доказ дека Кајгана е форум за платено рекламирање.
  Им имаат дадено две три клими и секој што ќе пише нешто за општо добро го банираат.
   
  На MitkoI и mdeni им се допаѓа ова.
 23. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  64
  11 Јуни 2017
  Машко
  Не ме е гајле што ме банираа, таму бев само неколку дена, тука сум од 2017 и ќе си останам ако некој и тука не ме банира. Ете толку само да се знае.
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 24. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  382
  191
  11 Јануари 2010
  А Стрелец никако да го банираат таму...
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 25. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  151
  127
  17 Декември 2011
  Машко
  Па како да го банираат главен дилер за GREE е, како да нема други брендови во мк.

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  Yoana, DelphiUser и на mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...