1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Не е исто но на Личниот Доход никаде не споменуваат било што за интернет приходи. А тука вели интернет и др. што веројатно се подразбира за севкупниот поим за интернет, додека на личен доход уопште не спомнуваат нешто во врска со интернет.

2. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,075
    459
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Се е спомнато во Законот за личен доход.

Доход од работа претставува секој доход што го остварува обврзникот по основ на работен однос, вклучувајќи го и доходот по договор за повремено или привремено вршење услуги на органите на државната управа, на домашните и странските правни и физички лица, како и на домашните и странските физички лица што вршат самостојна дејност, ако со овој закон не се изземени од оданочување, се даночи со 10% до 90к денари.

Со исклучокв на работите што се наведени под Друг Доход како интернет марткетинг (гоогле адсенсе и др.), продавање производи на интернет, се даночки со 15%.

Значи програмирање (бекенд и фронтенд), СЕО, видео админации, и графички дизајн спаѓа во лилчен доход што се даночи со 10% до 90к денари.

3. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Баш си грешка тука.

Физичко лице (резидент на Република Македонија) врши пресметка на аконтација на данокот на доход за „друг доход“ остварени во земјата и од странство (пр. доход од е-трговија преку специјализирани интернет страни, доход од интернет маркетинг услуги и др.).

Доход од интернет маркетинг услуги, баш е тоа СЕО,дизајн што не и сите други "интернет услуги"

4. pLaToOn

pLaToOn
    Gaining Experience

226
    187
    24 Јануари 2012
    Машко
    Доход од работа, самостојни дејности, авторски права, ... прилично е јасно што не е „друг доход“. Исто така е јасно зошто некои кои би подпаднале во таа категорија намерно биле евидентирани како „друг доход“. Истите со мала игра на зборови лесно може да се класифицираат како такви со што се добиваше право на намалување на даночната основица. „Добиваше“ - минато-свршено време.
    Сигурен сум дека оние кои лесно може да се класифицираат во едната или другата, со промена на само еден-два збора, брзо ќе го направат тоа и повторно ќе бидат чисти.

Намалувањето на данокот на добивка (најавено од премиерот), во основа би било олеснување за поголемите ИТ компании. Она што ќе го изгубат на име на зголемен персонален, ќе го добијат назад (ако не и повеќе).
    За жал, тоа нема да им помогне на малите компании (кои и така се најчесто ослободени од данок на добивка) и секако нема на фриленсерите (кај кои и не постои). Они ќе го јадат стапот како и да се завртат.

Фриленсерите и натаму на онлајн сервисите ќе се радуваат на многу нули, за во моментот кога ќе им легнат парите во џеб да бидат сведени на третина помалку (со сите трошоци за провизии и конверзии, ненормирани расходи, непризнати расходи, па дури и двојно оданочени приходи и сл.).

На The-spiki, Krkac, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
  5. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,081
    2,863
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ме интересира мене тоа на нивната страна на еппд дали треба јас ставки да си внесувам или тие од таму треба да ми внесатт ? Бидеќи полето ми е празно доле и нема никаде опција да внесам за тоа колку обртни средства сум направил во изминатата 2018та година.

6. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,075
    459
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Ти си грешка, во заградата ти е објаснување што спаѓа во Друг доход, СЕО, дизајн, програмирање не е интернет маркетинг услуга.

На goce03 и pLaToOn им се допаѓа ова.
  7. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

460
    342
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор

Директно во центар! : ]

На artweb и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  8. ARMac

ARMac
    Орган

5,721
    6,191
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Колку за инфо уште откако е почната темава имав однесено документи уредно пополнети и печатирани.

Акаунтот уште не е одобрен :D

На The-spiki и Krkac им се допаѓа ова.
  9. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,083
    646
    8 Мај 2010
    Машко
    ИТ компаниите ќе плаќаат 3% (наместо 10%) данок на добивка.

Тоа е тој баланс каде што персоналниот го зголемуваш и го правиш прогресивен, додека од друга страна ги полниш газдите кои имаат ИТ фирми.

Извор:

View: https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/1084510408751435776?s=19

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Mожно е, не велам не, не се знае ништо со нашава влада и закони.
    Ако е како што велиш ти, тогаш во доход од работа која точка ќе ја одбериш кога пополнуваш месечна пријава?

11. maci

maci
    On your way to fame

2,911
    634
    2 Април 2008
    Дали ако префрлам пари од денарска, моја сметка од комерцијална на моја денарска сметка во тутунска треба да платам данок?

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација

12. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,101
    23,630
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Не. Од исто име се примени парите. Јас ова многу често го правам.

На maci и artweb им се допаѓа ова.
  13. pLaToOn

pLaToOn
    Gaining Experience

226
    187
    24 Јануари 2012
    Машко
    Како можеш да прашаш такво нешто без да кажеш што си работел :)
    Во основа како фриленсер можеш да имаш разни ставки на доход. Самостојна дејност како генеричка нели, авторски и сродни права, индустриска сопственост,... Не секој прилив на средства мора да биде под иста ставка, туку зависи од типот на работата. Соодветно на тоа имаш право на различни намалувања на даночна основица.

На artweb и goce03 им се допаѓа ова.
  14. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,075
    459
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    И мојот уште не е одобрен.

15. maci

maci
    On your way to fame

2,911
    634
    2 Април 2008
    а пример од сопругата,нејзина денарска сметка ми префрли на моја денарска сметка,дали се подложни на данок?

16. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,101
    23,630
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    не сум сигурен, али мислам дека во тој случај подлежат

17. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,075
    459
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Мислам дека од физичко на физичко лице не подлежат.

18. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,434
    1,791
    10 Септември 2007
    Машко
    Можете веќе да се логирате на сајтот? Мене ми вика дека username, т.е. email-от ми е неточен. Исто и кога пробувам да ресетирам pass.

19. Roncic

Roncic
    On your way to fame

637
    682
    7 Јули 2012
    Машко
    Во потесно семејство не подлежат. Пред закон све је моје твоје со сопругата од денот на стапување во брак.

На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,081
    2,863
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ne podlezat. Bidekji delite zaednicko sve.

21. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Доколку примаш пари на девизна сметка од странство, дали треба да го плаќаш данокот секој месец? Не мие баш објаснето ова.

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

10
    9
    14 Јануари 2019
    Машко
    И мене ме интересира ова. Јас имам примено последните два месеци од 2018 на девизна и не ги пријавив месечно по што мислев дека со новиот систем ова се автоматкси ќе оди, али сега читам дека треба да ги пријавиме примањата пак рачно преку системот.

Јас работев како фрееленер (програмирање), кој основ треба да изберам во систем?

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  23. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Види вака за ова јас искрено не би ти препорачал да слушаш рандом ликови од форумот, различни типови ќе ти дадат различни совети, трк до УЈП, барај некој помлад и убаво разберисе што и како па можеш да постираш мислење како помина и што ти рекоа.

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  24. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

10
    9
    14 Јануари 2019
    Машко
    Секако планирав да одам до УЈП да се распрашам. Најверојатно утре ќе тркнам до таму па ќе пишам што ми имат кажано.

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  25. CokeZone

CokeZone
    Intern

52
    28
    27 Декември 2015
    Супер ко така, прашај исто и за дали се плаќа месечно или годишно па да знаеме од сигурно извори што е и како е

Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,316
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,581
  3. MarkoHF