1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Секој од своја перспектива. И јас го имав истото мислење, сѐ додека не почнаа со премногу нашминкани и неповрзани видеа. Пример едно видео тестираат процесори со пониска резолуција, а на другото подобро било да се тестираат на 1440p ултра. Така се тестирале кој е подобар. Зборуваат за "real world scenario" и "majority of the users", а ја оверклокува RX 570 на 1380MHz? Да, одат до толку ама на high-end моделите. Во просек повеќето одат до 1330MHz. Прво кењаше за тоа колку 1650 била бескорисна карта и никој не требало да ја купи, па после неколку видеа "I admire what Nvidia can do with only 75W". Тотално непрофесионално.

  Пуштија 3-4 видеа за 1650 vs RX 570 во моментот ко AMD картите имаа преголем попуст и доста добри игри гратис. На видеото кај шо ја undervolt-оваа RX 570 одбираат неколку наслови шо тотално се подобри на AMD графички, а ги отфрлаат тие шо се во полза на Nvidia. Од прва до последна игрите се тотално во полза на AMD со дирекна соработка. На претходните видеа имаше други игри вклучено, како The Divison, SOTTR, Apex, Fortnite, BFV, Metro и слични кај шо разликата беше горе-долу маргинална или во полза на 1650. Аку веќе правиш тест, биди конзистентен во методологијата. Ова ти е пример за скриптирани и cherry-pick review-а.

  Во истото видео, на табелите за FPS, напишале 1650 OC демек оверклокована, а параметрите на јадрото останати исти 1710MHz, само појачале ~200MHz меморија. И кого го лажат? Као демек видете и undervolt-ната RX 570 е подобра од оверклокната 1650? На таа 1650 можат да и пуштат +120MHz на јадро ко ништо и пак да е под 80W со пристојни температури. А за да ја однесиш RX 570 на 1380 ти требит минимум 1100mV и фанојте на +80% за да е под 72 степени, во спротивно имаш thermal throttling и фрекфенцијата на јадрото значително се намалуват. И како е тоа "real world" сценарио - не знам.
   
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  На брзина ги премотав тие видеа зошто не им ги гледам сите видеа, а уште помалку за траш категорија картици. Но што приметив е дека и во тие игри што не се споредени во второто видео, во првото видео пак 570-ката е ~10% подобра и во насловите што ти ги спомна. Значи не знам колку тие игри би смениле нешто и да се земале во предвид.

  Ревјуто од Gamers Nexus каде што ставиле 160Mhz оверклок ситуацијата е пак иста, секаде 570-ката е пред 1650-ката ... Hardware Unboxed од 1665Mhz base clock додале 45Mhz ОC. Дали намерно не кренале повеќе или толку им била добра картицата што ја имаат таму - не знам.

  И јас замерувам на методологија на тестирање, и може си во право за ова што го тврдиш, но лично за мене ова е недоволно за да ми го смени мислењето за нив. Може има некоја блага парцијалност што ти ја гледаш а јас не, шо знам. Но ако осетам дека наклонуваат на една, друга или трета страна, ја сам ќе плукам по нив. Сега за сега не гледам знак за тревога.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,135
  4,249
  18 Септември 2013
  Машко
  Real time Ray Tracing во следниот XboX у кој има AMD SoC (процесор и графичка).

  Дали тоа значи дека и новите NAVI графички ќе имаат ray tracing? Би требало...
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Интересно е што е опишан како најбрзиот 16 јадрен процесор за игри, не е едноставно најбрз точка. Затоа изгледа Интел се многу сигурни во последната изјава

  "So you're going to hear a lot about gaming CPUs this week," he began. "They may or may not come from certain three letter acronyms. That said, here's what I want to challenge you. I want to challenge you to challenge them. If they want this crown come beat us in in real world gaming, real world gaming should be the defining criteria that we use to assess the world's best gaming CPU. I challenge you to challenge anyone that wants to compete for this crown to come meet us in real world gaming. That's the measure that we're going to stand by."

  Intel Challenges AMD to Beat it in "Real World Gaming"
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  AMD во моментов:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=ljCMGdGIUII
   
 7. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Challenge: Crysis on 4K
   
  На boro1 и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  И официјално 3950X е потврден со истите спецификации од вчера. Цената му е 750$.
   
 9. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,459
  1,633
  25 Март 2013
  Машко
  Ќе се повторам за некои работи ама мислам дека е битно

  The Good
  : АМД се врати во сите сегменти на пазарот, и го нуди најдоброто за парите.

  The Bad: Полека се остварува она што го шпекулирав пред неколку страници дека AMD pulled an Intel on us.

  Се користат сите маркетиншки трикови за да се дигне цената нагоре (иако се најповолни). Досегашните класификации од r3, r5 и r7, r9 и воведувањето по два X процесора во секоја класа (пример ryzen 7 3700x и ryzen 7 3800x) на овие процесори комплетно изгубија смисла, а највеќе ќе го изедат r5 3600 и 3600x (за ова најдолу)
  Како што и самата Лиса Су кажа целта им беше да понудат најдобрата цена во секој сегмент од пазарот и тоа го направија, само што немаше потреба да прават ништо повеќе од тоа. Она што требаше да биде Ryzen 3 е всушност новиот Ryzen 5....R7 е новиот r9 итн.

  R5 3600 и r5 3600X без сомнение ќе бидат новите буџет кралеви во наредни две години и изгледаат одлично но не се future proof!! Мораа да ги направат со 6 јадра и 12 јадра за да
  1. стимулираат надоградба побрзо
  2. конзолите не излезат со мидрејнџ PC hardware во 2019, а треба да траат во наредни 7 години.

  А не се future proof заради тоа што сите игри што ќе излезат во 2020 па натаму ќе бидат оптимизирани за конзолите а следствено и за PC-a со 8 јадра и 16 треда. Не дека 6 јадра и 12 треда се малку и нема да ги возат игрите, само што 8 јадра/16 треда ќе биде новиот гејминг стандард
   
  gamer-eddie, ChemicalAngel и на Rukfash им се допаѓа ова.
 10. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Има мала разлика од Интел, првата генерација на Зен е околу 30%-40% поефтина и е сосема доволна за обичен корисник.
  Нормално, деак ќе имитира Интел, пошто нема конкуренција, но има мала замка, мора секоја година да вадат нови процесори, а немаат сопствена фабрика, што значи за 2-3 години ќе имаме 16 јадрени десктоп процесори по цена од 100-150 долари, нешто што интел не можеше да го направи за 10 години.
  А за 2-3 години и интел ќе почне нова серија, што значи цените на пц-ата ќе бидат ниски, ко пред 10-тина години, кога ќе можеш да купиш многу добар десктоп за 500 евра, што денес би било 1500
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Леле ама си досаден со муабетов, не биле со иста намена...
  Дали двата се процесори за во ПЦ? Да? СО ИСТА НАМЕНА СЕ! Крај на муабетот.

  Тоа што едниот е подобар во едно а другиот во друго е ствар на случајност како ја погодиле архитектурата. Мислам, незгодно ми е што мора ова изрично да го кажам.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  Можеше ама greed is good ја пишеа на секое и минерали и гас колку сакаш.
   
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,135
  4,249
  18 Септември 2013
  Машко
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  943
  1,502
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Intel challenges AMD to "beat us in real world gaming"
  охохо станува жустро
  Фала богу асална конкуренција , замислете вака да се јадеа компанииве цело време каде ке бевме
  Чисто информативно за фанбоиве, чартот е 2700 vs 9900
  btw Компјутери се користат за СЕ, ако сакаат да се фокусираат само за игрици купциве комотно може да одат и да си купат конзоли (и така нема вистинска PC игра мнооогу одамна последен пример Crysis 2007)
  Поради некоја чудна причина многу од фациве што ми купуваат најјакиве графички/процесори и што све не , повеќето дремат пред слаб монитор пример 1080р 60hz/fps = wtf Знаеме дека има dsr/vsr ама не е тоа тоа
   
  На ChemicalAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,135
  4,249
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема сеа изговори, ако го сакаш најдобриот процесор за гејминг (а во исто време и за се друго) и цената не е фактор тогаш зимаш 3950X

  Ако сакаш баланс, нешто од ранг на 9900К но за поевтино, имаш 3900X.

  У секоја ценовна категорија имаат подобар проесор или пак у секој ранг на перформанси имаат поевтин процесор со исти перформанси.

  Ко шо кажува типов у подкастот погоре ова најверојатно ќе ја направи пепел на интел XEON W платформата, пошо едина предност на таа платформа е поддршката за ECC рам меморија - а АМД поддржуваат ECC на сите платформи.

  У секој случај шамари беа разменети, се чека само на бенчмарци за да се потврди дека AMD is finally king!

  (посебно дека се до 12 јадра можеш слободно да си користиш доста поевтини матични од X470 или B450 серијата)
   
  На RagingDemon и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  премногу сериозно ги сфаќате работиве.
   
  Скоти, Sharlovski и на esquimaux им се допаѓа ова.
 17. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  934
  16 Јануари 2016
  Машко
  Во Warcraft има дрва и злато, тоа другото беше у Starcraft :D
   
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  943
  1,502
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Ова како на деца од Aфрика сладолед да им даваш :)
  Иначе точно ова им е шанса на AMD да соберат некој денар , бидејки Intel/Nvidia можат да ги купат АМD и бакшиш да им остаат
  Мое мислење дека до 2025 ке ни биде интересно со процесориве, после тоа очекувам застој
  2019 -zen2 & intel ++++ помножено со ++++++
  2020-zen2+ & intel 10nm desktop
  2021-zen3 & intel 3d stacking?
  2022-zen3+ & intel stacking +
  итн итн
  Исто многу ме интересира како ке се покажат новите конзоли, бидејки колку и да го мразам фактот конзоли=гејмиг...еее да се искористуваше денешниов PC хардвер како што треба за игрициии ееее
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,135
  4,249
  18 Септември 2013
  Машко
  Ми се допаѓа outline-от за како мислиш дека ќе се одвиваат процесорите до 2022 - тука некаде се и моите претпоставки.

  Знаеш дека АМД на времето коа бараа графичка дивизија сакале да ја купат нВидиа така? Условот бил да ЦЕО-то на нВидиа стане ЦЕО на АМД, и затоа место нВидиа ги купиле АТИ хахаха.

  Али у секој случај, нема да има такви продажби АМД си се топ мала (за сега) компанија и топ е да има конкуренција. Дури и новите НАВИ графички се одлични на перформанси за у тој ценовен ранг кај шо највеќето луѓе ќе купуваат графичка.

  Плус многу ми се свиѓа тоа шо се фокусираат на подобар квалитет на слика без многу загуба на перформанси, наместо на реал тајм реј трејсинг - шо ќе те кошта пола перформанси на графичката.
   
  На ТАТА_МАТА и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Тогаш зошто не си земиш xeon за обичен десктоп на пример? И i5ката и xeon от се со иста намена, нели, процесори се? Зошто купуваш/купуваат монитори наменети за работа со слики, а некои наменети за гејминг? Па нели, монитори се, истата работа ја прават?

  Едит: уште едно прашање : зошто на клиент би му понудил десктоп со и3 наместо со xeon некоја постара генерација, еквивалент во цена?

  На крај: имаш тредрипер за 600 евра, имаш и9 за 600 евра. Тебе се ти е исто нели? Та тредриперот, та и9ката, исто ти е
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај сеа да не се правиме мутави.

  Помеѓу Xeon и i5-ка нема никаква корисна разлика. Разликата е што едниот е бренд поставен за бизнис со поддршка за специфични намени а i5-ката е конзумер, технички можеш и едното и другото нема никаква разлика. Споредбата со мониторите исто така не е на место затоа што различни монитори се со различна намена, различни методи на процесирање и приказ на слика, различни калибрации, употреби во различни окружувања. Кај процесориве немаш толку голем избор. Тоа се обични процесори за широка употреба. И немаш 30 различни модели на процесори за избор, имаш само 3, ентри левел, мејнстрим и ентузијаст.
  Толку и ништо повеќе. За какви факинг намени зборите кога во прашање се 3 јебени модели кои по ништо не се разликуваат освен по сурови перформанси и број на јадра?
   
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  943
  1,502
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Леееј ми будиш спомени да да на времето Nvidia малце беа во кризичка бидејки Ati со Radeon 8500 , 9700 Pro , 9800XT X800xt , X1900XTX ги зареди
  Само многу ми падна жал кога кажаа на времето дека нема да се фокусираат на големи графички процесори , тоа беше некаде кога им флопна HD2000 серијата

  Иначе искрено тоа ray tracing-от ама ич не ме занима. Едноставно бидејки сме далеку од негова вистинска имплементација. Quake 2 , 20+ години стара игра едвај иде на RTX 2080 Ti што кошта колку цела машина. Исто како вистински (. )( .) супер се сосема друго чуство ама и овие од пластичарска вршат работа :) само не изгледаат до толку добро. Огромен respect до Nvidia за тоа што пробуваат ама не му е време.
  Ти текнува ли на времето Ati True Form од кога го имаше тоа, тако звано Tessellation и колку време му требаше на тоа да се изоптимизира

  И јас сум за што е можно повеќе детали на игрициве и што е можно помалце компресирани ствари но по што е можно пониска цена на перформанси. Што значи дека ке се намали на физика, ray-tracing , tessellation, анимации.. за да се добие на квалитет на слика и детали ,мора нешто со нешто да се избалансира
  Заради тоа очекувам повеќе јадра на процесори да се дедицираат на одредени таскови (нешто како cell процесорот)
  Графичкиве апла верглаат со напредок ама процесориве се залетаа. Е сега ако може да се изоптимизираат тие таскови да ги работи процесорот тоа би било супер , замисли 16јадра 8јадра за основни ствари за гејмање, 2 јадра за физика, 2 јадра за анимации 2 јадра за io и сите други инструкции.. а графичкава нека си црта триаголници и нека си ги лицка
   
  Последна промена: 11 Јуни 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  867
  430
  15 Декември 2013
  Машко
  Баш ми е мило како вчера, AMD ги "потопија" Intel со 3950Х, Intel may rest in peace. Цел живот користев Intel иначе не дека сум AMD fanboy, ама AMD is back in the business. Интересни се и новитe Navi графички, кои нудат одличен preformance per dollar. :D
   
  toshex, Скоти, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,382
  861
  28 ноември 2015
  Машко
  RIP 9900K
   
  На toshex и Mario.Bog им се допаѓа ова.
 25. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Се убаво со новиве Зен2 процесори, но мислам дека има простор за 8 јадрен што ќе буста до 4.6-4.7Ghz. Зошто не го таргетираат овој сегмент најагресивно што можат ми е многу чудно. Ако им веруваме на слајдовите, т.е дека 4.7Ghz се носи со 9900к на еднаква нога, тогаш ваков 8 јадрен процесор за 250$ буквално ќе биде no brainer за 99,99% од меинстрим потрошувачите. Или нејќат сами да си ги канибализираат нивните 12/16c процесори или производниот волумен на најдобрите чиплети им е прилично мал и ги ставаат само во поскапите процесори за да максимизираат профит. Што е сосема во ред нели, и без тоа тоа што го нудат за тие цени е бомбонче. Но сепак може и подобро, ваљда тоа сакам да кажам.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...