1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  600
  680
  18 Август 2016
  Машко
  Можда не ме сфаќаш целосно; од друг аспект ги споредував работиве. Поентата ми е дека едниот носи 6/12 јадра/нитки, а другиот е 4/4. Уште не почнат бенчмаркот, i5-7600K е технички во загуба сите го знајме то па која е потребата од споредба тогаш? Што се споредува тука? Повеќе ми изгледа како да се покажува/демонстрира/наметнува нешто отколку да се споредува.

  Зборот ми е: еднострано (оттука кажав пристрасно) е да се споредуваат двата процесори само во single player игри за кои голем дел од нив имаат голем бенефит од број на јадра, независно од фрекфенцијата. Ентузијастички пристап е да се стават двата процесори во нивното „најсветло и најтемно“ сценарио тоа е споредба. Во случајов немаше ни една игра што има бенефит од фрекфенција по јадро туку број на физички јадра. А не се изумрени игрите како CS:GO, Dota, Fortnite, PUBG, Apex, Division и слични онлајн игри од нивни калибар. Мислам и дека ја држат најголемата бројка играчи, споредбено со тие во видеото што се Single Player.

  Абсурден пример: Дали ќе е фер тепачка меѓу 2 метри 130кг. човек против 1.7 метри со 60кг? Што аку се тркаа на 100 метри место да се тепаат; работиве ќе беа поразлични, не? Пристапот и контекстот се најважна методологија според мене. Не ме интересират дали ќе е Intel или AMD, сакам неутрален пристап на работиве.

  Zen архитектурата е по мене најзначајното нешто што AMD го направиле со децении. Цената од 80$ за R5 1600 е во полза на сите нас купувачите. Zen е главен поттикнувач и двигател на хардвер индустријата во моментов. Конзолите полека одат во договор со AMD. Така се разбива условниот монопол што е постулат и одлика на Intel предолго време. Со толкав потенцијал, се плашам само AMD дан ги сменат улогите со Intel (супериор/инфериор) па пак да бладаме следниве 10 години.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Мене тој 3800x ми е тешко за продавање, али 3700 е подобра опција според мене. А кој му треба процесор подобар од 9900к ете го 3900х за иста цена.
  П. С и амд треба да лапаат малце повеќе
   
  На gamer-eddie и FreakyDroid им се допаѓа ова.
 3. toplel

  toplel
  On your way to fame

  600
  680
  18 Август 2016
  Машко
  Имаат потенцијал да бидат во огромно водство и нема потреба да ги извадат сите карти од ракав. Интел губи во цена-по-перформанс сегментот и глуп потег од секој аспект би било доколку AMD се испукаат со такви ниски цени, а добри перформанси. Добро „играат“ во моментов од моја перспектива.
   
  Скоти, FreakyDroid и на Astro им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,770
  9,415
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Можеби според цена?
   
 5. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  543
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Да подобра е, но мислам дека ни 3700X нема да се продава многу. Зошто имаш 3600X за 70$ помалку а ќе го нуди истиот single core преформанс. За гејмери овој ќе биде идеален чип. Најидеално би било 6/8 јадрен со висок буст клок, но таков не нудат. Сеа Интел е на чекор и се надевам дека ќе понудат нешто во овој сегмент што ќе ги натера АМД да реагираат, што додатно би ги спуштило цените а ќе ги покачи преформансите. Затоа се си мислам дека Зен2+ ќе биде најисплатлива опција, но се зависи од тоа како Интел ќе изреагира во наредните месеци.

  Се согласувам, тоа ми е главната поента. Немањето конкуренција во моментот е тоа што не гледаме вакви чипови, а тие би биле идеални. Да не звучам ко тинфоилер, но вакви потези ми сигнализараат дека без соодветен одговор од конкуренцијата, ќе имаме реверс на улогите меѓу двете компании за 1-2 години.
   
  Последна промена: 11 Јуни 2019
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,770
  9,415
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да, тактички. Не ги вадат сите карти од ракав, чекат од Интел некој процесор "Black edition" па да им го заколат и него :)
   
  На FreakyDroid и toplel им се допаѓа ова.
 7. toplel

  toplel
  On your way to fame

  600
  680
  18 Август 2016
  Машко
  Cries in 9,99nm++++
   
  На Скоти, gamer-eddie, itstheigyg и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  773
  1,117
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  тој ќе има повеќе простор за оверклокување, со подобри бинови, затоа и повисоко тдп е ставено
   
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,596
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Ke има ли процесори без Х 3800/3850? И искрено дали имаме потреба од такви освен ако не се 50 еурики поевтини таман да си ги уложиме парите во нешто друго
   
 10. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  Интересно е на темава колку има Intel fanboys што се преоптеретуваат со нив како компанијата да е на татко им.
  AMD откако усраа со FX серија и престанаа буквално да прават процесори, ги замразев многу и се свртев на Intel бидејќи i3 3220 беше појјак од FX 6300. Сеа откако AMD се вратија со Рајзенки ги респектирам повторно и секоја чест за перформансот и за цените.
  Незнам зошто некои users од форумов имаат толку hatred и дисреспект кон АМД кога они моментално го владеат пазарот на CPU's.
  Доколку отидете на Амазон во топ 10 продавани процесори, 7 од нив се AMD.
  Глеам некои луѓе ја "трешаат" новава серија Ryzen... Но, зошто?
  Реално е интересна ситуацијата пошто се дупло поефтини од Intel, а сеа имаат и појјак IPC, така да ќе биде интересно бидејќи ќе има CPU's War, а и поголем профит за нас корисниците.
  Позз :)
   
  На Rukfash, Скоти, StalkeR и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Тотално се согласувам со тебе. И јас бев Intel fanboy. Но сепак секогаш одам според цена и перформанс, во случајов Ryzen згазија и сеуште газат.
   
  Скоти, toshex, Mario.Bog и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  "Различни монитори со различна намена". Честитам, сам си се поби.
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Да ана за 100 долари повеќе имаш 3900х и 4 повеќе јадра :)
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,770
  9,415
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не се потруди да прочиташ и да ме разбереш нели?
   
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,596
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  за ова имаш пиво од мене
  btw кај си да ти ги дадам игриците :)
   
 16. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Тој ќе биде скап, затоа што на 16 јадрениот процесор имаат 1 ИО јадро и 2 чиплети,
  а за 8 јадрен треба 1 ИО и 1 чиплет т.е за 2-ва 8 јадрени треба 2 ИО јадра и 2 чиплети т.е многу потрошен материјал и кога ќе помножиш со милиони загубата е очигледна.
   
 17. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дупло поефтини? Да, еве на пример 3600х не би ме зачудило кај нас да се појави со цена од 17000 ден а го споредуваат на сток со 9600к кој може да се купи за 16000. Да не навлегувам во тоа дека 9600к добро се клока а за 3600х може само да нагаѓаме. Каде е овде дупло поефтиното?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 18. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  За нашиот пазар тоа не важи, кај нас уште гардероба се продава по иста цена иако стои на рафтовите по 5-6 години, а за друго и да не правиме муабет
   
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  543
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  По таа логика не им се исплати ништо освен да продаваат 12 или 16 јадрени зошто само така нема да имаат загуба од ставање IO само за еден чиплет... Тоа ти што го збориш е максимизација на потрошен материјал, но во никој случај нема да максимизираат профит на таков начин зошто побарувачката за 12 и 16 јадрени е далеку помала од 6/8 јадрени. Подобро е тој IO да го стават во нешто што ќе се продава одколку да им седи во 12/16 јадрени на полица.
   
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Грчка. Интернет. Кај сакаш. Нексио можда ќе имаат компарабилни цени со европските.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 21. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Тие што се на 16 и возат до 4.7 се добри примероци и нема шанси да ги стават заедно со посебно ИО, тоа е трошок.
  Амд најдобро ги знае трошоците, башка како маркетинг е многу подобро и делува ново 12/16 јадрени на десктоп, првпат и такви трикови
   
 22. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  543
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ако е производниот трошок игра пресудна улога, тогаш нема да има 3700X кој е 329$ зошто постои 3800X кој е 399$, а производно коштаат исто и се состојат од исти компоненти. И баш напротив, ако понудат 8 јадрен на 4.7Ghz ќе го наплатат со поголема разлика од колку што кошта производството на едно ИО ...
   
 23. shifty

  shifty
  Модератор

  1,026
  1,352
  5 Септември 2009
  amd-16-32.png
  link
  Погорниов резултат е под LN2, со оглед на напонот погоре фабричкиот boost clock од 4.7GHz изгледа ќе биде и плафон за процесоров (3950X).

  Со оглед на тоа што останатите варијанти доаѓаат со помал број на јадра, верувам дека ќе има поединци кои своите процесори од 6/12 и 8/16 ќе ги возат на 5GHz. Останува да видиме што ќе се случува периодов кој следи :)
   
  На Chicco69 и gOJDO им се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Погорниот резултат е 16 јадра на 5 гигахерци, така? Single core буст ќе можат на едно јадро сигурно да постигнат 4.9 па дури и 5 на едно јадро.

  Пак ќе кажам: 16 јадра, 32 нитки, 5 гигахерци.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,452
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  И најбитно, LN2...На вода 4.5GHz all core ќе биде плафонот за добрите примероци.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...