1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  137
  81
  12 Декември 2017
  Машко
  Имаш искуство со нешто подобро?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Да со FH35VE највеќе има на форумов и SF50VE тие се тука некаде со цена, а би ги спомнал пред EF35VE. Ако можеш да издејствуваш попуст ќе ти се фати тука некаде цената.

  Според еуровент може да се забележи дека на -10C имаат подобра ефикасност и подобра испорачана топлина:
  [​IMG]

  Ако имаш добра изолација, и станови над и под тебе, и ПВЦ и треба да се надополнат помали загуби би ти рекол дека FH35VE како хиперинвертор би дала најдобри резултати од Мицубиши, а доколку има потреба од појако загревање на поголема просторија која има големи загуби изборот би го свел на SF50VE.
   
 3. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  137
  81
  12 Декември 2017
  Машко

  Кај може да се види и набави овој sf50ve модел?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Klimi.mk energosistem... stoznam sekade go ima.
   
 5. antikmkd

  antikmkd
  Intern

  16
  0
  3 Јули 2016
  Машко
  Дечки, препорачајте некоја поевтина варијанта на мобилна клима или од овие разладувачи за 12тина квадрати. Пренесете некое искуство со ваквите уреди, или се џабе фрлени пари... :)
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Генерално се џабе пари. Тие се апла за места како приколка или шатор па тоа цревото да го протнеш под платното. А во затворена просторија каде ќе го ставиш? Треба врата подотворена, па ќе ти влагаат муви... ќе ти преседне животот.

  Земи некоја најефтина и најслаба клима и готово.
   
  На antikmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Убаво ти кажа Дени, мораш дупка како за аспиратор во ѕид да бушиш за цревото, а не лади како нормална клима.

  Има комшивкава за шиткање ако сакаш половна, не и врши работа на поткровје, слабо лади.
   
  На antikmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Beelzebub

  Beelzebub
  Intern

  25
  12
  10 Јули 2017
  Машко
  Што мислите за Vivax cool Q design 2.5kw по цена од 15.999ден.?
  Ми треба ефтино решение за разладување на 30-на м2, ако знаете нешто паметно а евтино препорачајте, не мора да е инвертер.
   
 9. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  ^
  Ја земав климата , па ако може некој да ми каже колку треба да е минималната должина на бакарните цевки?

  Како што планирам да ја монтирам, ми одговара да се една позади друга, внатрешната и надворешната., али претпоставувам дека не тееба така :)

  Монтажерот на телефон ми кажа дека треба минимум 1,5 до 2,0 метри.
  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 10. Centurion

  Centurion
  Gaining Experience

  81
  80
  8 Август 2010
  Монтирана пред 2 дена Fujitsu Asyg18klca,ќе видиме на зима како ќе се покаже.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  Majestic, DelphiUser, vlavot и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  3m


  Sent from my iPhone X using Tapatalk
   
  На mdeni и cipiripi им се допаѓа ова.
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Кај може кај нас да се најде мобилна клима? Препораки?

  Ќе треба да лади прилично мала соба, до 18м2.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  Извод за оџак ули слично имаш. Пошти ќе треба издувната цевка некаде да ја носиш према надвор. Ако да онда имаш на клими.мк и по другиве.

  Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  .

  Eve go modelot od prenosnata klima, komsikava ja dava 9.000.

  [​IMG][​IMG]
   
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Не ми одговара баш, голема и габаритна е. Сепак фала на инфо.

  Не дека е некој избор, но што би изграле од ST и Vivax?
   
  Последна промена: 4 Јули 2018
 16. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  193
  154
  20 Јуни 2009
  Предлог за докажана клима од докажан производител (ваљда) 18ка за соба нешто испод 40м2 на поткровје.

  Првично сакав гри амбер, нигде ги нема.

  Буџет 60-70к.

  Благодарам
   
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
 18. Stefan.m

  Stefan.m
  Intern

  9
  0
  4 Август 2010
  Здраво на сите,

  Дали некој би можел да ми препорача што е најдобра опција, односно каква клима, за соба од 7-8 m2?

  Поздрав
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Нема да има отворена врата собата? Се на се е 7-8 квадрати? Или е 7-8 квадрати со врата отворена кон соба со 40м2.

  Било кој инвертер ќе заврши работа за таму, зошто ќе модулира, за разлика од Он/Оф клима која ќе те нервира во толку мал простор.
   
 20. Stefan.m

  Stefan.m
  Intern

  9
  0
  4 Август 2010
  Фала на брзиот одговор.
  Па собата е всушност мојата соба каде што живеам. Врата има, ама вратата најчесто не би била отворена. Би можел ли да ми предложиш некои клима уреди?
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Mitsubishi FH35VE

  GREE LOMO

  Или
  VIVAX AESI+
  GREE LOMO Eco
   
  На Stefan.m му/ѝ се допаѓа ова.
 22. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  193
  154
  20 Јуни 2009
  Која е разликата помеѓу единечен и двоен компресор?
  Кај Amber 18ка е двоен, а кај Hansol 18ка е единечен.

  Поконкретно привлечно ми изгледа Toshiba Suzumi Plus RAS-16PKVSG-E

  За ладење било која клима би ладела, мене ми е важно да грее.

  Кај Suzumi-то номинална за греење е 5.5kw а распонот 0.9-6.5.

  Кај Amber-от номинална 5.5 со распон 1.2-9.2.

  Suzumi 18-ка e 12000 поскапа, речиси исти спецификации за греење, но има двоен компресор.

  Кога се јавив кај еден од продавачите на Toshiba да прашам што во реални услови би била разликата ми рекоа дека со двојниот компресор побрзо би се постигнувала температурата.
  Затоа што инвертерот треба да се пушти и да се зголемува/намалува температурата за климата да ја одржава, дали воопшто е воочлива разликата?

  Од други мислења со двоен компресор климата би работела поелегантно, дали разликите се очигледни, од аспект на буџност или (не верувам) значителна штедливост?

  Дали би згрешил со избор на Suzumi 16-ка?
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Зависи за која цена. Ако е блиску со цена до SF50VE тогаш би згрешил.
   
 24. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  193
  154
  20 Јуни 2009
  SF50VE е иста цена со Suzumi PLUS 18ka.

  16ka e испот 60k.

  Која е разликата помеѓу единечен и двоен компресор?
   
 25. kooks

  kooks
  Баниран/a

  95
  54
  5 Март 2016
  Машко
  Прво не е двоен компресор туку двоен цилиндер...двоен или два компресора само у некој чилер од 30.000евра можеш да најдеш.
  Секако би згрешил со Сузуми16 новиот модел, грешката ти е што на погрешно место собираш информации и секако ке добиеш единечен-компресор во новиот Suzumi16 на R32 по иста цена како претходниот модел на R410 кој имаше двоен цилиндер, што нема логика нели. Си требал да ги прашаш квази-инжењерите u To[uba со дипломите добиени со врски како е тоа можно за иста цена сега да ти продаваат единечен у 16ката која до вчера беше со двоен-цилиндер.
  За двоен на Р32 сега треба да се опрчиш 15% повеќе пари колку што и новиот фреон е појак нели ;)
   

Сподели

Вчитување...