1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Флешување глобал ром на Mi Box 4C

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од D3N1EL, 3 Декември 2018.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Нарачав на еден добро познат сајт Mi Box 4C Global Version, но на моја радост стигна Кинеска верзија.

  Од тоа што успеав да направам е да го сменам на англиски боксот преку StartSettings, но таму само делумно е преведено и голем дел е сеуште со хироглифи. Знам дека има доста гуру и познавачи на Xiaomi стварите, па да си прашам.

  1. Дали има безболен начин да го флешнам на глобал?
  2. Како да инсталирам Play Store? Од APKMirror симнав Play Store, но нејќе да се стартува.
   
  Изменето од модератор: 9 Декември 2018
 2. vlatko250

  vlatko250
  Intern

  6
  0
  8 Септември 2016
  Машко
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Фала! А што да правам пример со YouTube? Тој си работи сега, но не можам да се логирам за да пуштам видео од Subscriptions. Треба секој пат да палам на мобилен јутуб и да креирам плејлиста.

  Само што видов како лошо се изглупирав, не е Mi TV туку Mi Box. На тешки дроги сум. Админи, ако не е проблем да го сменете ова. :)
   
 4. vlatko250

  vlatko250
  Intern

  6
  0
  8 Септември 2016
  Машко
  Со таков проблем не сум се соочил но писи ми емаил да ти пуштам фајл да инсталираш play store кој го онсталирав кај мене на mi box 3 pro
   
 5. vlatko250

  vlatko250
  Intern

  6
  0
  8 Септември 2016
  Машко
 6. vlatko250

  vlatko250
  Intern

  6
  0
  8 Септември 2016
  Машко
  Ова ако работи ок ,треба да ти инсталира повеке работи сто се потребни за гугл сметка и 200-300МВ ке треба да симни при инсталација,и му треба повеке време 10-15мин макс.
   
 7. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Ќе пробам, фала!

  Инаку APKPure не сака да работи. На прво палење ми бара 2 дозволи, му давам, после тоа се гаси..
   
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Ништо, кинесково ѓубре не сака да пушти ништо. Дури кога идам преку StartSettings во Accounts пробувам рачно да додадам Гугл акаунт, ми дава празен скрин и не можам да додадам.... Apkpure исто така не проработе.
  Како бонус не ми го покажува поинтерот од маусот што го приклучувам...
   

Сподели

Вчитување...