1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Секој треба да се пријави во ЕПДД и да немаш и да имаш приходи, доколку немаш приходи нема ништо да те кошта
   
  goce03, artweb и на Mayson им се допаѓа ова.
 2. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  дека нешто читав рокот бил до 31.12.2018, или тоа само за тие што имале во 2018 приход на сметка?
   
 3. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  А за што е тогаш опцијата Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги? Значи катастрофа работа... УЈП требаше да направат систем и потоа да го пуштат во употреба функционален а не да прават апдејти и ние да се чудиме што е што... Смеа
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 4. draey

  draey
  Gaining Experience

  166
  168
  15 Јануари 2010
  Пред 5-6 дена пријавив данок за месец декември. Приливот е од адсенсе и сеуште ми стојат опциите како по старо што беа. Според пресметката уште ми е по старо, односно 7%.

  Најверојатно од нареден месец че ме бричат со 15%.
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Ова не е нормално.. Треба да излеземе и да бараме понизок данок, кај пари внесуваме од странство па и 15% да не ќинат! Протести само
   
  The-spiki, maci и на artweb им се допаѓа ова.
 6. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Друже, facebook, google итн не спаѓаат во истата тарифа како авторски хонорари...

  Додека, ако се работи за изработка на вебсајт и други работи тесно поврзани со тоа - тарифата беше 10% и сè уште е 10% до 90.000 месечно...

  @CokeZone Ако не си земал пари од адсенс, маркетинг и слично оди на консултација во УЈП дефинитивно.

  А воопшто за плаќањето - не ни помислувајте да пробате да скриете, жити мене. :)
  Знаат повеќе за вас и вашите примања отколку вие самите :)))
   
  goce03, artweb и на CokeZone им се допаѓа ова.
 7. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Ќе одам јас секако, него се консултирам прво на интернет, бидејќи на шалтер појма немаат да објаснат.
  Е сега вака, шо разлика има тоа и дали си зимал пари од адсенсе итн. Јас земам пари од фирма, меѓутоа сум вработен како фрилансер на неопределено време, фирма мала а не голема како гугл итн.
  И што значи авторски хонорари..?
   
 8. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  @Oliverbds затоа викам за различни работи, различно се води, ти идеш преку авторска и е друго, но кога имаш исплати од големи фири на тоја физичка адреса во банка тука во МК другачије се води.... За оние кој работат исто или слично како мене ете горе имаат примери како да се водат....
   
 9. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Пробај во овие агенции

  Македонска Авторска Агенција
  Home

  Има и други кај нас, ти ги давам само тие што ми се веќе проверени.

  Оди на консултација,
  доколку навистина сите средства ти спаѓаат во авторски, договор на дело и слично,
  колку и да ти наплатат за услугата за поврат на средства ќе биде незначително спрема тоа што веќе си платил во 2018.

  Плус, ќе ти дадат памет за во иднина :)
  Системот на е-пдд Е сменет и има различен начин на обработка на податоците.
  Исто така, таму ќе те подучат во врска со даночното ослободување и како конкретно да плаќаш.

  Пиши ми што си направил после, ме интересира баш дали ќе успее :)

  Морам да се одјавам, ќе се вратам вечер пак, поздрав :)
   
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Ме јаде проблемот што на шалтер ладно им викаат: "поднеси во други приходи", а не ни прашале што точно работи...
  Во замавот на страв од одговорност за затајување, секој еден ќе наседне и ќе прифати од прва што да плаќа, а не треба да плаќа толку...

  Инаку, агенцииве работат со обработка на примањата.

  Сите пари мене лично ми пристигаат на физичка сметка.
  Нема пренос на пари преку нив, стриктно директно до мене.
  Потоа поднесувам барање до агенција за наплата на данок за сумата и тие ги бркаат документите.

  Јас плаќам на агенцијата, тие плаќаат во УЈП.
   
  На Noelo и artweb им се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Тогаш агенцијата прави пари како посредништво што ти брка работа ? колку посто плакаш за нив и за други раб
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,105
  3,585
  18 Април 2007
  Апсолутно не e точно цитираното тврдење.

  Истото ги прашав на мејл и ова го добив како одговор:

  "Почитуван,

  Доколку лицето не остварува никакви приходи, нема обврска за регистрација на е-ПДД.

  Поздрав"

  Ако за нешто не сте 100% сигурни немојте да пишувате, озбилни работи се ова.

  Јас не верувам на еден човек (фирма), за сè битно прашувам барем на 2 места (сметководоители, консалтинзи) пошто кога ќе дојде нож до коска сите ќе си го свиткаат опашот.

  Дури и тие осигурувањата за професионална одговорност на сметководителите ти се џабе (не можеш да се повикаш на тоа) ако од него немаш нешто на писмено со кое се докажува дека кај него (сметководителот) е грешката.

  Инаку ако некој сака да пријави персоналец за Декември 2018, како датум на исплата мора да стави датум кој е макс. 31.12.2018 инаку (ако стави од 01.01.2019 датум на испалта) нема системот да му вади платен налог (фолио број).
   
  На Ragnar и Mayson им се допаѓа ова.
 13. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  И што лошо ке направиш ако се пријавиш а не остваруаш никаков промет ? Ке те гонат ли што си се пријавил ? Денеска во ова луда држава правилата се мењаат преку ноќ, денес не треба утре ке треба.... од 01.01 исто така се намали прагот за трошење кеш пари, неможеш да купиш со кеш повеќе од 1000 еура, за 6 месеци ке се намали на 500 и здравје догодина ке не тераат се да ни иде преку трансакциска сметка. Се е лудо и пореметено бар за мене
   
  На Costigan_Jr, The-spiki, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,105
  3,585
  18 Април 2007
  Џабе ќе се малтретираш да идеш до УЈП.

  Мене лично ништо не ми менува дали 500/1000 еур ќе ги дадам во ќеш или од картица, штетата по џебот е иста.
   
 15. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Дојдов до солуцијата, бар ја така мислам.


  Друг доход - Физичко лице (резидент на Република Македонија) врши пресметка на аконтација на данокот на доход за „друг доход“ остварени во земјата и од странство (пр. доход од е-трговија преку специјализирани интернет страни, доход од интернет маркетинг услуги и др.).

  Даночна стапка

  • Од 01.01 2019 година, аконтацијата на данокот од друг доход се пресметува на соодветно утврдена даночна основа со примена на стапка од 15%.
  Линк - Управа за Јавни Приходи на Република Македонија


  A баш сум сигурен дека на вестите велеја дека тие што работат на интернет нема да бидат опфатени со измените на законот за 15%, или мене така ми се чини?
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,658
  2,511
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Сега на еден пост на пријател на фб (од блиски извори на влада) беше напишано ова:
  Не ми е јасно што сѐ се подразбира под "информатика и информациони технологии" и колку вистина има во ова?
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,105
  3,585
  18 Април 2007
  Да, ќе им симнат данок на добивка на Ендава и компанија (странски компании) пошто сиротите не прават многу од експлоатацијата на нашата ефтина програмерска работна сила, ама затоа удри по физичките лица со 50% или повеќе покачен персоналец.
   
  The-spiki, Krkac и на borcep им се допаѓа ова.
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Дали ќе бидеш оданочен со 15% изгледа зависи од тоа што работиш на интернет, ако работиш тоа што пишува погоре ќе бидеш оданочен со 15%.
   
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ме интересира дали некој има извадено од крипто во денари на наша банка и под кој основ ги даночаат ?
   
 20. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Да, прави пари и алал нека им се! :)
  Да не влезев во тој начин на работа, последниве 3-4 години којзнае кај ќе ми беше крајот.
  Лично, поевтино ми е да им платам за услугата отколку да го трошам времето на УЈП и да јадам непотребни бедови.

  Процентот не им е фиксен генерално за сите услуги.
  На основ на договор, спрема тоа колку редовно и колкави суми ќе уплаќаш, можеш да се договориш за процент што и на тебе и на нив ќе им одговара.

  Ако имаш голем обрт годишно, мислам дека ќе ти се исплати.

  Направи некој муабет и со двете фирми, може ќе ти врши работа.
   
 21. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Тука клучното е "данокот на добивка".
  Не сум сигурен, ако знае некој нека додаде, мислам дека овој данок е поврзан само со фирми и се однесува на профитот на една фирма (разлика меѓу приходи и расходи).
  Ова не е поврзано со поединци/фриленсери.
   
 22. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Дали си сигурен за ова? Имаш линк да прочитаме?...
   
 23. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  911
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Данок на добивка е данок за правни лица како што пиша @Oliverbds.
  А ова за намалување на овој данок за информатика и информациони технологии од 10% на 3%, со голема веројатност е чиста шпекулација.
  Би било дискриминација во однос на сите други дејности... од сите дејности во овој дел најмалку се потребни стимулации и бенифиции. Јас речиси и да непознавам (освен ако тоа не е негов избор или работи freelance) невработен дипломиран ИТ инжинер.
   
  На The-spiki и smole им се допаѓа ова.
 24. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Веројатно не е дозволено.


  Иначе, за 2018, дали да чекам од УЈП да ми пратат годишен извештај и да го платам тој или да ги платам сите трансакции, една по една, како што излегуваат на страната.
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Скролни малку назад ќе најдеш, дебатиравме на темава.
  Не е исто "Друг доход" и личен доход.
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,427
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,728
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,492
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,106
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  5,166
Вчитување...

Сподели

Вчитување...