1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Само кај Даре Џамбаз може да се пријави или има и други локации?
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,678
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас кај зоил бев.
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,721
  20 Јануари 2015
  Машко
  Шалтери УЈП.
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Не мачи се оди право во UJP не губи време,истиот проблем го имав
  неможев да се најавам тие требаат да те одобрат од УЈП за жал :(
   
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  649
  2 Април 2008
  И јас се пријавив но што со тие кој нема да се пријават?
  Казни или ујп сами ќе ги пријават?


  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 6. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  58
  45
  19 Март 2014
  Машко
 7. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Дали можете да се најавите на вашите профили на ова Е-данок ? Јас на 14ти декември го поднесов барањето, и еве денес на 7ми јануари после 3 недели од поднесување на барањето неможам да се логирам.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  37
  15
  29 Јули 2017
  Машко
  Јас кога го поднесов барањето ми рекоа дека ќе чекам околу месец да ми го креираат профилот.
   
  На PeroLozac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Ок, фала многу.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  5
  8 Март 2013
  Машко
  Го средив и јас. Бев во УЈП видоа дека сум регистриран но дека не сум добил повратен е-маил, неможеа да разберат зошто не сум добил, нема везе, ми го направиа они, и после 24 часа, можев да се логирам.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Има некој друг проблем со ЕПДД од Нова Година?

  1. Кај бруто и кај нето приходот ми дава иста цифра, иако нели бруто треба да е основицата+данок, а нето само основицата.

  2. Генерира само пресметка, не генерира и втора страна - уплатницата со фолио број.

  Вртам на 02-3163 -411 локал 301 или локал 302 и нормално никој не ми крева.
   
  На Oliver! му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  149
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  I jas bev vo UJP,pred 3-4 nedeli i mi aknaa pecat na registracijata.Im dadov i email i mi dadoa lozinka,probav da se logiram so istiot i mi veli neodobren korisnik.Stisnav zaboravena lozinka i mi stigna na emailot novata lozinka,so istata probav pak da se logiram i pak neodobren korisnik :D Kako moze da se volku neorganizirani ne mi e jasno... A da se ebavam pak do UJP ne planiram.
   
  На The-spiki и Noelo им се допаѓа ова.
 13. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Бато, па ти си стигнал до таму. Тоа е успех.
  Јас гледам само празни полиња насекаде.

  Уште не ми е јасно како да проверам било што :)))
   
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Дечки, ова е нешто ново?

  До 15 јануари да се поднесе пријава: Кој треба да се регистрира како ДДВ обврзник? - Република  Со законските измени кои ќе бидат направени на барање на невладиниот сектор од обврската да плаќаат данок ќе бидат исклучени невладините и професорите кои остваруваат приходи од менторство. Исклучени ќе бидат и оние кои заработуваат од вршење на научна дејност. Во системот за ДДВ обврзници не влегуваат и оние кои приходи од изнајмување на станови и ИТ услуги вршени во странство.
   
 15. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  301
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  има и друга новина , од оваа година персоналниот данок ке биде 15% :(
  ова ми го кажа лице од ујп
   
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тоа не е новина, изгледа слабо играш комар ти.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Ако си имал приходи од на пр. кирии од 1.000.000 денари или повеќе треба да се регистрираш.
   
 18. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  А за суми под 1 мил. сеуште треба да се плаќа 10% данок?
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Персоналец да, со исклучок на кирии, коцка, хартии од вредност, заштеди и интелектуална сопственост мислам, за сите овие е 15%, прочитај си на ујп најубаво.
   
 20. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Да, за суми до 1 милион годишно, односно до 90000 месечно е сè уште 10%.

  Ако надминеш месечно 90.000, на секој денар над таа сума стапката е 18%.

  Наскоро ќе ви пишам за сигурно, во тек ми е една уплата преку агенција и ќе ми пратат точно инфо за ова што го пишувам.

  Тој беше планот со бројките, освен паметниов нѝ министер ако не сменил пак нешто преку ноќ (Матер му е...) :)
   
  На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Ова јас колку што разбрав е за плати, до 90.000 10% па над 90.000 делот 18%.
   
 22. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  И за хонорарци, авторски, договор на дело итн... исто и за земјоделци и уште десетина други ствари, ги заборавив веќе :))
   
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  За земјоделци не, овој од 15% го дефинираат како приход од капитал (значи не од физичка работа)...

  Edit: Еве повеќе на линков

  ВИД НА ДОХОД Месечна даночна основа Стапка на данок
  - доход од работа
  - доход од авторски и сродни права
  - доходот од продажба на сопствени земјоделски производи (ако исплатувачот на доходот води деловни книги)

  до 90.000 денари 10%
  од 90.001 денари 9.000 денари + 18% на делот од доходот над 90.000 денари
  доход од закуп, ако исплатувачот на доходот води деловни книги 15%
  доход од права од индустриска сопственост 15%
  доход од капитал, освен доходот од камати од депозити 15%
  добивки од игри на среќа 15%
  доход од осигурување 15%
  друг доход, ако исплатувачот на доходот води деловни книги 15%
   
  SiPy`, Oliver! и на goce03 им се допаѓа ова.
 24. damil

  damil
  On your way to fame

  783
  832
  2 Јануари 2015
  Машко

  Еве и со примери и убаво објаснето за ДДВ за физички лица:
   

  Прикачени датотеки:

  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,081
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  2018 година, на тие 10 посто перосналец имавме ослобододување околу -30% и излагаше 7% данокот.... од годинава е 15%....
   

  Прикачени датотеки:

Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,467
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,771
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,574
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,260
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  5,466
Вчитување...

Сподели

Вчитување...