1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
  1. Intel

38.4%
  2. AMD

50.7%
  3. Intel само ради игрите

9.4%
  4. AMD само ради игрите

1.4%
  1. toplel

toplel
    On your way to fame

524
    511
    18 Август 2016
    Машко
    Можда не ме сфаќаш целосно; од друг аспект ги споредував работиве. Поентата ми е дека едниот носи 6/12 јадра/нитки, а другиот е 4/4. Уште не почнат бенчмаркот, i5-7600K е технички во загуба сите го знајме то па која е потребата од споредба тогаш? Што се споредува тука? Повеќе ми изгледа како да се покажува/демонстрира/наметнува нешто отколку да се споредува.

Зборот ми е: еднострано (оттука кажав пристрасно) е да се споредуваат двата процесори само во single player игри за кои голем дел од нив имаат голем бенефит од број на јадра, независно од фрекфенцијата. Ентузијастички пристап е да се стават двата процесори во нивното „најсветло и најтемно“ сценарио тоа е споредба. Во случајов немаше ни една игра што има бенефит од фрекфенција по јадро туку број на физички јадра. А не се изумрени игрите како CS:GO, Dota, Fortnite, PUBG, Apex, Division и слични онлајн игри од нивни калибар. Мислам и дека ја држат најголемата бројка играчи, споредбено со тие во видеото што се Single Player.

Абсурден пример: Дали ќе е фер тепачка меѓу 2 метри 130кг. човек против 1.7 метри со 60кг? Што аку се тркаа на 100 метри место да се тепаат; работиве ќе беа поразлични, не? Пристапот и контекстот се најважна методологија според мене. Не ме интересират дали ќе е Intel или AMD, сакам неутрален пристап на работиве.

Zen архитектурата е по мене најзначајното нешто што AMD го направиле со децении. Цената од 80$ за R5 1600 е во полза на сите нас купувачите. Zen е главен поттикнувач и двигател на хардвер индустријата во моментов. Конзолите полека одат во договор со AMD. Така се разбива условниот монопол што е постулат и одлика на Intel предолго време. Со толкав потенцијал, се плашам само AMD дан ги сменат улогите со Intel (супериор/инфериор) па пак да бладаме следниве 10 години.

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

836
    493
    28 ноември 2015
    Машко
    Мене тој 3800x ми е тешко за продавање, али 3700 е подобра опција според мене. А кој му треба процесор подобар од 9900к ете го 3900х за иста цена.
    П. С и амд треба да лапаат малце повеќе

На gamer-eddie и FreakyDroid им се допаѓа ова.
  3. toplel

toplel
    On your way to fame

524
    511
    18 Август 2016
    Машко
    Имаат потенцијал да бидат во огромно водство и нема потреба да ги извадат сите карти од ракав. Интел губи во цена-по-перформанс сегментот и глуп потег од секој аспект би било доколку AMD се испукаат со такви ниски цени, а добри перформанси. Добро „играат“ во моментов од моја перспектива.

Скоти, FreakyDroid и на Astro им се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

5,972
    8,079
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Можеби според цена?

5. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

498
    513
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Да подобра е, но мислам дека ни 3700X нема да се продава многу. Зошто имаш 3600X за 70$ помалку а ќе го нуди истиот single core преформанс. За гејмери овој ќе биде идеален чип. Најидеално би било 6/8 јадрен со висок буст клок, но таков не нудат. Сеа Интел е на чекор и се надевам дека ќе понудат нешто во овој сегмент што ќе ги натера АМД да реагираат, што додатно би ги спуштило цените а ќе ги покачи преформансите. Затоа се си мислам дека Зен2+ ќе биде најисплатлива опција, но се зависи од тоа како Интел ќе изреагира во наредните месеци.

Се согласувам, тоа ми е главната поента. Немањето конкуренција во моментот е тоа што не гледаме вакви чипови, а тие би биле идеални. Да не звучам ко тинфоилер, но вакви потези ми сигнализараат дека без соодветен одговор од конкуренцијата, ќе имаме реверс на улогите меѓу двете компании за 1-2 години.

Последна промена: 11 Јуни 2019
  6. Astro

Astro
    Guru

5,972
    8,079
    20 Јуни 2012
    Машко
    Да, тактички. Не ги вадат сите карти од ракав, чекат од Интел некој процесор "Black edition" па да им го заколат и него :)

На FreakyDroid и toplel им се допаѓа ова.
  7. toplel

toplel
    On your way to fame

524
    511
    18 Август 2016
    Машко
    Cries in 9,99nm++++

На Скоти, gamer-eddie, itstheigyg и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

504
    655
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    тој ќе има повеќе простор за оверклокување, со подобри бинови, затоа и повисоко тдп е ставено

9. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

850
    1,388
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    Ke има ли процесори без Х 3800/3850? И искрено дали имаме потреба од такви освен ако не се 50 еурики поевтини таман да си ги уложиме парите во нешто друго

10. Serko

Serko
    Gaining Experience

33
    75
    30 Август 2018
    Машко
    Интересно е на темава колку има Intel fanboys што се преоптеретуваат со нив како компанијата да е на татко им.
    AMD откако усраа со FX серија и престанаа буквално да прават процесори, ги замразев многу и се свртев на Intel бидејќи i3 3220 беше појјак од FX 6300. Сеа откако AMD се вратија со Рајзенки ги респектирам повторно и секоја чест за перформансот и за цените.
    Незнам зошто некои users од форумов имаат толку hatred и дисреспект кон АМД кога они моментално го владеат пазарот на CPU's.
    Доколку отидете на Амазон во топ 10 продавани процесори, 7 од нив се AMD.
    Глеам некои луѓе ја "трешаат" новава серија Ryzen... Но, зошто?
    Реално е интересна ситуацијата пошто се дупло поефтини од Intel, а сеа имаат и појјак IPC, така да ќе биде интересно бидејќи ќе има CPU's War, а и поголем профит за нас корисниците.
    Позз :)

На Rukfash, Скоти, StalkeR и уште 5 други им се допаѓа ова.
  11. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

56
    80
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Тотално се согласувам со тебе. И јас бев Intel fanboy. Но сепак секогаш одам според цена и перформанс, во случајов Ryzen згазија и сеуште газат.

Скоти, toshex, Mario.Bog и на уште 1 им се допаѓа ова.
  12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,590
    2,911
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    "Различни монитори со различна намена". Честитам, сам си се поби.

13. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

836
    493
    28 ноември 2015
    Машко
    Да ана за 100 долари повеќе имаш 3900х и 4 повеќе јадра :)

14. Astro

Astro
    Guru

5,972
    8,079
    20 Јуни 2012
    Машко
    Не се потруди да прочиташ и да ме разбереш нели?

15. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

850
    1,388
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    за ова имаш пиво од мене
    btw кај си да ти ги дадам игриците :)

16. ChemicalAngel

ChemicalAngel
    Gaining Experience

785
    198
    24 ноември 2008
    Тој ќе биде скап, затоа што на 16 јадрениот процесор имаат 1 ИО јадро и 2 чиплети,
    а за 8 јадрен треба 1 ИО и 1 чиплет т.е за 2-ва 8 јадрени треба 2 ИО јадра и 2 чиплети т.е многу потрошен материјал и кога ќе помножиш со милиони загубата е очигледна.

17. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

213
    92
    17 Јануари 2013
    Машко
    Дупло поефтини? Да, еве на пример 3600х не би ме зачудило кај нас да се појави со цена од 17000 ден а го споредуваат на сток со 9600к кој може да се купи за 16000. Да не навлегувам во тоа дека 9600к добро се клока а за 3600х може само да нагаѓаме. Каде е овде дупло поефтиното?

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

18. ChemicalAngel

ChemicalAngel
    Gaining Experience

785
    198
    24 ноември 2008
    За нашиот пазар тоа не важи, кај нас уште гардероба се продава по иста цена иако стои на рафтовите по 5-6 години, а за друго и да не правиме муабет

19. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

498
    513
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    По таа логика не им се исплати ништо освен да продаваат 12 или 16 јадрени зошто само така нема да имаат загуба од ставање IO само за еден чиплет... Тоа ти што го збориш е максимизација на потрошен материјал, но во никој случај нема да максимизираат профит на таков начин зошто побарувачката за 12 и 16 јадрени е далеку помала од 6/8 јадрени. Подобро е тој IO да го стават во нешто што ќе се продава одколку да им седи во 12/16 јадрени на полица.

20. toshex

toshex
    Unstoppable

3,862
    3,792
    18 Септември 2013
    Машко
    Грчка. Интернет. Кај сакаш. Нексио можда ќе имаат компарабилни цени со европските.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

21. ChemicalAngel

ChemicalAngel
    Gaining Experience

785
    198
    24 ноември 2008
    Тие што се на 16 и возат до 4.7 се добри примероци и нема шанси да ги стават заедно со посебно ИО, тоа е трошок.
    Амд најдобро ги знае трошоците, башка како маркетинг е многу подобро и делува ново 12/16 јадрени на десктоп, првпат и такви трикови

22. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

498
    513
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Ако е производниот трошок игра пресудна улога, тогаш нема да има 3700X кој е 329$ зошто постои 3800X кој е 399$, а производно коштаат исто и се состојат од исти компоненти. И баш напротив, ако понудат 8 јадрен на 4.7Ghz ќе го наплатат со поголема разлика од колку што кошта производството на едно ИО ...

23. shifty

shifty
    Модератор

974
    1,266
    5 Септември 2009
    amd-16-32.png
    link
    Погорниов резултат е под LN2, со оглед на напонот погоре фабричкиот boost clock од 4.7GHz изгледа ќе биде и плафон за процесоров (3950X).

Со оглед на тоа што останатите варијанти доаѓаат со помал број на јадра, верувам дека ќе има поединци кои своите процесори од 6/12 и 8/16 ќе ги возат на 5GHz. Останува да видиме што ќе се случува периодов кој следи :)

На Chicco69 и gOJDO им се допаѓа ова.
  24. toshex

toshex
    Unstoppable

3,862
    3,792
    18 Септември 2013
    Машко
    Погорниот резултат е 16 јадра на 5 гигахерци, така? Single core буст ќе можат на едно јадро сигурно да постигнат 4.9 па дури и 5 на едно јадро.

Пак ќе кажам: 16 јадра, 32 нитки, 5 гигахерци.

25. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,269
    10,632
    23 Јануари 2008
    Манга
    И најбитно, LN2...На вода 4.5GHz all core ќе биде плафонот за добрите примероци.

На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...