1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Секој треба да се пријави во ЕПДД и да немаш и да имаш приходи, доколку немаш приходи нема ништо да те кошта

goce03, artweb и на Mayson им се допаѓа ова.
  2. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

682
    281
    10 Април 2011
    дека нешто читав рокот бил до 31.12.2018, или тоа само за тие што имале во 2018 приход на сметка?

3. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    А за што е тогаш опцијата Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги? Значи катастрофа работа... УЈП требаше да направат систем и потоа да го пуштат во употреба функционален а не да прават апдејти и ние да се чудиме што е што... Смеа

На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
  4. draey

draey
    Gaining Experience

156
    158
    15 Јануари 2010
    Пред 5-6 дена пријавив данок за месец декември. Приливот е од адсенсе и сеуште ми стојат опциите како по старо што беа. Според пресметката уште ми е по старо, односно 7%.

Најверојатно од нареден месец че ме бричат со 15%.

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    Ова не е нормално.. Треба да излеземе и да бараме понизок данок, кај пари внесуваме од странство па и 15% да не ќинат! Протести само

The-spiki, maci и на artweb им се допаѓа ова.
  6. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Друже, facebook, google итн не спаѓаат во истата тарифа како авторски хонорари...

Додека, ако се работи за изработка на вебсајт и други работи тесно поврзани со тоа - тарифата беше 10% и сè уште е 10% до 90.000 месечно...

@CokeZone Ако не си земал пари од адсенс, маркетинг и слично оди на консултација во УЈП дефинитивно.

А воопшто за плаќањето - не ни помислувајте да пробате да скриете, жити мене. :)
    Знаат повеќе за вас и вашите примања отколку вие самите :)))

goce03, artweb и на CokeZone им се допаѓа ова.
  7. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    Ќе одам јас секако, него се консултирам прво на интернет, бидејќи на шалтер појма немаат да објаснат.
    Е сега вака, шо разлика има тоа и дали си зимал пари од адсенсе итн. Јас земам пари од фирма, меѓутоа сум вработен како фрилансер на неопределено време, фирма мала а не голема како гугл итн.
    И што значи авторски хонорари..?

8. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    @Oliverbds затоа викам за различни работи, различно се води, ти идеш преку авторска и е друго, но кога имаш исплати од големи фири на тоја физичка адреса во банка тука во МК другачије се води.... За оние кој работат исто или слично како мене ете горе имаат примери како да се водат....

9. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Пробај во овие агенции

Македонска Авторска Агенција
    Home

Има и други кај нас, ти ги давам само тие што ми се веќе проверени.

Оди на консултација,
    доколку навистина сите средства ти спаѓаат во авторски, договор на дело и слично,
    колку и да ти наплатат за услугата за поврат на средства ќе биде незначително спрема тоа што веќе си платил во 2018.

Плус, ќе ти дадат памет за во иднина :)
    Системот на е-пдд Е сменет и има различен начин на обработка на податоците.
    Исто така, таму ќе те подучат во врска со даночното ослободување и како конкретно да плаќаш.

Пиши ми што си направил после, ме интересира баш дали ќе успее :)

Морам да се одјавам, ќе се вратам вечер пак, поздрав :)

10. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Ме јаде проблемот што на шалтер ладно им викаат: "поднеси во други приходи", а не ни прашале што точно работи...
    Во замавот на страв од одговорност за затајување, секој еден ќе наседне и ќе прифати од прва што да плаќа, а не треба да плаќа толку...

Инаку, агенцииве работат со обработка на примањата.

Сите пари мене лично ми пристигаат на физичка сметка.
    Нема пренос на пари преку нив, стриктно директно до мене.
    Потоа поднесувам барање до агенција за наплата на данок за сумата и тие ги бркаат документите.

Јас плаќам на агенцијата, тие плаќаат во УЈП.

На Noelo и artweb им се допаѓа ова.
  11. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Тогаш агенцијата прави пари како посредништво што ти брка работа ? колку посто плакаш за нив и за други раб

12. smole

smole
    Unstoppable

2,951
    3,292
    18 Април 2007
    Апсолутно не e точно цитираното тврдење.

Истото ги прашав на мејл и ова го добив како одговор:

"Почитуван,

Доколку лицето не остварува никакви приходи, нема обврска за регистрација на е-ПДД.

Поздрав"

Ако за нешто не сте 100% сигурни немојте да пишувате, озбилни работи се ова.

Јас не верувам на еден човек (фирма), за сè битно прашувам барем на 2 места (сметководоители, консалтинзи) пошто кога ќе дојде нож до коска сите ќе си го свиткаат опашот.

Дури и тие осигурувањата за професионална одговорност на сметководителите ти се џабе (не можеш да се повикаш на тоа) ако од него немаш нешто на писмено со кое се докажува дека кај него (сметководителот) е грешката.

Инаку ако некој сака да пријави персоналец за Декември 2018, како датум на исплата мора да стави датум кој е макс. 31.12.2018 инаку (ако стави од 01.01.2019 датум на испалта) нема системот да му вади платен налог (фолио број).

На Ragnar и Mayson им се допаѓа ова.
  13. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    И што лошо ке направиш ако се пријавиш а не остваруаш никаков промет ? Ке те гонат ли што си се пријавил ? Денеска во ова луда држава правилата се мењаат преку ноќ, денес не треба утре ке треба.... од 01.01 исто така се намали прагот за трошење кеш пари, неможеш да купиш со кеш повеќе од 1000 еура, за 6 месеци ке се намали на 500 и здравје догодина ке не тераат се да ни иде преку трансакциска сметка. Се е лудо и пореметено бар за мене

На Costigan_Jr, The-spiki, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
  14. smole

smole
    Unstoppable

2,951
    3,292
    18 Април 2007
    Џабе ќе се малтретираш да идеш до УЈП.

Мене лично ништо не ми менува дали 500/1000 еур ќе ги дадам во ќеш или од картица, штетата по џебот е иста.

15. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    Дојдов до солуцијата, бар ја така мислам.

Друг доход - Физичко лице (резидент на Република Македонија) врши пресметка на аконтација на данокот на доход за „друг доход“ остварени во земјата и од странство (пр. доход од е-трговија преку специјализирани интернет страни, доход од интернет маркетинг услуги и др.).

Даночна стапка

• Од 01.01 2019 година, аконтацијата на данокот од друг доход се пресметува на соодветно утврдена даночна основа со примена на стапка од 15%.
    Линк - Управа за Јавни Приходи на Република Македонија

A баш сум сигурен дека на вестите велеја дека тие што работат на интернет нема да бидат опфатени со измените на законот за 15%, или мене така ми се чини?

Последна промена: 12 Јануари 2019
  16. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,559
    2,373
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Сега на еден пост на пријател на фб (од блиски извори на влада) беше напишано ова:
    Не ми е јасно што сѐ се подразбира под "информатика и информациони технологии" и колку вистина има во ова?

17. smole

smole
    Unstoppable

2,951
    3,292
    18 Април 2007
    Да, ќе им симнат данок на добивка на Ендава и компанија (странски компании) пошто сиротите не прават многу од експлоатацијата на нашата ефтина програмерска работна сила, ама затоа удри по физичките лица со 50% или повеќе покачен персоналец.

The-spiki, Krkac и на borcep им се допаѓа ова.
  18. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    491
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Дали ќе бидеш оданочен со 15% изгледа зависи од тоа што работиш на интернет, ако работиш тоа што пишува погоре ќе бидеш оданочен со 15%.

19. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,102
    3,074
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ме интересира дали некој има извадено од крипто во денари на наша банка и под кој основ ги даночаат ?

20. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Да, прави пари и алал нека им се! :)
    Да не влезев во тој начин на работа, последниве 3-4 години којзнае кај ќе ми беше крајот.
    Лично, поевтино ми е да им платам за услугата отколку да го трошам времето на УЈП и да јадам непотребни бедови.

Процентот не им е фиксен генерално за сите услуги.
    На основ на договор, спрема тоа колку редовно и колкави суми ќе уплаќаш, можеш да се договориш за процент што и на тебе и на нив ќе им одговара.

Ако имаш голем обрт годишно, мислам дека ќе ти се исплати.

Направи некој муабет и со двете фирми, може ќе ти врши работа.

21. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Тука клучното е "данокот на добивка".
    Не сум сигурен, ако знае некој нека додаде, мислам дека овој данок е поврзан само со фирми и се однесува на профитот на една фирма (разлика меѓу приходи и расходи).
    Ова не е поврзано со поединци/фриленсери.

22. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    Дали си сигурен за ова? Имаш линк да прочитаме?...

23. goce03

goce03
    Practice makes perfect

910
    1,545
    20 Јануари 2015
    Машко
    Данок на добивка е данок за правни лица како што пиша @Oliverbds.
    А ова за намалување на овој данок за информатика и информациони технологии од 10% на 3%, со голема веројатност е чиста шпекулација.
    Би било дискриминација во однос на сите други дејности... од сите дејности во овој дел најмалку се потребни стимулации и бенифиции. Јас речиси и да непознавам (освен ако тоа не е негов избор или работи freelance) невработен дипломиран ИТ инжинер.

На The-spiki и smole им се допаѓа ова.
  24. CokeZone

CokeZone
    Intern

58
    29
    27 Декември 2015
    Веројатно не е дозволено.

Иначе, за 2018, дали да чекам од УЈП да ми пратат годишен извештај и да го платам тој или да ги платам сите трансакции, една по една, како што излегуваат на страната.

25. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    491
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Скролни малку назад ќе најдеш, дебатиравме на темава.
    Не е исто "Друг доход" и личен доход.

Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,375
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,646