1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  120
  30
  3 oктомври 2018
  Женско
  И што треба да се направи во Март? Годишна даночна пријава? Или нема потреба од тоа?
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 2. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Нема потреба од тоа, веќе секој месец ги пријавуваме приходите. Тогаш само ќе треба да потврдиме доколку има некоја грешка или не, исто како годинава и тоа ќе биде..
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  898
  966
  9 Декември 2015
  Машко
  Дечки ја само да прашам :)
  Физичко лице (од Македонија), треба да ми исплати пари за услуга преку трансакциска. Знам дека јас треба да го платам данокот (10-11% колку е?), но прашањето ми е како да го платам? Имам функционален профил на е-данок.
   
 4. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
 5. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  треба да си направите договор, врз основа на договорт идеш во ујп и ги пријавуваш средствата, барем така беше пред 5 години.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  898
  966
  9 Декември 2015
  Машко
  Бев кај двајца сметководители ми се изнасмеаа, демек мала била сумата нема потреба. Ај фати им го крајот. Ќе одам ќе пријавам лично (т.е. не јас тој што прашува :)).
   
 7. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  293
  236
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  a aко е голема? :D
  која сума е „мала“, а која „голема“ ?
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  898
  966
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Според нив 5000 евра годишно( да кажам одма сумата за која прашував е далеку помала) е мала. Викаат луѓе илјадници евра вртат (вака од физичко на физичко) не чуле за ујп. Сепак подобро е да се плати
   
 9. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  293
  236
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  баш истиов проблем другар го имаше...., се работеше за „одредена сума“. Бидејќи било наеднаш - треба да пријавиш. Ако било на 5 пати, неморало, немало никој да види.

  Која глупост е тоа?

  п.с.
  Да, и 5000 денари да се - поарно е да пријавиш
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
 11. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Да, прогресивниот ќе почека малку.
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  69
  27
  7 Декември 2017
  Машко
  Дали имате инфо за плаќањево здравствено осигурување дали ќе се реализира од оваа година? Или дали воопшто е донесен законов? :annoyed:
   
 13. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  22
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Дечки дали е ова точно и со новите измени во законот?

  I so izmenite na zakonot personalniot danok kade sto ima danocni olesnuvanja ostanuva ist.
  Vo toj del od personalniot danok ne smenija nisto ostanuva kako proslata godina.


  Не го вратија како што беше до 2018?
   
 14. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  120
  30
  3 oктомври 2018
  Женско
  Мора да се плаќа данок за пари од PayPal? Не дека не плаќам, но еве како ми пишува на извештајот од банка.
  Можеби се работи за пари пратени од роднини итн.
  IMG_20200210_225333.jpg
   
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,293
  616
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Го вратија.
   
  На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,431
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,729
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,505
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,123
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  5,239
Вчитување...

Сподели

Вчитување...