1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,374
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не може Интел да останат најдобри, тоа мора да биде АМД и крај.
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,016
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Сеедно. АМД веќе се одлична алтернатива и бест бај за просечни корисници. Ги натераа интел да кренат јадрата од 2/4 на 4/8. Јас сум задоволен и се надевам дека ќе продолжи така.
   
  Скоти, Rukfash, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  89
  63
  5 Април 2018
  Машко
  Дечки знам дека прашањево е малце off topic од вашата расправа дали Интел или АМД е бољи, ама си викам мислам тука е најдобро место да прашам... Се одлучив да одам со АМД процесор (најмногу поради тоа што е каде каде поефтин од Интел, не навлегувам во друго, така да чисто за да заштедам некој денар), и сега се мислам за матичната. Првично мислев да земам MSI B450 Tomahawk, некако ми изгледа поквалитетна, а и на изглед е поубава, ама па затоа е поскапа скоро 3000 денари од другава што ја гледам MSI B450M PRO-M2, а на прв поглед (пошто не сум баш некој експерт на тема матични) нема преголема разлика.

  Е сега, прво, дали знаете / дали е потврдено дали би можел Ryzen 5 3600 да работи на Tomahawk-от или ке ми требаат BIOS упдејти и слично? Дали ке биде сигурно да се користи, или сепак за новиот АМД процесор најдобро би било некоја high-end матична (x470 и даље) ?

  Второ, дали е добра PRO-M2 што ја линкнав, и колку би изгубил ако одам со неа и со Ryzen 5 2600, наместо со Tomahawk-от и (евентуално ако не ги препумпаат цените тука кај нас како по обичај) Ryzen 5 3600 ?

  90% од времето би го користел за гејмање ПЦ-то, немам намера за OC и такви работи, се одлучив за АМД чисто затоа што е „поекономична“ опција :D

  П.С. ако не е за тука прашањево, delete it.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  Буквално ништо не ми значи, за разлика од тебе. Те прашав за друго што мислиш...

  Како и да е, ќе причекаме еден месец за да видиме дали врапчето ме лаже. :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,016
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  И мене не ми значи само би сакал да има малце шифт пошо досадно е вака интел само се прчи хаха.

  И да и јас одбивам да шпекулирам пошо преблиску сме до независни бенчмарци веќе. Ќе причекаме малце ќе видиме.

  Лично најмногу ме интересираат перформанси на 4ХХ серија матични пошо тоа би било бест бај комбинацијата. Очекувам да се полоши но не за многу.

  А за поставување рекорди и зимање титули као "најдобри" секако дека нема ни цена ни ништо да се лимитира. Се дури out of the box комбинација има најдобри перформанси таа е king.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 6. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Разликата меѓи тие 2 матични е во нивната големина, Tomahawk е стандардна големина матична (АТX), PRO-M2 е мини матична (mATX), број на рам слотови (2 наспроти 4), аудио квалитетот (за нијанса Tomahawk има подобар), број на сата порти (4 наспроти 6), број на УСБ порти (4 спрема 6), Tomahawk има ладник на VRM додека PRO-M2 нема. Има и некои други разлики како квалитет на изработка/компоненти и изглед, но главно во тоа се разликуваат. Тоа значи дека на М2 од 2 рам плочки нема да можеш да ставиш повеќе, ако ти требаат повеќе од 4 сата уреди (ССД, хард диск итн) нема да можеш да ставиш, ако имаш над 4 УСБ уреди нема да можеш да ги конектираш одеднаш. Постои нели опција да си додадеш Сата екстензија или УСБ екстензија/хаб понатака ако сакаш, така да ова не е голем проблем но ќе те кошта дополнително.

  М2 ќе работи со 6 и 8 јадрени Рајзен 3000 процесори ако не ги оверклокуваш процесорите, но би посоветувал да почекаш ревјуа од новите рајзен процесори да не случајно излезе дека не е точно ова што го тврдам. За Tomahawk сум 100% сигурен дека ќе нема никаков проблем со 8 па дури и 12 јадрените Рајзен 3000 процесори, и прилично достојно се клока на оваа матична. Ако земеш директно Рајзен 3000 и за двете ќе треба прво еден биос апдејт, тоа ќе ти го средат од салонот што ќе направиш нарачка. Ако зимаш Рајзен 2000 нема потреба од биос апдејт.
   
  PC_GAMER, farkizz и на pecko95 им се допаѓа ова.
 7. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  89
  63
  5 Април 2018
  Машко
  Фала на одговорот, ке причекам до Јули, еве го каде е, да видам колку ке ги напумпаат овие нашиве цените на Рајзен 5 3600, па ке се одлучам тогаш :D Најмногу мисла ми беше дека ако треба биос апдејт, не би имал како затоа што скроз од почеток ке биде склопен компјутерот а и си мислев дека би можело да ја изгубам гаранциајта хаха ама чим викаш дека тоа во салон би го направиле, тогаш супер :D Фала уште еднаш :D
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  За биос апдејт не се губи гаранција и сам лично да си правиш. Во случај да земеш Рајзен 3000 нема ни да можеш да си направиш биос апдејт зошто ќе ти треба процесор од постарите генерации за да ја покренеш матичната, новите 3000-ки нема да ги препознае матичната без соодветен биос. Тоа во салон ќе ти го средат и без да им кажеш, така да нема зошто да се секираш по ова прашање.
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,016
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо ти кажав и во другата тема можеш и со нов процесор со усб стик да направиш биос апдејт. Ако не ти, можеш да замолиш у продавницата кај шо ќе ги купуваш да ти ги апдејтуваат.

  Најавија дека ќе има и нови ревизии од истиве плочи (само шо извадени) кои ќе имаат посебна ознака и ќе се продаваат со веќе најнов биос. Не ми текнува како рекоа дека ќе се викаат ама нешто као B450 Tomahawk Ultra да кажеме таков некој додаток треба да имаат - но овие верувам дека ќе ги има во помал број пошо зашо би се замарале да вадат нови серии коа може само да пушат апдејт за биос за постоечките. Едино ако има доста побарувачка откоа ќе се потрошат залихи па да ги пуштат тогаш.

  Инаку мислам дека X570 ќе се само за ентузијасти на кои не им се проблем пари и сакаат најдоброто од најдоброто, за се друго X470 и B450 ќе се сосема доволно.

  За системи со 1 графичка, еден M2 диск, без оверклок, итн - значи просечен систем - B450 mATX е сосема доволно - само провери дека имаат солиден VRM за секој случај, иако новите процесори ќе трошат помалку од постоечкиве така шо нема основ за секирање.
   
  На PC_GAMER и pecko95 им се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим ти е само за гејмање ваљда го имаш у предвид Ryzen 5 2600 кој е 9150 ден у комбинација за најефтина B450 плоча. Ryzen 5 2600 e 6/12 јадра и 3600 е 6/12. Па без новата плоча која е прескапа практично нема да има разлика. Пошо рам и графичка не спомна претпоставувам дека веке имаш (особена графичка посалам) па сакаш да апгрејднеш.
  Тако да за месец дена коа стигне кај нас зен2 ке видеш како ке стојат работите. А мож и на сегашнните процесори ке и падне цената, па тоа да ти биде поисплатливо.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  @toshex ако не се лажам (да не копам по теми) беше длабоко уверен дека Zen2 ќе ги прегази Core 8 и 9 gen во буквално се? и тоа со среднокласните модели кои требаа да чинат напола од интеловите алтернативи?
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  89
  63
  5 Април 2018
  Машко
  Океј, фала многу на одговорите. Не планирам да му правам оверклок, само 1 графичка би била (за почеток планирам половна 1060ка од 6 ГБ), 8 ГБ рам за почеток а малце покасно уште една од 8 ГБ, така да би требало да биде океј се и со поефтината варијанта. Ке причекам дефинитивно да излезат новиве процесори кај нас за да видам како ке бидат со цени и како ке влијаат на 2ххх генерацијата. Фала уште еднаш :D


  Да, дефинитивно го имам во предвид Ryzen 5 2600, гледам дека е баш ефтин, а може и уште малце да падне во цена кога ке излезат новиве, ене го каде е. Иначе, од 0 ке го склопувам ПЦ-то, графичка планирам за почеток да земам половна 1060ка од 6 ГБ ако најдам тука на форумов, и 8 ГБ рам (за почеток) а попосле да доземам уште една плочка од 8 ГБ.
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Веке имаш на форум 1060ка ама слаба ке е за 6/12 процесор. Јас ја возам 1060ката со пентијум G4560 2/4
  и прилично добро ја ране процесоро. Сепак добра е и ваде пристојни фрејмови. Ако почнуваш од 0 од форум можеш цела конфигурација да земеш за добра цена. И никако да почнеш без ССД. 240GB најмало.
  Иначе новите за новио зен 2 вероватно време ке треба додека да го средат со драјвери, ама оваа генерација сега е таман средена и оптимизирана и сите ентузијасти по youtube препорачуваат да се купе од сегашнио зен кој е со прилично ниски цени.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  Едно друго врапче ми шепна дека за еден месец ќе ги има новите Ryzen 3000 во Македонија, а цените ќе бидат следни:

  3600 = 14k
  3600X = 17k
  3700X = 23.5k
  3800X = 28k
  3900X tray = 35.5k
   
  На Grimriper, MasteR_#0, Dave1 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 15. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  93
  122
  18 Февруари 2012
  Машко
  Со оглед на обемот на информации што ги доставуваа твоето врапче, јас би го класифицирал како врап.
   
  На Krkac, toplel, Nomad и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  Врапчиштето рече дека нема плочи, ќе каснат...
   
  На imortel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  661
  698
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  И мислење, цениве кај нас против Интел и нивните цени?
   
 18. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Имаш информација зошто е tray а не box? Претпоставувам останатите што ги спомна се box.
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако е тачно тоа шо врапот го вика за цените, а горе доле тачно ке биде (30 % поскапо него најавените у долари), ем с обзиром дека ке се продаваат само најскапите плочи на почеток дакле за тие шо сакаат да се подноват најарно ке биде да се подноват со Рајзен 2000.
   
  PC_GAMER, Arabian и на imortel им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  да, box се, тој tray ваљда дека е глупо да има сток кулер кој никој нема да сака да го користи, но ќе ја крене цената.

  ПАТЕМ, КОЈ САКА ЗА 20 ДЕНА МУ НОСАМ ЗЕН 2, цените се тие горе.
   
  На GGTT1, Ace Lud, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Само ќе се надоврзам на прекрасниот муабет што го праи gOJDO so toshex и компанија....
  Само да не заборавиме дека човекот што им помогна на АМД за да ја направат ZEN архитектурата веќе не е со нив, си отиде човекот. :) Така да, мислам дека ова што АМД го имаат, нема да трае многу, ќе цицаат време колку што можат со рифреши и после тоа кога ќе дојде време за нова архитектура, не верувам дека ќе направат посебен скок во перформанси...и ќе си падне се на брашното како што беше во последниве 10тина години...
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,735
  11,716
  23 Јануари 2008
  Манга
  @prichina AMD ќе ја надградуваат архитектурата, нема да останат на исто ниво. Но исто така и Intel.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ваљда тие другите научиле нешто од човеко, па сами ке се снааѓат натам. Нели веке си имаат роуд мап за следните 2-3 генерации.
   
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,016
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Чекајте рецензии па после купувајте. Исто видете како ќе се цените у грчка и у други фирми. Исто можда ова е ко ајфон коа ќе излезе па го има у мобилариве по надувани цени. Нереално е 30% поскапо од MSRP да се продава.

  Иначе да, ако сакате први да сте секако ќе си платите поскапо кај нас.
   
  На Pane-G и Rukfash им се допаѓа ова.
 25. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  231
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  Очигледно и за РАМ ќе треба добро да го одврзиме кесето.[​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...