1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Ќе разгледам како стојат финансиите, стварно ретко добра понуда. Да видам што фирма ја нуди...
   
 2. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  440
  246
  18 Март 2015
  Машко
  За соба околу 30 квадрати (не повеќе), да идам со 2.5 или 3.5кв инвертер клима?
   
 3. Gorjan15

  Gorjan15
  Intern

  11
  0
  9 oктомври 2017
  Машко
  antropos fala na informacijata,samo jas sto ja gledav klimava vo amc e so r32 freon i e so drugi tezini.Inace da go pratev kajgana forumot,ima razlicni komentari itn.Inace sum korisnik na klima eve vece tri sezoni,generalno zadovolen.Znaci od potreba za greenje na pogolem prostor sum vo dilema so koja klima da idam ali nesto poeftino.
   
 4. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
  Колку е тоа “поголем простор“ димензија или во квадрати, колкава висина, дали си во куќа или стан, дали си на приземје (над подруми), дали се греат просториите до таа просторија, оријентацијата (север или југ-југозапад) и најважното каква изолација имаш и каква надворешна столарија, те колкави се топлинските загуби... од се нешто зависи која клима!
  НЕ разбрав која клима ја имаш велиш 3-4 год користиш клима? Верувам инвертер, но кој бренд и кој модел, колку квадрати грееш и во какви услови!? И корисници на GREE-Lomo GWH12QC имаш доста задоволни по форумиве ... но цената е 31,000 Ден! А за 6,000 помалку имаш сличен квалитет, но и интересна ситуација со моделот на Vivax AERI... иста цена, се постариот Голд и овој со Р32, Е сега кој што би одбрал!? Постариот докажан (има доста задоволни корисници) модел со потешка надворешна единица и поголема максимална моќ (4920W) за нијанса поекономичен.... или нов AERI со полесна надворешна но и за нијанса помала максимална моќ и помалку економичен (ако ситничариме :) ), со R32 но без кориснички искуства на форумиве!? Поискусниве и поголеми познавачи би било фино да кажат... ШТО БИ ОДБРАЛЕ?!
  upload_2018-6-4_12-24-4.png
   
 5. Gorjan15

  Gorjan15
  Intern

  11
  0
  9 oктомври 2017
  Машко
  antropos znaci ziveeam vo kuca pvc stolarija,tavan trska izoliran so tervol,inace nadvoresna fasada vo plan,monetalno obicna fasada,no zidana na 25cm,podrum koj ne se gree.So klimata marka mitsubishi fh35 ve,gream 31kv,dnevna i kujna,plus navecer se otvara vrata od spalna 14kv,koja sega ce se koristi i taa preku celiot den.Znaci do nekade okolu 0 bi greela i ovaa klima ,no pod tie temeraturi treba uste edna klima,koja sekako i nad nula bi i pomagala na mits.
   
 6. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
  Имаш звер клима, можеби најдобрата која е на понуда во МКД. Хиперинвертер од повисока класа. Не би требало да имаш проблем да ги загреваш и 31м2 (днев и кујна) и спалната од 14 квадрати! Прочитај ги постовите на мдени, кој со ист модел на Mitsu... загрева цел стан ми се чини 70-80 квадрати! Но доколку сакаш независно од овие 31 квадрат (од она што грееш со Mitsu FH35)... те 14м2 спална да ги грееш со посебна клима во тој сл. мислам би ти биле прејаки (предимензионирани) Lomo LCLH 35 или Vivax AERI 35, кои се сепак клими за квалитетно греење на 25-30 квадрати! За 14квадрати сепак посоодветна е 09ка... јас би одел со најевтиниот инвертер што е во понуда кај нас. И тој е со фреон R32.
  Но доколку (како рече надворешна изолација ти е во план) имаш намера да поставиш пред грејната сезона, јас тогаш воопшто не би одел со клима! Оние 31 квадрат (дневна и кујна) + 14 квадрати во изолиран простор со PVC столарија за Mitsubishi FH35 не се никаков проблем, да ги загрее квалитетно и економично! Тоа е моето, се надевам ќе добиеш и други мислења...
  [​IMG]
   
  На Gorjan15 и mdeni им се допаѓа ова.
 7. Gorjan15

  Gorjan15
  Intern

  11
  0
  9 oктомври 2017
  Машко
  Tocno deka klimata e odlicna,gree i e dosta ekonomicna,no ne se iskazav dobro,dnevnata e 20kv kade sto e postavena klimata koja duva direktno kon vrata od kujna 11kv,i tamu uste edna vrata koja doaga od leva strana e sobata od 14kv,koja sega ce se koristi preku cel den.Kako sto kazav do nad nula se gree,ama pod taa tem malku potesko i ako taa vrata stoi otvorena se oseca struenjee na laden vozduh po pod,posto topliot vozduh tesko odi od soba vo soba.Ne sum razmisuval i za pomala klima 09ka,no sepak sekoe mislenje e dobrodojdeno.
   
 8. david19885

  david19885
  Intern

  1
  0
  4 Јуни 2018
  Машко
  Совет, која од овие две е подобар избор Благодарам однапред
   

  Прикачени датотеки:

 9. Aleksandar012

  Aleksandar012
  Intern

  1
  0
  12 Јануари 2014
  Машко
  CARRIER iPlus 42QHC018DSA / 38QHC018DSA по супер цена од 49.990 ден. Здраво форумаши. Ме интересира ваше мислење за климава, или нешто слично во овој ценовен ранг. Ќе се користи како примарно средство за загревање на стан од 52-3 квадрати. Околу е опкружен со други станови, и има ПВЦ столарија.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 10. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
 11. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
  Мое мислење, Никако овој модел! Он-Оф клима од недокажана третокласна компанија, немаш (или многу малку кориснички искуства...би рекол повеќе е Оф уредот од B/B енергетска класа, кој на рати ќе те чини +16,000! Никогаш не земај уред со енергетска класа Б (доколку не се користи многу) бидејки среднорочно (за 3-4год да речеме) ќе те чини поскапо од уред од А класа, кој со цената на уредот е 2-3,000 Ден поскап...За 18-20К Клими - Најголема понуда имаш понуда клима-инвертери од А или А+ класа и би рекол за две класи подобри од посочениот модел (особено Vivaxot и Lomo-то)... дури и за истите пари имаш Он-Оф клими подобри за класа од овој уред, но од мене препорака за инвертер (цените многу се доближива!)
  Секој уред е наменет за одредени потреби (греење ладење) или одредени простории (ќуќа стан, приземје, поткровје, термички загуби, изолација, столарија, ориентација (север југ)... и тн) како и кубатура или квадратура на просторот... и секако уредот треба да биде димензиониран према некои од овие критериуми.
  А ти не спомна ништо околу тоа...
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 12. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Климата ќе се користи во стан на 6ти спрат од 45 м2, немам потреба за инвертер бидејќи ќе ми треба исклучиво за ладење... ќе се користи од прилика 3 до 4 часа дневно.. идам на оваа опција бидејќи не сум во можност моментално да платам кеш пара.Не се разбирам многу во класи а б ц, битно ми е дали ќе ја врши оваа работа..
   
 13. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Климата е најосновна, ништо посебно, веројатно би ти бркала работа за намената.

  Во однос на можностите, ако сакаш да плаќаш на рати, подобро тркни до банка/можности и види дали можеш да земеш „кредит“ од 30тина илјади на колку сакаш рати и за истата сума купи подобра клима.

  Пример од НЛБ (на 12 месеци)..
  nlb.PNG
   
  На mdeni и despotovikj им се допаѓа ова.
 14. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Пак ке кажам, немам потреба од уред кој кошта 30к или над 20к .. да не се задолжувам повеќе чисто побарав мислење дали оваа клима која што ми е со прифатлива цена за рата ќе може да лади стан односно просторија ( дневна ) од 20 м2..и која цена од прилика оди за монтажа ?
   
  Последна промена: 11 Јуни 2018
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Кога станува збор за ладење секоја клима ќе го лади секој простор.
  И најефтините.
  Разликата е комотноста тивкоста, елегантноста при ладењето на поскапите клими.

  За греење е веќе друга математика :)


  Sent from my iPhone X using Tapatalk
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 16. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  370
  190
  11 Јануари 2010
  Кога веќе запнал да е од Телеком нека ја купи. Инаку таа рата во секоја продавница може да ја плаќа.

  Македончето мисли дека од една страна ќе заштеди некоја илјадарка, а кога се куоува клима подобро инвертер затоа што не знаеш може за некоја година ќе ти треба и за греење.
   
 17. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Секако дека е размислено, зошто би купувал инвертер кога зградата си има парно .. не е работата за заштеда на 1000 денари , во моментов не сум во можност за кеш пара, а што се однесува до ратите, кога веќе можам да плакам во Телеком во сметката заедно со тв нет мобилни, зошто би се шетал по други продавницни банки и сл..
   
  На Alekso1981 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Metodija

  Metodija
  Intern

  6
  0
  23 Август 2013
  Машко
  Инветер за 50-60м2 спрат од куќа, препорака 5.5kw треба да биде, ме интересира производителите и дали има голема разлика од а+,а++ и а+++ класа и кои продавници(online или физичка) да се пребаруваат. да кажам дека воглавном прочитав што сте коментирале, но во последниве неколку страни се зборува за 3-3.5kw инвертери, па затоа прашувам за 5ка:))
   
 19. misoo

  misoo
  Intern

  2
  0
  11 Јуни 2018
  Машко
  Мала помош...
  Се работи за нов стан вселив за еден месец, приклучен на топлификација значи клима ке ми треба само за ладење. климата ке биде поставена во дневната соба која заедно со трпезаријата е 29 м2. Дали да ставам 3.5 kw или 5.5 kw? Со тоа што би сакал да се лади претсобјето и спалната соба...
  Би сакал да ставам GREE клима... или дај те некој предлог. Буџетот е околу 45 000 ден.
  Климата ке биде поставена на црвената линија
  stan klima.png
   
 20. ace106

  ace106
  Gaining Experience

  44
  66
  17 oктомври 2013
  Машко
  Според мене многу погрешно место за внатрешната единица. Доколку има опција поставија на обележаново место, затоа што вака нема да пречи на седењето, а ефектот ќе биде бар дупло поголем во спалната.
  Реално Гри не е лош избор, ама погледни и Вивакс, сличен квалитет многу подобра цена.
  [​IMG]

  Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
   
 21. misoo

  misoo
  Intern

  2
  0
  11 Јуни 2018
  Машко
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
 23. damil

  damil
  On your way to fame

  763
  810
  2 Јануари 2015
  Машко
 24. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  134
  79
  12 Декември 2017
  Машко
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012

Сподели

Вчитување...