1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Колку ти наплатија за вакво нешто?
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Бајаги солидна е, само што е многу јака за едно место. Незнам како ти е распоредот, ама мислам дека подобро би ти било да одиш со 2 клими во станот.
   
 3. Centurion

  Centurion
  Gaining Experience

  81
  80
  8 Август 2010
  Еве распоред,со тоа што во дневната имам оставено ТА печка доколку затреба, а во спалната има Neo он-офф клима.
  Инаку се мислам за позиција 1,тука има висечки столб на кој би ја ставил да дува према кујната (ѕидот кај кујната е преграден), или пак на позиција 2 да дува према ходник и спалните.[​IMG]
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Кај мене е слично како на позиција 2. За зимно време да бутка накај спалните топло. А летно време да не ти доаѓа ладно дирекно кај што седиш во дневна, туку малку да се меша таму во трпезаријата.

  Плус зимно време секоја клима треба да дува посилно за да може да згрее (или во јули/авгист да олади) и кога е во трпезарија малку е замаскиран звукот зошто е подалеку, а кај тебе и под агол и помалку би требало да се слуша. И кај мене е скоро исто под агол ставена во трпезаријата скоро и да не се гледа од дневната, така да директниот звук е избегнат, само тоа што се одбива од ѕидовите се слуша.

  Просторот ти е солидно стокмен да може и една клима да го држи. Со тоа што спалните ќе се некој степен поладни од дневниот престој - што и не е толку лоша работа. Во спална он-оф штом имаш ќе си тера ако треба во тој дел испомош малку од малку. Детската останува најладна и ќе треба постојано да е отворена вратата или да има некое микро климиче во неа ако се затвора вратата.

  Со 18 LFCA како капацитет воопшто би требало да немаш проблем. И јас греам со 1 клима цел стан. Само треба да ти е јасно дека кај климата ќе е потопло, а во собите натака некој степен поладно. И дека вратите треба да се постојано отворени. Кај мене на пример секогаш се отворени и онака вратите и немало некоја промена, ама некои луѓе сакаат да затвораат врати. Во секој случај со 2 клими ќе имаш подобра дистрибуција на топлината/ладното. Ама ете тебе таа он-оф ќе ти испомага.

  Евентуално размисли за некоја ептен ефтина опција 2.5KW за во детската инвертер и 2.5KW во спалната инвертер, од грее/вивакс се по 19000, двете 40000, и во дневна една Ломо 24000... ќе ти излезе слична цена со 18LFCA, а ќе имаш 3 инвертера, подобра дистрибуција на топлината, затварање врати и сето тоа. Затоа спомнувам. И помала бука зошто ќе е распоредена.

  Исто друга опција е ако потребите на просторот не е толку голема како за 18 LFCa, да си погледнеш хиперинвертер некој со SCOP над 5.
   
  На Centurion му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да препорачате некое средство за чистење на саќето (хитсинкот) од внатрешни единици од клими?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Истото и мене ме интересира.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Јас ги чистам вака:
  1. Гасам од струја и усисувам колку што можам и ми дозволува просторот.
  2. Со пумпица од средство за стакло наполнета со врела вода прскам и оставам да се исцеди. Ова е да се турни "големото"
  3. Со иста таква пумпица прскам екосал (да се почитува упатството иначе тешко се плакне) или Дезинтал (не треба растворање и мириса убаво). Чекам да си ја заврши работата и потоа..
  4. ..плакнам со алкохол и на крај со вода.
  Вака пред секоја сезона. На ладење практикувам да оставам да се исуши или кога излегувам(е) оставам вентилатор. Вака нема да ми се накотат бацили.

  И перката останува чиста.
   
  На goce03, SiPy`, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овие работи од каде може да се набават?
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Ги има и во продавница. Во Тинекс на пример.
   
  На SiPy` и krema им се допаѓа ова.
 10. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
 11. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Имам ситуација во кој при монтажа на климата од внатрешната до надворешната единица цевките би биле со должина од 8м. Колку би се намалила моќноста на климата ? Се работи за 3.5 Вивакс Аери.
   
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,138
  1,238
  11 Март 2011
  Според прирачникот за инсталација, колку што сфаќам, треба да се додаде уште 45 грама фреон за 3 екстра метра вон стандардните 5. Се подразбира и да се ваукумира претходно, а да не се фрискира (продувува).


  upload_2018-5-29_14-32-7.png
   

  Прикачени датотеки:

  На alkibijad01 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Незначително.
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  која цена е 18ката LFC и од каде?
   
 15. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Веќе е монтирана со 8 метри цевки, во 35м2 отворен простор, локација Гевгелија, и една Inventor Life -12 купена 21.000 (наводно Gree) монтирана во 17м2. На прв впечаток и двете се бесшумни, за понатаму ќе видиме.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]


  Sent from my iPhone X using Tapatalk
   
  LegijaIVAN, FLEGMA, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Тоа е тоа.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 18. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]
  5m


  Sent from my iPhone X using Tapatalk
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дечки предлог клима за ефективни 50 квадрати? Ќе се користи само за ладење...што бренд, 3.5 kw или повеќе?
  Фала ви!
   
 20. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Грее најефтината што им е 15.900. Пред месец дена ја земав и доста добро се покажа сега за сега.
   
 21. crash

  crash
  Gaining Experience

  100
  152
  6 Декември 2013
  Машко
  Има некоја понуда во моментов на групер, со солидна цена, но не проверен продавач. Треба да е таа за помал простор, но членовите со повеќе искуство на темава може да кажат дали е добра опција.
  Grouper.mk| Зделка - 29% попуст на клима уред инвертер VIVAX ACP-09CH25AEQI R32 + 3 години гаранција + бесплатна достава во вредност од 22500 денари по цена од 15999 ден.]
  Grouper.mk | Зделка - 29% попуст на клима уред инвертер VIVAX ACP-09CH25AEQI R32 + 3 години гаранција + бесплатна достава во вредност од 22500 ден. по цена од 15999 ден. https://grouper.mk/deal/klima-ured-inverter-vivax-ACP-09CH25AEQI


  Едит: појма немам како да ги направам линковиве да функционираат од мобилен телефон
   
  Последна промена: 2 Јуни 2018
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Уау конечно реална цена за клима во МК!
   
  На Antropos му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Gorjan15

  Gorjan15
  Intern

  11
  0
  9 oктомври 2017
  Машко
  Mislenje za klimive vivax aeri za 25000 i gree lomo za 31000.dali vivaxot ima kapilara ili eev.koja bi bila podobro resenie.
   
 24. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
  Ти бараше евтина слаба по моќност клима, со добра модулација!? Ми се чини оваа би ти била ТОП За ходник нешто беше!?
  Или го реши тој проблем!? За 16карти 09ка инвертер со 120-1200W (греење) а R32 би ти дошло како бонус. :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Antropos

  Antropos
  Gaining Experience

  84
  89
  20 Јануари 2017
  Машко
  И двата се солидни модели, на овој и на жолтиот форум имаш премногу пишувано за овие два модела. Слична класа се не се одвојува по квалитет премногу едниот од другиот... ќе најдеш вакви и онакви мислења, повеќето во корист на Ломо, но и вакви кои мислат дека АЕРИ е подобар модел... У секој сл. па и 6000 разлика не е малку!
  GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW
  Главни технички карактеристики:
  [​IMG]
  Победник:
  1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
  2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
  3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)
   
  На Majestic и dastan им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...